Webrazzi Mobil 2017’nin Ardından

Webrazzi Mobil 2017’nin Ardından neler oldu neler..

Gelin sizi Webrazzi Mobil 2017’ye götüreyim.

Mobil uygulamalar, ödeme çözümleri, pazarlama faaliyetleri ve mobil dönüşüm başlıklarının ele alındığı Webrazzi Mobil17 konferansında aldığım notları sizin için derledim.

 

Webrazzi Mobil 2017

 

Webrazzi Mobil 2017, Arda Kutsal’ın açılış konuşması ile başladı. Tüm konferansları canlı yayınlama kararı aldıklarını ve bu konuda ilginin yoğun olduğunu belirten Kutsal, günün başlıklarını özetledi ve İş Bankası Kartlı Ödeme Sistemleri, Strateji ve İş Geliştirme Birim Müdürü Ali Rıza Kayacan’ı sahneye davet etti.
“Maximum Mobil : Dijital Ekosistemler ve Platform Ekonomisi” başlıklı sunumunu gerçekleştiren Kayacan, Maximum Mobil’i tasarlarken nelere dikkat ettiklerini açıkladı.
İlk olarak trendlerden hareket ettiklerini belirten Kayacan, müşterilerinin mobil kullanıcı oluşu, paylaşmayı ve ödüllendirilmeyi sevmeleri ve basit çözümler istemelerinin bu tasarım sürecinde ilk olarak ele aldıkları başlıkları olduğunu belirtti.

İkinci olarak çevreye baktıklarını söyleyen Kayacan, bankacılığı kendi kanallarından yapmanın yeterli olmadığını, otoritelerin açık bankacılığı ve API’i desteklediğini gördüklerini belirtti.

Üçüncü olarak yeni oyunculara baktıklarını söyleyen Kayacan, burada startup ve fintech’lerin çevik ve dinamik oluşunun belirleyiciliği üzerinde durdu ve ekledi.

Tüm bunları bir araya getirdiğimizde fırsatlara odaklandık. Müşterilerimize uçtan uca bir deneyim sunduk. Fintech ve startup’larla birlikte hareket etmeye karar verdik. Dijital ekosistemi, platform müşterisi bakışı ile le aldık ve tümünü tek bir potada erittik ve Maximum Mobil’e yansıttık.

Maximum Mobil’de uçtan uca dijital hizmetlerimizi arttıracak müşterilerimizin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak çalışmalara devam edeceğiz.

Kayacan, kullanıcıların günlük ihtiyaçlarına kolay çözümler sunmaya öncelik verdiklerini söyledi ve bunun iki örneğini Petrol Ofisi ile Öde – Geç uygulaması ve eksiksiz bir sinema satınalma deneyimi sunan Cinemaximum ile gerçekleştirdiklerini de aktardı. Maximum Mobil, Android 4.4.2 ve üzeri işletim sistemine sahip NFC uyumlu cep telefonlarında temassız ödeme özelliğini sunuyor, ancak iPhone kullanıcıları henüz beklemede ve Apple Pay’in Türkiye’ye gelişi bekleniyor.

 

BKM Express Genel Müdür Yardımcısı Serkan Yazıcıoğlu ise “Mobil Dönüşüm ve BKM Express” sunumunu gerçekleştirdi.

“Türkiye’nin Online Ödemeler Raporunu” bizlerle paylaştı. Bu raporu bir başka yazımda daha detaylı ele alacağım.
Dünya’nın dijital görünümü ile sunumuna başlayan Yazıcıoğlu, dünya nüfusunun 7.4 milyar kişi olduğunu ve toplam nüfusun 4.9 milyarını mobil kullanıcıların oluşturduğunu belirtti. 2021 yılında mobil ödemelerin kartlı ödemeler içerisindeki payının % 5’ten %11’e çıkmasının beklendiğini söyledi ve ekledi.

 • Dünyada online perakende işlemlerin içinde mobil ticaretin payı %35. 2019 yılında 2 Milyar kişinin mobil ticaret yapması bekleniyor. Türkiye’de 2016 yılında yapılan kartlı ödeme tutarı ise 587 Milyar. İnternet’te yapılan kartlı ödemelerin toplam içindeki payı %11,6. Mobil ticarette işletim sistemi olarak %70’lik payı android tabanlı cihazlar oluşturuyor.
 • Online perakende işlemlerinde en çok çiçek ve hediye alışverişleri gerçekleşiyor. Türk insanı günde ortalama 71 kere akıllı telefonuna bakıyor. Online’da en çok işlem yapılan gün Pazar, en çok işlem yapılan saat ise %45 lik bir oranla 22:00 – 00:00 saatleri arası.
 • İngiltere ve Japonya’da online perakendede mobilin payı %50’nin üzerinde. Türkiye’nin bir yıl içerisinde %20’den %30’a yükselen oranına karşın, dünyada
 • İngiltere, Japonya gibi ülkelerde perakende e-ticaret işlemleri içerisinde mobilin payı %50’nin üzerine çıktı.
 • 2016 yılında 1 Trilyon Dolar olan mobil cüzdan pazarının 2021 yılında 4 Trilyon Dolara ulaşması bekleniyor. Dijital cüzdan çözümleri artmaya devam ediyor. Bu konuda kimler öne çıkacak bunu zaman gösterecek. Birbirleriyle işbirliği yapan cüzdanların öne çıkacağını düşünüyorum.

Serkan Yazıcıoğlu son olarak Migros ile işbirliklerini duyurdu ve Migros Jet kasalarda BKM Express ile ödeme yapılabileceğini belirtti.

BluTV CEO’su Aydın Doğan Yalçındağ ve Doğuş Dijital COO’su Heni Hazbay “Yeni Nesil TV Platformları” konusu ile #Mobil17’deydi.
Heni Hazbay, “Puhutv, TV’de izlediğimiz içeriğin yüzde 70’ini sunma vaadiyle hayata geçirdiğimiz, ücretsiz kullanıma sunulan bir online TV catch-up platformu. Çok sevilen Fi dizisi, bugüne kadar 10 milyon izlenme sayısını geçti. Platformumuz 6 milyon tekil ziyaretçiyi geçti. Mobil uygulama ise bir milyon indirmeye ulaştı.” dedi.

Aydın Doğan Yalçındağ, “Aylık 9,99 TL’lik ücretle kullanıma sunulan BluTV, yerli bir Netflix  alternatifi. Orijinal prodüksiyonlara başladık ve yakın zamanda yayınlanan Masum dizisi bunun bir örneği. Korku ve yarı belgesel gibi farklı türlerde yapımlarla bu prodüksiyonlara devam edeceğiz. Mobil uygulamamız ise bir milyon indirmeye ulaştı.” dedi.
BluTV ve puhutv, orijinal yapımlarını Orta Doğu ve Balkanlar’a ihraç etmeyi planlıyor.

 


Mustafa Sandal, İnternet yatırımlarını konuşmak üzere Arda Kutsal’ın sorularını yanıtladı.
“Girdiğim işle ilgili insanlarla tanışma, tecrübelerini paylaşma ve bunları anlamlandırma reflekslerine sahibim” diyen Mustafa Sandal, Jestiniyap uygulaması ile startup dünyasına adım atmış. Bir diğer yatırımı ise Vestel’in %25 ortak olduğu ve Mayıs ayında kullanıma sunulacak Ringpara.

Manibux’a da yatırım yaptığını açıklayan Sandal, “güzel bir fikir ile karşılaştığımda tıpkı iyi bir melodi duymuş gibi bu girişime yaklaşıyorum” dedi ve melek yatırımcı olup olmayacağı sorusuna “Melek yatırımcı olmak için önce ruhunuzun olması gerekir” şeklinde cevap vererek konuşmasını tamamladı.

 

 

Merve Kara’nın moderatörlüğünde “Hızlı ve Mobil: Müşteri yolculuğunun neresindeyiz?” paneli, Shell & Turcas Perakende Satışlar Genel Müdür Yardımcısı Burçin Toktamış ve Starbucks Türkiye Başkan Yardımcısı Tunç Tunaveli’nin katılımıyla gerçekleşti.
Tunç Tunaveli, “Globalde 25.000 Mağazamız var. Bu mağazaların çoğu Amerika’da. Ardından Kanada ve Çin geliyor. Türkiye, Strabucks Mağazası en fazla olan 10 ülkeden biri. Türkiye’de 338 Mağaza^da hizmet veriyoruz. Müşteri alışkanlıklarını gözlemleyerek işimize yansıtıyoruz. Biz bir deneyim markasıyız. Yarattığımız ekosistemde misafirlerimizi tanımak istiyoruz. Onlara daha iyi bir deneyim yaşatmak istiyoruz. Amacımız bu.

Bütünleşik yolculuğumuzda nasıl bir kolaylık ve deneyim sunabileceğimizden hareketle Starbucks Uygulamasını oluşturduk. Misafirlerimizin ne sıklıkta geldiğini, hangi içecekleri tercih ettiğini, hangi mağazalara gittiklerini ve neden geldiklerini öğrenmek için uygulamamızdaki verileri kullanıyoruz. Mobil ödeme konusunda Amerika’da her 4 kişiden 1’i mobil ödeme yapıyor. Uzakdoğu’da ise bu oran 2 kişiden 1’i. Türkiye olarak ise mobil ödeme konusunda yolun daha çok başındayız.” dedi.
Burçin Toktamış, “Shell dünyada 110 yıldır, 40.000 istasyonla faaliyet gösteren bir şirket. Türkiye’de ise 1.015 istasyonda, günde 1 Milyondan fazla kişiye hizmet veriyoruz. Biz müşterilerimizin kendisini özel hissetmesini istiyoruz. Alışveriş alışkanlıklarına göre sürpriz teklifler sunmak, salt akaryakıt satışı değil, eve – işe giderken eksik ihtiyaçlarını temin edebilecekleri bir sıcaklık sunmak istiyoruz. Shell olarak müşterilerimize daha yakın olmak için dijitali daha fazla kullanacağız. Mobil ödeme konusunda hayatı kolaylaştıran bir yapı oluşturacağız.” dedi.
İki şirketin gelecek planlarıyla ilgili bilgi veren Tunaveli ve Toktamış, deneyim odaklı müşteri yolculuğuna Starbucks On The Go servisiyle devam edeceklerini de duyurdu. Starbucks’ın premium self servis kiosk’larının Türkiye’ye açılacağını söyleyen Tunç Tunaveli, pilot çalışmalara başladıklarını ve müşterilerin yakında bu kiosk’lara Shell istasyonlarından ulaşacaklarını belirtti.

 

Ahmet Buğra Ferah’ın moderatörlüğünde “Yeni bir kanal” olarak mobil değil “sadece” mobil” paneli, Hopi Genel Müdürü Onur Erbay, Chippin Genel Müdürü Hülya Varlık ve Letgo Pazarlama Direktörü Onur Kavak’ın katılımıyla gerçekleşti.

 

Zehra Öney Moderatörlüğünde “Mobil Dönüşüm” paneli, MMA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Işık İlhan, MMA Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Handem Çelenkler ve MMA Türkiye İcra Komitesi Üyesi Haymi Behar’ın katılımıyla gerçekleşti.

 

Webrazzi Mobil 2017 “Girişim Sunumları  

Webrazzi Mobil 2017 “Girişim Sunumları” ile devam etti.

Longi Uygulaması 
İlk olarak yerli sağlık uygulaması Longi’yi Kurucu Ortağı Berk Yılmaz’dan dinledik.

Longi, akıllı ve yerli sağlık uygulaması. Uygulama kullanımı süresince de beslenme, fiziksel aktivite ve zihin aktiviteleriyle ilgili  hatırlatma ve tavsiyelerde bulunabiliyor.

Manibux Uygulaması 
Manibux’ı ise Kurucusu Canan Akmanoğlu Bayrak’tan dinledik. Manibux, ailelerin ve gençlerin harçlıklarını yönetecekleri, harcamalarını yapabilecekleri, hesap hareketlerini takip edebilecekleri bir harçlık yönetim sistemi ve ön ödemeli bir kart. Aslen rehber öğretmen olan Bayrak’ın harika girişimine blogumda da yer vermiştim.

Volt Uygulaması 
Şehir içi yolculuk paylaşım uygulaması Volt’u ise kurucusu Ali Halabi’den dinledik.

Volt, Uber, Olev, Careem gibi uygulamaların aksine trafiğe yeni bir araç çıkarmıyor ve yolcu adaylarına da taksiye göre de yüzde 70 daha ucuz bir özel seyahat imkanı sunuyor. Volt’un kurucusu Ali Halabi, İstanbul’daki trafik sıkışıklığına dikkat çekti ve her 10 araçtan 8’inin sadece şoförle yol aldığını belirtti.

BiSU Uygulaması 

Su siparişi uygulaması BiSU’yu Kurucu Ortağı Ergin Üner’den dinledik.

BiSU akıllı cihazlardan tek tuşla su siparişi vermeyi mümkün kılan bir uygulama.

Taptoweb Uygulaması 

Konuma dayalı çalışan mobil uygulama Taptoweb’i Kurucu Ortağı Enes Urhan’dan dinledik. Aynı zamanda lansmanı yapılan uygulama pek yakında kullanıma sunulacak.

Piri Uygulaması 

Piri Uygulamasını ise Kurucu Ortağı Çağlar İşçioğlu’ndan dinledik. Lokasyon bazlı çalışan sesli seyahat uygulaması “Piri” ile ilgili yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

.
Girişim sunumlarının ardından Countly Ürün Direktörü Görkem Çetin’in “Mobil ölçümleme stratejisi nasıl geliştirilir?” sunumunu dinledik.
Dr. Görkem Çetin, mobil uygulama sahiplerinin – geliştiricilerinin ölçümleme anlamında yapması gerekenleri bizlerle paylaştı.
“Kullanıcı bağlılığı en önemli metriğinizdir.” diyen Çetin, ölçülmesi gereken 10 metriği şöyle sıraladı;

 1. Aktif kullanıcılar
 2. Bağlılık (retention)
 3. Oturum süresi
 4. E-ticaret siteleri için Müşterinin değeri (LTV) takip etmeli.
 5. E-ticaret siteleri için Müşterinin maliyeti (CAC) takip etmeli.
 6. Akıştan bahsediliyorsa Funnels ve Flows takip edilmeli.
 7. Çökmeler ve hatalar
 8. Kampanyalar
 9. Anlık bildirim dönüşleri
 10. A/B test sonuçları

Kullanıcılarınız aynı değildir, kullanıcılarınızı segmente edin diyen Çetin kullanıcı akışlarını takip etmenin ve kullanıcı profillemenin önemine değindi ve uyarılarda bulundu;

 • Ortalama çökmeyi yüzde 3’ün altında tutmaya çalışın.
 • Sunucu hatalarını da izleyin, “benim uygulamam çökmez” demeyin.
 • Uygulama açılış sürelerini kontrol edin. Saliseler bile önem taşıyor.
 • Müşterileri yeniden çekmek için anlık bildirimleri kişiselleştirin.

.
Netmarble Türkiye Pazarlama ve Mobil Direktörü Aras Şenyüz “Oyuna mı Geldik? Mobil Dünya’nın Oyun Gerçekleri” sunumuyla #Mobil17’deydi.
Dünyanın en çok kazanan uygulamaları arasında mobil oyunların yer aldığını belirten Şenyüz, en çok kazanan 10 mobil uygulamanın 9’unun oyun olduğunu söyledi ve ekledi.

2013 yılında Türkiye’deki mobil oyun pazarı 40 milyon dolar. 2016 yılında ise bu rakam yüzde 372 büyümeyle 220 milyon dolar seviyelerine çıktı. Ülkemizde 30 milyon aktif oyuncunun bulunuyor. 2016 yılında dünya çapında mobil oyunların 31.7 milyar indirilme rakamlarına ulaştı.

.

Facebook Sektör Lideri Özge Gilan ise “M-faktör: Tüketici Yolculugunda Mobilin Etkisi ve Trendler” sunumunu gerçekleştirdi.

Mobilin e-ticaret ve marka iletişimine etkisini değerlendiren Gilan, bizlerle mobil ve facebook verilerini paylaştı.

Facebook işletme Sayfalar açısından İstanbul dünyanın en büyük bölgelerinden biri.

Mobil cihazların alışveriş yolculuğunda yer alma oranı % 45.

Mağaza satışlarına dijital etkileşimlerin etkisi % 49

Etkileşimlerde mobilin oranı % 57

Mağaza içerisindeyken akıllı telefonlarından bilgi arayan kullanıcıların oranı %e 42

Günde ortalama 150 kez telefonumuzu kontrol ediyoruz.

Genç neslin mobilden arama oranı % 83

Genç neslin alışverişi mobilden yapma oranı % 69

Perakende mağazaların mobil uygulama yükleme oranı % 61

Uygulama üzerinden direkt alışveriş yapma oranı % 44

“Mobil deneyim iyileşseydi mobilden daha fazla ürün satın alırdım” diyen tüketicilerin oranı % 49

Türk kullanıcılar vakitlerinin % 88’ini sosyal mecralarda geçiriyor, % 76’sı online mesaj, % 84’ü ise online video tüketiyor.

Türkiye’de mobilde günlük olarak ortalama 4,5 saat geçiriliyor.

Webrazzi Mobil 2017’ye ait anlık paylaşımları #Mobil17 etiketiyle gerçekleştirdik. İzlemeyi düşünürseniz Webrazzi Mobil 17’nin videosu aşağıda.

Fayda görmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir