Görünmez Adam Filmi

Görünmez Adam Filmi – The invisible man bu cuma vizyonda.  Başrolde Elisabeth Moss’u izlediğimiz gerilim türündeki film, H.G. Wells’in ünlü eseri The Invisible Man’den uyarlanmış. Film hakkında merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz. 

Görünmez Adam Filmi 

H.G. Wells’in ünlü eseri The Invisible Man’den uyarlanan film, takıntıyı konu alan gerilim dolu hikayeyi farklı bir bakış açısı ile ele alıyor. Yazar/Yönetmen Leigh Whannell ise, filmin daha önce izlediğimiz versiyonlarının odağında yer alan ana karakterin yerine kurban olan Cecilia üzerinden bir hikaye inşa etmeyi tercih etmiş. 

Daha önceden hatırladığımız hikayeyi bu defa Adrian Griffin tarafından hapsedilen, yetenekli bir mimar olan Cecilia Kassın bakış açısından izliyoruz. Hem temposu yüksek hem de bol gerilimli filmde Elisabeth Moss, başarıyla oyunculuğu ile göz dolduruyor. Bu türü sevenlere iyi geleceğini düşündüğüm filmin konusuna gelince.

Görünmez Adam Filmi Konusu

Film açılışını deli dalgalarla çevrili bir sahilde tek başına yükselen binaya odaklanarak yapıyor. Dalga seslerinin çınladığı gecede yatağından sessiz bir şekilde kalkan Cecilia (Elisabeth Moss), erkek arkadaşı Adrian’ı (Oliver Jackson-Cohen) uyandırmamaya çalışarak önceden hazırladığı çantayı alıp kız kardeşi Alice’in (Harriet Dyer) yardımıyla evden kaçar. 

Alice yardım etmesine rağmen kardeşinin bu kaçışına bir anlam veremez. Cecilia, bir kale gibi korunan evlerinde neredeyse tutsak yaşadığını, evin alt katını laboratuvara dönüştüren Adrian’ın psikolojik ve fiziksel şiddet uyguladığını anlatır. Kendisini bir takıntı haline getiren Adrian’dan çok korktuğu için kardeşinden onu saklaması için yardım dilenir. 

Çareyi çocukluk arkadaşı James’e (Aldis Hodge) sığınmakta bulan Cecilia, evden uzakta olmasına rağmen tedirginliğini üzerinden atamamıştır. James ve birlikte yaşadığı kızı Sydney (Storm Reid) ellerinden geldiği kadar Cecilia’ya destek ve cesaret vermeye çalışır. Cecilia öyle çok korkmuştur ki, Adrian’ın ona ulaşmayı bir şekilde başaracağını ve zarar vermeye devam edeceğini çevresindekilere hatırlatır. 

Kısa süre sonra eve resmi bir evrak gelir ve iki kız kardeş Adrian’ın avukat erkek kardeşi Tom’un (Michael Soman) ofisine giderler. Tom, Adrian’ın bileklerini keserek intihar ettiğini ve Cecilia’ya 5 milyon dolar bıraktığını söyler. Cecilia, Adrian’ın küllerinin olduğu kaba baka kalır, bunun bir aldatmaca olduğundan hala şüphe duymaktadır. 

Kısa süre sonra Cecilia’nın korktuğu başına gelir. Bir dizi tuhaflıkları üst üste yaşamaya başlar. Göremediği biri tarafından izlenmeye ve taciz edilmeye başlar. Ona kimse inanmaz ve gittikçe paranoyaklaştığını düşünür. Görünmez adam gittikçe daha kötü bir hale gelir ve şiddetini artırır, çığrından çıkan olaylar yaşanmaya başlar. 

Görünmez Adam Filmi Oyuncuları

Çok defa izlediğimiz görünmez adam karakteri bu defa farklı bir bakış açısıyla bizlerle buluşuyor ve benzer bir yapım izlemenin ötesine geçmemizi mümkün kılıyor. H.G. Wells’in 1897 yılında yazdığı ünlü eseri The Invisible Man, bilim kurgu – gerilim türünün iyi bir örneği olmasının yanı sıra psikolojik derinliği olan da bir romandır. Romandan ilham alan filmler ise görünmez adama odaklanarak romandaki yan karakterleri es geçer. Görünmez Adam filminin hem yönetim hem de senaryosuna imza atan Leigh Whannell ise farklı bir bakış açısı geliştirmiş ve kurban Cecilia’ya ya odaklanmış. Hem fiziksel hem de psikolojik şiddet gören bir kahramanın gözünden izlediğimiz hikaye çok daha çarpıcı ve etkili. Aile içi şiddetin bir teröre dönüşümü film boyunca izleyici tetikte tutuyor. 

Filmin temposu çok iyi ve gerilim unsurları çok iyi yerleştirilmiş. Hemen her sahne özenle kurgulanmış. Bu yönetime oyuncular da katkı sağlayınca keyifle izlenen bir yapım izliyorsunuz. Filmin oyunculuk açısından en ağır yükü Elisabeth Moss üstleniyor. Hem görünmeyen biriyle mücadele ettiği şiddet sahnelerinde hem de karakterin dağılmış psikolojisini sergilemekte çok başarılı. Yaşadığı paranoyayı onunla birlikte hissediyor ve çaresizliğini izliyorsunuz. 

Filmimizin ünlü ışık uzmanı, bilim adamı rolünde Oliver Jackson-Cohen’ı izliyoruz. Cohen ortalama bir oyuncu ve çok fazla sahnede yok. Klasik bir görünmez adam karakteri izlemeyi beklerken bu defa teknolojinin gücüyle desteklenen (görünmezliği sağlayan kıyafetin üzerinde yüzlerce kamera var), bilimsel olarak daha bir kalıplara oturan (en azından görünmezliği daha açıklanabilir kılan) bir karakter izliyoruz. Bu karakter teknolojinin gücüyle analiz eden, izleyen, tahminlerde bulunan, salt fiziksel değil psikolojik olarakta zarar veren sapkın bir karakter. Üstelik bu defa hiç olmadığı kadar saldırgan ve tehlikeli. 

Bunun dışında bir oyuncu olarak Elisabeth Moss’un neredeyse hiç kötü oyunculuğunu görmedik. Bu defa çıtayı bir parça daha yükseltiyor ve görünmeyen biriyle mücadelesini belleklerimize kazıyor. Elbette bunda filmin hemen her şeyi olan Leigh Whannell’in detaycılığının ve titizliğinin de etkisi var. Whannell, korku filmlerini seven ve bu alana hakim bir isim. Oyunculuk kariyerine 2003 yılında kısa Testere filmiyle başlamıştı. The Matrix Reloaded gibi filmlerden Insidious serisine kadar çeşitli filmlerde rol almıştı. Insidious: Chapter 3 filmini ise yazıp, yönetmişti. Görünmez adam gibi kült bir işe getirdiği dokunuşu çok değerli buluyorum. 

Filmin yapımcısı Du Fresne, senaryoyu okuduktan sonra ana karakterle ilgili şahane bir özet geçmiş. Onu da sizlerle paylaşıyorum; “Cecilia’nın modern çağımızda yaşadığını, kadın hakları anlamında da olanları deneyimlediğini düşündüm. Leigh, bu temaları ve mekanları filmin alt metninde ayrıştırıyor ve tematik olarak ince ince film boyunca işliyor. Kadınlara nasıl acı çektirildiğinden, bir dönem bir erkek tarafından nasıl kontrol edildiklerinden, gerçeklik algısını kaybettiklerini düşündüklerinden ve toplumun onları nasıl “isterik” ve “bunların hepsi senin kafanda olan şeyler” diyerek yargıladığından bahsediyor. Bu doğru değil. Şu anda bunu çok yaşıyoruz ve bu film de bu konuya beyaz perdede pek de görmediğim bir şekilde ışık tutuyor.”

Görünmez Adam Filmi Fragmanı

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim

  1 Yorum

  1. Pingback: Şubat 2020 Filmleri - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir