WhatsApp Business Kullanıma Sunuldu

WhatsApp Business Kullanıma Sunuldu.

WhatsApp, küçük işletmeler için ücretsiz Android uygulaması WhatsApp Business’ı kullanıma sunduğunu açıkladı. Türkiye’de ilerleyen günlerde kullanılabilecek uygulama hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

WhatsApp Business Nedir? 

Küçük işletmeler için hayata geçirilen ücretsiz uygulama, öncelikle Android tabanlı cihazlarda kullanılabilecek. Kademeli olarak dünya genelinde sunulacak olan uygulama Turkiye’de de ilerleyen günlerde Google Play mağazasında yerini alacak.

Küçük işletmelerin müşterilerine daha kolay bir şekilde dönüş yapmasını, kişisel ve işle ilgili mesajlarını ayırabilmelerini sağlayacak uygulama, küçük işletmelerin WhatsApp üzerinden iletişim kurabileceği 1,3 milyar insanın da kullanıcı deneyimini iyileştirmeye hazırlanıyor.

WhatsApp Business’ın dikkat çeken özellikleri;

İşletme Profilleri: Müşterilere, işletmenin tanıtımı, e-posta veya mağaza adresi ve web sitesi bağlantısı gibi bilgileri sağlıyor.

Mesajlaşma Araçları: İşletmeler, akıllı mesajlaşma araçları ile zamandan tasarruf edebiliyor. Bu araçlar arasında sıkça sorulan sorular için hızlı cevaplar, işletmeleri insanlara tanıtan karşılama mesajları ve meşgul olduğunuzda kullanılabilecek mesajlar yer alıyor.

Mesajlaşma İstatistikleri: Mesajların kaç tanesinin okunduğu gibi metrik veriler elde edilerek analiz yapılabiliyor.

WhatsApp Web: WhatsApp Business, masaüstü bilgisayarlarda da kullanılabiliyor.

Hesap Türü: İşletmeler, “işletme hesabı” olarak listeleniyor ve bu sayede insanlar işletmeyle mesajlaştıklarını biliyor. Zaman içinde hesaptaki numarayla, işletme numarasının örtüştüğü teyit edilen kimi işletmelerin hesapları onaylı hesap olarak görünecek.

Kullanıcılar, yeni bir uygulama indirmelerine gerek kalmadan WhatsApp’i her zamanki gibi kullanmaya devam edebilecek. Aynı zamanda aldıkları mesajlar üzerinde kontrol sahibi olmaya da devam edecekler; dilerlerse işletme numaralarını da engelleyebilecek ve mesajları ‘spam’ olarak işaretleyebilecekler.

WhatsApp Business’in, kullanıcıların ve işletmelerin daha hızlı ve basit bir şekilde iletişim kurmasını sağlaması hedefleniyor.

 

 

Sayılarla WhatsApp

WhatsApp, ne kadar hayatımızın büyük bir parçası haline gelse de hala gizemli kalmış bazı yanları bulunuyor. Nisan 2016 itibariyle, toplam 109 ülkede 1 milyar kullanıcı sayısını geçen WhatsApp için en önemli pazarlar kalabalık nüfusuyla Hindistan ve Güney Afrika.

Ocak 2017 verilerine göre Türkiye’de İnternet kullanıcılarının sayısı 48 Milyon. WhatApp, İnternet’e bağlı her 100 kişiden 40’ının mobil cihazında kullanılıyor. En aktif sosyal medya platformları arasında ise YouTubeFacebookInstagram ve Twitter’ın ardından beşinci sırada.

WeChat’in Çin’de, Line’ın Japonya’da, Kakako Talk’ın ise Güney Kore’de çok popüler olduğunu biliyoruz ancak WhatsApp bu uygulamalardan farklı olarak uluslararası başarıyla fark yaratmış konumda. Her gün ortalama 1 milyon kişinin kayıt olduğu, Çin dışındaki Y kuşağının %32’si tarafından kullanılan, aylık kullanıcılarının %70’inin günlük olarak aktif olduğu ve dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması unvanını elinde tutmaya devam ediyor.

WhatsApp Kullanırken Kotanızı tüketmeyin

Ortalama olarak günde 1.6 milyar fotoğrafın, 100 milyon sesli mesajın ve 250 milyon videonun paylaşıldığı WhatsApp, medya gönderimi yüzünden çok fazla kota tüketebilir. Büyük ihtimalle birçoğunuz mobil bağlantıyı GSM operatörlerinin sunduğu mobil internet paketleri üzerinden gerçekleştiriyorsunuz ve bu da ayın sonlarına doğru bir kota sorunu ile karşı karşıya kalmanıza sebep oluyor.

Bu noktada da WhatsApp, kullanıcılarını düşünen bir özelliğe sahip. Ayarlar bölümüne geldikten sonra “Veri kullanımı” yazısına tıklayın ve medyanın otomatik bir şekilde indirilmesine yönelik ayarları değiştirin. Eğer mobil paketinizden yemesini istemiyorsanız “mobil veri kullanırken” seçeneğini pasif hale getirin ve fotoğraf ve videoların kablosuz ağa bağlı değilken indirilmesini engelleyin. Bu sayede hem faturanız kabarmamış hem de yeni dönem gelmeden internetsiz kalmamış olacaksınız.

WhatsApp, 2009 yılından bugüne dünyanın en çok sevilen mobil mesajlaşma uygulaması haline geldi.

Hem kullanışlı ve basit oluşu hem de genel ajanda çevremiz tarafından benimsenerek önerilmesi, hızla yaygınlaşmasının en büyük sebeplerinden biriydi.

 

WhatsApp elimizin altında ve özelimiz…

Mesajlaşmalarımız açısından dev bir bilgi kaynağı sunuyor. Sadece mesaj iletim hareketlerini izlemek bile bu konuya ışık tutuyor.

WhatsApp’ın Sırlarına yer verdiğim yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

WhatsApp’ın Sırları

 

 

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir