Türkiye’nin İlk Canlı 5G Deneyimi Turkcell ve Samsung’dan

Türkiye’nin ilk canlı 5G deneyimi için birlikteydik.

Maltepe Turkcell Plaza’da, Turkcell ve Samsung Electronics Türkiye iş birliğiyle gerçekleşen basın toplantısının detaylarını yazımda bulabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk canlı 5G deneyimi

Turkcell, 5G’de uluslararası standartların belirlenmesi noktasında hem global hem de ulusal şirketler ve üniversiteler ile iş birliğine giderek Türkiye’nin 5G’yi ilk kullanan ülkeler arasında yer alması için çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmalar doğrultusunda Samsung Electronics Türkiye iş birliğiyle gerçekleşen basın toplantısında Türkiye’nin ilk canlı 5G deneyimini yaşama fırsatı bulduk. Turkcell ve Samsung tarafından İTÜ Ayazağa Kampüsü’ne de kurulan 5G düzeneğinin aldığı sonuçların da paylaşıldığı toplantının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

 

 

Turkcell, Türkiye’nin ilk canlı 5G deneyimine Samsung Electronics Türkiye iş birliğiyle imza attı.

5G teknolojisi, Turkcell altyapısı ve Samsung’un sunduğu 5G Sabit Kablosuz Erişim Teknolojisi sayesinde Türkiye’de ilk kez Turkcell’in kurduğu canlı deneyim alanlarında hayat buldu.

 

Turkcell 5G hız testi

26 GHz frekansı üzerinden Samsung’un sunduğu 5G Sabit Kablosuz Erişim Teknolojisi ve Turkcell’in altyapısı ile birlikte etkinlikte yer alan 4K UHD Canlı Yayın, Bulut Oyun, 360 Derece Kamera İzleme ve Sanal Gerçeklik için kurulmuş deneyim alanlarında ilk kez 5G ile tanışma fırsatı bulduk. Deneyim alanında yaşadığımız keyif tarifsiz, karşılaştığımız sonuçlar ise şaşırtıcı. Mobil internet bağlantısının yakın geleceğinin güçlü ayak izlerine şahit olmak mutluluk verici.

 

Toplantıda ilk olarak Turkcell Şebekelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin’i dinledik. Gediz Sezgin, 5G’ye giden yolda en önemli adımları ve günümüze gelene dek yapılan çalışmaları bizlerle paylaştı.

 

 

Sezgin “Pek çok ilkle dünyanın sayılı operatörlerinden biriyiz ve geleceğin teknolojileriyle daha kaliteli bir şebeke deneyimi sunma çabasındayız.  4,5G altyapımızı kurarken, geleceği yani 5G’yi düşündük ve buna uyumlu bir sistem kurduk. Üstün altyapımız 5G’yi ülkemizde mümkün kılıyor. Samsung gibi teknoloji devleriyle yaptığımız iş birlikleri sayesinde gelecek nesil teknolojiler konusundaki çalışmalarımız devam edecek. Bugün burada, tüm konuklarımızla 5G’yi deneyimlemek bu yolda atılmış olan çok önemli bir adımdır” dedi.

 

 

 

Ardından Samsung Electronics Türkiye Başkanı Dae Hyun Kim’i dinledik.

 

 

5G konusunda Turkcell ile yaptıkları iş birliğinin önemine değinen Kim, gelecek adına atılan bu adımın gurur verici olduğunu belirtti ve ekledi Türkiye’nin gelişmiş teknolojilere sahip olma amacıyla hayata geçirdiği fikirlere, Turkcell ile gerçekleştirdiğimiz ortaklık örneğinde görüldüğü şekilde destek olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Samsung’un küresel düzeyde attığı adımlarla pekişen 5G teknoloji birikimini Türkiye’deki son kullanıcılarla buluşturmak için bugün Turkcell ile birlikte önemli bir adım attık”.

 

 

Samsung Networks Europe Başkanı Thomas Riedel ise, 5G hakkında genel bilgileri paylaştı Samsung’un 5G konusunda dünya lideri olduğunu söyledi. 5G’nin gelişi ile birlikte hangi sektörlerin ve alanların etkileneceği ile birlikte önümüzdeki dönemde hangi tür gelişmelerin beklenmesi gerektiğine dair açıklık getirdi.

 

 

 

“Hedefimiz açık: Türkiye ilklerden biri olacak”

 

 

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu5G’nin Turkcell’in yol haritasının önemli bir parçası olduğunu söyledi ve iki önemli çağrı yaptı. Teşvik olamasa bile daha fazla destek sağlanmasını beklediklerini ve ortak altyapı çalışmasının önemini hatırlattı.

 

 

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “Dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell olarak Türkiye’de yine bir ilke daha imza atmanın gururunu yaşıyoruz. 5G alanında Türkiye’nin söz sahibi olması ve en yeni teknolojilerin Türkiye’de de hayat bulması için uluslararası teknoloji devleriyle işbirliklerimize devam ediyoruz. İşte bugün burada yaşattığımız ilk canlı 5G deneyimi, Şubat ayında Güney Kore’de Samsung ile imzaladığımız işbirliği protokolünün hayata geçmiş olan somut bir örneği. Bugün burada 5G ile müşterilerimiz için son nesil yüksek hızda kablosuz erişimin artık mümkün olduğunu gösterdik. Hedefimiz açık; Türkiye’nin dünyada 5G teknolojisine sahip ilk ülkeler arasında yer alması… Turkcell tüm Türkiye’ye bugün dünyada mümkün olan en hızlı mobil şebekeyi kurmuş durumda. 5G sadece bir haberleşme teknolojisi değil; topyekûn dönüşümün, otomotiv, tarım, sağlık gibi sektörlerin dijitalleşmesinin ve Sanayi 4.0 dönüşümünün temeli. Tüm çabalarımız, teknoloji tüketen değil üreten ülke konumuna gelebilmek yönünde. Bu yönde yapılan tüm yatırım ve iş birliklerini çok önemsiyoruz. Samsung ile böylesine önemli bir ‘ilk’e imza atmaktan ötürü çok mutluyuz. İş birliğimiz tüm verimliliğiyle devam edecek” dedi.

 

 

Son olarak 5G düzeneğine ev sahipliği yapan İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’yı dinledik.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca “Ülkemizde 2,5 asırdır büyüyen bilim ve eğitim hayatımız var. Hayat çok hızlı değişiyor, dönüşüyor. Artık bilgi çağı gündemimizde. Petrolün yerine artık bilgi var. Bilgiye sahip olan ve analiz edenler dünyayı da yönetiyorlar. Bilgi çağı hızlı erişim gerektiriyor. Bakıyoruz ki günümüzde en büyük şirketler telekomünikasyon şirketleri. Bugün de dünya devlerinden ikisi ile beraberiz. Turkcell ve Samsung’la birlikte İTÜ’nün de bu projede katkımızın olması mutluluk verici. Üniversitemiz de gerek sektöre kaliteli insan gücü yetiştirme, gerekse altyapı ve teknoloji çalışmaları son hızıyla devam ediyor” dedi.

 

 

5G Sabit Kablosuz Erişim Teknolojisi

5G Sabit Kablosuz Erişim Teknolojisi sayesinde fiber kablo altyapısının bulunmadığı ev ve iş yerlerinde, yüksek kalitede Gigabit bağlantı hızlarına ulaşılabiliyor. Turkcell Maltepe Plaza ve Kadıköy’ün yanı sıra yeni nesil iletişim teknolojilerinin geliştirilmesi için Turkcell’in yürüttüğü üniversite işbirlikleri kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde de denenen Samsung’un 5G Kablosuz Erişim Teknolojisi, esnek ve hızlı uygulanan bir çözüm olması açısından da öne çıkıyor.

Samsung, geçtiğimiz Şubat ayında, 5G radyo (erişim birimi ve sanallaştırılmış RAN), 5G yönlendiriciler ve gelecek nesil çekirdekten oluşan dünyanın ilk tamamen ticari 5G FWA çözümlerini tanıtmıştı. Güney Koreli teknoloji devi, ilk ticari ASIC tabanlı 5G modemlerini ve RFIC’lerini kendi teknolojilerini kullanarak geliştirdi. 5G FWA çözümleri, son kullanıcıların fiber optik kablo döşemeden Gigabit hızında geniş bant servislerine sahip olmalarını sağlayacak. Samsung tarafından Ağustos ayında yapılan açıklamada 5G, Yapay Zeka, Otomotiv Elektroniği ve Biyolojik İlaçlar gibi gelişmekte olan teknolojiler için önümüzdeki 3 yıl içinde 22 milyar dolar yatırım yapacağı duyurulmuştu.

 

Turkcell ve Samsung’un 5G için Güçlerini Birleştirdiğini sizlere duyurmuştum.

Turkcell ve Samsung 5G için Güçlerini Birleştiriyor

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

  1 Yorum

  1. Pingback: 5G Çağı Neler Getirecek - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir