FinTech alanında haftanın gündemi 9

FinTech alanında haftanın gündemi 9 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 9

25 Mayıs – 7 Haziran 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını yazımda bulabilirsiniz. 

iyzico, Ramazan ayına ait online alışveriş istatistiklerini açıkladı. 

COVID-19 salgını sebebiyle Ramazan ayını evde geçiren tüketicinin tercihi online alışveriş oldu. iyzico’nun verilerine göre temassız ödeme avantajı sunan online alışveriş, Ramazan döneminde önceki yıla göre %49 artış gösterdi.

LG Hedera Yönetim Kurulu’na Katıldı

LG, Halka Açık DLT’nin inovasyon sürecini hızlandırmak amacıyla Hedera’nın Yönetim Kurulu’na Katıldı.

İşbirliği, LG’nin Blockchain’in ötesine geçmesine ve hızlı, güvenli ve adil uygulamalar çıkartmasına olanak sağlayacak.

Adform, GDPR’nin 2. yılını kutladı

Adform, GDPR’nin yıl dönümünü kutlarken, Türkiye’nin de Kişisel Verileri Koruma Kanunu ile örnek ülkelerden birisi olduğu mesajını verdi.

Fi’Bot’ta Google Asistan Dönemi Başladı

Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarını yenileyen Fibabanka, dijital bankacılık stratejisi kapsamında geliştirdiği sanal asistanı Fi’Bot‘un erişim kanalını genişletti.

Fibabanka, dijital bankacılık stratejisi kapsamında geliştirdiği sanal asistanı Fi’Bot ile şimdi Google Asistan üzerinden de tüm sorulara 7 gün 24 saat cevap verirken finansal ihtiyaçlara yönelik çözüm ve yönlendirmeler sunuyor.

PTT ATM’lerinde Çipli T.C. Kimlik Kartı ile Ödeme Başladı

PTT AŞ. Ödemelerde bir ilgili gerçekleştirdi. 

Sosyal yardım ve doğum yardımı ile İŞKUR ödemelerini alacak vatandaşlar işlemlerini, Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilecek uygulama sayesinde 4 bine yakın PTT ATM’sinden çipli T.C. kimlik kartıyla yapabilecek.

Dr. Soner Canko, danışma kurulu üyesi olarak TURK Holding bünyesine katıldı.

Uzun yıllar Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) Genel Müdürlüğünü yürüten ve bu süreçte ödeme sistemlerinin ve finansal teknolojilerin gelişimine büyük katkı sağlayan Dr. Soner Canko, danışma kurulu üyesi olarak TURK Holding bünyesine katıldı.

Peak hisselerini 1,8 milyar dolara Zynga’ya devrediyor

Türkiye’den dünyaya uzanan mobil oyun şirketi Peak, hisselerini 1,8 milyar dolara Zynga’ya devredeceğini açıklamıştı. Peak ve Zynga arasındaki anlaşma, farklı ülkelerdeki rekabet kurumlarının onaylarına tabi bulunuyor. Peak Strateji Direktörü Ömer İnönü’nün değerlendirmelerini yazımda bulabilirsiniz.

Lonca Girişimcilik Merkezi beşinci döneme 9 startup ile başladı

Kuveyt Türk’ün yeni fikirleri destekleyip geliştirerek ülke ekonomisine kazandırmak amacıyla hayata geçirdiği Lonca Girişimcilik Merkezi’nde beşinci dönem programı başladı.

Başvuruların sadece “FinTech” kategorisinde alındığı yeni dönemde, 9 girişimden oluşan yeni ekiplere altı aylık eğitimin yanı sıra 40 bin TL’ye kadar hibe ve Ar-Ge desteği de verilecek.

İş Bankası, blockchain teknolojisiyle dış ticarette ödeme garantisi veren ilk Türk bankası oldu

Türkiye İş Bankası, blockchain teknolojisiyle ilk pilot dış ticaret finansman işlemini gerçekleştiren ve bu teknolojiyi kullanarak ödeme garantisi veren ilk Türk bankası oldu.

TechOne fonu Global Odaklı Teknoloji Girişimlerine Yatırım Yapacak

Actus Portföy ve Tarvenn Ventures liderliğinde kurulan TechOne ile global pazarda rekabet edebilecek yüksek teknoloji üreten en az 50 erken aşama girişime yatırım yapılması planlanıyor. 

Paramı Yönetebiliyorum eğitimleri, 65 yaş ve üzeri bireylerle buluşuyor.

Pandemi kısıtlamalarından en çok etkilenen kitlelerden biri olan 65 yaş üstü nüfusa, finansal ve dijital okuryazarlık kazandırmak için hayata geçen proje sayesinde, gençler birlikte yaşadıkları 65 yaş üzeri aile büyüklerini “online” hayata hazırlıyor.

Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Zorunlu Hale Geldi

Serbest meslek ile uğraşanların Elektronik Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM)  kullanımları 01 Haziran 2020 tarihinde zorunlu hale geldi.

Edenred Ticket Restaurant Dijital Yemek Kartı Dijitalleşti

Kart basımı ve kargo gibi zaman alan, maliyet ve temas gerektiren süreçleri ortadan kaldıran Ticket Restaurant Dijital Yemek Kartı, fiziksel karta gerek duymadan tamamen mobil ve temassız ödeme imkanı sunuyor.

Girişimcilerin Covid-19 kriziyle mücadele yöntemleri neler?

Estonya hükümeti, e-Residency (e-Oturum) topluluğu ve girişimcilerin Covid-19 krizi ile mücadele yöntemlerini ve işlerini krize nasıl adapte ettiklerini araştırdı.

1500’ü aşkın kişinin katıldığı araştırma sonuçlarına göre, girişimcilerin yarıya yakını işlerini olduğu gibi sürdürdüğünü ve yeni iş fırsatları keşfettiklerini, diğer yarısı ise sundukları ürün ve hizmetleri dönüştürdüklerini aktardı. Katılımcıların %64’ü Covid-19 pandemisi ile birlikte iş süreçlerinin aksamasından ciddi bir endişe duyduğunu ifade ederken, %37’si salgının şirketlerini e-Oturum yoluyla kurmayı daha mantıklı hale getirdiğini söyledi.

FinTech alanında haftanın gündemi 9 belli oldu!

Finans sektörü liderleri webinarda bir araya geldi

Finans dünyasının dönüşümünün ele alındığı “Finansta Yeni Dönem, Yeni Perspektifler” webinarı 600’den fazla katılımcıyla gerçekleşti. Microsoft Türkiye Finansal Servisler Satış Direktörü Duygu Ateş, yaptığı sunumda Microsoft çözümlerinin finansal servislerin dijital dönüşümüne olan etkisini ve finansın geleceğini ele aldı.

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku Röportajı

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim.

Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku video röportajı.

Pandemi döneminin bankacılık sektörüne etkisi ve beklentiler ile birlikte hem fintech’leri hem de Albaraka Garaj girişimlerini değerlendirdiğimiz videoda, Albaraka Türk’ün kurum kültürüne dair pek çok bilgiyi bulabilirsiniz.

18 – 24 Mayıs 2020 tarihleri arasında tarihleri arasında FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

  4Yorum

  1. Pingback: Payguru TPAY MOBILE tarafından satın alınıyor - Fundalina

  2. Pingback: Küresel Blockchain Endüstrisi Genel Bakış ve Beklentiler - Fundalina

  3. Pingback: Paynet’e Yeni CMO transferi - Fundalina

  4. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 10 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir