Mad Max : Fury Road

Post-apokaliptik türünün yaratıcısı ve efsanevi “Mad Max” filmlerinin ardındaki usta yönetmen George Miller’dan, Yol Savaşçısı Max Rockatansky’nin dünyasına dönüş filmi “Mad Max: Fury Road,” nihayet sinemalarda.

Beklentilerimi kat be kat karşılayan bu destansı film için ne söylesem az. Heyecanın hiç bitmediği, hop oturup hop kalkarak izlediğim film, uzun süre belleklerimizden çıkmayacak.

Mad Max üçlemesinin üzerinden tam 30 yıl geçti. Seriyi özlemişiz ama Mad Max : Fury Road, seriyi bambaşka bir noktaya taşıyor…

 

madMaxFuryRoad

Sunduğu post-apokaliptik atmosferi adeta içlediğimiz bu dev filmin gelelim konusuna;

 

madMaxFuryRoad_01

 

Ailesi öldükten sonra post-apokaliptik bir dünyada hayatta kalmak için çabalayan Max, yalnızlığı seçmiştir ve bunun en doğru yol olduğuna kendini inandırmıştır. Yine de, Ölümsüz Joe adlı liderlerinin peşinde çorak topraklardaki savaş ortamından, kaçarak hayatta kalmaya çalışan bir grubun arasına sürüklenir. Ancak Ölümsüz Joe’nun zalim yönetimi insanları bezdirmiştir. Joe ise kendisinden çalınan ve yeri doldurulamayacak derecede önemli kaybının peşindedir.

 

madMaxFuryRoad_02

 

Tom Hardy serinin dördüncü filmi olan “Mad Max: Fury Road”un başrolünde yer alıyor. Oscar ödüllü oyuncu Charlize Theron ise Furiosa karakterini canlandırıyor.

Tom Hardy’nin oyunculuğuna söylenecek söz yok ancak Charlize Theron çok başarılı bir performans ile Furiosa karakterini adeta beynimize kazıyor.

 

madMaxFuryRoad5

Filmin diğer başrollerinde ise;

  • Nicholas Hoult Nux rolünde,
  • Hugh Keays-Byrne Immortan Joe rolünde,
  • Nathan Jones Rictus Erectus rolünde
  • Josh Helman Slit rolünde,
  • Rosie Huntington-Whiteley Splendid rolünde,
  • Riley Keough Capable rolünde,
  • Zoë Kravitz Toast rolünde,
  • Abbey Lee, The Dag rolünde,
  • Courtney Eaton, Fragile rolünde yer alıyorlar.

 

 

madMaxFuryRoad2

 

Sanat yönetimi konsunda da kusursuzluk örneği olan film, müzikleri ile de tam bir efsane. Filmin görüntü yönetmeni John Seale’nin eşsiz sinematografisi, izlediklerimizi unutulmaz kılıyor. Grotesk karakterlerin etkileyiciliğinde filmin kostüm tasarımcısı ise Jenny Beavan’ın emeği büyük. Filmin tamamı bir hayatta kalma mücadelesi ve tüm hikaye bu doğrultuda anlatılıyor.  İzlediğiniz her sahne sizi koltuğunuza çivileyip, filmi adeta yaşatıyor.

 

george_miller

 

Oscar-ödüllü yönetmen George Miller ise yönetmen koltuğunda bir kusursuzluk örneği sergiliyor. Filmin senaryosunu Brendan McCarthy ve Nico Lathouris ile birlikte yazmış. Ayrıca filmin yapımcılarından da biri. Son yıllarda izlediğimiz en sağlam aksiyonlardan birini izlettiği, hepimizi hop oturup – hop kaldırdığı için kendisine ne desek az.

 

madMaxFuryRoad1

Mad Max: Fury Road” belleklerimizden uzun süre çıkmayacak, defalarca izleyeceğimiz ve hiç unutmayacağımız bir film. Mutlaka izleyin 🙂 Şimdiden iyi seyirler.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir