13 Reasons Why Dizisi

13 Reasons Why Dizisi, bu aralar en sevdiklerimden biri.

Bu aralar hangi diziyi islesem diye düşünüyorsanız Netflix’in yeni dizisi 13 Reasons Why – “Ölmek için On Üç Sebep” favoriniz olmaya aday.

 

Oldukça sürükleyici ilerleyen dizi, çok başarılı kurgusu ve etkileyici senaryosuyla olduğu kadar, aklınıza kazınacak karakterleri canlandıran genç oyuncu kadrosuylada dikkat çekiyor.

13 Reasons Why Dizisi

13 Reasons Why, Jay Asher’in çok satan aynı adlı romanından Jay Asher ve Brian Yorkey tarafından uyarlanmış. Dizinin baş yapımcılığını ise Selena Gomez üstlenmiş. Adı gibi birbirinden sürükleyici 13 bölümden oluşan dizinin hemen hemen tüm bölümleri yüreğinize oturacak kadar sarsıcı bir etki bırakıyor.

Akran şiddetinden duygu durum bozukluğuna, iletişim kopukluklarından ilişkilere dek uzanan günlük hayata dair pek çok önemli ve güncel konu dizinin alt satırlarında işleniyor. Sizi lise yıllarınıza geri götürecek bu etkileyici dizinin detaylarını okumaya lütfen devam edin.

 

13 Reasons Why Dizisi Konusu

Hannah Baker’ın intiharı hem ailesi hem de okuldaki arkadaşları tarafından beklenmedik ve şok edicidir. Hannah’nın ailesi bir not bırakmadan yitip giden kızlarının ardından okulu sorumlu tutar ve bu olayın araştırılması için mücadele etmeye başlar.

Diğer tarafta Hannah’nın okulunda bir yas havası hakimdir. Okul dolabı arkadaşları tarafından çiçekler ve renkli notlar ile süslenmiştir.

Hannah’ya her daim ilgi duyan Clay Jensen okuldan eve döndüğünde kapısının önünde bir paket bulur. Kutunun içerisinden bir harita ve 7 adet kaset çıkar. Clay kasetleri dinlemek için bir teyp bulur ve Hannah’ın sesini duyunca donakalır.

Hannah şunları söyler.

Ben Hannah,

Hannah Baker

Bu kaseti dinlediğin cihazın ayarlarıyla oynama.

Bu benim, capcanlı ve stereo karşındayım.

Ne bir geri dönüş vaadi, ne bir talep ve bu kez kesinlikle rica da yok.

Atıştırmalığını al, yerine yerleş.

Çünkü birazdan sana hayat hikayemi anlatacağım.

Daha doğrusu hayatımın neden sona erdiğini.

Bu kaseti dinliyorsan, ölüm nedenlerimden biri sensin.

Hangi kasette hikayeye dahil olduğunu söylemeyeceğim.

Ama korkma, bu küçük, sevimli kutu eline geçtiyse adın bir yerde karşına çıkacaktır. Buna söz veriyorum.

Kurallar basit. Sadece iki kural var.

Birinci kural, dinle. İkinci kural aktar. Umarım ikisi de kolay olmaz.

13 tarafı da dinledikten sonra, kaseti başa sar ve kutuya geri kor, bir sonraki kişiye aktar. Kaset kutusunda bir harita var, birçok yerden bahsedeceğim. İstersen buraları ziyaret et veya yırtıp at. Kurallara uymazsan güvendiğim birine verdiğim ikinci kopya herkese açıklanacak ve bunları herkes duyacak… 

 

Böylece Clay’in yolculuğu başlar. Her kasetin bir yüzünde Hannah’nın intihara sürüklenmesinde rolü olan bir arkadaşı ve yaşadıkları gözümüzde canlanmaya başlar. Clay diğerleri gibi değildir, haritaya uyar ve dinlediklerini gözünde canlandırırken öfkeyle dolar. Mavi renkli oje ile numaralandırılmış her kaset Hannah’nın hayatından bir kesit sunar ve yalnızlığın kuytularına çekilmiş öyküsünü derinleştirir.
Diziyi ana karakterimiz Clay’in rehberliğinde izliyoruz. Hannah Baker’ın kısa bir anlatım girişi ile başlayan dizi bölümleri, Clay’in gözünde canlanlanmaya başlıyor ve o anlara ortak oluyoruz. Gündelik hayat ve geçmişte yaşananlar başarılı bir kurgu ile iç içe aktarılıyor. Her bölümde Clay’in değişen ruh halini ve olaylar karşısındaki tutumunu takip ediyoruz. Clay duyarlı, akıllı, iyi aile çocuğu, kötü alışkanlığı olmayan ama biraz asosyal bir genç. Hannah’ın anlattıklarına objektif olarak yaklaşıyor ve Hannah’ın sözlerinin anlamını hissettiriyor.
Dizide çok fazla karakter var ve tümü çok ince işlenmiş. Bir sonraki bölümde ne olacağını ve kimden bahsedileceğini merak ediyorsunuz. Ergenlik sorunları, akran şiddeti, sosyal medya kullanımı, iletişim sorunları ve günlük hayata dair farklı bir açıdan ışık tutan diziyi izlemenizi ısrarla öneririm.

 

 

13 Reasons Why Dizisi Karakterleri

Clay Jensen karakterinde Dylan Minnette’i izliyoruz. Genç yaşına rağmen kusurusuz bir oyunculuk sergileyen Minnette diziyi böylesi etkileyici kılan oyuncuların en başında geliyor.

.
Hannah Baker karakterinde Katherine Langford’u izliyoruz. Langford’un bu ilk oyunculuk deneyimi. Bazı bölümlerde performansındaki düşüş rağmen karakterin altından başarıyla kalkmış. Ben kendisini Natalie Portman’a benzettim.

.
Tony rolüyle Christian Navarro’yu izliyoruz. Tony herkesin sahip olmayı isteyeceği bir arkadaş. Genç yaşına rağmen bakışlarını çok iyi kullanıyor.

.
Dizinin diğer oyuncuları ise; Jessica Davis rolüyle Alisha Boe, Justin Foley rolüyle Brandon Flynn, Bryce Walker rolüyle Justin Prentice, Alex Standall rolüyle Miles Heizer, Zach Dempsey rolüyle Ross Butler, Tyler Down rolüyle Devin Druid, Lainie Jensen rolüyle Amy Hargreaves, Kevin Porter rolüyle Derek Luke ve Olivia Baker rolüyle  Kate Walsh’u izliyoruz.

Dizinin müthiş müziklerini de es geçmemek lazım.

13 Reasons Why Fragmanı

Kurgu, oyunculuk, yönetim ve senaryosu ile son dönemin en etkileyici işlerinden biri olan 13 Reasons Why’ı izlemenizi ısrarla öneririm.
Şimdiden hepinize iyi seyirler.

13 Reasons Why Dizisi Yorumu

Netflix’te izleyebileceğiniz komedi – romantik komedi türünde dizi ve film önerilerine yer verdiğim yazımı okumanızı öneririm.

Netflix Film ve Dizileri 1

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir