Instagram Algoritması ve 8 Önemli Faktör

Instagram algoritması tıpkı Facebook Haber Akışı algoritması gibi, birçok insan için kafa karıştırıcı ve ilgili içerikleri göstermek konusunda son derece gizemli. Hemen herkes algoritmanın tam olarak nasıl çalıştığını merak ediyor. Yazımda Instagram algoritması hakkında merak ettikleriniz ve akışınızı etkileyen önemli faktörler bulunuyor.

Hazırsanız Instagram algoritmasının sırlarına yakınlaşmaya başlayalım.

Takipçilerinizin akışındaki içeriğinizin sıralamasını etkileyebilecek faktörleri incelemek bu gizemi çözme ve etkinizi arttırma konusunda katkı sağlayacaktır.

Şimdi gelin Instagram algoritmasının gizemlerini birlikte çözelim, algoritmanın neden bu kadar önemli olduğunu örnekler üzerinden inceleyelim.

 

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

Yaklaşık bir yıl kadar önce Instagram algoritması konusunda bilgilerimi sizlerle paylaşmıştım. O günden bugüne değişenleri gözlemlemek için “vaktiniz varsa” aşağıdaki yazımı incelemenizi öneririm.

Instagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

 

Günümüze gelince…

 

Kullanıcılar Instagram algoritmasının tam olarak nasıl işlediğini bilemiyor ve tahminler yürütüyor. Son dönemde sıkça aldığım bu soru üzerinden, Instagram algoritmasını çözme konusunda en güncel bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle, Instagram algoritması üzerinde aşağıdaki 7 ana faktörü gözlemleyebilirsiniz.

 • Etkileşim: Gönderinin ne kadar popüler olduğu.
 • Uygunluk Düzeyi: İlgilendiğiniz ve etkileşime girdiğiniz içeriklerin türleri.
 • İlişkiler: Düzenli olarak sizin etkileşime girdiğiniz hesaplar.
 • Zamanlama: Gönderilerinizin ne kadar yeni olduğu.
 • Profil Aramaları: Sık sık göz attığınız hesaplar.
 • Doğrudan Paylaşımlar: Kimin mesajlarını paylaştığınız.
 • Harcanan Zaman: Bir gönderiye bakarken harcadığınız zaman.

Hiç basit değil, öyle değil mi? Bu maddeleri tek tek incelemek gerekirse;

 

Etkileşim – Gönderiniz Ne Kadar Popüler?

Bir kişi ya da marka bir paylaşım yaptığında sosyal medya algoritmaları genellikle örnek bir hedef kitleye gönderiyi gösterir ve kitlenin buna nasıl tepki verdiğini izler. Eğer kitle gönderiye hemen olumlu tepki gösterirse, algoritma gönderiyi daha çok kişiye göstermeye başlar.

Bu, daha fazla etkileşime sahip olan bir gönderinizin Instagram akış sayfasında daha yüksek sıralamada yer alacağının göstergesidir.

Instagram algoritmasının dikkate aldığı etkileşim türleri şunları içerir:

 • Beğeniler,
 • Yorumlar,
 • Video görüntülemeleri,
 • Paylaşımlar (DM doğrudan mesaj yoluyla kurulan iletişim),
 • Kaydetmeler,
 • Hikaye görüntülemeleri,
 • Canlı video görüntülemeleri.

Bu özelliklerin tümünü kullanıyorsunuz değil mi? Her biri ayrı değer yaratıyor…

.

Takip ettiğiniz bir kişi, bir gönderi ile etkileşime girerse, Instagram sizin o gönderiyle ilgilenebileceğinizi varsayar ve bu yüzden o posta sizin akışınızda yer alır. Daha az etkileşim içeren, fakat sizinle daha alakalı gönderiler akışınızın üstünde yer alabilir. Bu faktörü gözardı etmeyin.

 

Uygunluk Düzeyi – İlgilendiğiniz ve Etkileşime Girdiğiniz İçeriklerin Türleri

Algoritmik zaman tüneli ilk açıklandığında, Instagram muhtemelen ilk olarak ilgileneceğimiz içeriği göstereceğini belirtti: Açıklama ise şöyleydi.

Akışınızda yer alan fotoğraf ve videoların sıralaması; gönderiyi paylaşan kişi ile ilişkiniz, içerikten etkilenme olasılığınız ve zamanlamanın doğruluğu temeline dayanır.

Bu, ilgi alanlarınızla alakalı içeriğin, akışınızda muhtemelen daha üst sıralarda yer alacağı anlamına gelir. Peki, Instagram ilgi alanlarınızı nasıl biliyor? Bir yöntem, geçmişte etkileşime girdiğiniz içerik türlerine ( Örneğin teknoloji, yemek, moda, kozmetik vb.) ve hatta kullanılan hashtaglere, paylaşımın yapıldığı bölgelere göre olabilir. Instagram’da tüm mecralardan daha kolay kategorilendirme yapılabiliyor, indeksi de daha net. Fotoğraf tanımlama teknolojilerinin seviyesiyle birlikte algoritmanın gönderileri basit türlere ve hatta daha niche türlere göre ayırabilir. Algoritma tüm bu özellikler, değerlendirerek çalışıyor olabilir.

Eğer daha çok etkileşime girdiğiniz belli bir içerik türü varsa (moda gibi), Instagram bu türdeki içerikleri (moda markaları, mağazalar, modeller vb) akışınızda üst sıralarda yer alacaktır.

 

‪Havada uçtum şahitlerim var 😎 Fotoğraf için teşekkürler 😘 Cem Abi @cemkivircik 🙌🏻‬

Funda Güleç Yalçın (@fundalina)’in paylaştığı bir gönderi ()

İlişkiler – Düzenli Olarak Etkileşime Girdiğiniz Hesaplar

Instagram, yeni akışla ilgili ikinci duyurusunda şunları söylüyor:

“Takip ettiğiniz kaç hesap olursa olsun, en yakın arkadaşınızın son paylaştığı gönderileri görmelisiniz.”

Aynı Facebook gibi Instagram da, arkadaşlarınız ve ailenizden gelen birisinin hedeflenmesi gibi önemli gönderileri kaçırmanızı istemiyor. Bu en iyi arkadaşlarınızdan gelen içeriklerin akışınızda daha üst sırada yer alabileceğini göstergesidir.

Instagram’ın Facebook’a ait olduğunu göz önüne alırsak; aile, arkadaşlar, okul arkadaşları, meslektaşlar gibi ilişkilerimizi belirlemek için Facebook’ta yer alan verilerin kullanıldığını tahmin etmek zor değil. Instagram algoritması, “en iyi arkadaşlarınızı” belirlemek için geçmişteki etkileşimlerinizi inceleyerek sıralamaya koyuyor.

Instagram Yazılım Mühendisi Thomas Dimson, Instagram algoritmasını tasarlama ve uygulamaya koyma konusunda belirleyici faktörleri aşağıdaki şekilde sıralıyor.

 • İçeriklerini beğendiğiniz insanlar
 • Doğrudan mesaj gönderdiğiniz insanlar
 • Arama yaptığınız insanlar
 • Gerçek hayatta tanıdığınız insanlar

 

Bunlar Instagram algoritmasında kullanılan kesin ölçütler olmayabilir, fakat bunlar bize Instagram’ın sıklıkla etkileşimde bulunduğunuz hesapları, “değer verdiğiniz insanlar” olarak gördüğü konusunda bir ipucu veriyor.

 

Zamanlama – Gönderi Ne Kadar Yeni?

Instagram algoritmasındaki bir sonraki önemli bileşen, Instagram tarafından belirtildiği gibi, “zamanlama”.

Instagram, size en yeni ve en alakalı gönderileri göstermek istiyor. Dimson’un yaptığı açıklamalara ve son izlenimlerime göre; Instagram yeni gönderileri sizin şimdiki ve son ziyaretinize göre yeniden sıralamaya dikkat ediyor. Paylaşımınız için en uygun zaman dilimini de buna bağlı olarak sunuyor.

 

Profil Aramaları – Sık Kontrol Ettiğiniz Hesaplar

Profil aramaları, akışınızdaki gönderi sıralaması için önemli bir diğer etken. Profilinize ne kadar çok bakılırsa, o kadar merak edilen bir hesap haline gelirsiniz. Hashtagleri yoğun kullananlar profil aramalarından daha yoğun faydalanıyor. Instagram’ı analiz ederken kullandığımız her özellik, bir sinyal vazifesi görüyor. Cinsiyet, yaş grubu ve bölgeler de buna dahil.

Belirli profiller için düzenli olarak arama yapmanız, muhtemelen o hesabın gönderileriyle ilgilendiğinizi ve onları akışınızda görmemiş olabileceğinizi gösterir. Instagram buna bağlı olarak, o tür gönderileri akışınızda daha yüksek bir sıralamaya çıkaracaktır. Böylece yayınlarını görmek istediğiniz profilleri aramak zorunda kalmaktan kurtulacaksınız. Instagram’ın kullanıcı deneyimini geliştirmek konusunda bu konunun üzerinde duracağını düşünüyorum.

 

Doğrudan Paylaşımlar – Kimin Gönderilerini Paylaşıyorsunuz?

Instagram, kullanıcıların akışta gördükleri bir yayını arkadaşlarıyla paylaşmasını kolay hale getirdi. Instagram aracılığıyla yapılan doğrudan paylaşımlar, Instagram’ın ilgi alanlarınızı anlamak için baktığı diğer sinyallerden biri.

Bunu iki şekilde inceleyebiliriz;

 • Birincisi; paylaştığınız gönderi sayesinde o hesaptaki yayınlar ile ilgilendiğiniz, algoritma tarafından anlaşılır.
 • İkincisi; doğrudan paylaşım ile gönderiyi ilettiğiniz kişi, algoritma tarafından değer verdiğiniz kişi olarak kabul edilir.

Özellikle genç yaştaki kullanıcıların repost etmek yerine, daha küçük gruplar oluşturarak etkileşimlerini – doğrudan paylaşımlarını sürdürdüklerini gözlemliyorum. Bu markalar için ölçümleme konusunda bir sıkıntı yaratıyor.

 

Bir Gönderiye Bakarken Harcanan Zaman

Instagram’ın akış algoritmasının Facebook Haber Akışı ile benzerlik göstermesi muhtemel. Çünkü iki algoritma da size en çok ilgilendiğiniz içerikleri göstermek istiyor. Facebook, insanların belli hikayeler için daha çok zaman harcadığını ve yorum ile beğeni gelmese dahi bunun sıralama için iyi bir sinyal olduğunu belirtiyor. Facebook listeleme seçeneği sunma konusunda Instagram’dan çok daha önde ve algoritmayı aşma – belirli bir noktaya kadar kontrol etme ve akışınıza müdahale edebilme imkanı sunuyor.

 

Insagram Stories ve Diğer Faktörler

Son olarak Instagram aşağıdaki sinyalleri de algoritmasında kullanıyor.

Uygulamayı ne kadar düzenli açtığınız, ne düzende gönderi paylaştığınız, bir fotoğrafın toplamda ne kadar beğeni aldığı, görselin ne kadar eski olduğu, video olup olmadığı, işletme hesabından mı yoksa kişisel hesaptan mı geldiği, görselin kaç hashtag içerdiği de önemli. Özellikle Insagram Stories için yapılan sıralama tam bir muamma ve bu özelliklerin bir kısmı sıralamada önceliklerinizi değiştiriyor.

 

Yeni Instagram Algoritması Neden Bu Kadar Önemli?

Instagram’daki kullanıcı sayısı arttıkça, gönderilerin sayısı da aynı oranda artıyor. Rekabet oldukça yüksek ve kullanıcılar daha fazla insanı takip ettiğinde, akışlarındaki gönderi sayısı da artıyor. Herkes zamanın yetmediğinden şikayetçi, dolayısıyla ana akışta yer almak her geçen gün zorlaşıyor.

Kullanıcılar Instagram’ı ziyaret ettiklerinde tüm yeni yayınları görmüyor. Instagram tarafından yapılan bir araştırma, insanların gönderilerin %70’ini kaçırdığını ortaya koyuyor. Hazırladığınız planda etkileşim, alaka ve zamanlama yaratarak, Instagram algoritmasını bir avantaja dönüştürebilirsiniz. Bu algoritmaya kızmak, etkileşim ve beğenilerinizin düşmesine yakınmak, “sahte beğeni, takipçi, izlenme satın almak” yerine anlamaya çalışarak ve stratejinizi bu yeni bilgiler üzerinden kurgulayarak gücünüzü katlayabilirsiniz.

Son öneri olarak, kullanıcılarınızın dikkatini çekmek için Instagram’da mevcuttan daha fazla paylaşım yapmanızı da öneririm.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

 

 

  7Yorum

 1. Avatar Loxy   •  

  Funda hanım sizce İnstagram gönderilerinde kullanılması gereken ideal hashtag sayısı kaç olmalı. Resimle alakalı ve birbiriyle ilişkili 30 hashtag mi? Yoksa yine resimle alakalı maksimum 5-6 hashtag mi? Ben şahsen çok fazla hashtag kullanan hesapların; instagram algoritması tarafından çok agresif hatta spam hesap olarak algılanabileceğini düşünüyorum.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Instagram’da 30 hashtag’e kadar kullanabilirsiniz. İdeali 5 olmakla birlikte, bu hashtagleri cümle içerisinde kullanabilirseniz daha cazip kılarsınız. Algoritmalar henüz hashtag kullanımını agresiflik veya spam olarak görmüyor. İleride de negatif durum yaratacağını sanmıyorum. Ancak 30 hashtag’i grup olarak aynı bölümde paylaşmak kullanıcıyı ilgi budalası veya ilgiye muhtaç gösterebiliyor. Bu sebeple paylaşım altında kullanılan metin sonra, kalan 25 hashtag’i ayrıca yorum olarak paylaşmanızı öneririm. Yeterli ilgili sağladıktan sonra bu yorumu kaldırabilirsiniz. Bildiğiniz üzere hashtag’lerin iki faydası var. İlki paylaşımınızı bir etiket grubuna dahil etmek ve dışa açmak, ikincisi ise dışa açılımla gelmesi olası beğeni sayısını arttırmak. Aslında sorunuzla ilgili olarak daha detaylı bilgi verdiğim bu yazımı da https://www.fundalina.com/instagram-icin-dogru-hashtag-kullanimi/ okumanızı öneririm.

 2. Avatar Loxy   •  

  Çok fazla hashtag kullanılan paylaşımlar bana biraz itici geliyor ve benim görüşüm hesabı çok basit (sizinde söylediğiniz gibi ilgiye muhtaç) gösteriyor. Zaman ayırıp verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Doğru hashtag kullanımı adlı yazınız gözümden kaçmış. Şimdi yazınızı okudum, hashtag hakkında çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Kafamdaki soru işaretlerinin çoğunu cevapladı. Tekrar teşekkür ederim.

 3. Avatar Yok iste   •  

  En cok 11 hashtag kullanilan postlar begeniliyormus. Bir yazida okudum gecen gun. Ayrica bu yaziyi okudum, sizle alakasi yok ama cidden hicbir sonuca vardirmadi beni. Hala nefret ediyorum instagramdan. Binlerce kisi takip ediyotum ama sadece 50-100 kisi goruyorum. Cok sikildim bu durumdan. Sebebi degil cozumu gerek bize. Komple birakacak yakinda herkes. Stories olmasa kim ne yapiyor bilemeyecegiz

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Çözümü anlatmaya çalıştım aslında, Instagram’da daha fazla vakit geçirmelisiniz. Takip ettiğiniz kişilerin postlarını beğenmeli ve yorum yazmalısınız ki Instagram sizin takip ettiğiniz kişileri size daha fazla göstersin. Pasif ve izleyen bir kullanıcı olursanız algortimalar ilgi alanlarınızı ölçemez ve ekranınızda gittikçe daha az kişinin paylaşımını görürsünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir