Kullanıcıların En Güvenilir Bulduğu Mecra LinkedIn

Kullanıcıların En Güvenilir Bulduğu Mecra LinkedIn seçildi.

AdColony ve Nielsen “içeriklerin güvenilirliği” ile ilgili yaptığı araştırmanın sonucu açıklandı.

Kullanıcıların En Güvenilir Bulduğu Mecra LinkedIn

Araştırmanın sonuçlarına göre 18-55 yaş arası internet kullanıcılarının en güvenilir buldukları sosyal mecra LinkedIn oldu!

 

Sosyal medya kullanıcılarına göre en güvenilir içeriklere LinkedIn’de ulaşılıyor.

Farklı sosyal medya araçları ile karşılaştırıldığında kullanıcılar LinkedIn’i alanında tek olması yönü ile daha değerli buluyor. LinkedIn üyelerine göre bu mecrayı diğer sosyal medyalardan ayıran özellikler kendilerini geliştirmesine yardımcı olması, sektörden güncel haberleri barındırması ve tecrübe, bilgi, deneyim ve başarı hikayelerine erişilebilen bir platform olması.

 

LinkedIn’in Diğer Sosyal Mecralardan Farkı

Diğer sosyal medya araçlarına göre kullanıcıların LinkedIn’i tercih etmelerinin en önemli sebebi güvenilir içerikler barındırması. İkinci sırada ise sadece iş amaçlı kullanılması geliyor. Kadınlar için, güvenilir içerikler barındırması en yüksek skoru alırken; erkekler için, profesyonellerin bulunduğu bir network ağı olması en fazla skor alan neden olarak belirleniyor.

Kullanıcıların En Güvenilir Bulduğu Mecra LinkedIn

Kullanıcıların En Güvenilir Bulduğu Mecra LinkedIn

 

LinkedIn Kullanım Sıklığı

LinkedIn’de aktif olunan alanlara bakıldığında; profili güncel tutma ve gelen mesajları okuma ilk 2 sırada yer alıyor. 18-24 yaş grupları için ağlarında bulunan kişilerin paylaşımlarını takip etme en yüksek skor ile ilk sırada.

Kullanıcıların %24’ü haftada 3-4 gün LinkedIn’e girerken, %20’si her gün LinkedIn’lerini kontrol ediyorlar. Özellikle 18-44 yaş grubunun ortalama girme sıklığı yaklaşık 2,7 gün olarak görülüyor. Kadınlar genel ortalamanın üzeri sıklıkta LinkedIn’e girmeyi tercih ediyor.

LinkedIn üyelerinin en aktif oldukları zaman aralığı 14:00-18:00 saatleri arası.
En sık tercih ettikleri ikinci zaman dilimi ise 18:00-20:00 olarak görülüyor.

Genel ortalamadan farklı olarak, 25-34 yaş grubunun en sık tercih ettiği zaman dilimi 12:00-14:00 saatleri arası.

Kullanıcılara LinkedIn’e en son girdikleri zaman sorulduğunda, en yüksek skoru “dün” seceneği alıyor. Kadınlar “dün” derken, erkekler en son “geçen hafta” olarak yanıtlıyor.
Haftaiçi LinkedIn’de geçirilen zamanın yaklaşık 18 dakika olduğu hesaplanıyor. Haftasonu ise bu rakam yaklaşık 17 dakika seviyelerinde. Özellikle 35-44 yaş grubu erkekler haftaiçi ve haftasonu ortalamanın üzerinde vakit geçiriyorlar.

 

Kullanıcıların En Güvenilir Bulduğu Mecra LinkedIn

Kullanıcıların En Güvenilir Bulduğu Mecra LinkedIn

 

LinkedIn üyelerinin en aktif oldukları zaman aralığı 14:00-18:00 saatleri arası.

Genel ortalamadan farklı olarak, 25-34 yaş grubunun en sık tercih ettiği zaman dilimi 12:00-14:00 saatleri arası.

 

 

LinkedIn’in Kullanım Amaçları

Kullanıcıların LinkedIn kullanım amaçları incelendiğinde, LinkedIn kullanma amacı ve sık kullanma nedeni olarak network oluşturmak/yeni iş bağlantıları kurmak ve yeniliklerden haberdar olmak dikkat çekiyor.

Diğer sosyal medya araçlarına göre kullanıcıların LinkedIn’i tercih etmelerinin en önemli sebebi güvenilir içerikler barındırması. İkinci sırada ise sadece iş amaçlı kullanılması geliyor.
Kadınlar için, güvenilir içerikler barındırması en yüksek skoru alırken; erkekler için, profesyonellerin bulunduğu bir network ağı olması en fazla skor alan neden olarak belirleniyor.

Yaş gruplarına göre tercihlere bakıldığında 18-24 yaş grubunun yeniliklerden haberdar olmak için, 35-44 yaş grubunun kendilerini geliştirmek için, 45-54 yaş grubunun ise network oluşturmak için LinkedIn’i kullandığı görülüyor.

 

Kullanıcıların En Güvenilir Bulduğu Mecra LinkedIn

Kullanıcıların En Güvenilir Bulduğu Mecra LinkedIn

 

LinkedIn Kullanıcılarının Cihaz Tercihleri 

Kullanıcılar %73 oran ile LinkedIn’i en fazla akıllı telefonlarından kullanıyorlar. Akıllı telefonun ardından en fazla tercih edilen cihaz %52 oran ile bilgisayarlar.

Özellikle 45-54 yaş grubu kadınların akıllı telefon kullanım oranı diğerlerine göre daha yüksek. Bilgisayarda 18-24 yaş grubu ön plana çıkarken, tablet kullanımının ise erkeklerde daha yaygın olduğu görülüyor.

LinkedIn kullanıcıları reklam tepkileri ile ilgili.

Kullanıcıların onlarca reklamla karşılaştığı günümüz dijital dünyasında, pazarlamacıların en büyük sınavı kullanıcıların dikkatini çekebilmek. Araştırmanın en etkileyici sonuçlarından biri de LinkedIn kullanıcıların reklam tepkileri ile ilgili. Kullanıcıların yarısından fazlası (tam olarak %56’sı) LinkedIn’de gördükleri reklamları dikkat çekici buluyor.

Dikkat çekici bulan kullanıcılar arasında yapılan incelemeye göre reklamların rahatsız edici bulunma oranı sadece %15. Burada kullanıcı deneyimini bozmayan, görünürlüğü yüksek, kullanıcı dostu ve doğal reklam formatlarının etkisi büyük. Kullanıcıların %58’i reklamları rahatsız edici bulmadıklarını belirtiyor.

 

Araştırmanın Metodolojisi 

Araştırmanın Amacı: LinkedIn’in Türkiye’deki bilinirliğini, profilini ve kullanıcı alışkanlıklarını analiz etmektir.

Araştırmanın Yöntemi: CAWI (Online) veri toplama yöntemi ile 1000 örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir.

Örneklem Demografik Yapısı: 18 yaş ve üzeri kadın ve erkek LinkedIn/Facebook/Twitter/Instagram Kullanıcısı Türkiye Geneli – AB, Internet Kullanan.

LinkedIn reklam platformu ve LinkedIn reklam ortağı çözümleri başlıklı yazım ilginizi çekebilir.

 

LinkedIn Reklamları için Rehber

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir