10 Kat Daha İyi İçerik

Last updated on Ocak 31st, 2018 at 01:53 pm

10 Kat Daha İyi İçerik Üretmek kim istemez?
İçerik üretme pazarında başarıya ulaşmanın iki yolu var. Bunlardan ilki bir içeriği üretirken ya onu ilk anlatmak veya o içeriği en iyi anlatmak. İkinci yol ise 10 kat daha iyi içerik üretimi. “10 Kat Daha İyi İçerik” 10x Content terimini ilk defa Moz’un kurucusu Rand Fishkin’den duymuştuk. İleride bu konu hakkında çok daha fazla konuşacağımızı düşünüyorum.

Maalesef artık “iyi içeriğin” bile “yeterince iyi” bulunmadığı bir noktadayız. Öne çıkmak isterseniz, daha önce izleyicinizin gördüğü her şeye 10 kat fazla değer vermeniz gerekiyor.

10 kat daha iyi ürettiğiniz içerik, o konu hakkında mevcut olanlardan daha iyi olacaktır. Bu yazımda 10kat daha iyi içerik üretmek konusunda neler yapılabileceğinizi ve bu süreçte nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

10 Kat Daha İyi İçerik Nedir?

Burada 10 kat daha iyi içerik olarak bahsedilen terim, kısaca bir konu hakkında aramalarda bulunun en iyi sonuçtan 10 kat daha iyi olan içeriklere verilen genel bir isim.

Ortaya harika bir ürün ya da hizmet sunması bir yana, içerikler birçok markanın çevrimiçi platformlarda başarıya ulaşmasının ana elementidir. İnternet üzerinde her gün milyonlarca yeni içerik yayınlanıyor. Yani okuyucular hali hazırda içerikler içerisinde boğuluyor. Fakat yine de birçok kişi bir konu hakkında kitlelere en iyi açıklamaları ya da cevapları vermekte başarısız oluyor.  Bu nedenle bu yazımda 10x içerik yaratırken işinize yarayabilecek birkaç önemli ipucundan bahsedeceğim.

10 Kat Daha İyi içerik Özellikleri

  • Üretim sürecine geçmeden önce 10 kat daha iyi içeriğin ne gibi özellikleri olduğuna birlikte bakalım.
  • Kullanıcı arabirimi, görseller, düzen, yazı tipi vb. aracılığıyla benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunar.
  • Yüksek kaliteli, güvenilir, kullanışlı ve ilginç gelen bir bileşimi içerir.
  • Benzer konulardaki diğer çalışmalardan kapsam ve ayrıntı açısından oldukça farklıdır.
  • Hızlı yüklenir ve herhangi bir cihazda veya tarayıcıda rahatça kullanılabilir.
  • Sürpriz, sevinç, beklenti veya hayranlık içeren duygusal bir tepki yaratır.
  • Sosyal ağlardaki paylaşımlarda kullanıcıların pozitif yönde etki ve etkileşimine sebep olur.
  • Bir sorunu çözer veya doğru, istisnai bilgi veya kaynak sağlayarak bir soruya cevap verir.
  • İnternet kültürünü devam ettirir ve besler.

“İyi, benzersiz içerik” hala var ve genel olarak içerik aniden kötüleşmedi; Ancak gerçek şu ki, daha fazla işletme ve kişi üretim sürecinde ve genellikle bunu orta derecede iyi yapıyor. İçerik pazarlama stratejilerinin önemli bir parçası olarak kullanıyor. Daha fazla değer sağlamak ve kitlenizin dikkatini çekmek istiyorsanız, bu konuda yapabileceklerinizi araştırmanızı ve bir strateji belirlemeniz gerekiyor.

 

10 Kat Daha İyi içeriğe Neden İhtiyaç Var?

Bir sorunuz olduğunda veya bir sorunuz olduğunda arama motorlarını kullanma şeklinizi düşünün. Ne aradığına dair genel bir fikriniz var, ancak muhtemelen merakınız sizi konuya daha yakından incelemeye yönlendirir. Dolayısıyla, çevrimiçi bir aramaya, sizi bir yanıtla daha da yakınlaştıracak veya merakınızı tatmin edecek içeriğe başvuruyorsunuz.

Benzer görünen, aynı bilgileri içeren ve 500 kelimeyle veya daha kısa sürede düzenlenen içeriği kolayca bulacaksınız. Öte yandan dikkatinizi çekecek ve sahip olduğunuzu bilmediğiniz sorulara cevap bulmak için pek çok yönde sizi besleyecek 10 kat daha iyi içeriğe ulaşacaksınız.

10 kat daha iyi içerik oluşturmanın en büyük bölümlerinden biri, bilgi sunmanın yeni ve benzersiz bir yolunu bulmaktan geçer.

Yeni bir içeriği, piyasada o konu hakkında bulunan en iyi seçenekten 10 kat daha iyi yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken anahtar noktalar aşağıda sizi bekliyor.

 

Konu/Anahtar Kelime Aramalarını Kontrol Edin.

Mutlaka fikirlerinizi veriler ile destekleyin. Öncelikle Google Anahtar Kelime Planlayıcı ya da SEMRush gibi uygulamaları kullanarak, bir konu hakkında ne kadar insan arama yapmış öğrenmelisiniz. Bu yol anahtar kelime seçeneklerinizi genişletmenin en iyi yolu. Anahtar kelime seçeneklerinizi genişlettiğinizde fikrinizin ve içeriğinizin ulaşabileceği sınırları da genişletmiş olursunuz. Ayrıca Google Önerilerini kullanarak çok daha fazla anahtar kelime çeşidine de ulaşmanız mümkün olabilir.

Konu Hakkında Hali Hazırda Linkler Olup Olmadığına Bakın.

İçerik üretmek istediğiniz konu hakkında biraz daha derinlemesine bir araştırma yapın. O konu hakkında en çok en üst sıralarda yer alan içeriklere, bunlara yönlendiren bağlantılar olup olmadığını inceleyin.

Konu ile Kimler İlgileniyor?

Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli ayrıntı, içeriğin konusu ile ilgilenebilecek olan birileri var mı kontrol etmekten geçer. Hazırlanan içeriği paylaşmayı tercih ederek 10 kat daha iyi yapacak yükseltici ve güçlendiriciler olup olmadığından emin olun. Örneğin içerik hazırlayacağınız konu ile ilgili rakiplerinizin bağlantılarını kimler kullanmış öğrenin. Bu sayede yeni hazırladığınız içerik onlara ulaştığında, bunu bir yükseltici olarak kullanabilirsiniz.

Başlığın Popülerliğini Kontrol Edin.

İçerik fikirlerinizin hitap ettiği kitleye ne kadar uzun zamandır değer sağladığını öğrenin. Bu aslında konunun yani başlığınızın popüler olup olmadığını anlamanız demektir. Örneğin kimsenin uzun zamandır çok fazla ilgi duymadığı bir konuda en iyi içeriği hazırlıyor olmanız pek bir anlam ifade etmeyecektir. Bu nedenle başlığın popülerliğini kontrol etmelisiniz. Bunu yapmak için Google Trends gibi uygulamalar kullanarak daha somut veriler elde edebilirsiniz.

Rakibinizin İçeriğindeki Eksik Nedir?

Mutlaka rakiplerinizin hazırladığı içerikleri değerlendirin. Konu ile ilgili ekleyebileceğiniz başka bir şey var mı ya da o içeriğin eksik olan tarafları nedir, siz daha iyi ne ekleyebilirsiniz gibi soruları cevaplamak için rakip içerikleri incelemelisiniz. 10 kat daha iyi içerik üretmenin ana amacı bildiğiniz gibi piyasada olan en iyi içerikten 10 kat daha iyi bir içerik ortaya koymak. Bu nedenle en iyi içeriğin eksiklerini görmeli ve kendi hazırladığınıza bunları eklemelisiniz. Bu şekilde tam kapsamlı ve başarılı olacak bir içerik üretebilirsiniz.

 

 

İçeriğin Sıralamasını Öğrenin.

Bu noktada kendinize muhtemelen şu soruyu soruyor olacaksınız; bu içerik Google sıralamasında bir numara olan içerikten görece 10 kat daha iyi olacak mı? Eğer tavsiyeleri yerine getiriyorsanız, bu sorunuzun cevabı büyük ihtimalle evet olacaktır ve çok güçlü bir ihtimalle 10 kat daha iyi içerik yaratıp en üst sıralamaya girebileceksiniz. En azından kendinizi zorlamış ve “neden olmuyor” sorusunun cevabını bulmuş olacaksınız.

Bu İçerik Sitenize Okuyucuların – Müşterilerin Yönlenmesini Sağlayacak Mı?

Unutmayın ki ürettiğiniz içerikler belirli bir hedef gerçekleştirmek amacı ile inşa ediliyor. Bütün içerik fikirlerinizin yeni müşteriler – okuyucular çekmek, trafiği arttırmak, markalaşma ya da bağlantı kurma gibi kesin hedefleri olmalıdır. Eğer bir otorite elde etmişseniz, trafik, yeni okuyucular müşteriler ve satış gibi konularda başarı elde etmek kolaylaşacaktır.

Sunduğunuz bilgiyi birleştirin.

Bilgiyi birbirine bağlayın, içeriğinizle ilgili bağlantıları birleştirmekten çekinmeyin. İnternet kültürünü devam ettirin ve besleyin.

Son söz olarak…

Taslak üzerinde çalışmak size hız kazandırır ve sonucu görselleştirmenizi sağlar. İçeriğinizi oluşturmak konusunda size rehberlik eder.

Taslağınızı hazırlarken;

İçeriğinizi yapılandırın

Topladığınız veri ve kaynakları mantık zincirinde yerleştirin.

İçeriğinizi eşsiz kılacak anahtar unsurları, fikir ve ifadeleri içeriğinize yerleştirin.

Burada 10 kat daha iyi içerik oluşturmak konusunda fikir alabileceğiniz harika bir havuz var. Bilgiler sürekli güncelleniyor.

Blog yazılarınıza ilgi çekmek için uygulayabileceğiniz yöntemlere yer verdiğim yazımı ise aşağıda bulabilirsiniz.

Blog Yazılarınıza İlgi Çekmenin Yolları

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir