Facebook Konum Ayarlarını İyileştiriyor

Facebook Konum Ayarlarını İyileştirecek bir dizi çalışma başlattığını açıkladı. Konum Altyapısı Mühendislik Direktörü Paul McDonald’ın açıklamalarını yazımda bulabilirsiniz.

Facebook Konum bilgileri neden önemli?

Konum bilgileri, insanların Facebook’u etkinlik planlamak, daha ilgili reklamlar görmek, kriz anında kendilerini güvende olarak işaretlemek ve favori mekânlarını paylaşmak gibi birçok amaçla kullanmalarını sağlıyor. Bu ayarlar ayrıca hesabınızın ele geçirilip geçirilmediğini fark etmemize de yardımcı oluyor. Örneğin, hesabınıza çoğu zaman İstanbul’daki bir tarayıcıdan giriş yapıyorsanız, ancak birden bir başkası hesabınıza Adana’dan girmeye çalışırsa, sistemlerimiz bunun olağandışı bir durum olduğunu fark ederek gerçekten sizin giriş yapıp yapmadığınızı anlamak amacıyla size bir uyarı gönderir.

Facebook başlıca konumunuzla ilgili tahminlerine, şehir ya da posta kodu bilgilerini eklemek için Bilgilerine Eriş seçeneğini de güncelliyor.. Başlıca konumunuz, Facebook Ürünlerini desteklemek amacıyla kullandığımız ve profilinizde belirtiyor olabileceğiniz bulunduğunuz şehir; kullandığınız cihazın IP adresi; Facebook Ürünlerindeki hareketleriniz (yer bildirimleri gibi); ve paylaşmayı tercih etmeniz durumunda kesin konumunuz gibi farklı bilgiler esas alınarak belirleniyor.

 

Facebook Konum Ayarlarını İyileştiriyor

Konum Altyapısı Mühendislik Direktörü Paul McDonald’ın açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Android ve iOS hiç kuşkusuz en popüler mobil işletim sistemlerinden ikisi, ancak bu iki işletim sisteminin konum ayarları birbirinden farklı çalışıyor. Android, kullanıcılarına Konum Servisleri için tek bir açma/kapama anahtarı sunuyor, böylelikle siz de tam konumunuzu Facebook ve diğer uygulamalarla paylaşmak isteyip istemediğinize karar verebiliyorsunuz. Ancak iOS ek bir seçenek sunarak size tam konumunuzu her zaman veya sadece uygulama açıkken paylaşma, ya da hiçbir zaman paylaşmama kolaylığı tanıyor. Bunun bir sonucu olarak, iOS kullanmayan, ancak Android için Facebook kullanan insanlar bize sıklıkla uygulamayı kullanmadıklarında bile Facebook’un konumlarına erişip erişmediğini soruyor.

Bugün Android’de insanlara konum bilgilerini nasıl topladığımız ve bu bilgileri nasıl sakladığımız konusunda daha fazla seçenek sunmak amacıyla Facebook’un konum kontrollerine ilişkin bir güncelleme duyuruyoruz. Önceden yapmış olduğunuz seçimlerde herhangi bir değişiklik yapmıyoruz ve bu güncelleme sonucunda yeni bir bilgi toplamıyoruz.

 

Android için yeni konum kontrolü ve denetimi

Bugün, Android için Facebook’a yeni arkaplan konum kontrolleri ekleyerek insanlara uygulamayı kullanmadıklarında konum bilgilerini toplayıp toplamayacağımızı seçme olanağı sunuyoruz. Örneğin, insanlar arkadaşların birbirleriyle konumlarını paylaşmalarına olanak tanıyan Yakındaki Arkadaşlar özelliğini kullanmayı seçtiklerinde, Facebook’a uygulamayı kullanmadıklarında bile konum bilgilerine erişme izni veriyorlar.

Bugüne kadar, bu özellikleri kullanan insanlardan Konum Geçmişini etkinleştirmeleri isteniyordu. Bu ayarı aktive ettiğinizde, iki şey gerçekleşiyordu: uygulamayı kullanmadığınızda da konumunuzu paylaşıyordunuz ve Facebook’un tam konumlarınızın bir geçmişini saklamasına izin veriyordunuz. Bu güncellemeyle birlikte, artık bir değil iki seçeneğe sahip olacaksınız.

Konum Geçmişi ayarını “açık” olarak kullanmayı seçmiş kişiler için yeni arkaplan konumu ayarı “açık” olacak. Konum Geçmişini “kapatmış” veya hiç açmamış kişiler için yeni arkaplan konumu ayarı “kapalı” olacaktır.

Android için Facebook kullanan ve geçmişte Konum Geçmişini açık olarak ayarlamış herkesi yeni kontroller hakkında bilgilendiriyor ve onlardan ayarlarının istedikleri şekilde olup olmadığını kontrol etmeleri için bir dakika ayırmalarını rica ediyoruz. Konum Geçmişinizi daha önce hiç açık konuma getirmediyseniz, bir şey yapmanıza gerek yok. Bize özellikle aksini söylemediğiniz sürece bu ayarların hiçbirini açık konuma getirmeyiz.

 

iOS için yeni denetim

iOS için Facebook kullanan insanlar için hiçbir şey değişmeyecek. Bununla birlikte, önceden Konum Geçmişini açmış olan herkese ayarlarının doğru olup olmadığını kontrol edebilmeleri için benzer bir uyarı göndereceğiz

iOS’taki Konum Servisleri ayarı, bir uygulamanın kesin konumunuza erişimiyle ilgili size hâlihazırda üç seçenek sunuyor:

  • Asla: Uygulamanız, kesin konumunuza hiçbir zaman erişemez
  • Kullanırken: Uygulamanız, kesin konumunuza ancak siz o uygulamayı kullanırken erişebilir
  • Her Zaman: Uygulamanız, kesin konumunuza o uygulamayı kullanmadığınızda dahi erişebilir

Android’deki sunulan Konum Servisleri ayarı, bir uygulamanın kesin konumunuza erişimiyle ilgili size hâlihazırda iki seçenek sunuyor:

  • Kapalı: Uygulamanız, kesin konumunuza erişemez
  • Açık: Uygulamanız, her an kesin konumunuza erişebilir

Fayda görmeniz dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir