Bitmek Bilmediği İçin Geren Roman “Onlar”

Can Yayınlarının Gerilim Dizisi adı altında satışa sunduğu “Onlar”, Adam Blake’in çok satanlar listesinde yer alan 512 sayfalık gerilim romanı.

Onlar, X-Men ve Fantastic Four gibi çizgi romanlardan tanıdığımız Mike Carey’nin Adam Blake takma adıyla yazdığı ilk roman. Da Vinci Code gibi; tarikatlar, gizemler, hristiyanlığın alternatif tarihin kurgulandığı hikaye, Arizona’da bir uçak kazası ve Lut Gölü üzerinde araştırma yapan bir grup tarihçinin şüpheli ölüm sahnesi ile başlıyor. Dünyanın farklı yerlerinde, farklı zamanlarda meydana gelen bu esrarengiz olaylar zamanla birbirine bağlanıyor. Eldeki ipuçlarını araştıran kadın dedektif Heather Kennedy ve eskiden paralı askerlik yapan Leo Tillman ise, yazmaların sırrını korumak uğruna engel tanımayan suikastçinin ortak hedefleri oluveriyor. Bundan sonrası gelsin basit aksiyon sahneleri, gitsin klişe metinler şeklinde… Üstelik gözünüzde canlandırmaya bile layık görmeyeceğiniz cinsten.

İntihara meyilli olacak kadar psikolojisi bozuk ama ailesi söz konusu olduğunda tam bir kahraman Leo Tillman ve lezbiyenliğine bol bol vurgu yapılan dedektif Heather Kennedy’nin öyküsü keyif vermediği gibi acayip sıkıyor. Kitap ilgi görsün diye pompalanan “İsa’nın ölümüyle ilgili bildiğiniz her şey yalan” vurgusu kitapta bir bölüm bile yer almıyor. Gereksiz detaylar ve benzer diyaloglarla dolu bu kitap hem büyük hayal kırıklığı, hem de vakit kaybı.

Uyuyana Kadar isimli romandan sonra çok satanlardan uzak durmaya söz vermiş ancak bu sözü tutamamış olmanın cezasını çekiyorum. Yayıncılar insanları kandırmaya devam ederse bir gün okuyucu bulamayacak ve herkes boş yere pompalanan bu çok satılan kitaplardan uzak duracak. Etme bulma dünyası. Çok yazık!

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir