FinTech alanında haftanın gündemi 53

FinTech alanında haftanın gündemi 53 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 53

6 – 11 Temmuz tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

Bitpanda’nın ilk Genişlemeden Sorumlu Başkanı belli oldu

Bitpanda, Irina Nicoleta Scarlat’ı ilk CGO (Genişlemeden Sorumlu Başkan) olarak atadığını duyurdu.

Scarlat, yeni oluşturulan bu üst düzey görevde Bitpanda’nın iş geliştirme ve genişleme planlarını yönetmekten sorumlu olacak ve ayrıca yeni fırsatları ortaya çıkarmak ve şirketin küresel ayak izini hızla genişletmeye devam etmek amacıyla birden fazla ekip ve ülke lokasyonundan uzmanlığı birleştirerek şirketin eksiksiz büyüme stratejisini denetleyecek.

Mastercard, Azerbaycan Merkez Bankası ile Dijital Ülke Ortaklığı Anlaşmasını imzaladı

Azerbaycan Merkez Bankası ve Mastercard Azerbaycan, dijitalleşme ve ekonominin büyümesi için uyguladığı stratejik kamu politikası doğrultusunda farklı alanları kapsayan 5 yıllık Dijital Ülke Ortaklığı’nı (DÜO) başlatan anlaşmayı imzaladı. Mastercard Azerbaycan ekibi’nin yanı sıra Türkiye’den tüm bölgeye hizmet veren ekibin katkısıyla hazırlanan proje, ülkede daha hızlı güvenli ve yenilikçi ödeme hizmetleri altyapısı sağlamaya odaklanıyor. Bu sayede, Azerbaycan’daki kapsayıcı büyümeyi ve dijital dönüşümü hızlandırmak hedefleniyor.

Paymes, Gelir Paylaşım Modeli’ni duyurdu

Paymes, Gelir Paylaşım Modeli’yle hem kurumsal hem de bireysel müşterilerine ek gelir kazanma imkanı sunuyor.

Paymes aracılığıyla işlemlerini yapan kullanıcılar Paymes’e getirdikleri her yeni müşteri için ek komisyon gibi çeşitli avantajlara sahip oluyorlar. Paymes’in Gelir Paylaşım Modeli’nde kullanıcılar özel yazılım ya da kişisel referans sistemlerinden birini seçerek arkadaşlarını Paymes altyapısına yönlendirebiliyorlar. Yönlendirdikleri kullanıcı işlem yaptıkça kendileri kazanıyorlar. Her ayın ilk haftası referans sistemiyle elde ettikleri hakkediş miktarları hesaplarına yatırılıyor. Bireysel referans sitemini seçenler yönlendirdikleri satıcının her satışında belirli komisyonlar alabiliyorlar. Yazılım sahipleri ise Paymes referans sistemlerini yazılımlarına aynı gün ekleyerek yönlendirdikleri satıcının Paymes’le aldığı her ödemede komisyon alabiliyorlar.

Kuveyt Türk’ün API marketi globalin en iyi platformları arasına girdi

Kuveyt Türk’ün API Marketi, şirketlere dijital işlemler alanında global çapta danışmanlık hizmeti veren INNOPAY tarafından dünyanın en iyi platformlardan biri olarak gösterildi.

Türkiye’den ilk kez Kuveyt Türk en iyi kategoride yer aldı

Kuveyt Türk, matriste, global çapta açık bankacılık alanında en iyi kategoride yer alan Türkiye’deki tek banka olma unvanını elde etti. Söz konusu matriste, bankaların sunmuş olduğu platformlar, fonksiyonel özellikler ve geliştirici deneyimi bakımından iki boyutta ele alınıyor. Zengin API kataloğu ve API dokümantasyonları sayesinde Kuveyt Türk API Market Platformu, yüzlerce geliştirici tarafından farklı uygulamaların geliştirildiği bir ekosistem olarak dikkat çekiyor.

Paribu, kripto para bilinirlik ve algı araştırmasının ikincisinin sonuçlarını açıkladı.

Paribu adına Akademetre Araştırma Şirketi’nin yaptığı “Kripto Para Bilinirlik ve Algı Araştırması-2021”in sonuçları kripto para sektörüyle ilgili önemli veriler ortaya koydu. Araştırmaya göre Türkiye’de kripto parayla işlem yapanların oranı bir yılda 11 katına çıktı. Geçtiğimiz yıl işlem yapanların oranı yüzde 0,7 iken bu yıl sonuç yüzde 7,7 oldu.

Araştırma kripto para işlemi yapan kadınların oranında ciddi bir artış yaşandığını da ortaya koydu. Geçtiğimiz yıl kripto para işlemi yapan her 10 kişiden 2’si kadınken bu yıl oranın 10’da 4’e yükseldiği görüldü.

Kripto para işleminden memnuniyet yüzde 74

Araştırma kullanım deneyimine dair sonuçlar da içeriyor. Araştırmaya göre kripto para işlem deneyiminden memnuniyet oranı yüzde 74. Kuşaklar bazında ele alındığında memnuniyet oranının en yüksek olduğu kuşağın Y olduğu görüldü. Y Kuşağı’nın yüzde 76,2’si işlem deneyiminden memnun kalırken bunu 75,9 ile X Kuşağı takip ediyor. Z Kuşağı’nın ise yüzde 58,3’ü memnun.

Araştırmada kullanıcılara memnuniyet sebepleri de soruldu. “Kârlılık” yüzde 41,3 ile öne çıkarken bunu yüzde 10 ile “işlem kolaylığı”, yüzde 4,3 ile güvenilirlik takip etti.

En çok al-sat yapılıyor, yatırım yükselişte

Araştırma, kripto para kullanım nedenlerine ve tercihlerine dair de veriler sundu. Buna göre, Türkiye’de kullanıcılar yüzde 64 ile en çok “al-sat işlemi” yapıyor. Verilen çoklu yanıtlara göre yatırım amaçlı kripto para işlemi yapanların oranı ise yüzde 50,3. Yatırım işlemi yapanların oranı bir yılda iki katına çıktı.

Kullanıcıların en çok tercih ettiği kripto para ise Bitcoin. Her 10 kişiden 7’si Bitcoin’le işlem yapıyor. Her 10 kişiden 2’sinin Ethereum ile, yine her 10 kişiden 1’inin XRP ile işlem yaptığı görüldü. Araştırma ayrıca kripto parayı duyan her 5 kişiden 1’inin kripto para işlemi yapmak istediğini ortaya koydu.

Kripto para sektöründeki gelişmeler sonuca nasıl etki etti?

Öte yandan araştırmanın yapıldığı 30 Nisan-27 Mayıs döneminin hemen öncesinde Türkiye’de bazı platformların yarattığı kullanıcı mağduriyetleri de sonuçlara etki etti.

Kripto paraya “güvenirim” ya da “çok güvenirim” yanıtını verenlerin oranı bir yılda 34,2’den yüzde 25,3’e düştü.

Kripto para kullanımının önünde yasal bir engel olmamasına rağmen her 4 kişiden 1’i ise “yasal olmadığını” düşünüyor.

Araştırmada ortaya çıkan diğer bulgular şöyle:

  • Her 5 kişiden 4’ü blokzincir teknolojisini hiç duymadı (yüzde 80,2).
  • Kripto parayı duyan her 10 kişiden 1’i işlem yapıyor (yüzde 11).
  • Her 10 kişiden 3’üne göre kripto para piyasası kârlı (yüzde 28,7).
  • Kripto para işlemlerinde zaman ve mekân sınırlaması olmaması en önemli avantajlar olarak görülüyor. (Yüzde 77,2 ve yüzde 75,2).
  • En çok işlem yapanlar üniversite mezunları (yüzde 49).
  • Sosyoekonomik statü gruplarında C1 en çok işlem yapan grup (yüzde 43).
  • Kripto para işlemini en çok “ücretli çalışanlar” yapıyor (57,3). Emeklilerin ve öğrencilerin de dahil olduğu “çalışmayanlar”ın oranı ise geçtiğimiz yıla oranla 2 katına ulaştı (yüzde 29,4).
  • İşlem yapmayı bırakma sebebi: Sıkı takip gerektirmesi (yüzde 9,3).

Pundi X Türkiye’deki ilk bayisini Sirkeci’de açtı

XPOS cihazları üzerinden kripto para alım / satım yapma olanağı sunan Pundi X, Türkiye pazarına giriş yaptı.

İlk aşamada limitli sayıda Pundi X bayiliği vererek büyümeyi hedefleyen şirket, kendi kripto para alım/satım ofisini kurmak ya da işletmesine ek bir gelir kalemi yaratmak isteyen girişimcilerle iş birliği yapacak. Tüm teknolojik altyapı, kurulum ve pazarlama desteğinin verileceği Pundi X bayileri, kripto para alım/satım işlemlerinde tıpkı döviz büroları gibi hizmet veren fiziki noktalar oluşturacak.

Ozan SuperApp’te “Uzaktan Kullanıcı Kabulü” süreci başlıyor

Ozan SuperApp, Identify Türkiye iş birliği ile “Uzaktan Kullanıcı Kabulü” sürecini başlatıyor.

Ozan Elektronik Para, hızlı ve kolay bir “kullanıcı kabulü” deneyimi için önemli bir adım atarak Identify Türkiye ile anlaştı. Bu anlaşma kapsamında Ozan SuperApp kullanıcıları, kimlikleri ile dünyanın her yerinden anında hesap açabilecek.

Yaptığı her iş birliğinde kullanıcı odaklı olmanın altını çizen Ozan Elektronik Para, dijital dünyanın sağladığı kolaylıkları Identify Türkiye ile kullanıcılarına sunma kararı aldı. Kullanıcılarına kolay ve güvenli bir şekilde çevrimiçi kimlik tespiti hizmeti sunan Identify Türkiye, Ozan Elektronik Para’ya kullanıcı edinme süreci için altyapı hizmeti verecek. Global bir Fintech olan Ozan SuperApp, sunacağı bu hizmet ile dünyanın her yerinden yeni kullanıcı kazanabilecek.

FinTech alanında haftanın gündemi 52

22 Haziran – 5 Temmuz tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir