2018’den 2019’a Yükselen Değerler

2018’den 2019’a Yükselen Değerler.

Gelin geçtiğimiz yıl sosyal medya platformlarında yaşanan gelişmelere birlikte bakalım.

Stratejimizi gözden geçirmemizi zorunlu kılacak 2019 yılı trendleri ile yeni yıla sağlam bir başlangıç yapalım.

Yazımda geçtiğimiz yıl yaşadığımız değişimi sizin için özetlerken, önümüzdeki yıl yükselişe geçmesini beklediğim ana akım trendleri sıraladım.

Güncel mevcut veriler ışığında derlediğim bu yazının, 2019 yılı çalışmalarınıza ışık tutmasını diliyorum.

 

Geçmişe Bakarak, Gelecek Stratejilerini Kurgulayalım

Yeniliklerle, skandallarla, yapay zeka ile şekillenen algoritmalarla geçen bir yılı daha geride baktık. Dünya nüfusunun yarısından fazla İnternete bağlandı, sosyal medya kullanıcılarının sayısı ise yıllık % 13 artışla 3.196 milyar kişiye dayandı.

Tüm dünyada organik erişim düşmeye devam etti. “Mobile first” kavramının yerini “Human first” aldı.

Birçok işletme ise sosyal medyayı keşfetmeye devam etti. Hedef kitlenize ulaşmanın en etkili yolunu sunan sosyal mecralarda, etkili içerik stratejilerinin önemi her geçen gün daha da arttı.

 

2018’den 2019’a Yükselen Değerler

Instagram 1 Milyar Kullanıcıya ulaştı.

 • Her ay 1 Milyar kişi Instagram’a giriş yapıyor, güncelleme ve yeniliklerin ardı arkası gelmiyor.
 • Instagram yıl içinde hemen her ay bir güncelleme yayınladı. Güncellemeler sonrası algoritmalardaki değişimi hep birlikte hissettik.
 • Influencer marketing’in yoğun olarak ilgi gördüğü platformda, Instapods çılgınlığı aldı başını yürüdü. Keşfet bölümüne çıkabilmenin bir yolu olarak ortaya çıkan bu yöntemi pek çok Micro-Macro Influencer denedi ve platform yıl boyu adeta hacklendi.
 • Hikayeler bölümü için sunulan yeniliklerin ilki geldi, “Öne Çıkanlar” ve “Hikaye Arşivi” kullanıma sunuldu. Bu yeni profil özellikleri ile birlikte hikayeler bölümüne paylaşılan geçici içeriklerin kalıcı – tekrar kullanılabilir hale getirilmeside sağlandı.
 • Instagram hikayeler reklamları için tam ekran desteği geldi. Çıkartma özelliği ile birlikte kullanılmaya başlayan bu yeniliklerle birlikte; hashtag, konum, anket, müzik ve link üzerinden daha fazlasına erişim sağlandı.
 • Facebook, sunduğu bu yeniliklerle birlikte Instagram Stories kampanyalarının, bugüne kadar yayınladıkları arasında en yüksek yatırım getirisine sahip kampanyalar olduğunu ve aynı zamanda önemli sayıda rezervasyon sağlandığını açıkladı.
 • Instagram, işletmelere “Shopping on Instagram” ile interaktif bir vitrin de sağladı.
 • Temmuz ayında IGTV’ye hoş geldin dedik. Kullanıcılar tarafından yoğun ilgi gören IGTV, önümüzdeki 3 ila 5 yıl içerisinde YouTube’a güçlü bir rakip olacağının sinyallerini verdi.

 

2018’den 2019’a Yükselen Değerler

WhatsApp’ta 1.2 Milyar Kullanıcıya ulaştı.

 • WhatsApp dünya genelinde 1.2 Milyar kullanıcıya ulaştı, reklam dünyasına açılacak pencereyi araladı.
 • WhatsApp küçük işletmeler için WhatsApp Business’i kullanıma sundu. Android tabanlı cihazlar için ücretsiz olan uygulama, işletme profilleri, mesajlaşma araçları gibi ek özellikler ile reklam yapmaya açık bir hale getirildi.
 • Paylaşılan mesajlara kişi etiketleme, sesli ve görüntülü grup aramaları, çıkartmalar, gruplar için ek özellikler yıl içinde sunulan yeniliklerin arasındaydı.

 

2018’den 2019’a Yükselen Değerler

Facebook’ta 2,23 Milyar Kullanıcıya ulaştı.

 • Her ay 2,23 Milyar kişi Facebook’a giriş yaptı ama hesabını kapatanlara engel olamadı.
 • Facebook, yılın başında haber kaynağını güncelledi. Kullanıcılara akışını daha fazla kontrol etme imkanı sunan bu özellik, yayıncılar ve markalarla kullanıcılar arasındaki etkileşimi daha da düşürdü. Yapay zeka destekli algoritmaların etkisini daha da fazla hissetmeye başladığımız bu özellik sebebiyle facebook hayran sayfaları büyük bir sekteye uğradı.
 • Facebook, Şubat ayında yüz tanıma özelliğini devreye soktu. Bu özellik, içinde olduğumuz ancak etkietlenmediğimiz fotoğrafları da bularak kontrol altına almamızı sağladı.
 • Facebook, Mart ayında yeni bir pazaryeri olarak Marketplace platformunu kullanıma sundu. Facebook Marketplace, yerel alışverişe yönelik, yeni veya ikinci el eşyaların alım satımının yapılığı bir alan olarak milyonlarca kullanıcının rağbet gösterdiği bir platform haline geldi.
 • Cambridge Analytica skandalı patladı. Facebook’un dışarıdan geliştirilen uygulamalara tandığı erişim genişliği (API) başına dert oldu. Kullanıcı verilerinin suistimali Facebook’ta kan kaybını başlattı. #DeleteFacebook hareketi Mart ayında tüm dünyanın gündemine oturdu.
 • Facebook gruplar için Watch Parti özelliğini duyurdu. Bu özellik sayesinde kullanıcılar video izlerken bir araya gelip toplu halde sohbet ederek bağlantı kurabilir hale geldi.
 • Facebook hikayeler için reklam uygularına başlanacağı duyuruldu. Facebook, 300 milyondan fazla insanın her gün Facebook Hikayeler ve Messenger Hikayeleri kullandığını açıkladı.
 • Facebook, Facebook Messenger 4’ü kullanıma sunarak yılı kapadı.

 

2018’den 2019’a Yükselen Değerler

YouTube’da 1.47 Milyar Kullanıcıya ulaştı.

 • Her ay 1.47 Milyar kişi YouTube’a giriş yaptı, içerik oluşturuculara ise hayal kırıklığı yaşattı.
 • YouTube, yılın başında “YouTube Creators for Change” için yatırımlarını artıracağını açıkladı ve dünya genelinde ilham veren 39 içerik oluşturucu ile iş birliği yaptı.
 • YouTube canlı yayınlarda gerçekleşen sohbet akışlarını takip etme özelliğini kullanıma sundu. İçerik oluşturucular artık mobil canlı akışlarına veya video içeriklerinde bir konum etiketi veya favori bağlantılarını ekleyerek paylaşabilir duruma geldiler.
 • YouTube, internetsiz video izleme imkanı sunan hizmeti YouTube Go’yu 130’u aşkın ülkenin erişimine açtı.
 • YouTube, yeni YouTube Müzik’i kullanıma sundu. Platform sadece müzik videoları değil, resmi albümler, single’lar, remiksler, canlı performanslar, cover’lar ve sadece YouTube’da bulabileceğiniz müzikleri bir arada sunuyor.
 • YouTube, yıl içinde içerik oluşturucuların pek çoğu için hayal kırıklığı yarattı. Kontrolsüz telif engellemeleri, sahte izlenmelere ve aboneliklere hala ciddi bir yaptırım gelmemesi içerik oluşturucuları bıktıran sebeplerdi.

 

 

2018’den 2019’a Yükselen Değerler

 

Twitter’da 335 Milon Kullanıcıya ulaştı.

 • Her ay 335 Milon kişi Twitter’a giriş yaptı ve platform hashtaglerin cumhuriyeti olduğunu kanıtladı. Gündem hala hashtagler üzerinden takip ediliyor ve twitter’dan soruluyor. Twitter en itibarlı sosyal mecra olma gücünü koruyor.
 • Twitter, şubat ayında yer işaretleri özelliğini kullanıma sundu. Bu özellik ana ekranımızdaki tweetleri hızlıca gözden geçirip, işaretlememize ve vaktimiz olduğunda kolayca ulaşabilmemizi mümkün kıldı.
 • Twitter Ağustos ayında Twitter Lite’ı kullanıma sundu. Twitter kullanırken daha az veri harcayan ve akıp giden ekran verilerini depolama imkanı sunan uygulama 45 ülkede kullanıma sunuldu.
 • Twitter yaz sonunda bot olduğunu düşündüğü kullanıcıların ve pasif kullanıcıların hesaplarını kapattı. Tam bir kıyımın yaşandığı bu günlerin ardından itiraz eden kullanıcıların hesapları iade edildi.

 

2018’den 2019’a Yükselen Değerler

 

Snapchat 301 Milyon Kullanıcıya ulaştı.

Her ay 301 Milyon kişi Snapchat’e giriş yaptı, her ne kadar gençlerin ilgisi sürse de tüm dünyayı kucaklayamadı.

 • Günlük 186 milyon aktif kullanıcı sayısına sahip olan platformda iniş çıkışlar sürüyor. Instagram’ın platformdan kopyaladığı özellikler sayesinde ise yükselişi sürüyor. Snapchat’in 2019 yılına farklılaşarak gireceği ve diğer platformlardan arışacağı söylentiler arasında.

 

2018 yılı verileri ışığında derlediğim 2019 yılı sosyal medya trendlerini şekillendiren 4 ana akım ve 4 destekçi etken bulunuyor.

 

Videolar Yükselişte, Canlı Akış Artı Değer.

Videoların yükselişi sürüyor. Cisco’ya göre, 2021’e kadar tüm tüketici internet trafiğinin %82’sinin video içeriklerden  geleceği öngörülüyor. Canlı akış, tüm internet kullanımının %66’ını oluşturuyor ve bu oran gittikçe büyüyor. Platformlar üzerinden kullanıma hazır sunulan canlı yayın özelliği ek düzenlemelerle daha cazip hale geliyor.

Canlı akış, marka oluşturmaya da yardımcı etken. Tüketiciler video izlerken reklamlarla etkileşime geçiyorlar ancak reklamların daha az rahatsız edici olmasını istiyorlar. IAB’nin video izlenme trendlerini ölçmek üzere 21 ülkede 18 yaş üstü 4.200 kişi arasında yaptığı araştırmaya göre Türk kullanıcılar canlı akış izleme konusunda ilk sırada yer alıyor. Yine aynı araştırmaya göre Türkiye’de video reklam pazarı %50 büyüyerek 269,5 milyon TL olarak gerçekleşmişti.

İpucu: Stratejinizde video içeriklere yer vermeye başladıysanız, bu çalışmalarınızıcanlı akışlarla renklendirebilirsiniz. Ayda tek sefer gerçekleştireceğiniz planlı akışlar bile mevcut etkiyi değerlendirmenizi kolaylaştıracaktır.

 

Algoritmaları Arkasına Alan Micro influencer’lar.

Micro ve Macro influencerlar yükselişte, topluluk yönetimi yeniden canlanıyor ve kullanıcının yarattığı içerik platformla tarafından taçlandırılmaya devam ediyor.

Teknoloji destekli ve daha dinamik sosyal dünyamız; yeni arayışlar, yeni terimler ve sosyal mecralar tarafından kullanıma sunulan yepyeni özellikler ile şekilleniyor.

Influencer marketing’in düşüşe geçtiği, güvenilirlik ve inandırıcılık konusunda negatif etki yarattığı konuşula dursun, micro influencer’lar gücüne güç katmaya devam ediyor. Micro influencer’lar, mevcut algoritmalar sebebiyle markalar tarafından oluşturulan içerikten daha yüksek kullanıcı erişim ve etkileşimine sahip. Celebrity ve macro seviyesindeki  influencer’lar hayranlarından çok uzak görünüyor ve  bu yüzden izleyicilerinden yeterince empati alamıyorlar. Bununla birlikte, daha az takipçiye sahip micro seviyesindeki influencer’lar daha otantik ve ilişkilendirilebilir olarak algılanıyor.

İpucu: Çalışmayı düşündüğünüz micro influencer’ların sayısını kalabalık tutun ve bir önem listesi oluşturun. Özellikle promosyon kampanyalarında daha fazla kişiyle etkileşim kurmanıza yardımcı olabilecek bu kişiler ile duygusal bağ kurun ve beklentilerinizi net ifade edin. Lütfen unutmayın, influencer’lar ile çalışmak harikadır ama onların markanızla uyum sağlayan kişiler olması gerekir. Beraber çalışacağınız influencer’ları seçmeye başlamadan önce iyi bir influencer’da aradıklarınızı belirli bir sınır dahilinde listeleyin.

 

Hikayeler ve Geçici İçeriklere Artan İlgi.

Hemen her mecrayı etkisi altına alan hikayeler – stories’e olan kullanıcı ilgisi artıyor. Instagram Hikayeleri kullanım yaygınlığı daha şimdiden günde 400 milyona tırmandı. Facebook ise kullanıcılarını daha aktif olmaları konusunda motive etmeye çalışıyor. Genel olarak kullanıcı eğilimi; hikayeler üzerinden bağlantıları kullanmak, detay sunmak, duygularını ifade etmek ve hatta zaman zaman ilgili kullanıcı gruplarına özel paylaşarak kişiselleştirmek yönünde ilerliyor. Bu akımın en büyük itici gücünü ise millenial kuşağı üstleniyor.

İpucu: Geçici içerik, bir ürün hattını bir şirketin iş akışlarının arkasındaki perde arkasına yansıtmasını sağlamak için birçok olanak sunuyor. İçeriğinizi kişiselleştirmek, rahat erişilebilir kılmak daima iyi bir fikir olarak parlayacak.

 

Özel Hissettiren Canlı Sohbetler

Geçtiğimiz yıl birçok marka, potansiyel müşterilerinden gelen soruları ve istekleri yanıtlamak için Facebook Messenger chatbot’larını tasarladı. Bu tasarımlar ne kadar detaylı hazırlandıysa, çevrimiçi dönüşüm oranları da o denli yükseliş sağladı. Canlı sohbetler satışların ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Müşteriler sohbet yoluyla bir marka ile etkileşim kurduklarında, satın alma işlemi yapmaları ve sadık müşteriler olma olasılıklarının 4,5 kat daha fazla. Kişiselleştirilmiş müşteri yolculukları, ziyaretçilerin kendilerini özel ve dikkat çekmeye değer hissetmelerini de sağlıyor.

İpucu: Sohbet botunuzu detaylı ve titizlikle kurgulamayı unutmayın. Chatbot’unuz her cihaz ve platformda sorunsuz çalışmalı ve verdiği yanıtlarla müşterilerinizi heyecanlandırıp, tekrar gelmesini sağlamalıdır.

 

Bu dört ana akımın “2019 Sosyal Medya Trendleri” açısından öne çıkacağını düşünüyorum. Sırada dört destekçi trend başlığım daha bulunuyor.

 

Gittikçe Benimsenen Artırılmış Gerçeklik

Kullanıcıların hikayeler özelinde kullandığı tavşan kulakların ve diğer efektlerin kapsamı genişliyor. Facebook yakın zamanda daha gelişmiş bir AR özelliği tanıtmıştı. Messenger üzerinde sunulan ve markalara özgü bu AR efektleri henüz genel kullanıma açık değil ama etkileşime etkisinin yoğun olacağı konuşuluyor. AR teknolojilerine tam bir geçiş için gideceğimiz yol elbette uzun, öte yandan yenilikçi çalışmalara başlamak için hazırlıklı olmakta da fayda var.

 

Sosyal Reklamlar için Yeni Araç Deneyimleri

Facebook, bir yandan işletmeler için organik erişimi azaltmaya devam ediyor, diğer taraftan en hassas reklam hedefleme araçlarından bazılarına öncülük ediyor. Bu araçları denemek konusunda çekimser kalmayın. Kullanıcıların %53’ü daha fazla video içerik görmek istiyor, bu yüzden video reklamların sosyal medya stratejinize uyduğundan emin olun.

 

Topluluk Yönetimini Taçlandırma Yılı

Yıllar içerisinde mecralar üzerinde topluluklar inşa ettik ancak zaman içerisinde bu toplulukları ihmal ettik. Belki biraz başa dönmek olacak ama internette gezinen kullanıcılar otomasyondan ve satışlarından bıkmış durumda. Tekrar gerçek deneyimler yaşamak ve etkileşim içerisinde olmak istiyorlar. Bu yüzden sadık ve ilgili bir topluluğun daha çok önemseneceğini düşünüyorum.

 

Küçük Gruplarla Katlanan Etkiler

İnsanları topluluğunuza dahil etmenin birçok yolu var. WhatsApp, Twitter, Facebook, Instagram grubunuzun iletişimi için kullanabileceğiniz yapıları barındırıyor. Bu yöntemle yıl içerisinde değerlendirdiğiniz bazı geri bildirimler üzerinden “müşterilerinizin ilgisini çeken yaratıcı bir promosyon” oluşturmasını isteyebilirsiniz. Doğru oluşturulmuş küçük gruplar ummadığınız kadar büyük bir tetikleyici etkiye sebep olacaktır.

 

Yazımın finalinde hangi platformda ilerlemeyi seçerseniz seçin;

 • Tüm mecralarda bulunun ama bir mecranın uzmanı olun.
 • Yenilikleri uygulamakta cesaretli davranın.
 • Her kullanıcı türüne dokunacak içerikler üretin.
 • Kullanıcı alışkanlıklarını önemseyin, empati kurun.
 • İşletmenize özel bir hashtag kullanın ve kullanıcılarınızın bu etiketi beslemesi konusunda yönlendirin.
 • Duyguların evrensel ifadesi emojilere paylaşımlarınızda yer açın. İşletmeniz için özel bir emoji seçin.
 • Müşterilerinizi dinleyin, kendi hikayelerini oluşturma konusunda onları cesaretlendirin.
 • Çalışanlarınız en büyük itici gücünüzdür, onları yaptığınız çalışmalara dahil edin ve gücünüze güç katın.

 

Diyor ve 2019 yılının hepinize sağlık, huzur, sürdürülebilir başarı getirmesini umuyorum.

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir