FinTech alanında haftanın gündemi 51

FinTech alanında haftanın gündemi 51 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 51

14-21 Haziran tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

Türkiye’deki Fintech Uygulamalarına Olan Talep Artıyor

AppsFlyer, “Finansal Uygulama Pazarlamasının Durum raporunun 2021 baskısını yayınladı. COVID-19 salgını, tüketicilerin finansal kurumlarla nasıl etkileşime girdiğini ve kurumların kendilerinin nasıl çalıştığını doğrudan etkiledi. Rapora göre, finansal teknoloji (FinTech) uygulamaları yüksek talep görüyor ve son iki yılda sadece Türkiye’de %118 olmak üzere dünya genelinde indirmelerde %132 artış yaşandı.

Raporda Türkiye ile ilgili Temel Verileri aşağıda bulabilirsiniz. 

  • Türkiye’de finans uygulaması yüklemeleri yıllık bazda %118 ve 2019’un ilk çeyreğinden bu yana etkileyici bir şekilde %865 arttı.
  • Türkiye’de organik olmayan yüklemeler 2020’nin ilk çeyreğinden bu yana %240 arttı ve 2021’de şimdiden ikiye katlandı.
  • Türkiye’de kullanıcı edinme kampanyalarına harcanan ortalama tutar 2020’nin ilk çeyreği ile 2021’in ilk çeyreği arasında %148 arttı.
  • Orta Doğu ve Türkiye’deki finans uygulaması yüklemelerinin çoğunluğunu pazarlama oluşturuyor ve bunun %62’si ücretli pazarlama kampanyalarından geliyor.

Paribu ödenmiş sermayesini 40 milyon TL’ye yükseltti

Paribu’nun 12 milyon TL’lik ödenmiş sermayesi 40 milyon TL’ye çıkarıldı. 

Paribu ödenmiş sermaye artışının yanı sıra 50 milyon TL sermayeli yeni bir şirket kurduğunu açıkladı. Yüzde yüz Paribu ortaklı yeni şirket Stoken Finansal Teknolojiler AŞ, finansal teknolojiler alanında geliştirmeler yapacak. Blokzincir tabanlı yazılım çözümleri gerçekleştirecek olan şirket, bu alanda yatırımlar yapacak.

FinTech alanında haftanın gündemi 51

iyzico Kadın Girişimci Destek Programı başvuruları sürüyor

iyizico’nun iş ortakları Google, Good4Trust, IdeaSoft, Paraşüt ve Mükellef ile birlikte hayata geçirdiği iyzico Kadın Girişimci Destek Programı kapsamında binlerce kadına finanstan eğitime, tanıtımdan özel indirimlere kadar birçok avantaj sunulacak.

Program çerçevesinde kadınlar ilk 6 ay 0 komisyon desteğine sahip olurken; sosyal medya tanıtım desteği, dijital pazarlama ve online satış alanlarında ücretsiz eğitimler de alabilebilecek. İyzico iş ortakları Google, Good4Trust, IdeaSoft, Paraşüt ve Mükellef de program dahilindeki kadın girişimcilere özel indirim imkanları tanıyacak.

“KOBİ’lerin Dijital ve Finansal Karnesi” araştırmasının, “Finansal Okuryazarlık ve Olgunluk Göstergeleri” başlıklı ikinci fazı yayımlandı 

TÜRKONFED ve Paynet’in 11 ilde 1.000 KOBİ ile görüşerek yaptığı “KOBİ’lerin Dijital ve Finansal Karnesi” araştırmasının, “Finansal Okuryazarlık ve Olgunluk Göstergeleri” başlıklı ikinci fazı yayımlandı.

Rapora göre, KOBİ’ler önümüzdeki üç yıl içinde en fazla üretime ve ürün geliştirmeye yönelik yatırım gerçekleştirmeyi hedefliyor. İşletmeler bu süreçte kamu kuruluşlarından destek planlarının oluşturulması, teşviklerin artırılması ve devlet destekli kredilerin verilmesini beklerken, finans kuruluşlarından ise uygun kredi koşulları talep ediyor.

KOBİ’lerin yatırım öncelikleri önümüzdeki üç yılda da değişmiyor

KOBİ’lerin Dijital ve Finansal Karnesi araştırmasına göre 2017-2020 yılları arasında sırasıyla üretim (yüzde 44,1), ürün geliştirme (yüzde 43), insan kaynağı (yüzde 35,9), dijital/teknolojik (yüzde 32,4) ve tesis yatırımı (yüzde 30,7) gerçekleştiren KOBİ’ler, önümüzdeki üç yıllık dönemde de bir miktar düşüş görülmekle birlikte aynı alanlara yatırım yapmayı hedefliyor. Araştırmaya göre bu durum, KOBİ’lerin yetkinliklerini artırmaktan çok mevcut durumu korumaya yönelik önceliklendirme yaptığını ortaya koyuyor.

İşletmelerin hem kamu hem de finans kuruluşlarından beklentileri bulunuyor

Araştırma, firmaların finansal çözüm alternatiflerine yönelik kamu kuruluşlarından, bankalardan ve ödeme kuruluşlarından birtakım talep ve beklentileri olduğunu da gösterdi. Buna göre, işletmelerin yüzde 11’i kamu kuruluşlarından destek planlarının oluşturulması, yüzde 6,7’si teşviklerin artırılması ve yüzde 6,2’si devlet destekli kredilerin verilmesini bekliyor. Bankalardan beklentilerde ilk iki sırayı yüzde 18,1 ile uygun kredi koşulları, yüzde 10 ile düşük faiz alırken, ödeme kuruluşlarından ve fintech’lerden ise uygun kredi koşullarının sağlanması (yüzde 6,3), ve düşük komisyon verilmesi (yüzde 3,1) talep ediliyor.

BtcTurk, ödenmiş sermayesini 100 milyon TL’ye yükseltti

BtcTurk hem dünyada hem de Türkiye’de kriptopara pazarına duyduğu güven ile sermaye artırımı kararı alarak ödenmiş sermayesini 5 kattan fazla artırarak 100 milyon TL’ye yükseltti. Türkiye’yi Bitcoin ile tanıştırarak 3,6 milyonu aşkın kullanıcıya ulaşan BtcTurk, böylece ödenmiş sermayesi en yüksek Bitcoin ve kriptopara işlem platformu oldu.

Fibabanka, dijital banka kartı projesini hayata geçirdi

Dijital kart olmasının yanı sıra fiziki olarak da kullanılabilen ‘Hızlı Kart’ ile bankacılık ve alışveriş işlemleri hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabiliyor. Fibabanka müşterileri, çip ve EMV özelliğine sahip olan ‘Hızlı Kart’ ile işlemlerini temassız yapabilirken kart bilgilerini dijital ödeme çözümü Masterpass’a kolayca kaydedebiliyor. Böylece her kullanımda aynı bilgileri tekrar girmeye gerek kalmadan işlemlerini kolaylıkla ve zamandan tasarruf ederek gerçekleştirebiliyor.

Ödemeler Artık Daha Nakitsiz

PwC’nin strateji danışmanlığı bölümü Strategy&’in “Ödemeler Araştırması 2020” sonuçları açıklandı.

Araştırmaya göre, ödeme alışkanlıklarında nakit kullanımı hızlı bir şekilde azaldı. Araştırma, Türkiye’de nakitsiz ödeme oranının %50’nin üstüne çıktığını ortaya koydu. 

PwC’nin strateji danışmanlığı grubu Strategy&’in aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 12 ülkede 3.500 katılımcıyla gerçekleştirdiği Ödemeler Araştırması 2020’nin sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, ödeme alışkanlıklarında nakit kullanımı hızlı bir şekilde azalıyor. Aynı araştırmanın 2018 sonuçlarında Avrupa’daki katılımcıların %43’ü nakit kullanımını tercih ederken, 2020 senesinde bu oran %36 olarak gerçekleşti. Türkiye’de nakit (%46) halen alışveriş / hizmet ödemeleri içinde tercih edilen bir ödeme yöntemi olsa da Türkiye mobil cüzdanlar ve ödeme uygulamaları konusunda Avrupa’nın önünde; mobil ödeme yöntemleri kullanımı Avrupa’da %14’e çıkarken, Türkiye’de bu oran %21’i buluyor.

Paraşüt “e-Ticaret” paketine yeni özellikler ekledi

KOBİ’lerin ön muhasebe operasyonlarını tek ekrandan yönetmelerini ve avantajlı sanal POS oranlarından yararlanmalarını sağlayan pakete, varyantlı ürün yönetimi, farklı pazaryerleri için farklı fiyat belirleme, desi hesaplama, toplu e-fatura ve basit satış raporları oluşturmanın da aralarında bulunduğu çok sayıda yeni özellik eklendi. Yeni e-Ticaret paketi, Paraşüt kullanan işletmelerin e-ticarette bir adım daha öne çıkmasını sağlayacak.

Tarfin, tarım alacaklarını yapılandırılmış bir yatırım aracına dönüştürerek Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) ihracı gerçekleştiriyor.

Bu kapsamda Tarfin’in tarımsal risk skorlama modeli tarafından onaylanmış çiftçi alacakları, bireysel ve kurumsal yatırımcılara güvenli bir yatırım aracı olarak sunuluyor. Buradan sağlanan fonlamayla çiftçilere daha uygun fiyatlarla tarım girdilerine ulaşma şansı yaratılıyor. 

Figopara “Figo Kolay Finansman” hizmetini hayata geçirdi

Tedarikçi finansmanına aracılık eden FinTech şirketi Figopara, KOBİ’lerin ticari performanslarını objektif kriterlerle puanlayarak daha hızlı ve kolay finansmana ulaşmasını sağlayan Figo Kolay Finansman hizmetini hayata geçirdi.

Figo Kolay Finansman hizmetinden faydalanmak için firmaların Figopara’ya giriş yaptıktan sonra özel entegratör vasıtasıyla e-fatura ve e-defter bilgilerini Figopara’ya aktarmaları yeterli. 

PaybyMe, 2020 ve 2021 yıllarının ilk beş ayındaki mobil ödeme hacimlerini paylaştı

PaybyMe, 2020 ve 2021 yıllarının ocak-mayıs aylarına ait mobil ödeme hacimlerini karşılaştırdı.

PaybyMe’nin verilerine göre, mobil ödemelerde ocak ve mayıs aylarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 134’lük bir büyüme gerçekleşirken, mobil ödeme ve kartlı ödemelerin toplam cirosu yüzde 26 arttı.

Mobil ödeme kategorileri arasında yüzde 151’lik büyümeyle oyun sektörü ilk sırada yer alırken, onu ciro bazında dijital içerikler ve topluluk/sosyal medya kategorileri takip etti.

Kartlı ödemelerde de yüzde 108’lik büyümeyle oyun kategorisi ilk sırada yer alırken, e-ticaret kategorisi ikinci, abonelik kategorisi üçüncü sırada yer aldı.

PayCore’da yeni organizasyon yapısı şekillenmeye devam ediyor.

Son olarak Tolga Turhan’ı Mali İşler’den, Merve Bayülgen’i İnsan Kaynakları’ndan ve Bartu Ülgür’ü de Satış’tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak ekibe katan PayCore, yurt içinde ve dış pazarlarda sürdürülebilir büyüme sağlama yolunda önemli güç kazandı.

PayCore’da hisse devrinin ardından, şirketin organizasyon yapısını geliştirmeye yönelik atılımlar da devam ediyor. Hisse satışına paralel Ali Kançal’ın CEO olarak iş başına geldiği şirkette geçtiğimiz günlerde önemli üç atama gerçekleşti. Buna göre Mali İşler’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine Tolga Turhan, İnsan Kaynakları’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’na Merve Bayülgen ve Satış’tan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’na ise Bartu Ülgür atandı.

FinTech alanında haftanın gündemi 50

1-7 Haziran tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir