Snapchat Hesabı Nasıl Silinir?

Snapchat Hesabı Nasıl Silinir? aldığım en soruların en başında geliyor.

Snapchat Hesabınızı silmek istiyor ve bunu nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız yazım tam sizlik.

İşte adım adım anlatımla Snapchat hesabı nasıl silinir?

Snapchat Hesabı Nasıl Silinir?

İlk olarak 2011 yılında yayınlanan Snapchat uygulaması Evan Spiegel, Reggie Brown ve Bobby Murphy tarafından akıllı telefonlar için geliştirildi. Bugün insanlar arasında adeta büyük bir çılgınlığa dönüşen Snapchat aslında platformlar arasında çalışma özelliğine sahip olan bir mesajlaşma uygulaması. Fakat bu mesajlaşma uygulamasının “anlık” olduğunu gerçekten vurgulamak gerekiyor sanırım.

Bildiğiniz gibi Snapchat kullanıcıları birbirlerine yazılı olarak metin, ses, video ya da fotoğraf gönderebiliyorlar ve bu gönderiler kişinin belirleyeceği biçimde 1 ya da 10 saniye arasında bir sürede yalnızca 2 defa görüntülenebiliyor. Bunun yanı sıra kullanıcının uygulamada hikayeye eklediği videolar ya da fotoğraflar da yine kullanıcı tarafından belirlenen süre boyunca istenildiği kadar görüntülenebilme olanağına sahip.

Uygulama ücretsiz ve çok kısa sürede çok hızlı bir şekilde büyüyerek insanlar arasında yaygınlaştı. Snapchat uygulaması dünya üzerinde en çok ABD’de ve İngiltere’de tercih ediliyor. Yine de ülkemizde de uygulamanın hatırı sayılır bir kitlesinin olduğu söylemek gerek. Aynı zamanda uygulama kadınların da özel ilgi alanında. Çünkü Snapchat uygulamasının kullanıcılarının %70’i kadınlardan oluşuyor.

Snapchat gerçekten çok popüler ve bu popülerliği katlanarak devam ediyor. Hatta Facebook Snapchat uygulamasını satın almak adına 3.9 milyar dolar teklif etmişti ancak ret cevabı ile karşı karşıya kalmıştı. Kim bilir, belki de çok doğru bir ret kararıydı bu çünkü Snapchat uygulamasının bugünkü değerinin ise 24 milyar doları aştığı söyleniyor. Özellikle bugünlerde pek çok uygulamanın Snapchat’in özelliklerini bir bir “kopya”lamaya ya da daha masum bir ifadeyle söyleyelim “alıntı”lamaya başladığını görüyoruz. Fakat anlaşılan o ki bu durum Snapchat’ten hiçbir şey eksiltmiyor. Ne dersiniz, taklitler aslını yaşatır mı?

Snapchat bugün hem ülkemizde hem de dünyada çok büyük bir kullanıcı sayısına ulaştı. Kullanıcı profilinin de tam anlamıyla oturduğu söyleyebiliriz. Bu yüzden uygulamaya ilgi her geçen gün artıyor. Ancak elbette uygulamayı merak edip girenler ve kendilerine hitap etmediğini görüp çıkanlar da yok değil. Onlar da doğal olarak uygulamayı kaldırmanın yanı sıra tamamen hesaplarını silmek isteyebiliyorlar.

Çünkü siz her ne kadar uygulamayı telefonunuzdan kaldırsanız da orada bir yerlerde eski varlığınız bir şekilde devam edecek. O yüzden eğer uygulamadan gerçekten hoşlanmadıysanız ve uygulamayı gerçekten kullanmayacaksanız hesabı direkt olarak silmek en iyisi olacaktır. İşte bu yazı Snapchat’e bir defa kaydolmuş ancak artık hesabını silmek isteyenlere yardımcı olacak.

“Snapchat bana göre değil, hesabımı nasıl silebilirim?”

Elbette her uygulama herkese hitap edecek diye bir şey yok. Pek ala Snapchat sizin hoşunuza gitmemiş olabilir, eğlenmek ya da iletişim kurmak için böyle bir yöntemi tercih etmiyor olabilirsiniz. Dahası insanlarla iletişim kurmak için elimizin altında olan onlarca uygulamaya bir yenisini daha eklemek istemiyor bile olabilirsiniz. Bu da pek ala çok doğal bir durum oluyor. Dolayısıyla Snapchat hesabınızı dilediğiniz zaman silebilirsiniz. Fakat Snapchat hesabını silmek zannettiğiniz kadar kolay olmayabilir. Çünkü hesap uygulamanın içinden maalesef ki silinemiyor.

Elbette uygulamayı cihazınızdan kaldırmış olduğunuzda da hesabınızı silmiş olmuyorsunuz. Bu yüzden Snapchat hesabınızı silebilmeniz için Snapchat’in resmi internet sitesine girmeniz gerekiyor. Aslında bundan sonrasının çok da zor olduğunu söyleyemeyiz. Şimdi adım adım inceleyelim bakalım Snapchat hesabımızı nasıl ortadan kaldırabiliyoruz…

Az önce de belirttiğim gibi ilk olarak Snapchat uygulamasının resmi internet sitesi olan www.snapchat.com adresine giriyorsunuz. Uygulama içinde Snapchat hesabınızı sileceğiniz herhangi bir buton ya da bölüm aramayın hiç boş yere. J Snapchat uygulamasının web sayfasına girdikten sonra en altta yer alan “support” bölümüne tıklamanız gerekiyor.

 

Support bölümünden yönlendirildiğiniz sayfada bulunan “sign in” butonuna tıklıyorsunuz. Sonrasında karşınıza yeni bir sayfa daha çıkıyor ve buraya Snapchat giriş bilgilerinizi girip uygulamaya giriş yapmanız gerekiyor.

 

Giriş yaptıktan sonra yönlendirildiğiniz sayfada sol tarafta “learning the basic” diye bir bölüm ile karşılaşacaksınız. İşte tam da oraya tıklamanız gerekiyor.

 

“Learnin the basics” sekmesi sizi yeni bir sekmeye yönlendirecek. Bu yeni açılan sayfada da sol tarafta “Account settings” sekmesi ile karşılaşacaksınız. İşte sıradaki hamleniz de o “Account settings” sekmesine tıklamak olacak. Böylece hesap ayarlarınıza ulaşacaksınız ve Snapchat hesap silme işlemini buradan halledeceksiniz.

 

“Account Settings” bölümü sizi yeni bir sayfaya yönlendiriyor. Burada yine sol tarafta liste şeklinde alt alta çeşitli sekmeler bulunuyor. İşte bu sekmelerden hesabınızı silmenize yarayacak olan “delete an account” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Artık hesabınızı silme işlemini tamamlamanıza çok az bir zaman kaldı.

 

İşte şimdi Snapchat hesabınızı silmeniz için son aşamaya geldik. Tam da bu noktada karşınıza çıkan sayfa işleminizi sonlandıracak olan sayfa. Burada password yazan bölüme şifrenizi yeniden girmeniz gerekiyor. Ardından nihai amacınıza ulaşmak için “hesabımı sil” anlamına gelen yani “delete my account” yazan butona tıklıyorsunuz. Böylece Snapchat hesabınızı silme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirdiniz.

 

Ama Snapchat hesap silme işleminin oldukça sempatik bir özelliği de var. Snapchat hesabınızı silmek için işlem yapmadan önce bunu bilmenizde de fayda var. Snapchat uygulamasında bulunan hesabınızdan kurtulmak tamamen sizin iradeniz ile alakalı bir durum.

Peki bunun nasıl olduğunu açıklayalım: Yukarıda bahsettiğim adımlardan son aşamada Snapchat hesabınızı silmek için butona bastığınızda elbette hesabınız silinmiş oluyor. Fakat 15 gün içerisinde Snapchat hesabınıza yeniden giriş yaparsanız direkt olarak hesabınız aktif bir hale gelmiş oluyor ve hesabınızı kaldığınız yerden kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Bu durum bir anlık heyecanla hesabını silenler için çok güzel olsa da hesabını silmek isteyip dalgınlıkla yeniden giriş yapanlar için de bir o kadar zorlayıcı. İşte o yüzden biraz irademize hitap ettiğini anlatmak istedim. Yani Snapchat hesabınızı tamamen silebilmek için hesaba 15 gün boyunca hiçbir şekilde giriş yapmamanız gerekiyor. Eğer bu süre içinde hesaba herhangi bir şekilde giriş yapmazsanız hesabınız otomatik bir biçimde kapanacak ve bir daha hiçbir şekilde Snapchat hesabınıza giriş yapamayacaksınız. Uygulamayı kullanmak için yeniden bir hesap almanız ve her şeye en başından başlamanız gerekecek.

Ama belki Snapchat hesabınızı kapatma kararı alıp birkaç gün sonra vazgeçersiniz, kim bilir? O zaman da Snapchat kapısını size sonuna kadar açmış bir şekilde bekliyor. Fakat unutmayın, yalnızca 15 gününüz var!

Fayda görmeniz dileğiyle.

  2Yorum

  1. Avatar Merve   •  

    Hesap kendi kendine silinirmi

    • fundalina fundalina   •     Yazar

      Bazı platformlarda pasif kullanıcıların hesapları silinebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir