Yeni Başlayanlar İçin “İndirim Kuponu”

Artık e-ticaret sektöründe sıkça görmeye ve duymaya başladığımız indirim kuponu, online mağazaların müşterilerini alışveriş yapmaya teşvik etmek için kullandıkları çok etkili bir pazarlama aracıdır. Mağazalar açısından durum net olabilir ancak internetten alışveriş yapmaya henüz yeni yeni alışmaya başlayan bir müşteri için “indirim kodu” kavramı biraz karışık gözükebilir. Bu konuyu ele alıp merak edilen hususları en sade şekilde izah etmeye çalıştım.

Kupon Fırsatlarını Nasıl Takip Etmek Gerekir?

İndirim kodları yakın bir zamana dek mağazaların web sitelerinde genellikle ön plana çıkartılmaz ve hatta hiç yayınlanmazdı bile. Bu tip özel promosyonlar sadece markanın anlaşmalı olduğu ilgili fırsat siteleri üzerinden paylaşılırdı. Günümüzde ise artık mağazaların doğrudan kendi ana sayfalarından kupon koduyla müşterilerini alışverişe teşvik etmeye çalıştığını görüyoruz. Öyle ki bazı mağazalar işi biraz daha detaylandırarak, sepetini doldurmuş ancak henüz satın alma işlemini tamamlamamış olan müşterilerini alışveriş yapmaya tetiklemek için e-postalarla tek kullanımlık kupon kodları paylaşıp rekabette bir adım daha öne çıkmaya çalışmaktadırlar.

 

Hangi mağazadan ne alacağınız konusunda net bir kararınız varsa mağazanın indirim kuponlarına erişmeniz o kadar da zor değil aslında. Yani doğrudan girip internet mağazasını inceleyip alışveriş yapmak istediğiniz kategoride geçerli bir fırsatın olup olmadığını öğrenebilir ya da e-bültene üye olabilirsiniz. Ancak gerçekten özel bir indirim çıkmasını bekliyorsanız, yüzlerce mağazanın bu şekilde haftalık, günlük ve hatta saatlik olarak yayımladıkları kupon kodlarını fırsat kaçmadan arayıp bulmak için ciddi bir vakit ayırmanız gerekiyor. Eğer indirim oranları üzerinden giderek bir mağazada karar kılıp alışveriş yapmak istiyorsanız Alerabat.com indirim kodu arayışınızda işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır. Bu internet sitesinde hem Boyner, Defacto, Koton, Flo gibi farklı online mağazalarda geçerli indirim kodlarını bulabilir hem de Gratis, Migros, Bim vb. gibi mağazaların şubelerinde geçerli haftalık aktüel indirim kataloglarını tek noktadan kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. Bütün güncel özel indirim kuponlarına ise aşağıdaki bağlantıdan ulaşmak mümkün:

http://alerabat.com/tr/indirim-kuponu 

 

Kupon Kodu Nasıl Kullanılır?

İndirim kodunun girileceği kutucuk her mağazada farklı aşamalarda karşınıza çıkabilir. Bazı mağazalar henüz sepet aşamasındayken bu seçeneği sunarken, diğer mağazalar ödeme aşamasında müşterisine kupon kodu girme imkanı tanır. Bu yüzden ödeme yapmadan önce “promosyon/kupon kodu/kampanya kuponu” başlıklı bir kutucuk olup olmadığına dikkat etmeniz oldukça önemli. Bu kutucuğu gördüğünüz zaman sahip olduğunuz kodu bu bölüme yapıştırıp veya yazıp onaylamanız gerekiyor. Eğer kupon kodu kullanım şartlarına uyuyorsa sağladığı indirimi anında görmeniz lazım. Aksi durumda “kupon kodu geçersizdir” gibi bir uyarı karşınıza çıkacaktır.

 

İndirim Kodu Hangi Durumlarda Çalışmaz?

Sahip olduğunuz promosyon kodunu kullanmadan önce kupon kullanım koşullarını sağlayan bir alışveriş yaptığınızdan emin olmalısınız. İndirim kodlarının işe yaramamasının birkaç farklı nedeni olabilir. En önemlileri şunlar:

  • Kupon kodunun kullanım süresi dolmuş olabilir. Mağazalar önceden bilgilendirme yapmaksızın kodların geçerliliğini iptal edebilmektedirler. Bu gibi durumlarda müşteri hizmetlerini arayıp bilgi alabilirsiniz.
  • Sahip olduğunuz kod belirli tutarda yapılacak alışverişlerde aktif hale gelip indirim sağlayabilir. Haliyle belirli bir alt limit olup olmadığını kontrol edip gerekirse indirimin tutara yansıması için sepetinizi biraz daha doldurabilirsiniz.
  • Kupon kodu sadece belirli bir kategorideki ürünlerde geçerli olabilir. Yani kupon kodunu herhangi bir alt limit olmadan kullanmak mümkün olsa da indirim, sadece belirli bir kategoriden yapılacak alışverişlerde ortaya çıkacak şekilde etiketlenmiştir. Örneğin Boyner’de ayakkabı kategorisinde geçerli bir kodu, kozmetik alışverişinizde kullanamazsınız.

 

 

İndirim Kuponları Mağaza Şubelerinde Kullanılabilir Mi?

Ne yazık ki online mağazalarda geçerli kupon koduyla gidip şubeden alışveriş yapamazsınız. Aslında Amerika’da süpermarketlerin ve mağaza şubelerinin böyle bir pazarlama stratejisi mevcut. Hatta bunun mazisi online mağazacılığın da öncesine uzanıyor. Öyle ki dergilerden kesip ya da e-postadan çıktısını alıp götürüp mağazada kullanabileceğiniz kuponlar sayesinde özel indirimler alabiliyorsunuz. Türkiye’de bu şekilde çalışan mağaza neredeyse hiç yok. Bir ihtimal kozmetik mağazaları ara sıra böyle promosyon yapıyor olabilirler.

 

Kupon Kodları Sınırsız Sayıda Kullanılabilir Mi?

Bu konuda da mağazalar ihtiyaçlarına göre sınırlandırmalar belirleyebiliyorlar. Bazı mağazalarda bir kodu defalarca kez kullanıp indirim alabilirsiniz. Fakat bazı özel promosyonlarda indirim kodu tek bir müşteriye özel olarak bir defaya mahsus olarak kullanılmak üzere paylaşılabiliyor. Küçük hayal kırıklıkları yaşamamak adına kupon kullanım koşullarında vurgulanan bu bilgiye de dikkat etmeniz oldukça önemli.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir