INFLOW Global Summit 2019 Notları

INFLOW Global Summit 2019 ‘da neler oldu neler. Zirvenin ardından konferansta dinleme fırsatı bulduğum oturumlardan aldığım notları ve INFLOW Awards 2019 kazananları listesini sizin için derledim.

INFLOW Global Summit 2019, yılın en iyilerinin belirlendiği ödül töreni ve Influencer pazarlamasının tüm detaylarıyla konuşulduğu konferansın ardından sona erdi. Konferansta dinleme fırsatı bulduğum oturumlardan aldığım notları ve INFLOW Awards 2019 Kazananları tam listesini yazımda bulabilirsiniz.

INFLOW Global Summit 2019

25 farklı ülkeden 80’den fazla  influencer’ın katılım sağladığı etkinlik, dijital fikir liderleri, bloggerlar, sosyal medya içerik üreticileri ve markaları bir araya getirdi. Geçtiğimiz yılzirve boyunca Instagram, Facebook, Twitter, Youtube kanallarında toplam 1.184 paylaşım  yapılmış, dünya çapında yaklaşık 500 milyon kişiye erişim sağlamıştı.

Ülke tanıtımına da katkıda bulunmayı amaçlayan zirvenin genel olarak bu yıl katılımcı desteğini almakta zorlandığını söylemek mümkün. Zirvenin sosyal medya hesapları nedense genel akışı (sadece konferans günü başlangıcı aktarıldı) aktarmaya devam etmedi ve hem influencerlar hem de diğer katılımcılar zirvenin hashtaglerini #INFLOWSummits #INFLOW #INFLOWist #INFLOWGlobal2019 paylaşımlarında kullanmadığı için (dışarıdan göz atmak isteyenler düşünüldüğünde) takibi de kolay olmadı. Belki gelecek yıl buna daha fazla dikkat edilir, bu kadar çaba ve emeğin sergilenmesi kategorize edilebilir hale getirilebilir. Aslında hashtag ve zirve hesaplarına baktığınızda ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

Malum  pazarlama biçimleri özellikle son yıllarda hızla değişiyor. Bu değişim rüzgarında dijital hayatlarımıza dahil olan trendlerden biri Influencer Marketing. Önümüzdeki yıl da etkisini koruyacak gibi görünen bu trend, özellikle 2016 yılından beri stratejilerimizin önemli bir parçasını oluşturuyor. INFLOW Global Summit 2019 Notlarına geçmeden önce, konu ile ilgili olanlara Influencer’lar ile Çalışma Rehberi ve Tüm Yönleriyle Influencer Marketing başlıklı yazılarımı okumayı öneririm. Yazıları yazalı iki yıldan fazla oldu ama konular hala taze. Gelelim zirvede aldığım notlara.

İGA Kurumsal İletişim Direktörü Gökhan Şengül

INFLOW Global Summit 2019 Notları

Zirvenin ilk günü dijital fikir liderleri, pazarlama profesyonelleri, marka temsilcileri, bloggerlar ve sosyal medya içerik üreticilerinin katılımı ile gerçekleşen paneller eşliğinde başladı. Amerika, Rusya, Almanya, Hindistan, İsveç, Danimarka, İtalya, İspanya’nın da aralarında bulunduğu 25 farklı ülkeden 80’den fazla influencerın katılım sağladığı etkinlik, yaklaşık 200 influencer aracılığıyla ülkemizi dünyaya tanıtmayı hedefliyordu.

Ali Saydam ve Nur Fettahoğlu

Konferansın sunuculuğunu Erol Civan gerçekleştirdi. Oldukça hareketli ve neşeli olan Civan’ın enerjisi hepimize geçti.

Açılış konuşmalarında sırasıyla; INFLOW Kurucu Ortağı Afşın Avcı, Kamu Diplomasisi Daire Başkanı Ömer Faruk Tanrıverdi ile İGA Kurumsal İletişim Direktörü Gökhan Şengül’ü dinledik. Şengül’den önce sahneye gelen Ali Saydam ve Nur Fettahoğlu’nun sohbetini de takip ettik. Saydam, takipçi sayısının etkisi, genel izlenimler, yarattığı etkinin geri dönüşleri konusunda Fettahoğlu’nun görüşlerini aldı. Fettahoğlu, Muhteşem Yüzyıl ile birlikte gelen başarısının ardından gelen geri bildirimler ve süren çalışmaları, dizi sonrası Türkiye’ye dair oluşan izlenimleri bizlerle paylaştı. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin tanıtıma yönelik çalışmalarını bir oyuncu olarak yeni yeni hissetmeye başladığını ve oynadığı her karakterin bir derdinin oluşunun kendisi için önemli bir tercih konusu olduğunu da ekledi.

İlham Vermek İçin Benzersiz İçerik Yaratanlar

Creating Unique Content to Inspire the World

İlham Vermek İçin Benzersiz İçerik Yaratmak” konulu panelin moderatörü Digital Voices’ın Kurucu ve CEO’su Jennifer Quigley-Jones idi. Stephen Mcmennamy ile Yehuda ve Maya Devir çiftinin panelist olarak katıldıkları panel, içerikleri ile iham veren etkileyici kişilerin başarı formüllerini sorguladı. Stephen Mcmennamy, dünyanın kendisinden ilham aldığını ve her yeni gün ile birlikte ilhamla dolduğunu belirtti. Başarılı olmak için konfor alanından çıkmanın önemine değindi ve takipçilerin çok fazla içeriğe maruz kaldığını, bunun dışına çıkarak bir fark ortaya koymanın değerinin her geçen gün arttığına dikkat çekti. Kendi içeriklerinde de “işlevsellik, çözüm ve farklı olmak” odağında paylaşımlar yapmaya dikkat ettiğini ekledi. İnsanların reklamlardan gittikçe daha fazla nefret etmeye başladıklarını ve sevdikleri kişileri görmek istediklerini, Influencer Marketing’in bizzat buna hizmet ederek, kullanıcıları beslediğini belirtti.

Yehuda ve Maya Devir çifti ise günlük hayatlarını detayları ile sosyal medyada paylaşan ve hikayelerini Yehuda’nın çizdiği karikatürlerle anlatan bir çift. Gerçek hayatta yaşananlardan ve günün getirdiklerinden ilham alan çift, Instagram’ı iş yeri haline getirmiş. Burada önem verdikleri konuyu gerçeklik olarak tanımlayan Devir çifti, hedef kitlelerini iyi tanıdıklarını ve onların isteklerini – yönlendirmelerini önemsediklerini belirtti. Bol bol sahne arkası paylaşımı yapan çift, kaliteli içeriğe odaklanmış ve eskisinden daha fazla çalışmaya başlamış. Hayran kitlesinin adeta paylaşımlara bağımlı olduğunu söyleyen Devir çifti için bir kişinin bile hayatında fark yaratabilmek çok önemliymiş.

Oluşturulacak içerikler için yaratıcılık tavsiyeleri;

İçerik oluşturucuları çok kafaya takarak, strese girmemeli ve sadece yapmalı. Ama bunu süreki yapmalı. Zamanla bu paylaşımlar işlevsel olacak ve işe yarayacaktır. Bazen kendiliğinden oluverir. Yola çıkarken B planına güvenilmemelidir. B planının olması güvence sağlamaz, bazen başarınızı zora bile sokabilir. Yeni şeyler yaratmak ve oluşturmak değerlidir. Özellikle Instagram’da insanlar anda değiller. Ekranı aşağıya doğru kaydırırken geçmişteki komik ve eğlenceli olaylar için bir çerçeve oluşturusunuz. İçerikler bu çerçevede yer alır. Günlük çoklu paylaşımlarda bu bütünlük bir değerlidir. Bunu bir kompozisyon olarak sunarsanız keşif alanları oluşturur ve merak uyandırırsınız. İnsanlar neye baktıklarını ve ne gördüklerini bazen anlamıyorlar. Etkileyici kişiler burada devreye girerek önemli bir değer oluşturuyorlar.

Cameron-James Wilson

New Way of Creation : Computer Generated Imaging

Sıradaki sunum The Diigitals and Creator of Shudu’nun Kurucu ve CEO’su Cameron-James Wilson ‘a ait idi. Virtual Influencer’lar nedense şimdi güncel oldu. Geçen yıl aralık ayında Digital Age dergisi için kaleme aldığım yazımda Influencer’ların sahte takipçi ve etkiler ile birlikte düşen güven endeksine dikkat çekmiş ve bu yeni akımdan bahsetmiştim. Virtual Influencer’lar ilk olarak 2016 yılında kullanılmaya başlanmıştı. Bir kişi değil, smüle edilen bir imaj olarak tasarlanan bu sanal karakterlerin hesapları büyürken, moda ve kozmetik sektörü üzerindeki etkileri de artmıştı. Lil Miquela, Shudu gibi CGI’lar, özellikle Z kuşağının üyeleri de dahil olmak üzere genç sosyal medya kullanıcıları arasında gittikçe popülerleşiyor. CGI olsun ya da olmasın, birçok marka genç kuşak tüketicilere ulaşmanın yeni yollarını arıyor. Bu açıdan Cameron-James Wilson’ın sunumunu dinlemek hepimiz için büyük bir fırsat.

Wilson kendisini ilk dijital modelleme ajansı kurucusu olarak tanıttı. CGI karakterler üzerinden yeni oluşturulan imajlara odaklanan ajans, öncü bir virtual influencer olan Shudu’nun da yaratıcısı.

Moda fotoğrafçılığının dışında, sektörün değişmesine destek vermek için böyle bir yola çıkan Wilson, böylelikle Shudu’yu yaratmış. Başta ne için kullanılacağına dair bir fikri yokmuş ve bu çalışması kısa sürede viral hale gelmiş. İlk iş birlikleri ile birlikte gelen yaratıcı çalışmalar ve örneklerin tutması ile birlikte Shudu’nun piyasaya iyice hakim olduğunu söyleyen Wilson, markalarla ortaklaşa çalışmalarının sayısını artırmış. İlk büyüme

Bazaar dergisi ile gelmiş. Dergi karakterin gerçekliğini sorgulamış ve o zaman Shudu tartışılmaya – daha çok konuşulmaya başlamış. Sosyal medyanın kendimizi değerlendirme biçimimizi de etkilediğine vurgu yapan Wilson, rol model alınan karakterler ve görüntüsüyle yargılanmayacak modeller yaratmaya başlamış. Bu çabalarının bir sonucu olarak Brenn karakteri ortaya çıkmış. Brenn ile birlikte herkes bu yeni karakterleri hikayeleri ile birlikte öğrenmek istemiş ve alışkanlıklarını da sorgulamış. Böylelikle yarattığı her karakterin hikayesini de derinleştirmiş. Yaşlanmayan, kapris yapmayan, dilediği gibi şekillendirilebilen bu CGI karakterlerine markaların ilgisinin yoğun olduğunu söyleyen Cameron-James Wilson, karakterleri yaratırken aldığı ilham noktalarını süper modeler olarak belirlemiş. Zamanla Koffi ve yaratıcılık sınırlarını zorladığı Galaxi gibi karakterler böylelikle ortaya çıkmış. Balmain gibi markalara özel ürettiği karakterler de olmuş. Bir sonraki adıma geçerek gerçek modelleri de dijital hale getirmiş. Sanal karakterler gerçek insanlar fayda sağlar ama gerçek modelleri ortadan kaldırmaz diyen Wilson, ödül törenlerine ve yardım gecelerine “hologram görüntüsü eşliğinde” modellerini de götürmüş. CGI karakterleri en az diğer ünlüler kadar ilgi görmüş.

Konu ile daha fazla bilgi almak isterseniz “Influencer Marketing’in Sanal Yolculuğu” başlıklı yazımı okumanızı da öneririm.

Shane Barker

The Past, Present and Bright Future of Influencer Marketing

Digital Strategist Shane Barker, Instagram Marketing konusunu geçmişten günümüze irdelediği sunumuna, Celebrity olarak anılan “müzisyenler, şarkıcılar, oyuncular, sporcular” ile başladı. Bu isimlerin insanlar üzerinde etkisinin artışı ile birlikte Apple, Nike gibi markaların iş birlikleri ile öncelik yaptığını ve sektörün oluşumunun ilk adımlarının atılmasına imkan verdiğini söyledi.. 2000’li yıllar için ise Kylie Minogue örneğini verdi. Bu alanda ilk olarak örnek olarak Minogue’un sadece bir şarkıcı değil, tüm cinsiyetler üzerinde etkileyici bir figure olduğunun altını çizdi.

Zamanla gerçek yıldızlar, bloggerlar, aktivistler, öne çıkan liderler, micro-influencerlar ve sosyal medya yıldızlarını konuşmaya başladığımızı ve bu isimlerin milyonlara ulaşması ile birlikte, etkilerinin son yedi yıl içerisinde katlandığını söyleyen Barker, bir fitness eğitmeni olan Zoe Rodriquez örneğini gösterdi. Mikro-etkili bu fitness eğitmeninin son bir yıl içerisinde ciddi bir marka değeri yarattığını, trafik kaynağı oluşturduğunu ve birlikte çalıştığu markalara önemli bir katkı sunuduğunu söyledi.

Barker gelecek için ise sektörde üç etkileyici türünün yükselişe geçeceği iddiasında bulundu. Bunlar;

Micro influencerlar

Kurum için influencerlar

CGI olarak anılan virtual influencer’lar.

Geçmişten günümüze bu alanda en önemli şeyin hedef tanımlaması olduğunu ve ardından hedefe dayalı influencerların belirlenmesi ile bu etkinin katlandığını söyleyerek sahneden ayrıldı.

Influencer Marketing: Omni-channel Power

Good Ad Lab Kurucusu Neşet Dereli’nin moderatörlüğünü üstlendiği panelde, Magnum Global Brand Manager Tuğçe Aksoy ve Vertical Strategy Lead Facebook Emrah Irmak Emekdaş’ı panelist olarak dinledik. Influncer marketing’de izlenen yol, markalar için önemi ve influencer seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ekseninde ilerleyen panelde özetle aşağıdakiler konuşuldu.

Magnum Global Brand Manager Tuğçe Aksoy,

Magnum olarak hikaye anlatmaya çalışıyoruz ve influencer’lar gerçek etkileri çok iyi yansıtıyor. Marka olarak insanlara ilham vermek ve gerçek potansiyellerini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bunu reklamlarla yaptığınız zaman hikayeniz tekil kalıyor. Influencerları kullandığınızda, insanların rol model olarak aldığı kişileri kullandığınızda ise hikayemizi çoğaltıyoruz. Bizim için reklam ve influencer ortaklılkları birbirini tamamlayan değerler. İnsanların üzerinde etki yaratıcı kısım ise influencerlar ile yaptığımız çalışmalar oluyor. Bu çalışmalar bizim bile aklımıza gelmeyen yaratıcılık ve gerçeklikleri ile dikkat çekiyor ve etkimizi katlıyor.

Influencer seçerken erişimden, takipçi sayısından çok niteliğe dikkat ediyoruz. Globalde çalışmayı düşüneceğimiz kişiler ilgi duyduğumuz alanlarla özleşiyor mu, bir amaçları var mı, etrafındakilere aldırmadan doğal bir şekilde hareket ediyorlar mı, bunlara bakıyoruz. Akabinde globalde yakaladığımız bu çizgiyi lokale yayıyoruz.  Kampanya yaparken her ülkede tanınan bir isimle başlıyoruz, ardından  o ülkede tanınan bir isimle devam ediyoruz. Bunun en güçlü model olduğuna karar verdik. Erişim bizim için önemli ama etkisinin katlanması noktasında influencerlar çok değerli.

Vertical Strategy Lead Facebook Emrah Irmak Emekdaş,

Konuya iki türlü yaklaşmak lazım. Bir işin ticari tarafı ikincisi ise platform dinamikleri açısından. Platform olarak insanlara seslerini duyurma ve topluluk oluşturma imkanı sunuyoruz. Dünyayı birbiri ile daha yakınlaşmayı ve iletişimlerini artırmayı amaçlıyoruz.

Trendlere gelince, mobil çok önemli bir hale geldi. Bu yolculuk mobilden başlıyor. Alışverişe gidiyorum dönemi bitti, artık ürünler alıcıları buluyor. Platform dinamiklerini kullanmak ve insanları harekete geçirmek daha değerli hale geldi ve influencerlar bu noktada çok önemli konumda. Influencer olabilmelerinin nedeni platformların özelliklerini iyi kullanmaları ve kullanıcılara temas noktalarını iyi değerlendirebilmeleri ile ilgili. Platformumuza biri sıfırdan giriyor bile olsa, herkese eşit sunduğumuz fırsatlardan faydalanabilir.

Ditch the Act: How Revealing Your Whole Self Creates a Deeper Connection With Your Audience

Takipçilerle daha derin bir bağ kurmak ve bu bağı kurmak için yapılması gerekenleri anlatan sunumuyla Kişisel Marka Uzmanı Leonard Kim’i dinledik.

Leonard Kim özetle, “Her şey biyografiniz ile başlar. Biyografinizi tanımlarken kendinizle ilgili bolca bilgi verin. Ardından profesyonel bilgileriniz ve kazanımlarınız gelir. Bu kurulumu yaptıktan sonra doğru içerik türüne odaklanma yolunda bir çerçeve çizmelisiniz. İnsanlar genellikle ne yazacağını – paylaşacağını bilemez. Anlık konular bulmaya ve kendilerini zorlamaya çalışırlar. Halbuki planlı olmak bu sıkıntıları ortadan kaldırır. Ben bir takvim hazırlamanızı ve tam olarak ne üretmek istediğinizi belirlemenizi öneririm. Bu şekilde içeriğinizi hedeflerine ulaşması yolunda önemli bir ivme yakalarsınız. İnsanlar genellikle takipçilerinin duymak istediklerine odaklanırlar oysa burada doğru olan ne hakkında konuşmaktan hoşlanacağınızdır. İnsanlar paylaşımlarınız üzerinden sizinle ilişki kurarlar ve sizinle birlikte aynı şeyleri sevebilirler. İnsanların sizinle etkileşim kurmasını ister misiniz? Öyleyse konuşmak istediğiniz şey hakkında konuşun, hakkında konuşman gerektiğini düşündüğün şey hakkında değil. Bunun için bir karışım yapabilirsiniz %80 kişisel, %20 işle ilgili paylaşımlar. Bunu yapabilirseniz takibiniz artarken aynı zamanda katılımda yükselme olduğunu görebilirsiniz. Bir sosyal mecranın diğerinden farkı yoktur, son zamanda çoğunluk hesabını bir pazarlama aracına dönüştürdü. Bunu doğru yapamazsanız düşüşünüz hızlı olur. Hiçbirimiz asla mükemmel değiliz ve olamayacağız. Bu yüzden savunmasız olun ve gerçekte kim olduğunuzu takipçilerinize gösterin.

INFLOW Global Summit 2019 notlarımı katılamayanlar için özetlemek istedim. Biliyosunuz bu lafın modası geçmez, “Söz uçar, yazı kalır.”

Zirve yılın en iyilerinin ödüllendirildiği gece ile sona erdi. INFLOW Awards 2019 Kazananları tam listesini aşağıda bulabilirsiniz.

INFLOW Awards 2019 Kazananları

En İyi Aile & Çocuk Influencer Kampanyası:

Prima Prematüre İletişimi – Excel İletişim ve Algı Yönetimi, Starcomm,United.AD, Dinamik İletişim

En İyi Finans Influencer Kampanyası:

ING Marka Dönüşüm Kampanyası – Unite.ad – Çağla Şikel

En İyi Fitness & Spor Influencer Kampanyası:

Petlas Basketbol Milli Takım Sponsorluğu El Ele Kampanyası – Reynmen (Yusuf Aktaş)

En İyi Gastronomi Influencer Kampanyası:

Dev İftar – Dev Aile! – Knorr – Refika Birgül

En İyi Güzellik & Bakım Influencer Kampanyası:

Üstü Açık Arabayla Fırçalı Oto Yıkamaya Girmek! Hobby Kozmetik – PeopleInitiative – Alper Rende

En İyi Moda Influencer Kampanyası:

Enis Arıkan’ın Fit Seçimleri – Trenyol – Enis Arıkan

En İyi Oyun Influencer Kampanyası:

Türkiye’nin İlk Online-Offline Entegre Fortnite Turnuvası – Gillette Fortnite Turnuvası – Starcomm , Multiplayer

En İyi Sağlıklı Yaşam Influencer Kampanyası:

365 Gün Sağlıklı Yaşam Senl’li Yaşlar – Bayer – Tazefikir Reklam Ajansı

En İyi Seyahat Influencer Kampanyası:

Arzum OKKA X Keyifliyim: Şimdi Tüm Dünya İçin Türk Kahvesi Zamanı! – Keyifliyim (Miray Öncü & Tolga Öncü)

En İyi Sosyal Sorumluluk Influencer Kampanyası:

Sen de Alkışla – P&G – Unite.ad, Starcomm – Özgün

En İyi Teknoloji Influencer Kampanyası:

Şahane Cuma – MediaMarkt – Medyaevi İletişim Danışmanlığı Ve Uygulamaları, TBWA Group İstanbul

En İyi Influencer & Marka İşbirliği:

Okula Devam Orkid – Excel İletişim ve Algı Yönetimi, Starcomm, United.AD – İlayda Alişan

Influencer Pazarlamasını En İyi Kullanan Marka:

Trendyol – Merve Akbıyık

En İyi Influencer Pazarlama Ajansı:

UNITE.AD

INFLOW Özel Kategori 2019 Kazananların Listesi:

Yılın YouTube Düeti 

Anıl Piyancı – Zeynep Bastık

Teknolojide Kadın Özel Ödülü 

Hande Çilingir

En İyi Yükseliş Gösteren Influencer

Selçuk Büyük

En Kreatif İçeriğe Sahip Influencer

Burak Altındağ

En İyi Micro Influencer

Özge Akpınar

En İyi Omni-Channel Influencer

Çağla Şıkel

En İyi Celebrity Influencer

Ezgi Mola

En İyi Komedi Influencer’ı

Kaan Sekban

Fayda görmeniz dileğiyle.

  1 Yorum

  1. Pingback: 2019 Yılı Etkinlikleri - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.