Figopara 1 milyon dolar yatırım aldı

Tedarik finansmanına aracılık eden fintech girişimi Figopara, aralarında Dünya Bankası ve Revo Capital’in de yer aldığı yatırımcılarından 1 milyon dolar yatırım aldı.

Figopara 1 milyon dolar yatırım aldı

Hatırlayacağınız üzere Foriba, geçtiğimiz yıl 28 Mayıs itibariyle vergi teknolojilerinin global lideri Sovos ile tek bir çatı altında birleşmişti. Gerçekleştirdikleri bu exit ile fintek ekosistemine motivasyon sağlayan Foriba’nın Kurucu Ortağı Koray Gültekin Bahar ile bu yılın başında bir röportaj gerçekleştirmiş, ancak Sovos Foriba’dan ayrılma dönemine denk geldiği için hayata geçirememiştim. Koray Bey hem RegTech hem de FinTech sektörü için çok değerli bir isim. Figopara yol haritası olarak tıpkı Foriba’nın izinden gidiyor. Dünya Bankası ve Revo Capital’den aldıkları bu yatırım çok değerli ve önceden de kendilerine çok uğurlu gelmişti. Ahmet Bilgen ve Koray Bahar’ın yeni bir exit için çok beklemeyeceğini düşünüyor, başarılar diliyorum.

Yatırım ile ilgili bilgi metnini aşağıda bulabilirsiniz.

Firmaların işletme sermayesini genişletmek ve tedarik finansmanına aracılık etmek amacıyla kurulan fintech girişimi Figopara yatırım aldı.

Bugüne kadar KOBİ’lere 650 milyon TL’lik işlem hacmine aracılık eden Figopara, yatırımcılarından gelen kaynağı yine KOBİ’lere sağlanacak finansmana aracılık etmek üzere yeni teknolojiler geliştirmek için kullanacak.

Sunduğu platform ile alıcı ve satıcı arasındaki ticaretin finansmanını kolay, ulaşılabilir hale getirirken, tedarik zinciri döngüsünü de hızlandırıyor. 7 Mayıs tarihi itibarıyla 1 milyon dolar yeni yatırım alan Figopara, bu kaynağı KOBİ’lere sağlanacak finansmana aracılık etmek üzere yeni teknolojiler geliştirmek için kullanacak. Yatırımı, Figopara kurucu ortakları olan Ahmet Bilgen ve Koray Gültekin Bahar’ın yanı sıra yine şirketin yatırımcılarından olan Dünya Bankası’nın kardeş kuruluşu IFC ve Revo Capital’den alırken Hasan Davcı ve Figopara CTO’su Arman Eker de bu yatırım turunda yer aldı. Orhan Ayanlar ise yeni katılan yatırımcı isim oldu.

Figopara, bugüne kadar 650 milyon TL’lik 60 bin üzerinde işleme aracılık etti.

Portföyünde 1.000’in üzerinde kayıtlı müşterisi bulunan Figopara, bugüne kadar 650 milyon TL’lik 60 bin üzerinde işleme aracılık etti. Dünyanın ekonomik ve sosyal olarak içinden geçtiği bu zorlu süreçte aldıkları bu yatırımın, Figopara’ya ve Türkiye’nin geleceğine olan güveninin bir göstergesi olduğunu söyleyen Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Gültekin Bahar, söz konusu yatırımın şirkete güç katacağını belirtti. Bahar, “Halihazırda tedarikçi üye sayımız 1.000’i geçti. Tedarik zinciri çok büyük olan 5 firma ve 6 banka ile çalışıyoruz. KOBİ‘lerin ticaretlerini devam ettirme noktasında yardımcı olabilecek dijital çözümü Figopara ile sunuyoruz. Figopara olarak şu ana kadar 650 milyon TL finansmana, KOBİ’lerin beklemeden, hızlı, kolay ve banka güvencesiyle ulaşmasına aracılık ettik. 1 milyon dolar yatırımla birlikte KOBİ’lere sağlanacak finansmana aracılık etmek için yeni teknolojiler geliştirmek üzere kullanacağız. KOBİ’lerin ticaretin finansmanına daha rahat ulaşmaları için gerekli AR-GE çalışmalarını yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

Akbank, Fibabanka, ING Türkiye ve Yapı Kredi Bankası ile çalışan Figopara, ilk tur yatırımını ise Türkiye’nin önde gelen girişim sermayesi firmalarından Revo Capital, etkin girişimcileri destekleme derneği Endeavor Catalyst ve Dünya Bankası’nın kardeş kuruluşu IFC’den almıştı.

Revo Capital‘in 2016 yılında yatırım yaptığı insan kaynakları yazılımı Peoplise, bağımsız yazılım kuruluşu Logo Yazılım’a satılmıştı.

27 Nisan – 3 Mayıs 2020 tarihleri arasında FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını yazımda bulabilirsiniz. 

 

  2Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 6 - Fundalina

  2. Pingback: Figopara 230 Milyon TL’lik İşleme Aracılık Etti - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir