O Bölüm 2 Filmi

O Bölüm 2 Filmi bu cuma vizyonda. İlk bölümde kaldığı yerden devam eden, ilk filme iç içe bir kurgu ile izlediğimiz film hakkında merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.

O Bölüm 2 Filmi – It: Chapter Two

Stephen King’in ölümsüz eseri “O” bir döneme damga vurmuş ve belleklerimize kazınmıştı. Romanla aynı adı taşıyan 1990 yılı yapımı televizyon dizisi ise beklentileri karşılayamamıştı. Aradan bunca yıl geçmesine rağmen bu kült roman, etkisini ve eşsizliğini hala koruyor.

İlk bölümünü Eylül 2017’de izlediğimiz O Filmi – IT movie, devamı konusunda merakımızı canlı tutmayı başarmıştı. Kitabın fanları olarak ilk bölümü izlemeden önce “kitaba bağlı kalınacak mı”, “olay döngüsü televizyon dizisindeki gibi mi ilerleyecek” soruları aklımızı kurcalamıştı. Filmimiz yağmurlu bir günde açılışını yaparak, küçük Georgie’nin korkunç şekilde kayboluşu ile birlikte, Derry kasabasın loser olarak anılan 4 genci ile bizleri tanıştırmıştı. 7 yılda bir görülen ateş böcekleri ile başlayan ve 27 yılda bir tekrar eden korkunç olayları peşi sıra izlemiştik.
İlk film olan “O Filmi’ni” hatırlamak isteyenler aşağıdaki yazımı okuyabilir.

Aradan iki yıl geçti ve şimdi kaybedenler kulübü üyelerinin 40’lı yaşlardaki hali ile tanıştığımız bu devam filminde hem Pennywise’ın kim olduğunu öğreniyor hem de “nihayet” gizemi çözüyoruz. İlk filmle iç içe kurgulanan devam filminin konusuna gelince.

O Bölüm 2 Filmi Konusu

Filmimiz açılışını Beverly’nin havada asılı bulunduğu sahneyle yaparken, Pennywise’ın ortadan kayboluşunu hatırlatıyor. Derry kasabasından hiç ayrılmayan Küçük Mike’ın (Isaiah Mustafa) büyüdüğünü görüyoruz. Burada yıllar içinde olan biteni onun sesinden dinliyor, yıllar içerisinde geçmişte yaşanan olaylar hakkında bilgi topladığına şahit oluyoruz.

Olayların üzerinden 27 yıl geçmiştir ve kasabada karnaval hazırlıkları başlar. Mike, yıllar önce yaşanan olayların tekrarlanmaya başladığını görür, Losers (kaybedeneler klübü) takma adı ile anılan arkadaşlarına her şeyin yeniden başladığını ve geri dönmeleri gerektiğini söyler. Ekip üyeleri birer yetişkindir ve yıllar içerisinde bağları kopmuştur.

Ekip üyeleri birer yetişkindir ve yıllar içerisinde bağları kopmuştur.

Bill (James McAvoy ) senaristtir ve ünlü bir oyuncu ile evlidir.

Richie (Bill Hader) ülke çapında ünlü bir stand up komedyenidir.

Edie (James Ransone), yatırım danışmanıdır ve tıpkı annesine benzeyen bir kadınla evlenmiştir.

Ben (Jay Ryan) ünlü ve zengin bir mimar olmuştur.

Beverly (Jessica Chastain ) eşi ile birlikte bir moda markası oluşturmuştur.

Stanley (Andy Bean) evlenmiş ve zengin bir hayat yaşamaktadır.

Mike’ın mesajını alan kulüp üyeleri geçmişi ve verdikleri sözleri korkuyla hatırlarlar. Mike bu işi tamamen bitirecek yeni bilgileri olduğunu söyler ve hepsini Derry kasabasına gelmeye ikna eder.

Korkuyla beslenen Pennywise, sabırla gençlerin büyümesini beklemiştir.

Loser’lar kasabada bulunan Çin lokantasında buluşur ve geçmişi yad ederler. Beverly gizemlidir, Pennywise’ın (Bill Skarsgard) esiri olduğu zaman geleceği görmüş ancak neler gördüğünü kimseye söylememiştir. Derken yemeğin finalinde fal kurabiyeleri gelir ve Pennywise’ın mesajını korkuyla okurlar. Mesajda “Anlaşılan Stanley bu hayatı kısa kesti” yazmaktadır. Aralarında bulunmayan Stanley’e dair bu haber karşısında herkes dehşete düşer. Telefonla Stanley’i aradıklarında kötü haberi alırlar. Korkuyla beslenen Pennywise, sabırla gençlerin büyümesini beklemiştir ve nihayet onlar kasabaya geri gelmiştir.

O Bölüm 2 Filmi Oyuncuları

Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin yönetmeni (ilk filmi de yöneten) Andy Muschietti. İlk filmde izlediğimiz şahane genç oyuncuların (Finn Wolfhard, Jaeden Martell, Jeremy Ray Taylor, Sophia Lillis, Chosen Jacobs, Jack Dylan Grazer) neredeyse tıpatıp büyümüş hallerini canlandıran Jessica Chastain, James McAvoy, Bill Hader, Isaiah Mustafa, Jay Ryan, James Ransone ve Andy Bean ile uyumu şaşırtıyor. Bakışlardan mimiklere, tavırlardan söylemlere hemen her şey karakterlerin yetişkin ve çocukluk hallerinde korunmuş. Özellikle Jay Ryan ve Jeremy Ray Taylor şaşırtıcı derecede benziyor. Bu uyumlu oyunculuklar aslında Ben Hanscom karakterinin ne kadar önemli olduğunu vurgular nitelikte. Çok başarılı oyuncu kadrosunda sadece Beverly’i Jessica Chastain yerine Amy Adams gibi daha duygulu bir oyuncu oynasa daha iyi olabilirmiş diye düşünmeden edemiyorsunuz. Chastain bu karakter için bir parça sert ve mesafeli görünüyor.

Filmin karakter derinliği ise çok iyi işlenmiş ve hemen her karakter eşit derecede ele alınmış. Öte yandan karakter bolluğu sebebiyle bu kadar hikayeyi yoğun bir şekilde izlemek bir parça sıkıcı geliyor ve filmin temposunu düşürüyor. Filmin süresi 169 dakika ve kendisini sular seller gibi izletmeyip, bir parça sıkıyor. İlk filme göre Pennywise’ın daha geri planda kaldığını ve korkutuculuktan uzaklaştığını söylemek mümkün. Her karakteri böylesi derinlemesine ele alıp, Pennywise’ı aceleye getirmeleri hayal kırıklığı yaratıyor.

Pennywise’ı aceleye getirmeleri hayal kırıklığı yaratıyor.

Sağlam bir metin üzerinden kurgulanan filmler elbette çok daha doyurucu bir izleme keyfi veriyor. Stephen King’in bu önemli eseri hikaye kurgusu açısından bir makine gibi işliyor, esprileri ile güldürüyor ve tüm duygu yoğunluğunu geçiriyor.
İlk filme kurulan bağlantılar, akışı sağlam bir kurgu ile izlemenizi mümkün kılıyor. Öte yandan geçişler esnasında ilk filmin görsel ve etkileyicilik açısından ne kadar başarılı olduğunu da hatırlatıyor. Bu ikinci filmi karakter anlatımına ayırsalar ve üçüncü bir filmi final olarak çekseler çok daha iyi olabilirmiş.

Filmi izledikten sonra bayıldığım fragmanda çok fazla detayın verildiğini görmek bir parça hayal kırıklığı yarattı. Fragmanda kısacık gördüğümüz Mrs. Kersh rolüyle Joan Gregson beni acayip ürkütmüştü. Buna bağlantılı olarak daha fazlasını izleyeceğimi ve filmin temel bir sahnesi veya karakteri olduğunu düşünmüştüm ama bu bölüm çok havada kaldı.
Yazımın finaline çokta tadını kaçırmadan gelirsek; ilk filmi sevenler elbette O Bölüm 2’yi de sevecektir. Ancak saf bir korku filmi izleyecekler gerilim ve dram ile karılmış bir hikaye akışına hazır olsunlar derim.

Şimdiden hepinize iyi seyirler.

O Bölüm 2 Filmi Fragmanı

O Bölüm 2 Filmi Türkçe Altyazılı Fragmanı

O Bölüm 2 Filmi Yorumu

  1 Yorum

  1. Pingback: JOKER Filmi - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir