Instagramdan Canlı Yayın Nasıl Yapılır

Instagramdan Canlı Video Yayını nasıl yapılır ve izlenir, canlı yayın ile neler yapabilirim diyorsanız yazım tam size göre.

Instagram yine bir yeniliğe imza attı. Bu yenilik Instagram Canlı Video Yayını ve Instagram Direkt grup mesajları için kaybolan fotoğraflar ve videolar.

Ağustos ayından beri kullanmaya başladığımız Instagram Stories’in bir parçası olarak sunulan bu yeniliklerle ilgili merak edilenler ve nasıl fayda sağlayabileceğiniz yazımda sizi bekliyor.


Instagramdan Canlı Video Yayını

Facebook’un gerçek zamanlı video gönderileri için kullanıcılarının hizmetine açtığı “Facebook Canlı” video yapılandırmasına Instagram’da dahil oldu. Instagram, Periscope ve Facebook Canlı yayın uygulamasından farklı bir yapı sunuyor.

Instagram Stories, Instagram Hikayeler bölümü üzerinden bulabileceğiniz canlı yayın “Canlı Videoyu BaşlatStart Live Video” butonuna bastığınızda yayın yapmaya başlıyor ve yayını durdurduğunuzda videonuz kayboluyor. Bu çalışma tekrar izlenemiyor ve görüntülenemiyor. Dolayısıyla bu özellik yakın takibi bir zorunluluk haline getiriyor.

Instagramdan Canlı Video Yayını Nasıl Yapılır?

Canlı yayın yapmak için ana ekran üzerinde parmağınızı sağa doğru kaydırın. En altta belirecek “Live – Canlı” yazısına dokunan ve “Canlı Videoyu Başlat – Start Live Video” butonunu hafifçe basın. Bu şekilde canlı yayına geçebilirsiniz. Yayına geçtiğinde izleyenler hemen sol alt tarafta belirmeye başlayacak. İzleyenlerin yazdıklarını ve yayınınıza gönderilen kalpleri ve emojileri ekranınızdan görebilirsiniz.

 

Instagramdan Canlı Video Yayını Nasıl İzlenir?

Şu anda uygulamanın üst kısmında yani “Instagram Stories” bölümünde, arkadaşlarınızın paylaşımlarını zaten görüyorusunuz. Canlı yayın yapan arkadaşlarınızın profil fotoğraflarında “Canlı – Live” yazısını gördüğünüzde ilgili canlı yayını izleyip, yorum yapabilirsiniz. Canlı yayın esnasında yazdıklarınız ve gönderdiğiniz kalpleri o an yayını izleyen herkes görebilir.

Ekranı sağdan sola doğru kaydırdığınızda o an canlı yayın yapan tüm arkadaşlarınızın yayınlarına dahil olabilirsiniz.
Instagram’daki canlı yayınları bir saat kadar sürdürebilirsiniz. Takipçileriniz – arkadaşlarınız eğer ilgili ayarlamayı yaparlarsa, yayınınız başladığında bildirim alabilir. Dilerseniz “Canlı Yayın Ayarları” bölümünden canlı yayınızda yorum yapılmamasını kaldırabilirsiniz. Yayınınıza katılmasını istemediğiniz kişileri de yine ayarlar bölümünden engelleyebilirsiniz.

 

Instagramdan Canlı Video Yayını ile Neler Yapabilirim?

Instagram Canlı Video Yayınları hem markalar hem de kullanıcılar açısından büyük yenilik ve kişiselleştirilmiş paylaşımlara canlılık getirecek gbi görünüyor. Bu özelliğin trendlere yön veren gençler tarafından tutulacağı muhakkak.

Instagram bu yıl içerisinde kullanıcılarına en fazla yenilik sağlayan platform oldu.

Instagram Stories Snapchat’in snap özelliğini uygulamaya yerleştirdi ve çokça tutuldu. Instagram’ın canlı yayın özelliği “Periscope” a bir darbe vuracak mı göreceğiz. Hatırlayacağınız gibi Periscope, canlı yayını ilk başlatan Meerkat’i piyasadan silip süpürmüştü.

Fikir vermek gerekirse Instagramdan Canlı Video Yayını yaparak aşağıdaki çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz.

Soru – cevap yayınları oluşturabilirsiniz.

Gerçek zamanlı sorular almak için Snapchat sıklıkla kullanılıyor ancak süre konusunda tatmin edici etkiyi sağlamıyor. Canlı yayın saatinizi önceden duyurarak takipçilerinizi bilgilendirip, yayınınızda ağırlarken sorularını yanıtlayabilirsiniz. Bu etkileşim açısından hesabınızı canlı tutacak, iletişiminizi daha güçlü kılacaktır.

Ürün tanıtımları için kullanabilirsiniz.

Kullanıcılar arasında oldukça yaygınlaşan ürün tanıtımları için canlı yayın yapmak harika bir fikir olabilir. Böylece hem deneyiminizi tüm detayları anlatıp, hem de takipçilerinizin görüşlerini alabilirsiniz.

İletişiminizi güçlendirebilirsiniz.

Kullanıcılar – takipçiler dahil olmayı tercih ediyor. Tek bir paylaşım yapmak artık yeterli gelmiyor. Takipçilerinizin yönlendireceği ve sohbet havasında geçecek bir canlı yayın iletişiminizi bambaşka bir noktaya getirebilir.

Hikayenizi desteklemek için kullanabilirsiniz.

Hikaye anlatımı hem markalar hem de kişisel kullanıcıların benimsediği bir yöntem ancak mevcut platformların (YouTube ve Bloglar hariç) çoğu bu anlatımı destekleyecek güçte değil. Canlı yayın videoları ile hikayenizi daha renkli bir şekilde aktarabilirsiniz.

Arka planda olan biteni aktarmak için kullanabilirsiniz.

Önemli bir güne veya kutlamaya hazırlanırken öncesinde nelerin yaşandığı bir merak konusudur. Bu anları paylaşmak ve heyecanınızı takipçilerinize yaşatmak için canlı yayın videolarını kullanabilirsiniz.

İşbirlikleri – Arkadaş Tanıtımları düzenleyebilirsiniz.

Marka temsilcisiyseniz veya kendinize yakın gördüğünüz bir arkadaşınız var ise canlı yayın videoları eşliğinde takipçilerinizle paylaşabilirsiniz. Bu çalışmayı hem bir duyuru hem de tanıtım unsuru olarak kullanabilirsiniz. Yapabileceğiniz röportaj türü bir yayın da bu çalışmanızı destekleyecektir.

Ekran karşısında geçmek için fazla beklemeyin. 

Her mecraya yetişmeniz çok zor. Videoların bu kadar revaçta olduğu günümüzde kendinizi en rahat hissettiğiniz platform Instagram olabilir. Hala bir video paylaşmadıysanız canlı yayın seçeneği buna vesile olacaktır. Facebook’da şimdiye dek 800.000 den fazla canlı yayın gerçekleştirmiş ve erişim sayısı 11 Milyondan fazla. Dolayısıyla canlı yayın yapmak için fazla vakit kaybetmeyin ve şansınızı deneyin.

 

 

Instagram Canlı Video Yayını üzerinden yapabilecekleriniz hayal gücünüz ile sınırlı. Ben sadece basit fikirler vererek bu dünyaya yakınlaşmanızın gerekliliğini – nelerle karşılaşabileceğinizi vurgulamaya çalıştım.

Tüm bu yenilikler yaşanırken Snapchat’de bir panik havası yok, ancak Instagram’a bir de yüz efektleri gelirse o zaman işler değişir diye düşünüyorum… Bekleyip göreceğiz.
Instagram Canlı Video Yayını şu anda yayında ancak kullanıcıların tamamına açık değil. Güncellemenizin olup olmadığını sık sık kontrol etmeyi unutmayın.

Bu arada Instagram Hikayeler bölümünde paylaşımlarınızın ekran görüntüsünü alan kişileri artık öğrenebiliyorsunuz. Instagram ekran görüntünüzün alındığına dair uyarıyı size bildirim göndererek yapıyor. Eğer birinin hikayelerinden ekran görüntüsü aldıysanız bunu sadece hikayeyi paylaşan kişi görebiliyor. Yani stalk yapıyorsanız dikkatli olun 🙂

 

“Instagram Hikayeleri üzerinden farklı neler yapabilim? diyorsanız, aşağıdaki fikirler size yardımcı olacaktır.

Instagram Hikayelerini Kullanmanın 4 Farklı Yolu

Özel Teklifler Sunun

Instagram hikayelerindeki benzersiz niteliklerle birleştirildiğinde özel teklifler ekstra iddialı gibi görünebilir. işletmenizin özel tekliflerini yaymak için hikayeler bölümünü kullanırsanız, teklifleriniz ve marka bilinirliği çabalarınızdan daha iyi bir sonuç alırsınız.
Özel Teklif 1)

Hikayeler yoluyla teklifler sunmanın bir yolu, kullanıcılarınızı fiziksel bir bağlantıya yönlendirme şansını bulmanızdan kaynaklanır.

Bunu denemek için; Instagram hikayesi olarak bir “kupon” yayınlayın ve teklifin 24 saatlik öykü periyodunun sonunda biteceğini belirtin. Bu kupon aracılığı ile, kullanıcılarınızı fiziksel bir bağlantıya yönlendirin ve özel teklifinizi nasıl kullanabileceklerini anlatın.
Instagram hikayelerinin zaman açısından kritik özelliği, müşterileriniz ve potansiyel satış talepleriniz için aciliyet duygusu yaratmasıdır. Dikkat çekmek burada çok daha olasıdır ve sonuç olarak vermek istediğiniz mesaj kullanıcılar tarafından dikkate alınır.
Başka bir avantajı ise, hikayenizi görüntüleyen ve paylaşımınız ile ilgilenen kullanıcılara  Instagram’ın Doğrudan Mesaj (DM) özelliği ile iletişim şansı bulmanızdır. Kullanıcılarınız DM’i tekliflerinizi talep etmek için kullanabilir.
Özel Teklif 2)

Kullanıcılardan özel bir mesajla Instagram hikayelerinizden birine hemen cevap vermelerini isteyin. Örneğin, “Bize hemen yanıt verin ve size bu sınırlı zamanda en özel teklifi verelim” diyebilirsiniz.
İletilerin kullanılması, etkileşim için bir başka dokunmatik nokta ve müşterilerin markanızla daha derin bir ilişki kurması için başka bir şans sunar.
Bu noktada müşterileriniz için değerli bir şey sunduğunuzdan emin olun. Düşük fiyatlı teklifler ve basit hediyeler ile giderseniz, kullanıcılar sizi ve markanızı pek umursamayabilir.

 

Fayda görmeniz dileğiyle..

 

  3Yorum

  1. Avatar Ahmet Çığşar   •  

    An itibariyle arkadaşlarla “instagram’da canlı yayın Türkiye için açıldı mı?” derken bu yazıyı gördük 🙂 Teşekkürler

    • fundalina fundalina   •     Yazar

      Önceden yazdığım bir yazıydı, tekrar gündeme getirdim 🤓 Nihayet Canlı Yayınlar başladı, umarım yayınları izleyip eğleniyorsundur 😘

  2. Pingback: Instagram'da Canlı Yayın Açtınız mı? - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir