Gaming İstanbul Başladı

Gaming İstanbul Başladı. GİST, bu yıl 3. kez düzenleniyor.

1-4 Şubat 2018 tarihlerinde Harbiye İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek fuarla ilgili merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Gaming İstanbul Başladı

Türkiye’nin ilk uluslararası dijital eğlence ve oyun fuarı “Gaming İstanbul”, bu 3. kez düzenleniyor. Oyun dünyasının önemli markaları, alışveriş, çocuk ve retro alanları, geliştirici konferansları ile ödüllü cosplay ve oyun turnuvaları şehrin merkezinde bir araya geliyor.

Oyun dünyasının önemli markaları, alışveriş, çocuk ve retro alanları, geliştirici konferansları ile ödüllü cosplay ve oyun turnuvaları şehrin merkezinde bir araya getiren fuar, “İÇİNDE OYUN OLAN OYUN FUARI” sloganıyla yola çıktı.

 

 

İçinde oyun olan oyun fuarı Gaming İstanbul, 1-4 Şubat’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenleniyor. En son oyunlar, en yeni donanımlar, YouTuber buluşmaları, en sevdiğiniz e-spor takımları, etkinlikler, yarışmalar, konserler, turnuvalar, cosplay gösterileri, masaüstü ve retro oyunlar, alışveriş alanı, geliştirici seminerleri, Kids’ Park çocuk alanı, Gaming İstanbul’da olacak.

Gaming İstanbul Nedir?

GIST bir bilgisayar oyunları fuarı değil. Bir “oyun” fuarı. Oyunun her türüyle amatör, profesyonel ilgilenen herkesin, ilgili her şeyin GIST çatısı altında yeri var.

İster en gerçekçi FPS’leri veya futbol oyunlarını oynuyor olun, ister nostaljik 8-bit’leri, ister sadece masaüstü FRP’leri. İsterseniz, oyun kahramanlarını Cosplay yeteneğinizle canlandırın. Aramızda yeriniz hazır. Gaming İstanbul, “oyunculardan, oyuncular için” bir fuar.

Türkiye; genç nüfusu ve coğrafi avantajıyla Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Asya oyun pazarlarının ilgi merkezi. 2017 ile birlikte 82.417 ziyaretçi sayısına ulaşan GIST, 01 – 04 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek GIST 2018’e 100.000’in üzerinde ziyaretçi bekliyor.

 

 

Gaming İstanbul Programı

Gaming İstanbul, Developer Conference ile oyun alanında birbirinden değeri konuşmacıyı bir araya getiriyor. İşte bu konuşmacılardan bazıları.

 • Grafik tasarım ve etkileşimli medyaya odaklanan yaratıcı stüdyo Glitch Studios’tan Sami Hamid, yeni firmalara yol göstermeye geliyor. ‘’Yeni VR ve AR Firmaları Olarak Türkiye’de Nasıl Hayatta Kalınır?’’ oturumu ile GIST’te olacak.
 • OYUNDER Başkanı ve License.Co Yönetici Ortağı Tansu Kendirli, ‘’Hikaye ve konsept üzerinden IP tanımlama ve oluşumu. Lisanslama yoluyla ticarileştirme ve gelir kazanımı için nasıl hazırlanılmalıdır?’’ sorusunu GIST Geliştirici Konferansı’nda yanıtlayacak.
 • ‘’Topluluk Yönetimi’’ni bir de Türkiye’de online oyunların adresi ByNoGame’in Kurucusu Murat Kömürcü’den dinleyin! Kömürcü, GIST Geliştirici Konferansı’nın bir diğer konuşmacısı olacak.
 • Ulusal ve uluslararası konuşmacılar GIST Geliştirici Konferansı’nda bilgilerini paylaşmaya geliyorlar.
 • EllisinWonderland Kurucusu Ellis Bartholomeus, oyunları tasarlarken genelde hedef haline gelmiş kitlelere farklı bir bakış açısı geliştiriyor. Ellis, “Sıra dışı bir hedef kitleye oyun tasarımı öğretisi: İleri yaş” konusuyla GIST’te olacak.
 • Mount&Blade, M&B Warband, M&B Viking Conquest gibi oyunların yaratıcısı TaleWorlds, teknik bilgilerini paylaşmaya geliyor. Ekibin programlayıcıları Murat Türe ve Emircan Koç, ‘’Kalabalık Savaşları Nasıl Simule Edersin?’’ konusuyla GIST’te olacak.
 • Oyun geliştirme üzerine çalışmalarını sürdüren Panteon şirketinin kurucusu Ufuk Şahin, indie’lere yol gösteriyor. ‘’Bağımsız Geliştiricinin Yol Haritası’’ konusuyla Şahin, GIST’te olacak.
 • GIST Geliştirici Konferansı’na konuk olan Marchsreiter Communications Kurucusu Dieter Marchsreiter ve Little Big PR Limited Operasyon Direktörü Gareth Williams’tan Indie’ler için güzel bir fırsat: ‘’Dünya sizin: Yerküredeki en etkili mecralar ve yayınlarla nasıl iletişime geçersiniz?’’
 • GIST Geliştirici Konferansı’ndan çok uluslu bir oturum daha var. “Dernekler Arası İşbirliği Paneli.” TOGED Başkanı Ali Erkin, İran Bilgisayar ve Video Oyunları Derneği Başkanı Hasan Karimi ve Borsch Games CEO’su Alexander Mezin oyun sektörünün görünmeyen yüzüne ışık tutmak için GIST’te olacak.
 • İran oyun sektörünün ileri gelen isimleri Hasan Karimi, Ali Nadalizadeh, Farzam Molkara, “İran’da Oyunlar: Fırsatlar ve Zorluklar” konusuyla GIST Geliştirici Konferansı’nda olacak.
 • GIST Geliştirici Konferansı’nda monetizasyonun önemine dikkat çekecek olan isimler, Appodeal’dan Parminder Gill, Good Job Games’ten Nazım Akmandil, Maysalward’dan Nour Khrais olacak. ‘’Monetizasyon- Başarı İçin Monetizasyon Metrikleri- Adım Adım Bir Rehber’’ oturumunu kaçırmayın!
 • Google Mobil Uygulama Danışmanı Fatma Güngör, “Uygulama içi kullanıcı davranışlarını göz önünde bulundurarak, parasallaşma stratejisini nasıl uygularız’’ konusuyla GIST’te olacak.
 • Merge Farm, Merge Dragons ve Merge Town oyunlarının altına imzasını atan Gram Games ekibi GIST Geliştirici Konferansı’nda olacak. Oyun Sanatçısı Abdullah Seymen, Oyun Tasarımcısı Doğaç Yavuz, UI/UX Sanatçısı Faruk Şişko, Oyun Geliştirici Oguz Konya, ”Geçen sene 100 oyunu neden öldürdük?” sorusuna cevap vermeye geliyorlar.
 • GIST Geliştirici Konferansı konuğu olan ICONIC’in 3D sanatçısı Sedat Açıklar, ”Karakter Modelleme Atölyesi’nde” profesyonel deneyimini gerçek zamanlı paylaşmak için GIST’te olacak.
 • LazyLab Kurucu Ortağı Günışığı Cihangir, üç boyutlu çizimin inceliklerini GIST Geliştirici Konferansı’nda anlatacak.
 • CNC’nin Video Oyunu Görev Yöneticisi Lionel Prevot, ”Fransa pazarı- İşler nasıl yürür?” konusuyla GIST’te olacak.
 • Bir oyunun başarısında pazarlama stratejisinin ne kadar önemli olduğunu Anarchy Online, Age of Conan, The Secret World, Conan Exiles gibi oyunları üreten Funcom’un Pazarlama Müdürü Yardımcısı Erling Ellingsen’den dinleyeceğiz. Elligsen, ”Erken Erişim Oyununu Pazara Sürme” konusu ile GIST’te olacak.
 • Unity Ads İş Geliştirme Müdürü Slava Taraskin ”Akıllı Reklamlar – Entegrasyon PARA Demektir” başlıklı konuşmasıyla GIST|DC 2018 Geliştirici Konferansı’nda olacak.
 • Türkiye’de VR teknolojisinin öncülerinden biri olan Lance Powell GIST 2018 Geliştirici Konferansı konukları arasında yer alıyor. Powell, ”Sanal Gerçeklikte Sosyal Etkileşim” başlıklı konferansında sanal gerçekliği farklı bir açıdan yorumlayacak.
 • Almanya’da Microsoft Studios, Warner Bros, Ubisoft ve EA gibi birçok firmanın oyunlarını yerelleştiren Altagram CEO’su Marie Amigues, ”Çeviri, Yerelleştirme ve Kültürleştirme – Aralarındaki Farklar” adlı konuşmasıyla GIST 2018 Geliştirici Konferansı’nda olacak.
 • Player Research Direktörü Graham McAllister, “Tasarım Araştırması- Stüdyo Yeteneklerinden Yararlanma” adlı konuşmasıyla GIST’te olacak.
 • Son 13 yıldır Disney ve Nickelodeon gibi kanallara çocuk oyunları geliştiren Tsahi Liberman, ”Konuşan Şehir- Uykusuz Sosyal Oyunlaştırılmış Makine” konuşmasıyla GIST’te olacak.
 • Everquest, Rift, The Surge gibi dev projelerde imzası olan Adam Hetenyi oyun şirketlerinin işe alım felsefelerini “Geleceğe Yatırım ve İşbirlikçi Süreç Oluşturma” başlığıyla GIST 2018 Geliştirici Konferansı’nda anlatacak.

GİST’e Katılımı Kesinleşen Firmalar

Fuara katılımı kesinleşen firmalar arasında; Ubisoft, Pearl Abyss, Türk Telekom, Garanti Bankası, Media Markt, ByNoGame, Param, Xbox, Playstation, Epin, Monster Energy, Redbull, Vestel, Papara, Game Satış, Adore Mobilya, Seti Medya, Ewaapro, Xdrive, Oyungezer, Proud Dinasours, GearBest, Beluga Global, Codemodeon, Binary Games, Zocco’s, QP bilişim, OverGame, Zeren’s Universe, Appodeal, Admost, TCA, Portable Marketing ve Rising Tech yer alıyor.

Hızla büyüyerek Hollywood’u geride bırakan oyun sektöründeki yapımcı, dağıtıcı firmalarla, tasarımcı ve programcılarla tanışmak, kendini göstermek için GIST seminerleri ciddi bir fırsat ortaya koyuyor.

Gaming İstanbul ile ilgili daha fazla bilgiye fuarın web sitesinden http://www.gamingistanbul.com/ ulaşabilirsiniz.

 

Gelecek olanlarla görüşmek üzere 🙋🏼

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir