Bilinmeze Doğru: Star Trek

Uzaydaki heyecanlı seyahatine 1966 yılında bir TV dizisi olarak başlayan Star Trek (Uzay Yolu) ve Atılgan, yüzlerce kez roman, video oyunu, hikâye 6 TV dizisi ve 12 filmden sonra 13. sinema filmiyle beyaz perdeye geldi. Hem de ne gelmek?!

strek5

Star Trek’in yaratıcısı Gene Roddenberry bugünleri görse gurur duyardı herhalde. J.J Abrams’ın yine yoönetmen koltuğunda olduğu yeni Star Trek filmimiz; Bilinmeze Doğru, henüz tekerleği bile keşfetmemiş moden çağ öncesi bir uygarlığı barındıran bir gezegende başlıyor. Burada altını çizmek gerek ki, uzun zamandır bilim kurgu filmleri içerisindeki en iyi açılış sahnelerinden birini yaşatıyor burada bize Abrams.

strek3

Bu heyecanlı sahnelerinden ardından nefes almadan filmimizin devamına geçiyor ve Uzay Yolu tarihinin en kötülerinden John Harrison ile tanışıyoruz. Harrison eski bir Federasyon üyesi, silah teknolojileri ve psikoljik savaş üzerine uzman, üstelik genetik olarak modifiye edilmiş biri.

strek4

Bu da Kaptan Kirk ve ekibinin başının bu kez çok ciddi şekilde belada olduğuna işaret tabii ki. Filmin hikayesinden daha fazla söz etmek spoiler’a gireceğinden burada kesmek daha iyi olacak 🙂 Ancak sürprizlere de hazırlıklı olun!

J.J. Abrams’ın yarattığı yeni Star Trek evreni orijinal olanına oldukça sadık şekilde ilerliyor, Mr. Spock, Chekov, Uhura, Scotty ve diğerlerinin hem oyunculukları hem de castingleri yerli yerinde. Bir reboot olarak bakınca da Star Trek bu haliyle her zamankinden daha fazla heyecan veriyor.

strek12

Filmin müzikleri Michael Giacchino’ya ait, ilk filmle birlikte gayet leziz bir işe imza attığını söylemek mümkün.

Bu noktada J.J. Abrams’a bir parantez açmak lazım, Lost gibi bir hayal kırıklığından sonra kimi TV dizilerinde yapımcılık denemeleri ardından Star Trek serisi ile adeta kendini bulan yönetmen Disney ile Star Wars VII’yi çekecek ve bu durum kesinleşti.

Star Trek Into Darkness’ı izledikten sonra Star Wars serisinin sadece yeni bölümünü değil, bir sonraki üçlemenin tamamını yönetmenin ellerine bırakmak mantıklı olacak gibi durmakta. Abrams, konu bilim kurgu ve aksiyon olunca Star Wars gibi ağır hareket eden ve karmaşık gibi görünen bir tabana oturmuş efsaneyi bile yeniden ayağa kaldıracak kudrete sahip.

Bir çok film sitesinin 8 ve üzeri notlar verdiği Bilinmeze Doğru: Star Trek’i kaçırmadan bir an önce izleyin. Unutmayın haftaya da Man of Steel geliyor ve bundan sonra Kasım ayına kadar boş hafta yok!

 

Filmi Beyazperde.com‘un ön gösterim daveti ile izledik. Malum yaşadığımız gergin günlerden bizi bir nebze olsun uzaklaştırabildikleri için kendilerine teşekkür ediyoruz.

Bu yazı eşim Hasan Yalçın‘ın katkılarıyla hazırlanmıştır. Gösterim öncesi Ali Çamarası ile benim aç karnımızı doyurduğu için kendisini daha çok seviyoruz 🙂

Çok sevdiğim arkadaşım Ayşem Öztaş ve eşi Deniz’i görmek ise süprizli bir sevinçti 😉

 

  2Yorum

  1. Pingback: Gerçek Hayatta da Olsa Diyeceğiniz 10 Bilim Kurgu Teknolojisi | Fundalina

  2. Pingback: 2013′ün Bilim Kurgu Filmleri | Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir