Çizgi Ötesi Filmi

Çizgi Ötesi Filmi – Flatliners, 1 Aralık’ta vizyona giriyor. Basın gösterimi ile izlediğim “bilim kurgu – gerilim” türündeki filmle ilgi merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz.

Çizgi Ötesi Filmi

İlk olarak 1990 yılında izlediğimiz ve bir kült haline gelen “Flatliners” yeniden ele alınan hikayesi ile seyircilerle buluşmaya hazırlanıyor. Her daim ilgi çekici olan bir konu üzerinden ele alınan yapım, “ölmek için güzel bir gün” cümlesi ile başlamış üst düzey oyunculukları ile uzun süre konuşulmuştu. Ölümün ve ölümden sonrasının bilinmezliği ve merak duygusu ile şekillen Çizgi Ötesi filmi, uzun süre belleklerimizden çıkmamıştı.

Yapım, Kiefer SutherlandKevin BaconJulia Roberts ve William Baldwin’den oluşan dev oyuncu kadrosu ile bir döneme imza atmıştı. Joel Schumacher’in yönetmen koltuğuna oturduğu Flatliners’ın üzerinden 27 geçmesine rağmen ele aldığı konu hala ilgi çekiciliğini koruyor ve korumaya da devam edecek gibi görünüyor.

Çizgi Ötesi Filmi Konusu

Film, Courtney’nin (Ellen Page) sürücü koltuğunda oturduğu bir araba kazasıyla başlıyor. Bir anlık dikkatsizliği sonucu arabasının hakimiyetini kaybeden Courtney’nin kız kardeşi ile birlikte nehire savrulduğunu görüyoruz.

Ardından perde, ölümden dönen insanların bu anı nasıl tanımladıkları ve hissettikleri ile doluyor.

Sanki su üstüne çıkıyor, süzülüyor gibiydim.

Beni çevreleyen renkler çok aydınlıktı.

Adeta süzülüyor gibiydim.

Bir yandan yükseliyor bir yandan aşağıda bedenimi görüyordum.

Beni kendine çeken bir enerjinin varlığını kavradım.

 

Kazanın üzerinden 9 yıl geçiyor ve Courtney’nin bir doktor adayı olarak hastanede çalıştığına şahit oluyoruz. Courtney’nin son ilgilendiği hasta kalbi durduktan sonra tekrar hayata geri dönen biri ve ona yıllar önceki kaybını hatırlatıyor. Bir yandan da öteki dünya ile ilgili araştırmalarına İnternet siteleri üzerinden devam ediyor.

Courtney ve diğer doktor adaylarının hayatları genel olarak çok zorlu ve tümü bunalmış durumdalar. Sınav döneminde oluşları, hastalara ayırdıkları vaktin yoğunluğu ve hocalarının onlardan pek ümitli olmaması sebebiyle moralsizlik içerisindeler. Bu durum sosyalleşmekten uzaklaşmalarına ve zamanla birbirlerinden kopmalarına da sebep veriyor.

 

Courtney bir gün diğer doktor adayı arkadaşları Jamie (James Norton) ve Sophia’yı (Kiersey Clemons) hastanenin en alt katında buluşmaya ikna ediyor. Burası, olası deprem gibi olağanüstü durumlar için inşa edilmiş özel bir bölge ve çoğu kimse tarafından bilinmiyor. Güvenlik kamaralarının da bulunmadığı bu kat acil durumlara müdahale için tam teşekküllü hale getirilmiş.

Courtney arkadaşlarına ölüm deneyimini ve sonrasını sorgulamak istediğini açıklıyor. Ölümden sonra ne olduğunu bilirsek ve bunu belgelendirebilirsek, “öteki dünya uzmanları” olarak anılırız diyor. Courtney bu deneyin sonuçlarını kabullendiğine dair imzaladığı feragatnameyi arkadaşlarına veriyor ve onu öldürüp – ardından tekrar hayata döndürecekleri formülü sıralıyor.

 

Jamie ve Sophia ise bunun sonuçlarından endişe duymalarına rağmen Courtney’in istediklerini gerçekleştiriyorlar. Ancak sonrası hiç de ummadıkları gibi ilerliyor ve Courtney’i hayata döndürmeyi başaramıyorlar. Sophia, panikle sınıflarının en başarılı olan Ray’i (Diego Luna) yardıma çağırıyor. Marlo’nun (Nina Dobrev) da kurtarma ekibine katılmasıyla birlikte canlandırma işlemine baştan başlıyorlar.

Ekibimiz en nihayetinde başarılı oluyor. Çizgi ötesinin geçişini kaydettikleri görüntüler ise tümünü şaşkına çeviriyor. Öte yandan Courtney eskisi gibi değil, araba kazasında kardeşinin ölümüne sebep verdiği için kendini daha çok suçluyor ve halüsinasyonlar görüyor. Çizgi ötesine geçtiği anlardaki hisleri ve görüntüler hayatını derinden etkiliyor. Yaşadığı deneyimin hafızasına olumlu etkisi ise tüm arkadaşları tarafından çizgi ötesine geçme hevesi veriyor.

Çizgi ötesine geçmesinin yarattığı yan etkilerden kimseye bahsetmeyen Courney, bu deneyimi yaşamak isteyen arkadaşlarının engel olmuyor, olaylar gelişiyor.

 

Çizgi Ötesi Filmi Oyuncuları

Ben Ripley tarafından Peter Filardi’nin orijinal senaryosundan uyarlanan yapımın yönetmen koltuğunda Niels Arden Oplev bulunuyor. Danimarka’lı yönetmeni Ejderha Dövmeli Kız filminden de hatırlıyoruz. 90 yılı yapımında da rol alan Kiefer Sutherland’i ise bu defa Dr. Barry Wolfson karakteriyle izliyoruz. Filmin oyuncu kadrosunda Ellen Page, Diego Luna, Nina Dobrev, James Norton ve Kiersey Clemons bulunuyor. Oyuncuların genel olarak ortalamanın üzerine çıkamıyor. Ellen Page ve Diego Luna’nın bu kadroda öne çıkan oyuncular olarak filmi kurtardığını söylemek mümkün. 

Filmde gerilim unsurunu tırmandıran karanlık daireler, hastanenin bodrum katı ve koridorlar boyunca dolaşan karakterleri oldukça etkileyici buldum. Öte yandan karakter anlatımı konusunda senaryonun cılız kalışı ve genel anlatımın yüzeyselliği göze çarpıyor. Courtney’nin kız kardeşinin ölümünden duyduğu suçluluk duygusu ve çizgi ötesinde yaşadığı deneyim çok iyi yansıtılmasına rağmen, Jamie, Marlo ve Sophia’ya ait parçalar tam bir bütünlük sergilemiyordu.

Filmin genel temposu ise gayet yerinde ve bazı sahneleri ciddi ürpertiyor. Beklenti içerisine girmeden izlediğinizde (90 yılı yapımı da izlemediyseniz) bu filmi sevebilirsiniz.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

Çizgi Ötesi Filmi Fragmanı

 

  1 Yorum

  1. Pingback: Aralık 2017 Filmleri - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir