BAT Türkiye Orjin Maslak’taki Yeni Ofisinde

BAT Türkiye’nin Orjin Maslak’taki yeni ofisini benimle ziyaret etmeye ne dersiniz?

Geçtiğimiz günlerde daha verimli, daha yeşil ve daha sosyal bir çalışma ortamı yaratma ve çalışan verimliliğini artırma hedefi ile yola çıkan BAT Türkiye’nin yeni ofisini ziyaretteydik. Sıra dışı tasarımı ve ileri teknoloji donanımı ile dikkat çeken yeni ofis, çalışanların görüşlerine göre şekillendirilmiş.

Malumunuz çalışma ortamı ve koşulları verimliliği arttıran en büyük etken. Her ne kadar dışarıdan keyifli görünse de, plazada çalışmak o kadar kolay değil. İnsan sayısı arttıkça ona bağlı olarak azalan iletişim, gri yerine yeşile duyulan özlem, anlık rahatlama alanlarına duyulan ihtiyaçların tümü çok yaygın ve önemli.

Tüm bu ihtiyaçlardan yola çıkan BAT Türkiye, 6 aylık bir proje sonunda ofisle ilgili her alanda çalışanların görüşlerine başvurarak, bu görüşleri tasarıma yansıtmış ve Orjin Maslak’ta bulunan yeni ofisinde hizmet vermeye başlamış. Proje boyunca süreçlerin koordinasyonu Proje Yönetim Hizmetleri TIME tarafından sağlanmış. 4.260 metrekarelik yeni ofisin tasarımını Bakırküre Mimarlık üstlenmiş.

 

 

İş hayatında kuşakların birlikte çalışmasının zorluklarını konuştuğumuz ve yeni kuşağın çalışma hayatına adaptasyonunu tartıştığımız şu günlerde,  BAT Türkiye’nin çalışanlarına yaklaşımı örnek alınacak nitelikte.

 

BAT Türkiye Orjin Maslak’ta

 

Çalışma ve etkileşim alanları bir arada.

2 katlı iç merdiven ile sirkülasyon verimi en üst seviyeye çıkarılmış yatay bir yapıya geçen BAT Türkiye, bu tasarım ile çalışanlar arasındaki iletişimi artırmayı hedeflemiş. Böylece çalışma ve etkileşim alanları başarılı bir şekilde aynı mekân içinde birleştirilebilmiş. Öyle ki yeni ofis her an her yerde çalışılabilecek ve dinlenilebilecek şekilde tasarlanmış. 4.260 metrekarenin 700 metrekaresinin sosyal alanlara ayrıldığı ofiste çok daha fazla yeşil alan ve çalışanların özel ve iş görüşmeleri yapabilecekleri farklı kapasitede odalar da bulunuyor.

İnformal toplantı odaları, yazılabilir camlar ve her departmana ait TV ünitesinin de yer aldığı anlık toplantı alanları ise BAT Türkiye ofisinde öne çıkan diğer detaylar.

 

Tasarruf odaklı ve çevreye duyarlı ofis.

Yeni ofis ayrıca tasarruf odaklı ve çevreye duyarlı yaklaşımı ile de dikkat çekiyor. Yeni ofisle herhangi bir baz binaya kıyasla aydınlatmada yüzde 25, ısıtma, soğutma ve havalandırmada yüzde 40 ve suda yüzde 35 tasarruf sağlanıyor. BAT’nin taşındığı Orjin Maslak ise bağımsız yapılan araştırmalar sonucuna göre İstanbul’un en iyi iş merkezi olmasının yanı sıra Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından verilen LEED Sertifikasına sahip iken BAT kendi iç dekorasyonu için yine aynı kuruluşun  Platinum Seviyesinde dekorasyon sertifikasını alma sürecinde ilerliyor.

 

BAT Türkiye, bölge açısından çok önemli bir konumda ve sorumlulukları artıyor. Hem çalışmaları hem de yeni ofis tasarımıyla globalde örnek alınıyor. Çalışanlar için adeta bir Erasmus programı yürütüyor denebilir. Türkiye ofisinde çalışırken kendinizi yurtdışında bulabiliyorsunuz. Globalde ortak projeler yürütüldüğü ve şimdiye dek yapılan çalışmalardan pozitif verim alındığı için bu durum sıkça yaşanıyor. Elbette bunun en büyük sebebi cesaret veren ve yönlendiren yöneticiler.

 

Selin Yetimoğlu, Ali Cevat Uysal ve Ayşe Kirman ile birlikte ziyaret ettiğimiz BAT Türkiye ofisinde, BAT Türkiye ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Gökhan Bilgiç ve BAT Türkiye İK Direktörü Gökçe Kulak ile tanışma fırsatı bulduk. Yeni ofisin proje aşamalarını ve öyküsünü kendilerinden dinledik.

 

Çalışanların görüşlerine göre tasarlanan ofis.

BAT Türkiye ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Gökhan Bilgiç, yeni ofisin en önemli özelliğinin tamamen BAT Türkiye çalışanlarının istek ve beklentilerine göre tasarlandığını söyledi ve ekledi;

“Klasik bir çalışma mekânından ziyade her yerde çalışılabilen, fonksiyonel ama aynı zamanda keyifli bir konsept hedefleyerek yola çıktık.  Ofisin tasarım sürecinden başlayarak proje, her aşamada çalışan dostu fikirlerle şekillendirildi. Çalışanların mutlu ve huzurlu olmadığı bir kurumun sürdürülebilir bir başarı sağlamasının mümkün olmayacağına inanıyoruz.” dedi.

Bilgiç sözlerine şu şekilde devam etti: “BAT Türkiye her zaman yeniliklere öncülük eden bir noktada. Yeni ofisimizde de bu yaklaşımımızı sürdürdük ve son derece farklı bir ofis ortamı yarattık. Ofisimizin tasarım sürecinde işinde en iyi olan kişilerle çalıştık. Tasarımın şekillenmesinde ise en büyük rolü çalışanlarımız oynadı. Onların istek ve beklentilerini öğrenmek için pek çok çalışma yaptık ve tasarım toplantıları ile ihtiyaçları tam olarak belirledik.

Çalışma alanı içerisinde yer alan sosyal ve yeşil alanlar, merdivenle bağlanan katlar, açık ofiste özel görüşmeler için uygun mekânlar çalışanlarımızın istekleri arasında öne çıkanlardı ve biz tüm bu istekleri hayata geçirdik. Yeni ofisimize teknoloji anlamında da önemli yatırımlar yaptık. Yeni ofisimizin tüm bu özellikleriyle verimliliğimizi artıracağına ve çalışanlarımızı motive edeceğine hiç şüphem yok.”.

 

 

BAT Türkiye İK Direktörü Gökçe Kulak ise “Herkesin de tahmin edeceği gibi çalışanlarımızdan çok çeşitli talepler geldi. Bu talepleri konsolide edip karşılayabilmek bizim için çok önemliydi.  Talepler doğrultusunda birçok ofisten farklı olarak çalışma ve etkileşim alanlarını başarılı bir şekilde aynı mekân içinde birleştirmek için çaba sarf ettik. Hem estetiğin hem de verimli kullanımın göz önünde bulundurmaya özen göstererek yeni ofisimizi her an her yerde çalışılabilecek ve dinlenilebilecek şekilde tasarladık. Mobilya seçimlerimiz zorlandığımız konulardan biriydi. Çünkü çalışanlarımızın beklentileri doğrultusunda hem sade, hem şık, hem konforlu hem de kullanışlı olanları aradık. Zoru başardığımızı düşünüyoruz.” dedi

 

Kâğıt israfını en aza indiren ofis.

Yeni ofiste kâğıt israfını en aza indirmek için de büyük çaba sarf edildi. Günlük depolama ve teknoloji ihtiyaçlarının simülasyonu yapılarak yön verilen projede tüm depolama stratejisi değerlendirilip yeniden oluşturuldu. Kâğıtsız ofis için yatırım ve ortak davranış prensipleri belirlendi. Günlük kullanılan dosya ve kâğıt kapasitesinde %65’lere varan düşüş sağlandı.

 

Yeni ofiste çalışanlar istedikleri yerde çalışabiliyor. 

BAT çalışanlarından alınan geri bildirimlerin sonucunda ortaya çıkan farklı kapasitelerde toplantı ve görüşme odaları, teknolojinin en kullanıcı dostu seviyede uygulanması, bitkilendirme alanlarının yer alması ve çalışma alanlarının yanında etkileşim ve iletişimin arttırılacağı alanların yaratılması beklentilerinin tamamı yeni ofiste karşılandı. Yeni ofisteki toplantı odaları ise yaratıcılığı teşvik etmek üzere özel olarak dizayn edildi.

İnformal toplantı odalarının yanı sıra odalardaki yazılabilir camlar ve her departmana özel ekran kullanımına imkân veren anlık toplantı alanları ile çalışanlara ilham verici bir ortam sunuldu. Yeni ofiste çalışma alanları içerisinde planlanan sosyal alanların yanı sıra 3 ayrı kitchenette, Playstation ve müzik kutusu gibi çalışanların molaları için farklı alanlar da mevcut. Kafe alanı ise hem yemek yenebilecek hem de toplantı yapılabilecek şekilde kurgulandı. Tüm alanlar hem çalışma hem de sosyal alan olarak her türlü olanağa sahip şekilde planlandı.

Mobilya seçiminde de çalışanların zevk ve ihtiyaçlarını gözeten bir yaklaşım sunan BAT Türkiye, en uygun mobilyaları seçtikten sonra çalışanların taleplerine göre gerekli modifikasyonları yaparak kişiye özel bir dekorasyon planlaması yaptı.

.

BAT Türkiye ofisi, herkesin çalışmak isteyeceği nitelikte konforlu ve şık, verim arttıran, yaşayan ve yaşatan bir mekan olmuş. Burada çalışıp eve bitkin dönmek pek mümkün değil. Çalışanların yüzündeki gülümseme adeta yeni ofisin bir yansıması gibi.

BAT Türkiye çalışanları dinlenme alanlarından birine “Küçük İşletmeler için Sosyal Medya” kitabımı da bıraktım. Umarım aldıkları o küçük molalardan birine denk gelir ve gelişimlerine bir katkı sağlayabilir.

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

  1 Yorum

  1. Avatar Paykasa   •  

    Ofisleri çok güzelmiş. böyle patronlar lazım bize bu patronlarla gelin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir