Fujitsu Bankacılık Hizmetlerinde Dijital Dönüşüm Raporu

Fujitsu Bankacılık Hizmetlerinde Dijital Dönüşüm Raporunu Yayımladı.

Sonuçlar 2030 yılındaki bankacılık hizmetlerinin potansiyel yeni şekline ışık tutuyor.

Kısa bir süre önce ‘Fujitsu Future Insights Digital Transformation of Banking Services’ raporunu yayınlayan Fujitsu, yeni iş modellerini ve iş fırsatlarını ortaya koyan dijital dönüşümün bankacılık sektöründeki zorluklarını ve etkisini analiz etti.

 

Fujitsu Bankacılık Hizmetlerinde Dijital Dönüşüm Raporu

 

Fujitsu’nun Bankacılık Hizmetlerinde Dijital Dönüşüm Rapor sonuçları, 2030 yılındaki bankacılık hizmetlerinin potansiyel yeni şekline adeta ışık tutuyor.

Teknolojinin sürekli ilerlemesiyle, dijitalleşme insanların günlük hayatlarını ve işletmelerin işleyiş şeklini hızla değiştiriyor. Şu anda bir akıllı telefona sahip olan herkes, istedikleri zaman ve istedikleri yerden e-ticaret sitelerinde alışveriş yapabiliyor. IoT ve AI teknolojilerindeki hızlı gelişmelere, otonom araçlar gibi birçok yeni teknolojiler ekleniyor. Böyle bir dijital toplumda bankacılık hizmetlerinin daha da dijitalleşeceği bir sürpriz değil.

Bu geleceğin işaretlerini, özellikle dünyanın dört bir yanındaki müşteriler tarafından erişilebilen e-ticaret platform olan Amazon’da görebiliyoruz. Ödemeler, şirketin kendi puan sistemi kullanılarak yapılabiliyor. İşletmeler ise Amazon’da bir mağaza açtıklarında, kendi finansal hizmetlerini de kullanabiliyor. Amazon, 2017 yılında içerisinde mağaza asistanı bulunmayan ve insansız bir market olan Amazon Go’yu açmıştı.

Geleceğin dijital toplumunda, Google ve Amazon gibi büyük dijital platformların yanı sıra, perakende ve telekomünikasyon gibi diğer sektörlerdeki şirketler de, kendi işletmeleriyle yüksek bir ilgiye sahip olan bankacılık hizmetlerini sunacak. Geleneksel tasarruf ve kredi hizmetleri sağlayıcıları olarak bankalar ise, müşteri deneyimini geliştirmek için dijital teknolojileri kullanacaklar.

2030’a gelindiğinde, bankaların ve diğer endüstrilerin, kullanıcıların istedikleri zaman ve istedikleri zaman güvenilir bankacılık hizmetlerine erişebilecekleri bir ekosistem yaratmak için işbirliği yapması olası.

 

 

Fujitsu Bankacılık Hizmetlerinde Dijital Dönüşüm Raporu

 

Fujitsu Bankacılık Hizmetlerinde Dijital Dönüşüm Raporu

Dijital Dönüşüm ve Bankacılık Sektörü

Fujitsu’nun raporuna göre, finans şirketleri dijitalleşme konusunda öncüler. Ankete katılan şirketlerin %89’u dijital dönüşüm yolcuğunu başlatmış durumda. Şu ana kadar başlattıkları dönüşüm projelerinin %29’unda istedikleri sonuçlara ulaşmışlar.

Araştırma, daha güçlü ekosistemlere sahip şirketlerin daha büyük sonuçlara ulaştığını ortaya çıkardı. Finans endüstrisindeki şirketler, dijital dönüşüm gereksinimi olarak iş verimliliğini ve büyümeyi işaret ediyor. Bir sonraki en önemli değişim faktörü ise rekabet tehdidi. Bu, muhtemelen endüstriyi önemli ölçüde etkileyen yenilikçi Fintech servislerinden ve diğer benzer trendlerden kaynaklanıyor.

 • Birincil Nedenler:
  • %31 Verimlilik,
  • %32 Büyüme
 • İkincil Nedenler:
  • %30 Büyüme,
  • %31 Verimlilik
 • Üçüncül Nedenler:
  • %23 Tehdit,
  • %17 Yenilik

 

Dijital Dönüşümle Oluşturulan Yeni Bankacılık Hizmetleri

Fujitsu raporunda gelecekteki dijital bankacılık hizmetleri vizyonunun bir parçası olarak beş trendi de belirledi:

Katılım Bankacılığı

İnsanların günlük yaşamlarında ve işletmelerinde kullandıkları hizmetlere bankacılık hizmetlerini eklemek.

Platform Bankacılığı

Finans hizmetleri sunan şirketlere esnek ve düşük maliyetli bankacılık fonksiyonları sağlamak.

Teknoloji Bankacılığı

Bankaların operasyonel süreçlerini AI teknolojisi gibi ileri teknolojiye dönüştürmek.

 • Citibank, AI ve diğer teknolojilerin önümüzdeki beş yıl içinde bankacılık işlerinin %30’unu üstleneceğini tahmin ediyor.
 • Goldman Sachs, genel merkezde çalışan trader sayısını 600’den sadece 2’ye indirdi ve şu anda operasyonların çoğu bilgisayar programları tarafından gerçekleştiriliyor.
 • Japonya’da ise ülkenin mega bankaları, önümüzdeki 10 yıl içinde 30.000 çalışanın iş yüklerini azaltmak için AI ve diğer ileri teknolojileri kullanmayı planladıklarını açıkladı.

Sosyal Bankacılık

Blockchain teknolojisini kullanılarak bireyleri kişisel banka hesapları arasında paylaşım ekonomisine bağlayan yeni faaliyetleri desteklemek.

Kapsayıcı Bankacılık

Dünya Bankası’na göre, dünya çapında resmi finansal hizmetlere erişimi olmayan veya bu hizmetleri kullanma imkânı bulunmayan iki milyar insan var. Kapsayıcı bankacılıkta hedef, finansal hizmetlere erişme imkânı olmayan, ekonomik olarak zorlanan kişilere finansal hizmetler sunmak.

 

Fujitsu Bankacılık Hizmetlerinde Dijital Dönüşüm Raporu

Bankacılıkta Dijital Dönüşüm

Son birkaç yılda bankacılık sektörünün yüzü fazlasıyla değişti. Geleneksel bankalar için yeni iş modelleri geliştirme konusunda dijital teknolojilerin kullanımını önemli bir fırsat olarak görmeye başladı. Uzmanlık alanlarını yeni bankacılık hizmetleriyle birleştirerek, kullanıcılara sağladıkları değeri yeniden tanımlama şansı yakaladılar. Bu süreçte Yapay Zekâ ve Nesnelerin Interneti kadar Büyük Veri de önemli bir değer.

Bankacılık sektörü, anlamlı veriye en çok ihtiyaç duyulan sektörler arasında. Çünkü Big Data, bankaların rekabeti bertaraf edebilmeleri için önemli fırsatlar sunuyor. Sağladığı derin içgörü, bankalara daha yüksek düzeyde hizmet sunabilecekleri ve daha fazla değer yaratabilecekleri alanlar göstermekte. Ayrıca, analiz edilen veriler müşteri yolculuğunu haritalamak ve rekabet avantajı kazanmak için Yapay Zekâ, Blockchain ve IoT gibi ileri teknolojilerin kullanılmasına da izin veriyor.

İş modelini ve süreçlerini yeniden yapılandırmak, herhangi bir bankanın başarılı dijitalleşmesi için çok önemlidir. Bir bulut uygulamasında yenilikçi yeteneklerden faydalanmak yalnızca dijital dönüşüm girişimlerini hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda iş çapında süreç iyileştirmeleri de sağlar.

Dijital dönüşümün sağladığı iş fırsatlarını en üst düzeye çıkarmak için, güvenilir bir iş ortağı ile birlikte çalışmak vazgeçilmez. Fujitsu, API’lar aracılığıyla finansal hizmetlere yönelik bir endüstri platformu sağlayarak AI, IoT, Blockchain gibi en ileri teknolojileri geliştirerek ve uygulayarak yeni bankacılık hizmetlerinin birlikte oluşturulmasına katkıda bulunuyor.

 

Fujitsu’nun, Distributed Ledger Technologies’e (DLTs) dayalı dijital dönüşüm projeleri konusunda ihtiyacı olan müşterileri için hizmet verecek; yeni ve son derece hızlı bir blockchain geliştirme sistemini piyasaya sürmeye hazırlandığını size duyurmuştum. Fujitsu Blockchain Proof of Business yaklaşımı hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

 

Fujitsu Blockchain Proof of Business

Fujitsu Bankacılık Hizmetlerinde Dijital Dönüşüm Raporunun tamamına buradan http://www.fujitsu.com/downloads/GLOBAL/vision/2018/download-center/FTSV2018_Whitepaper_EN-1.pdf ulaşabilirsiniz.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir