Fintechtime Dergisi Sonbahar Sayısı Yayında

Fintechtime Dergisi Sonbahar Sayısı yayında.

Bu sayıda sizler için “Chatbot Teknolojisini Kucaklama Zamanı Geldi”, “İşletmeler için Analize Etme ve Karar Alma Zamanı” ve”Emojilerle Aranız Nasıl?”  konularını ele aldım.

Fintechtime‘da aynı zamanda YapayTech Kurucusu Önder Barış Aşık, eFinans Genel Müdürü Okan Murat Dönmez, Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yasemin Bedir ve Endeavor Türkiye Kurucusu ve Genel Sekreteri Didem Altop ile geçekleştirdiğim röportajlar da yer alıyor.

Fintechtime dergisine artık Turkcell Dergilik üzerinden de ulaşılabiliyor.

Fintechtime 2017 Sonbahar Sayısı konu başlıkları ve “Chatbotlar” konusu yazımda sizi bekliyor.

 

Fintechtime Dergisi Sonbahar Sayısı

Finans ve teknoloji dergisi Fintechtime’ın Yayın Koordinatörü olmanın gururunu yaşıyorum.

Fintechtime 2017 Sonbahar Sayısı’nda;

ininal Genel Müdürü Ömer Suner,

Aksan Hukuk Ortağı Melih Aksan,

Ticimex e-Ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli,

Atom Bank Kurucusu ve CEO’u Mark Mullen röportajları da bulunuyor.

 

Bu ayki dosya konuları ise; Chatbotlar, Emojiler, Fintek trendleri ve Perakende de Kiosk Rüzgarı.

Dergide değerli dostum Ercan Altuğ Yılmaz‘ın “Vatandaşlık Oyunlaştırması” konusunu ele aldığı bir makalesi,

Sevgili Fatih Coşkun‘un “API’lerle Bankacılık: Paylaşarak Büyümek” konulu harika makalesi de var.

 

 

Fintechtime içerisinde yer alan “Femtechtime” bölümünde gerek finans gerekse diğer alanlardaki başarılı iş kadınlarını sizlerle buluşturup, başarı hikayelerini aktararak ilham kaynağı olmalarını sağlamak istiyoruz.

 

Fintechtime Dergisi Sonbahar sayısına; başta YAYSAT bayileri, D&R, Remzi Kitapevi, diğer kitapevleri olmak üzere Turkcell Dergilik üzerinden de ulaşabilirsiniz.

Turkcell Dergilik Uygulaması

Tablet veya mobil cihazınızda kullanabileceğiniz uygulama dergi taşıma derdine son veriyor. iOS ve android cihazınız için ücretsiz indirebileceğiniz uygulama üzerinden Fintechtime Dergisi 2017 İlkbahar sayısına ulaşabilirsiniz.

iOS Cihazlar için Turkcell Dergilik Uygulaması

Android Cihazlar için Turkcell Dergilik Uygulaması

 

Aşağıda Fintechtime dergisi için yazdığım “Chatbot Teknolojisini Kucaklama Zamanı Geldi” dosya konusunun bir kısmını bulabilirsiniz.

 

“Zamanla, bilgisayarın kendisi, form faktörü ne olursa olsun, günlük hayatınızda size yardımcı olacak akıllı bir asistan olacaktır. Mobil öncelikli dünyadan, yapay zeka (AI) öncelikli dünyaya geçeceğiz.”

Google CEO’su Sundar Pichai

 

Messenger platformu her çeşit bot için bir buluşma alanı haline geldi. Platform günümüzde aktif olarak 1.2 milyar kullanıcıya sahip. Tabi bu da müşteri etkileşimi alanında yeni yöntemleri test etmek için bu platformun en ideal yer olmasına sebep oluyor.

 

Bankacılık ve Finans Sektöründeki Chat botlar

Bu dosyamızda, chat botların özellikle bankacılık ve finans sektöründe nasıl büyük bir etki yarattığını tartışacağız.

Hızlı bir özet ile başlayalım.

Chatbot nedir?

Chat botlar 2013-2014 yılları arasında birçok kişiye fantezi gibi gelen yazılım programlarıdır. Bu yazılım programları doğal dil işleme süreçlerinden yararlanarak sesli komutlara ya da spesifik metin komutlarına yanıt verir.

Metin ya da ses fark etmeksizin bir kullanıcı tarafından paylaşılan bilgileri aramaya ve bu komutlara bir yanıt sağlamaya yarayan chat botlar, komutlara yardım etme mantığı üzerine inşa edilmiştir.

Bankacılık ve finans sektörü muhafazakar bir zeminde ve bu sektörler günlük işleyişlerindeki teknolojik yeniliklerden yararlanmaya henüz başladılar. Öte yandan bu yeniliklerin maliyetini azaltabilecek, verimliliği artırabilecek ve müşteri memnuniyet oranını yükseltebilecek bir alan. Bu sebeple, farklı görevleri yerine getirmek ve kullanıcı isteklerine cevap vermek için tasarlanmış yapay zeka yönlendirmeli yazılımlarla hazırlanan finansal chat botlar en yeni trend konumunda. Makine öğrenimi alanındaki yeniliklerle beraber bu botlar kullanıcının amacını anlamak ve bu amaca “insani” bir şekilde yanıt vermek için yeteri kadar akıllı hale geliyorlar.

Chat botlar artık para transferi başlatmak, tekrarlayan ödemeleri dizayn etmek, banka ekstrelerini kontrol etmek ve bir müşterinin harcama alışkanlıklarını ortaya çıkarmak gibi temel meseleler üzerine, 7/24 kullanıcılara hizmet verebiliyorlar. Bu chat botların sadece müşterilerin bilinçli kararlar almalarına yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda mali planlarda iyileştirmeler yapılmasına yardımcı olacak tam teşekküllü finansal danışmanlar haline geleceği gün hiç de uzak değil. İşte bu sebeple fintech şirketlerinin sayısında yükseliş gözlemliyoruz.

 

Chat botların finans sektöründe büyük bir yol kat etmesinin bazı sebeplerine gelince…

  1. 7/24 Müşteri Hizmetleri

Chat botların temel kullanım örneklerinden biri müşteri hizmetleri. Müşteriler bankaları ve finans kuruluşlarını çeşitli sebepler yüzünden arar ama bu sebeplerin hepsi manuel müdahaleye ihtiyaç duymaz. Bu kuruluşlar tüketici sorgularını çözmeyi ve yeni ürünler hakkında bilgi sağlamayı sürdürmek için çağrı merkezleri ve destek departmanlarını gerek ayakta tutmak gerekse desteklemek adına büyük bir servet harcıyorlar.

Bazıları, chatbotun müşteri ile konuşmasına izin verdiklerinde güvenlik konusunda endişe duyuyorlar. Ancak, çağrı merkezi temsilcisinin kullandığı doğrulama protokollerinin aynıları bir chatbot tarafından da kullanılabilir. Müşteri hizmetleri için bir chatbot uygulaması hazırlamak harcamaları yaklaşık 14 kat düşürebilir, ki bu da çok büyük bir tasarruftur.

 

  1. Müşteriler İçin Kolay Kullanımı

Bir bankayla ya da finans kuruluşuyla web üzerinden iletişime geçmek, farklı yetkilendirme aşamaları, karmaşık arayüzler ve kişisel bilgilerin birden çok defa girilmesi gereksinimi anlamına gelebilir. Chat botlar ile bu rahatsız edici süreçlerin azaltılması mümkün.

Banka hesabıyla ilişkilendirilmiş bir mesajlaşma uygulaması kullanan bir müşterinin kimlik bilgilerini her seferinde tekrar girmesi gerekmez. Bu da müşterilerinizin sizin servisinizi daha kolay kullanmasının önünü açar. Kullanım kolaylığı her zaman sadakat ve daha yüksek müşteri etkileşimi anlamına gelir.

 

  1. Otomatik Veri Toplaması

Chat botlar veri yakalama ve analiz etmek için harika araçlardır. Belirli anahtar kelimeler ile çalıştıkları için, bir müşterinin mevcut ihtiyaçlarını ve sıkıntılı noktalarını efektif bir şekilde yakalayabilir. Ve bunu web sitesi, mobil uygulama ya da diğer işletim sistemi versiyonları gibi iletişim ortamlarından bağımsız olarak yapabilirler.

Bankalar ve finans kuruluşları bir müşterinin hizmetten ne kadar memnun kaldığını, spesifik ürün promosyonlarının ne kadar etkili çalıştığını ya da kullanıcıların servisle nasıl etkileşime girdiğini chat botlar tarafından yakalanan veriler sayesinde öğrenebilirler.

Chat botlardan faydalanarak görevleri otomatikleştirmek, kurumların merkezi bir veritabanından beslenecek bazı değerli bilgileri toplamasına yardımcı olabilir. Önemli bilgilerin analiz edilmesi, hizmetlerin geliştirilmesi, teklif üretilmesi ve müşteri memnuniyeti için eylem ögeleri oluşturabilir. Bu veriler ayrıca chatbotun yeteneklerini geliştirmek adına da kullanılabilir.

 

  1. Son Kullanıcı Etkileşimini Test Etmesi

Bugün ve bu çağda çoğu banka geniş bir hizmet ve ürün yelpazesi sunuyor; krediler, kartlar, finansal planlama servisleri gibi. Ama müşteriler her zaman bu tekliflerin farkında olmayabiliyor. Botlar müşterilere yeni ürün ve hizmetleri tanıtmak ve hatta onların bu ürünlere ilgi seviyelerini test etmek için kullanılabilirler.

Eğer chat botlar akıllıca programlanırsa, bunlar aynı zamanda rekabet hakkında birçok bilgi toplayabilir. Ayrıca, kullanıcılar gerçek bir insanla konuşmadıkları için, bot basit bir metin komutuyla kolayca durdurulabilir.

Şirketler bu şekilde ürünlerini tanıtabilir ve chatbot aracılığıyla geri bildirim isteyebilirler.

 

  1. Y Kuşağı, Chat botlarla Rahat Edecek

Pek fazla görülmese de Y Kuşağı büyük satın alma gücüne sahip müşteri topluluğu ve tercihleri göz ardı edilmemeli. Chat botlar bu kuşağın en sevdiği mesajlaşma uygulamalarında en iefektif şekilde uygulanarak, finansal firmalar için büyük bir tüketici pazarının kapısını açabilir.

 

 

Chat botlar Bankacılık ve Finans Sektörünü Dönüştürebilir mi?

Gartner; 2020 yılına gelindiğinde müşterilerin, herhangi bir işletmeyle olan ilişkilerinin %85’ini insanla etkileşime girmeden yöneteceğini tahmin ediyor. Bankacılık endüstrisi de müşteri etkileşimi alanındaki bu radikal değişimin ön saflarında yer alıyor. Slack, Facebook, Twitter, WhatsApp gibi üçüncü parti servisler bankalar ile müşteriler arasında yer alan günlük iletişim boşluğunu aktif bir şekilde birbirine bağlayan yeni arayüzler.

Bu süreci canlı tutmanın yolu; müşteri etkileşiminin tüm sürecini basitleştirmek, müşteri toplama, müşteri katılımı ve müşteriyi elde tutmanın sağlanması gibi süreçlerde yapay zeka destekli chat botlardan geçiyor.

Chat botlar günümüzün en geleceği parlak konuşma dilindeki arayüzlerinden biri ve bir sektör olarak bankacılık doğal dil işleme ve makine öğrenimi alanında botların zeka gelişimlerine odaklanıp bu yeniliklere ayak uyduruyor. RBS, Bank of America, JPMorgan Chase, Capital One, DBS Singapore, MasterCard gibi bankalar zaten bot trendini kaçırmamak için alana daldılar ve müşterilerine akıllı, proaktif önerilerle beraber reaktif ve akıllı cevaplar vermek için botlarını rafine etmek üzerine aktif olarak çalışıyorlar.

 

Bilinmeyen Yönleri ile Facebook Chatbot

 

 

Yapay zeka destekli chat botların varlığının bankacılık ve finans sektöründe neden olabileceği önemli değişim hakkında 7 senaryoyu birlikte inceleyelim.

Birebir etkileşimi kolaylaştırmak: Sektör, mevcut ‘yarı pişmiş’ botlar tarafından gösterilen ve varlığını sürdüren ‘eğer-öyleyse-başka’ yaklaşımdan, sezgisel bir sisteme doğru ilerliyor. İhtiyaç duyulan akıllı bot, önceden pişirilmiş çözümler sunmak yerine müşterinin amacını ve bağlamını anlayabilecek yapıda olacak.

24 saat destek sağlaması: Chat botlar 7 gün 24 sat boyunca sürekli olarak destek sağlayabilir ve bütün kullanıcıların verilerini daha iyi finansal öneriler üretmek ve hızlı aksiyon almak için analiz edebilir.

Kişiselleştirilmiş finansal tavsiyeler sunma: Sürekli veri analizi konusunda doğrudan bir fayda sağlayan chat botlar, kişisel rehber olacak ve harcamalar analiz edildikten sonra müşteriye sunulan belirli yatırım seçenekleriyle ilgili akıllı öneriler verebilecek şekilde konumlandırılmalı.

Karmaşık süreçleri basitleştirmek: Bankalar çok karmaşık ve riske yatkın bir yapıya sahiplermiş gibi düşünülür. Müşteriler, birden çok hesabı yönetmekten tutun da kredi ve mortgageların karmaşık yapısını çözmek ve yatırımlarını takip etmek gibi konularda bankacılık işlemlerine güveniyorlar. Bot teknolojileri otomasyonla birleştirildiğinde, tüm süreci basitleştirebilir ve elle müdahale etmeden kullanıcı bilgilerini ve gereksinimlerini doğru bir şekilde toplayarak müşterinin isteklerini yerine getirmesine yardımcı olur.

Navigasyon sorunlarını önleme: Chat botlar, fatura ödeme, para transferi gibi günlük işlem ve sorgularda bilgi sağlamak için son derece faydalı olabilir. Çok sıkışık bir kullanıcı arayüzü üzerinden gezinmek yerine müşteriler, banka botlarından belirli bir saat ve tarihte bir para transferi veya fatura ödeme başlatmalarını isteyebilir.

Güvenliği artırmak: Chat botlar uçtan uca şifreleme, kendini imha eden mesajlar, kimlik doğrulama, zamanaşımı gibi çeşitli kimlik doğrulama ve yetkilendirme teknikleri uygulayarak güvenliği artırmaya ve sektörde yaygın olarak bulunan hileli uygulamaları önlemeye yardımcı olabilir.

Çapraz satılan finansal ürünler: Chat botlar finansal ürünlerin çapraz satışını artırmak ve müşteriyi daha çok satın alma konusunda ikna etmek için son derece kullanıcı dostu bir sohbet aracıdır. Bankalar kimi zaman müşterilerini rahatsız eden, ürün hakkında bilgi vermek adına yapılan çağrıları, sistematik ve yüksek dokunuşlu iletişim mekanizması olan chat botlar ile değiştirebilir.

 

Chat botlarla Müşteri Odaklı Bir İş Kurmak Mümkün.

Dijitalleşme temelli müşteri etkileşimi değişimi, bankacılık ile finans sektörünü müşterileri ile olan temas noktalarını yeniden tanımlamak ve müşterinin niyetini ve gizli ihtiyaçlarını anlamaya odaklanmak gibi konularda etki sahibi. Chat botlar, müşteriler için bütün bankacılık deneyimini kolaylaştırma potansiyeline sahiptir, fakat gelişen işletmeler için chat botları karlı bir model haline getirmek adına doğru zamanda doğru yatırımı yapmamız gerekir. Dolayısıyla bütün güvenlik protokollerine uyarken bir yandan da bankaların yapay zeka ile güçlendirilmiş botlar kurmaya ihtiyaçları var.

Nagarro, Orta ve Doğu Avrupa’daki lider finansal servis sağlayıcıları için chat botlar üretti. Bu chat botlar hem metin hem de ses girdilerini dolandırıcılık izleme bildirimleri sağlamak için kullanıyor ve kullanıcılara eyleme dönüştürülebilen görevler, ürün teklifleri ve son işlemlerinin analizi hakkında hatırlatmalar yapıyor. Ayrıca, müşteri deneyimini zenginleştirmek, kesintisiz müşteri desteği sunmak ve manuel müdahaleyi minimuma indirmek için yapay zeka tabanlı bot Emily, dünyanın önde gelen havayollarından biriyle çalıştı.

 

10 Büyük Banka, İşletmelerini Geliştirmek İçin Chat botları Nasıl Kullanıyor?

Chat botların finans sektöründeki kullanımı adeta büyük bir patlama yaşıyor ve nedense bu hiç de sürpriz bir sonuç değil. İşlemleri otomatik hale getirme, daha fazla müşteriye ulaşma ve daha kolay bir ortamda bankacılık deneyimi sunma olanağı sayesinde, chat botlar pek çok bankanın dijital hizmetlerini düzene sokuyor ve optimize ediyor.

İşte dünyanın en büyük bankalarının işletmelerini geliştirmek için chat botları nasıl kullandıklarına dair detaylar…

Sohbet Botlarının Geleceği

Birçok farklı uygulamaya sahip olan chat botların geleceği kesinlikle açık ve ne derecede ilerleme kat edeceği bilinmiyor. Fakat günün sonunda ortada yalnızca bir gerçek var: Chat botlar şirketlerin ve bireylerin birbiriyle nasıl etkileşim kurduklarının yanı sıra verilerin taraflar arasında nasıl toplanıp iletildiğine yönelik ciddi değişimlerin meydana gelmesine sebep oldular.

Chat botlar, bankacılık sektöründe hem müşteri memnuniyeti seviyesini artırmak hem de banka yöneticileri için maliyeti düşürmek adına kullanılabilecek inanılmaz güçlü bir teknolojiyi temsil ediyor.

Eğer sorular tam olarak chatbotun kullanıcı girdisini yorumlamasına yönelik bir şekilde sorulmazsa, işte o zaman chat botların doğru cevabı vermesi mümkün olmaz. Genelde, chat botların soruyu doğru yorumlamadığı ve tek seferde birden çok soru sorulduğu zaman cevabı bilemediği görülüyor.

Şirketler bugün bile, kullanıcı deneyimlerini ve kullanıcı akışlarını tamamen otomatikleştirebilir ve müşterilerine gerçek değer katabilir.

Chatbot teknolojisini kucaklamak için doğru zaman geldi. Tarih, verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve uygun çift yönlü bir iletişimi sağlamak için şirketlerin ve kişilerin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğine ilişkin sürekli bir değişime işaret etmiştir. Sadece 50 yıl önce, çoğu iletişim, yüz yüze görüşen satış temsilcileri ve müşterilerle kişisel olarak gerçekleşiyordu. Son 40 yılda ise şirketlerle iletişime girmenin temel yolu telefon görüşmelerine, yani call center’lara dayanıyordu. Son 10 yılı düşündüğümüz zaman ise, çevrimiçi destek, bilgi tabanı, forumlar, soru ve cevap bölümleri ile çevrimiçi sohbet seçeneklerinin şirket-müşteri iletişiminde çok popüler araçlar haline geldiğini görüyoruz.

Doğal bir gelişimin ürünü olan chat botlar, müşteriler ile daha hızlı, kullanışlı ve etkili şekilde iletişim kurmak için ortaya çıkan bir çözümdür.

Chat botları benimseyen şirketlerin hem müşteri memnuniyetini arttırması hem de hizmet verme maliyetini düşürmesi garanti edilir bir sonuçtur. Yani ortada tüm banka yöneticilerinin benimsemesi ve artılarından yararlanması gereken tam anlamıyla bir kazan-kazan durumu bulunuyor.

 

yazının tamamını, konuyla ilgili olarak YapayTech Kurucusu Önder Barış Aşık ile geçekleştirdiğim röportajı ve “Türkiye’de Finans Kurumlarının Chatbot Karnesi” ni Fintechtime Dergisi Sonbahar sayısında okuyabilirsiniz.

.

“Fintechtime dergisi Yaz Sayısında neler vardı?” diye merak ediyorsanız aşağıdaki yazımı da okumanızı öneririm.

Fintechtime Dergisi Yaz Sayısı Yayında

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

 

  1 Yorum

  1. Pingback: Fintechtime Dergisi Kış 2018 Sayısı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir