En Karanlık Saat Filmi

Last updated on Şubat 19th, 2018 at 01:15 pm

En Karanlık Saat Filmi – Darkest Hour bu cuma vizyonda.

Bu yıl Oscar ödüllerinde 5 dalda adaylığı bulunan filmle ilgili merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.

En Karanlık Saat Filmi

Bu yıl Oscar ödüllerinde 5 dalda “En iyi film, en iyi erkek oyuncu, en iyi görüntü yönetimi, en iyi kostüm tasarımı, en iyi makyaj ve saç tasarımı, en iyi yapım tasarımı” adaylığı bulunan yapım tam bir biyografi filmi değil. Tarihin önemli birkaç haftasını dramatize ediyor. Bu yüzden zamanda ileri geri gitmiyor ve karakterimiz yaşlanmıyor. Gary Oldman’ı adeta Churchill’e dönüştüren makyaj ve saç tasarımında Kazuhiro Tsuji’nin imzası var.

En Karanlık Saat Filmi, Winston Churchill’in görevindeki ilk haftalarda, İkinci Dünya Savaşı’nın ilk günlerinde yaşadığı gerçek olaylardan ilham alan gerilim dolu bir hikayeyi konu alıyor.

 

En Karanlık Saat Filmi Konusu

Bu gerçek hikaye, 2. Dünya Savaşı’nın eşiğinde başlıyor. Winston Churchill Büyük Britanya’nın Başbakanı olmasından birkaç gün sonra en çalkantılı ve dönüm noktası olan davalardan biriyle karşı karşıya kalıyor.

Zeki ve parlak bir devlet adamı olan Churchill (Gary Oldman), Parlamento’nun cesur bir üyesidir. 65 yaşında Başbakan adayı olması ise pek muhtemel değildir. Ancak Avrupa’daki durum umutsuzdur. Müttefik devletler Nazi askerlerine karşı yenilmeye devam ederken ve tüm İngiliz ordusu Fransa’da sıkışıp kalmışken Churchill, 10 Mayıs 1940’ta acilen göreve getirilir.

Birleşik Krallık’ın Hitler’in güçleri tarafından istila edilmesi tehdidi ortaya çıkarken ve 300.000 İngiliz askeri Dunkirk’te sıkıştırılmışken Churchill, partisinin kendisine komplo kurduğunu öğrenir. Tüm bunlarla birlikte Nazi Almanyası ile müzakere edilmiş bir barış antlaşmasını inceleyecek veya bir ulusun idealleri, istiklali ve özgürlüğü için mücadele etmekten ödün vermeyecektir. Durdurulamaz Nazi güçleri Batı Avrupa’da dolaşırken ve istila tehdidi çok yakınken hazırlıksız bir halk ve şüpheci bir kral ile ve hatta üyesi olduğu parti kendi aleyhinde planlar yaparken Churchill’in, en karanlık saatine direnmesi, bir ulusu toplaması ve dünya tarihinin gidişatını değiştirmeye çalışması gerekmektedir.

Kral VI. George (Ben Mendelsohn) yeni Başbakan’ının bu meydan okumanın üstesinden gelebileceği konusunda şüphelidir. Churchill, tarihi bir karar verme sürecinde iki seçenekle karşı karşıya kalır; bir dayatma olarak Nazi Almanyası ile bir barış müzakeresini başlatmak ve İngiliz halkını korkunç bir bedelden korumak veya milletinin bağımsızlığı ve idealleri için tüm bu engellere rağmen savaşmaktır.

Churchill, 31 yıllık karısı Clemmie’nin (Kristin Scott Thomas) desteğiyle ulusunun idealleri, bağımsızlığı ve hürriyeti uğruna savaşmak ve teslim olmamak üzere kendisine ilham vermeleri için İngiliz halkına döner. Sözcükler konusundaki gücünü nihai bir sınava sokar ve sekreteri Elizabeth’in (Lily James) yardımıyla bir ulusu toplayacak o tarihi konuşmasını yazar.

En Karanlık Saat Filmi Oyuncuları

Nolan’ın Dunkirk filmini izlerken, askeri kurtarmayı bambaşka bir gözle izlemiş, Churchill’in filmin sonundaki etkileyici konuşmasına şahit olmuştuk. “En Karanlık Saat” ise hemen  her sahnesini başbakanlık tarafında geçiriyor. Filmde izlediğimiz Clemmie Churchil rolüyle Kristin Scott Thomas ve Elizabeth Layton rolüyle Lily James  de çok başarılı ve güçlü işlenmiş kadın karakterler izliyoruz.

 

Bafta ödüllü yönetmen Joe Wright’ın imzasını taşıyan yapım, Winston Churchill rolüyle Gary Oldman’a 75. Altın Küre Ödülleri’nde en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandırmıştı. İzlediğimiz yüz Churchill’e ait, öte yandan kararlı, savaşçı ve akıl dolu bakan bu bakışlar Gary Oldman’dan başkasının değil. Bu açıdan Oldman’ın karakteri birebir taklit etmekten uzak ve kendi karakterini de ortaya koyuyor. Her ne kadar yakın dönemde pek çok Churchill konulu filmi izlesek bile, Oldman faktörü ile En Karanlık Saat filmini diğerlerinden ayrıldığını belirtmek isterim.

Filmde, Winston Churchill rolüyle Gary Oldman, Clemmie Churchill rolüyle Kristin Scott Thomas, Elizabeth Layton rolüyle Lily James’i izliyoruz. Kendilerine Viscount Halifax rolüyle Stephen Dillane, Neville Chamberlain rolüyle Ronald Pickup, King George VI rolüyle Ben Mendelsohn eşlik ediyor.

Özellikle metro sahnesi, Lily ve Churchill’in yalnız olduğu duygu dolu sahneler unutulmaz bir iz bırakıyor.  125 dakika süreli filmin senaryosu Anthony McCarten’a ait. En Karanlık Saat’in senaryosunun temel taşlarını Churchill’in Mayıs ve Haziran 1940 arasında yazıp dile getirdiği üç konuşması oluşturmuş.

Filmin Kast Yönetmeni Jina Jay. Müzikler ise Dario Marianelli’ye emanet edilmiş. Gary Oldman’ın Protez, Makyaj ve Saç Tasarımı Kazuhiro Tsuji imzası taşıyor. Makyaj ve Saç Tasarımı, Ivana Primorac’a ait. Kostüm Tasarımında ise Jacqueline Durran imzası var. Görüntü Yönetmeni ise Bruno Delbonnel.

 

En Karanlık Saat Filmi başından sonuna kadar sürükleyici bir akışa sahip.

Film, Churchill’in belki hayatının en büyük sınavından geçtiği bir döneme ışık tutuyor. Churchill, batı Avrupa’da ilerleyen Nazi güçleri yetmiyormuş gibi, bir yanda şüpheci kral, diğer yanda kendisi aleyhinde planlar yapan partisi ile uğraşmak zorunda kalıyor. Bir ulusu ayağa kaldırarak dünya tarihinin ilerleyişini değiştirecek kararı alma aşamalarını ve tarihi konuşmasının arka planında olan biteni izlemek bu türü sevenler için keyifli gelecektir.

Öte yandan yıllardır Gary Oldman’ın ödül almasını bekleyen kişilerden biri olarak kendisinin tüm ödülleri toplamasını da diliyorum.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim 🤳

 

En Karanlık Saat Filmi Fragmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir