Facebook Watch Party Özelliğini Duyurdu

Facebook Watch Party ile yakınlaşın.

Facebook, dünyanın dört bir yanındaki Facebook gruplarının kullanımı için Facebook Watch Party özelliğini duyurdu.

Facebook, kullanıcılarını izleme partisine davet ediyor. Henüz facebook grupları üzerinde başlatılabilen bu özelliğe, YouTube gibi video akışı sağlayan platformlardan içerikler aktarılamıyor.

Uzun zamandır, insanları video izlerken bir araya getirecek, yeni bağlantılar kurmalarını ve sohbetler başlatmalarını sağlayacak yeni yollar arayan Facebook, bu yeni özellik ile kullanıcılarına çeşitlilik sunuyor.

 

Facebook Watch Party Nedir?

Facebook Watch Party, insanların hep birlikte platform üzerinden gerçek zamanlı olarak video izlemelerine olanak sağlayan bir özellik.

Bir Watch Party başlatıldığında, katılımcılar canlı ya da önceden kaydedilmiş bir videoyu izlerken aynı zamanda birbirleriyle iletişim de kurabiliyorlar.

Facebook halihazırda, kullanıcılarının Watch Party’leri gruplar dışında arkadaşlarıyla da kullanabilecekleri bir özelliği test ediyor ve gelecekte grupların haricinde sayfalar için de Watch Party özelliği sunmaya hazırlanıyor.

 

Facebook’un Watch Party özelliği hakkında yaptığı açıklamaya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Facebook Watch Party Nasıl Kullanılır?

Watch Party’yi test etme ve yayınlama aşamasında, bu özelliği kullanan gruplardan oldukça olumlu geribildirimler aldık. Watch Party’yi yemek yapma ya da zanaatkarlık gibi hobilerle ilgili soru-cevap videoları düzenlemek, bir videonun sahne arkası görüntülerini paylaşmak, üyelerle karşılıklı ve gerçek zamanlı ev tadilatı, dekorasyon veya makyajla ilgili ipucu ve tüyolar paylaşmak, bir egzersiz tekniği ya da müzikal beceri gibi yeni bir şey öğrenmek ve Watch Party’ye katılmaları için özel konuklar çağırmak gibi birçok farklı şekilde kullanan grup liderlerinin düşüncelerine kulak verdik.

Testlerimizde, Watch Party’e katılan büyüklü küçüklü birçok grubun üyelerinin beraber videolar izlerken yüzlerce ve hatta bazen binlerce yorum paylaştıklarını gördük. Gün içinde farklı üyelerin videodan çıkmaları ve katılmalarıyla tek bir Watch Party’e 10 saatten fazla ayıran gruplar bile vardı.

Watch Party’nin küçük topluluklar için de yararlı olabileceğini duyduk. Örneğin, yakın zamanda 10 kişiden az üyesi olan bir grup bir Watch Party başlatarak 500’den fazla yorum aldı. Kimilerine göre, bu ortak izleme deneyimi birbirine fiziksel olarak uzak olan yakın arkadaşlar arasında bir köprü görevi görüyordu. Tüm ailenizle oturup hep birlikte sevdiğiniz birinin katılamadığınız mezuniyet törenini izlediğinizi, videolar ve anılarınızı paylaşarak bir seyahati yeniden yaşadığınızı, ya da sadece arkadaşlarınızla takılarak komik videolar izlediğinizi hayal edin. İmkanlarınız sınırsız.

 

 

Örneğin:

 • Dogspotting Society Group, Watch Party’i beraber komik ve tatlı köpek videoları izlemek için kullandı.
 • Big Ballers – The Official Ball in the Family Group, yeni sezon öncesi taraftarların arayı kapatmaları ve heyecanlarını tazelemeleri için bir 2. sezon arka arkaya izlemeli Watch Party düzenlediler. Ayrıca JBA maçlarından canlı Watch Party’ler düzenleyerek grup üyelerine yeni ligde LaMelo ve LiAngelo mücadele ederken tezahürat yapacakları ve tartışacakları bir ortam da oluşturdular.
 • Bu bahar, dünyanın dört bir yanından kraliyet ailesi hayranı gruplar Watch Party’ler düzenleyerek diğer tutkulu hayranlarla beraber Kraliyet Düğünü’nü izleyip tartıştılar.
 • Güney Koreli popüler K-pop grubu KARD, bir Watch Party düzenleyerek 1. yılını dünyanın dört bir yanından hayranlarıyla beraber kutladı. Grup, gelecek albümlerinin ve yeni video kliplerinin kısa bir tanıtım videosunu paylaşarak grup üyeleriyle bir Facebook Live videosu da yayınladı.
 • Facebook’ta içerik üreten Markian’ın hayranları, #SmileSquad Group üzerinden Watch Party’i kullanarak Markian’ın videolarını beraber izlediler. Hayranlarıyla doğrudan iletişim kurmak isteyen Markian’da Watch Party’lerden birine katıldı.
 • Bir milyondan fazla üyesi olan, kendisini Afrika kültürüne mensup “kadınlar için yargılamayan destek grubu” olarak tanımlayan ve sadece kadın üyelere açık gizli bir grup olan FIN, üyelerinin bağlantı kurması ve haberden komediye ilgilerini çekebilecek her konuyu tartışmaları için Watch Party’ler düzenledi.

 

Facebook Watch Party Ana Özellikler

Yaptığımız testlerle ilgili topluluklardan aldığımız geribildirimlerin ışığında, bugün iki yeni özellik duyuruyoruz:

 • Öncelikle, bir Watch Party’i başlatan kişinin devam eden bir Watch Party’e videolar ekleyerek partiyi devam ettirecek başka kişiler atamasını sağlayan Co-hosting özelliğini ekliyoruz.
 • Eklediğimiz bir diğer özellik olan Crowdsourcing ile ise Watch Party’e katılan kişiler Watch Party’i düzenleyen kişiye eklemesi için videolar önerebilecek.

 

Watch Party Hafta Sonu

Watch Party’nin küresel çapta duyurulmasını kutlamak için 27 – 29 Temmuz tarihleri arasında dünyanın dört bir yanından Facebook gruplarının topluluklarıyla bağlantı kuracakları Watch Party Hafta sonu’nu düzenliyoruz. Katılacak gruplardan bazıları şöyle:

 • Buzfeed’in Tasty Grubu grup üyelerinin favori tariflerini ve pişirme önerilerini paylaştıkları ve tartıştıkları bir yemek severler topluluğu. Hafta sonu boyunca grup birçok Watch Party düzenleyecek: Cuma günü gerçekleşecek Watch Party’nin içeriği grupta önceden yapılacak bir anketle belirlenecek, Cumartesi günkü Watch Party pişirme önerilerine odaklanacak ve Pazar günkü ise aile ve arkadaşlarla yapılacak Pazar akşamı yemeği tariflerinden oluşacak!
 • Physician Moms Grubu  kadın doktorları — aynı zamanda anneleri — iş birliği yapmaları ve tıbbi uzmanlıklarını paylaşırken birbirlerine destek olmaları için bir araya getiren bu topluluk, kadınların güçlenmesi, annelik ve tıpla ilgili videolardan oluşan bir Watch Party düzenleyecek.
 • Outdoor Afro Afro-Amerikalıların bağlantı kurmalarını ve liderlik yapmalarını teşvik eden ve onlara ilham veren bu grup, Boston Outdoor Afro topluluğunun Mount Washington’daki Tuckerman Dağ Geçidi’ni geçmelerini gösteren bir video için Watch Party düzenleyecek.
 • Fitness Sisters kadınların sağlık ve fitness yolculuklarında birbirlerine destek verdikleri ve birbirlerini motive ettikleri bu topluluk, sağlıklı fitness arkadaşlıkları kurmakla ilgili videolardan oluşan bir Watch Party düzenleyecek.
 • Red Table Talk Group üyelerin en sevdikleri bölümleri seçtikleri bir anket yapacak ve seçilen ilk üç bölümü yayınladıkları bir Watch Party düzenleyecek. Hayranların sevdikleri bölümleri yeniden izleyerek birbirleriyle konuşabildikleri bu Watch Party’e özel bir konuk da katılabilir.
 • Female Travel Bloggers seyahatleriyle ilgili yazan ve birbirlerini tavsiyeler ve teşvikler yoluyla güçlendiren kadınlardan oluşan bu grup, seyahat ve kadınların güçlenmesiyle ilgili videolar ile bir Watch Party düzenleyecek.

Facebook Watch Party ile Hafta Sonu

 • The Broke Black Girl Afro-Amerikalı kadınlara ekonomik sorunlarından bahsedebilecekleri ve destek bulabilecekleri güvenli bir ortam sunan bu grup, güncel konular, kadınların güçlenmesi, finansal planlama ve kariyer planlaması gibi konularla ilgili videolar ile bir Watch Party düzenleyecek.
 • Echte Mamas gerçek hikayelerin, deneyimlerin ve annelik üzerine anektodların paylaşıldığı bu Almanya merkezli grup, dünyanın dört bir yanından diğer annelerin ipuçları ve tavsiyeler paylaştığı bir Watch Party düzenleyecek.
 • Mama Tribe Avustralya merkezli bu grup, bir Watch Party düzenleyerek Mama Tribe Gold Coast, Brisbane ve Central Coast topluluklarındaki anneleri arkadaşlık kurmak, annelik üzerine deneyimlerini ve ortak zorluklarını paylaşmak ve gerçek zamanlı olarak bir araya gelerek birbirlerine bağlamak için sabırsızlanıyor.
 • Jamie Oliver’s 5-day Veggie Challenge acı biberli tatlı patatesten patlıcan daal’e Jamie’nin en sevdiği sebze yemeği tariflerinden oluşan bir Watch Party düzenleyecek ve izleyicilerden izlemek istedikleri sonraki videoları seçmeye yardımcı olmalarını isteyecek.
 • Tia Mowry’s Quick Fix Fan Group evlilikle ilgili bir soru-cevap videosu, Tia’nın babası ve erkek kardeşiyle sohbet ve Tia’nın yeni doğan bebeğiyle ilgili bir bölüm de dahil olmak üzere Tia’nın ev hayatı ve ailesiyle ilgili hayranların en sevdikleri videolardan oluşan bir Watch Party düzenleyecek.

 

Facebook Marketplace platformunu Türkiye’de kullanıma sunacağını sizlere duyurmuştum 🤳

Yerel ürünleri keşfetmeyi, almayı ve satmayı Facebook üzerinde tek bir çatı altında toplayarak kolaylaştırmayı hedefleyen platform hakkında merak edilenler yazımda bulabilirsiniz.

Facebook Marketplace Platformu Türkiye’de

 

 

 

  1 Yorum

 1. Pingback: Facebook Watch 2019 Yılı Yenilikleri Duyuruldu - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir