Instagram Kılavuz Özelliği Nasıl Kullanılır

Instagram Kılavuz özelliği, katalog benzeri içerik koleksiyonları düzenlemenizi mümkün kılıyor. Bu yeni özelliğin kullanım alanları ve diğer tüm detaylar yazımda.

Instagram yıl içerisinde pek çok yeniliğe imza attı ve kurallı erişimler için faydalı geliştirmeler sundu. Bunlardan biri de Instagram Kılavuz özelliği.  Yazımda, Instagram kılavuzlarını nasıl oluşturacağınızı ve işletmenizi tanıtmak için modelleyebileceğiniz örnekleri bulabilirsiniz. 

Instagram Kılavuzları Nelerdir?

Instagram kılavuzları “Instagram’daki favori içerik oluşturuculardan, tanınmış kişilerden, kuruluşlardan ve yayıncılardan gelen önerileri, ipuçlarını ve diğer içerikleri daha kolay keşfetmenin bir yolu” olarak tanımlanabilir. 

Instagram kılavuzları ilk olarak 2020’nin ortalarında tanıtılmıştı ve kapsam olarak sağlık ve zindelik endüstrisiyle sınırlıydı. Ardından Kasım 2020’nin başında bu yeni özellik tüm kullanıcılara kılavuzlar sundu. Instagram Kılavuzları, herhangi belirli bir konu veya ürün etrafında kaynaklar oluşturmanın bir yolu olarak tasarlandılar. Öte yandan bu özellik kullanım açısından bolca fırsatı beraberinde getiriyor.

Örneğin; bir beslenme uzmanı “Kısa Sürede Hazırlanacak Sağlıklı Tarifler” için bir kılavuz veya içeriklerinde yer alan diğer çeşitli konular için bir kılavuz oluşturabilir. Rehberlik etmeyi sevenlere hitap eden, gözden kaçırılmaması gereken paylaşımları öne çıkarabilecek bu özellik ile yapılacak onlarca çalışma var. 

Platform üzerindeki rehberler, kendi Instagram içeriğinizi gruplayıp toplayabilmenin yanı sıra, diğer hesaplardan içerik getirmenize de olanak tanıyor. 

Özünde Instagram kılavuzları, tek bir kaynakta toplanan bireysel albümler veya içerik gruplarından oluşuyor. Instagram kılavuzları, eğitim içeriği, ürün bilgileri, ekip öngörüleri, sahne arkası görünümleri ve daha fazlasını ilgili kategorilerde gruplamanıza olanak tanıyor. Bu, hedef kitlenizin tüm içeriğinizi kaydırmak yerine bu yayınları hızlı bir şekilde bulmasını ve görüntülemesini kolaylaştırıyor. 

Instagram Kılavuz Özelliği Nasıl Kullanılır

İster bir B2C, ister B2B markası – ya da küçük bir işletme veya standart profilde bir kullanıcı olun, hedef kitlenize en iyi hizmet eden içeriği toplamak ve gruplamak için Instagram kılavuzlarını kullanmanın birçok yaratıcı yolu bulunuyor.  Kılavuz veya rehber oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. 

Kılavuzunuzu Oluşturun 

Profil ekranınıza “+” işaretine dokunduğunuzda en alt bölümde “Kılavuz” seçeneğine ulaşabilirsiniz. 

+ İşaretine dokunduktan sonra bir rehber ekleme seçeneğiniz yoksa, halihazırda bir rehber ayarlamış herhangi bir profile giderek kılavuzlarından birini açın. Kılavuzun alt kısmına gidin ve orada listelenen kendi rehberinizi oluşturma seçeneğini göreceksiniz.

Instagram Kılavuzuna İçerik Ekleme

Ardından, oluşturmak istediğiniz Instagram rehberi türünü seçin ve içeriğinizi seçin.

Kılavuzlar için üç seçenekten birini seçebilirsiniz: Yerler, Ürünler veya Gönderiler.

Kılavuzların Instagram Hikayeleri değil, yalnızca besleme gönderilerinden içerik seçtiğini lütfen unutmayın. Herhangi bir Instagram döngüsü veya IGTV yayını beslemede paylaşılmışsa, bunlar kılavuzlara da dahil edilebilir.

Kılavuz seçeneklerinden herhangi birinde, yayınları seçerken eklemek istediğiniz gönderilerin küçük resimlerine dokunmanız yeterlidir. 

Sıralamada seçtiğiniz numara köşede görünür. Gönderiler, ilk gönderi kılavuzun en üstünde olacak şekilde bu sırayla yüklenir. İçeriğinizin oluşturulduğu tarihe göre kronolojik sırada olmasını istiyorsanız, önce en eski içeriği seçmenizi öneririm. 

Yerler Rehberi

Yerler seçeneğiyle giderseniz, Instagram’da listelenen bir konumdan seçim yapabilirsiniz. Bu konumu (veya yeri) seçip, o konumla ilgili içerikten en fazla beş gönderi yükleyebilirsiniz. 

Instagram’ın, yalnızca o konumdaki içeriğinizi değil, o konumla etiketlenen tüm genel içeriği alacağını unutmayın. 

Fiziksel konuma sahip yerel bir işletme işletiyorsanız (bir restoran veya perakende mağazası gibi), bu, işletmenizin konumunu gösteren Instagram’da kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği (UGC) vurgulamanın harika bir yoludur. 

Ürünler Rehberi

Ürünler seçeneği, tek bir ürünle ilgili Instagram gönderilerini kılavuzunuza çekmenize olanak tanır. Kılavuz türü olarak ürünleri seçtikten sonra, bir Instagram Mağazasından seçim yapmanız gerekir. Önce takip ettiğiniz hesap mağazaları ekranda sıralanır ve bunlar arasında gezinebilir veya belirli bir hesabın mağazasını arayabilirsiniz.

Mağazayı seçtikten sonra, öne çıkarmak istediğiniz ürünü seçip, ardından o ürünle ilişkili gönderileri belirleyebilirsiniz. Rehber başına yalnızca bir ürün öne çıkarabilirsiniz.

Yayın Rehberi

Gönderiler seçeneğini seçerseniz, kendi Instagram profilinizdeki gönderiler veya diğer hesapların kaydedilmiş olduğu gönderileri arasından seçim yapabilirsiniz. Gönderileriniz veya Kaydedilenler sekmelerinden eklemek istediğiniz gönderileri seçmeniz, bir başlık eşliğinde dilerseniz açıklama yaparak yayınlarınızı sıralayabilirsiniz. 

Başkalarının içeriklerini Instagram rehberinizde paylaşmak istiyorsanız, önce bu içerikleri kaydetmeniz gerekir. Tek bir rehberde paylaşmak için en fazla 30 gönderi seçebilirsiniz.

Instagram Kılavuzunu Biçimlendirin

Rehberinizin içeriğini seçip İleri’ye dokunduktan sonra, rehberinizin ayrıntılarını ayarlamak için biçim sayfasına yönlendirilirsiniz. 

Her Instagram rehberi için bir başlık eklemek zorunludur. Bunu yapmazsanız, sonraki adıma geçmeye çalıştığınızda bir hata alırsınız. Net, kısa başlıklar kullanmanızı tavsiye ederim. 

Rehberiniz için yapmak isteyeceğiniz kapak fotoğrafını değiştirme seçeneğiniz de var. Çoğu Instagram yayını 1: 1 kare biçiminde biçimlendirilmiştir, ancak kılavuz kapağı görüntünüzü buna göre kesen 3: 4 dikey boyuttadır.

Kapak resmini yeniden konumlandırmak için sürükleyemezsiniz. Bunun yerine, Kapak Fotoğrafını Değiştir’e dokunabilir ve feed’inizden herhangi bir fotoğrafı seçebilirsiniz. 

Kapak fotoğrafı için özel bir resim de yükleyemezsiniz; beslemenizden veya kaydedilmiş gönderilerinizden birini seçebilirsiniz. 

Ardından, kılavuzdaki her gönderiye bir başlık atamanız gerekir. 

Kılavuz, orijinal yayından herhangi bir başlık veya bilgi almaz, bu nedenle bu gönderi için bir başlık ve isteğe bağlı herhangi bir açıklama yazmanız gerekir.

Bu noktada rehbere daha fazla gönderi eklemek istiyorsanız, biçimlendirme sayfasının altındaki + Gönderi Ekle seçeneğine dokunabilirsiniz. 

Instagram rehberinizdeki gönderileri yeniden düzenlemek veya silmek istiyorsanız, bireysel rehber gönderisinin sağ üst köşesindeki üç nokta simgesine dokunun. Söz konusu gönderiyi kaldırmak için Rehberden Kaldır’ı seçin. Veya gönderilerden herhangi birini sürükleyip istediğiniz sıraya göre yeniden düzenleyebileceğiniz sonraki ekrana geçmek için Gönderileri Yeniden Sırala’ya dokunun.

Instagram rehberinizi ve yayınlarını biçimlendirdikten sonra, sonraki adıma geçmek için ekranın sağ üst köşesindeki İleri’ye dokunun.

Instagram Rehberi Yayınlayın

Paylaş ekranından, kapak resminin altındaki Önizleme’ye dokunarak Rehberinizi önizleyebilirsiniz. 

Yayınlamaya hazırsanız, Paylaş’a dokunun. Alternatif olarak, geri dönüp daha sonra düzenlemeyi bitirmek için Taslak Olarak Kaydet’e dokunun.

İlk Instagram rehberinizde Paylaş’a (veya Taslak Olarak Kaydet’e) dokunduğunuzda, bir gazete gibi görünen Rehber simgesi profilinizde görünecektir. Rehberiniz yayınlandıktan sonra başkaları onu görüntüleyebilir ve paylaşabilir.

Instagram Kılavuzunu Paylaşın ve Tanıtın

Instagram rehberiniz paylaşılabilir bir bağlantı sunar. Kılavuzunuzu Hikayelerinizle veya Instagram’da doğrudan mesajla (DM) paylaşabilirsiniz. 

Bir kılavuzu (kendinizin veya bir başkasının) paylaşmak için sağ üst köşedeki Paylaş simgesine (kağıt uçak simgesi) dokunun. Açılır menüde, hikayenizi paylaşma veya bir DM yoluyla gönderme seçeneğiniz bulunur. Herhangi bir mesaj gibi, bunu bir DM yoluyla paylaşırsanız, paylaşıma bir mesaj ekleyerek onu neden o kişi veya grupla paylaştığınızı açıklayabilirsiniz.

Yeni rehberinizi, insanlara rehberde neler olduğunu bildirmek ve ipuçları, kaynaklar, bilgiler, ayrıntılar vb.  teşvik etmek için Instagram Hikayelerinizde paylaşarak tanıtmak isteyebilirsiniz. 

İster ürünlerinizin katalogları olarak Instagram kılavuzları oluşturuyor, ister UGC aracılığıyla işletmenizin yerini sergiliyor, ister hedef kitlenize ipuçları ve eğitim gönderileri sağlıyor olun, Instagram’da hem size hem de takipçilerinize fayda sağlamak için kılavuzları kullanmanın birçok yaratıcı yolu var. 

Instagram hesabımla ilgilenecek vakti bulamıyor, çok az güncelleyebiliyorum ama sizin için hızlıca iki kılavuz oluşturdum. Instagram profilimden https://www.instagram.com/fundalina/ bu kılavuzlara ulaşabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir