Canlı Video İzlemede Birinci Sıradayız

Video İçeriklerine İlgi Artıyor, Türkiye Canlı Video İzlemede Birinci Sırada.

IAB’nin video izlenme trendlerini ölçmek üzere 21 ülkede 18 yaş üstü 4.200 kişi arasında yaptığı araştırmanın sonuçları açıklandı.

Video İçeriklerine İlgi Artıyor.

47 ülkede faaliyet gösteren IAB’nin (Interactive Advertising Bureau) video izlenme trendlerini ölçmek üzere 21 ülkede 18 yaş üstü 4.200 kişi arasında yaptığı araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, video içeriklerine ilgi artıyor; Türkiye canlı video izlemede birinci sırada yer aldı.

Araştırma sonuçlarına göre Avrupa’da kullanıcıların yüzde 70’i günde en az bir kez video izliyor. Türkiye’de ise kullanıcıların yaklaşık 3’te 2’si günde en az bir kez video izliyor.

 

Türkiye Canlı Video İzlemede Birinci Sırada

IAB’nin video araştırmasından ortaya çıkan bir başka çarpıcı sonuç da canlı video trendinin yükselişte olması. Kullanıcıların yüzde 47’si geçtiğimiz yıllara göre daha fazla canlı video izlerken bu oranın artışında akıllı telefonların da rolünün olduğu gözlemlendi. Kullanıcılar canlı videoları sosyal platformlardan izlerken, Türkiye yüzde 64 oranı ile dünyada bu alanda birinciliği aldı. Kullanıcıların önemli bir bölümünün canlı videoda tercihi ise diziler oldu. Oyun videoları ise Türkiye’de ilgi görmeye devam ediyor.

 

 

2018 Dünya Kupası Maçları İzleme Tercihleri

IAB’nin video içerik araştırması, kullanıcıların 2018 Dünya Kupası ile ilgili tercihlerini ortaya koydu. Küresel olarak katılımcıların 3’te 2’si 2018 Dünya Kupası’nı canlı olarak televizyondan, izlemeyi düşünürken, Türkiye’de katılımcıların yüzde 54’ü maçları canlı videodan izlemeyi planladığını belirtiyor. Bu büyük futbol organizasyonunu izlemede televizyon ve akıllı telefonlar en yaygın iki kanal olarak öne çıkıyor.

 

İzleyicilerin Reklamlarla Karşılaşma Şeklinin Değişmesi Gerekiyor

Dijital reklamlarla ilgili dikkat çeken çalışmalar yapan IAB’nin video içerik araştırması dijital reklam-video içerik ilişkisini de ortaya koyuyor.

Dünyanın 21 ülkesinden binlerce kişiyle yapılan araştırmaya göre tüketiciler video izlerken reklamlarla etkileşime geçiyorlar ancak reklamların daha az rahatsız edici olmasını istiyorlar. Kullanıcıların yüzde 52’si reklamlarla desteklenmiş ücretsiz videoları izlemeyi tercih ederken yüzde 64’ü reklama tıklama, web sitesini ziyaret etme, arama motorlarında ürünü arama, ürün veya reklam hakkında yorum yapma gibi aksiyonlarda bulunuyor.

Türkiye’de ise tüketicilerin yüzde 73’ü canlı video izlerken görülen reklamlarla etkileşime geçiyor. Araştırmadan dikkat çeken bir diğer sonuç ise, tüketicilerinin büyük çoğunluğunun reklamlarla karşılaşma şeklinin değişmesi gerektiğini düşünmesi.

 

Canlı Video Trendine İlgi Artacak

IAB Dijital Video Mükemmeliyet Merkezi Direktör Yardımcısı Eric John canlı video trendinin giderek yükseldiğine dikkat çekti ve canlı videoların marka oluşturmaya yardımcı olduğunu belirtti. John, Dünya Kupası’nın dünya genelinde büyük çaplı canlı akışı etkileyeceğini belirtti ve dev organizasyonu markaların kitlelere etkili bir şekilde ulaşmasını sağlayacak bir etkinlik örneği olarak tanımladı.

IAB’nin canlı video araştırması Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Çin, Kanada, Birleşik Krallık, Almanya, İtalya, İsveç, İsviçre, Macaristan, İrlanda, Rusya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Meksika, Peru, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeleri kapsıyor.

 

Facebook Canlı Yayınlarınızı geliştirmek ve aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak isterseniz, Facebook Canlı Yayın Rehberi başlıklı yazımı okumanızı öneririm.

 

Facebook Canlı Yayın Rehberi ve Öneriler

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir