FinTech alanında haftanın gündemi 106

FinTech alanında haftanın gündemi 106 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 106

10 – 16 Ekim tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

CreditBarometer, Türkiye’nin önde gelen 6 bankasında kullanılmaya başlandı

Agra Fintech tarafından geçtiğimiz yıl lanse edilen CreditBarometer, çok kısa sürede Türkiye’nin önde gelen 6 bankasında kullanılmaya başlandı.

Ticari Kredi süreçlerindeki mali tablo aktarma-arındırma aşamalarını tamamen otomatik hale getiren CreditBarometer, bu süreleri 1000’in üzerinde senaryo ile 1 dakikanın altında bir sürede tamamlıyor. Hem e-defter hem mizan hem de e-beyanname üzerinden çalışabilen CreditBarometer, gelişmiş altyapısıyla bankaların ticari kredi süreçlerindeki iş yükünü oldukça hafifletiyor.

Wamo, 19 milyon dolar değerleme üzerinden 1,5 milyon dolar yatırım aldı

İngiltere ve Avrupa’da KOBİ’lere, Türkiye pazarında ise yurt dışına açılan ve açılmak isteyen girişimlere hizmet veren finansal servis platformu wamo, 19 milyon dolar değerleme üzerinden 1,5 milyon dolar yatırım aldı.

Re-Pie Portföy başta olmak üzere 8 melek yatırımcının katıldığı turda alınan yatırım ile wamo; ekibini yüzde 50 büyüterek yeni ürünlerle yeni pazarlara açılacak.

Gedik Yatırım, Sermaye Piyasaları’nın geleceğini ve Fintech’lerin rolünü değerlendirdi

Gedik Yatırım, Türkiye’nin önemli iş insanları, ekonomistleri ve fikir liderleri ile bir araya geldiği “Uludağ Ekonomi Zirvesi” kapsamında, 8 Ekim’de düzenlenen “Sermaye Piyasaları’nın Geleceği ve Fintech’lerin Rolü” başlıklı panelde yer aldı.

Sermaye Piyasaları’nın geleceği ve bu yolculukta Fintech’lerin rolünün ele alındığı oturumda, Gedik Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Onur Topaç’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelin konuşmacıları; Yükselen Çelik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Göktürk, Detaysoft Kurucu Ortak ve Genel Müdürü Alkin Aksoy, Yancep Kurucu Ortağı Ege Ertez, Papara CEO’su Emre Kenci oldu.

Onur Topaç: “Sermaye piyasaları, ülkemizin büyümesi açısından çok önemli”

Şirketlerin büyüme ve kurumsallaşma yolculuğunda sermaye piyasalarının öneminin tartışıldığı “Sermaye Piyasalarının Geleceği ve Fintech’lerin Rolü” panelinde moderatör olarak yer alan Onur Topaç, Türkiye’de sermaye piyasalarının yakın senelerde hızla geliştiğini ancak halen gidilecek çok yol olduğunu ifade etti. Kaynağa erişim arzusu içinde olanların, yatırımcılarla buluşmayı arzuladığı sermaye piyasalarının ülkemizin geleceğinde çok önemli bir rol üstlendiğini vurgulayan Topaç, şöyle konuştu: “Türkiye Sermaye Piyasaları, son yıllarda yüksek hızda büyümesini sürdürüyor. Son 21 ayda 80’den fazla halka arz gerçekleşti, bireysel hisse senedi yatırımcı sayısı 2,6 milyona çıktı ve yatırım fonları pazarının büyüklüğü 500 milyar TL’nin üzerine çıktı. Bundan sonra da sektörde ciddi bir büyüme potansiyeli var. Ülkemizde yaşadığımız bazı sorunları aşmanın önemli yollarından birinin sermaye piyasalarının gelişiminden geçtiğini düşünüyoruz. Sermaye piyasalarındaki arz ile talebi bir araya getiren bir şirket olarak, 1991 yılından beri sektörün gelişimi için çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçte de Sermaye Piyasaları’nın gelişimine katkı sağlamayı sürdüreceğiz. Bu doğrultuda Gedik Yatırım olarak, hem sermaye piyasalarının gelişimi için çalışırken hem de pazarın her alanında lider olma vizyonumuz ile yol almaya devam edeceğiz.”

Colendi, sigorta alanında da çözüm olmak için Insurtech iştiraki olan Colendi Sigorta’yı kurdu

Colendi, müşterilerinin finansal ihtiyaçlarını uçtan uca dijital olarak karşılama hedefine bağlı olarak, yeni nesil sigortacılık anlayışı ile insurtech alanında çözümler sunmak için Colendi Sigorta’yı kurdu. Colendi Sigorta, Türkiye’nin en büyük 4 sigorta şirketi ile acentelik sürecini tamamlayarak dijital platformu olan kurumlara altyapı sağlayarak sigorta alanında da çözüm ortağı olmayı ve platform kullanıcılarına yeni nesil sigortacılık hizmetleri sunmayı hedefliyor.

Togg, yenilikçi finansal hizmetlerini Paycell altyapısıyla sunacak

Togg ve Paycell, yenilikçi finansal hizmetler konusunda stratejik iş birliğine imza attı.

Togg, iş birliği kapsamında dijital ekosisteminde kullanıcılarına sunacağı tüm ödeme hizmetlerini Paycell’in güçlü ve dinamik altyapısıyla sağlayacak. Togg kullanıcıları, Paycell’in sağladığı elektronik cüzdan, kart saklama ve sanal pos altyapısı sayesinde, yine mobilite sektöründe bir ilk olan kendi ‘Togg Cüzdan’larını oluşturarak, seyir halindeyken bile Togg’un anlaşmalı üye iş yerlerinin ürün, servis ve hizmetlerini satın alabilecek. Ayrıca kullanıcılar, Togg’un navigasyon sistemi üzerinden söz konusu iş yerlerinde ve elektrikli araç şarj istasyonlarında ödemelerini araçtan inmeye gerek kalmadan kolayca yapabilecek.

Matriks ve Enqura güçlerini birleştirdi

Bankalar finansal kuruluşlar, sigorta şirketleri ve fintech’lere yapay zekâ ve blok zinciri tabanlı yenilikçi ürünler sunan Enqura ile Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri, yeni bir iş birliğine imza attı.

Bilindiği gibi Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) geçtiğimiz şubat ayında, aracı kurumların ‘Uzaktan Müşteri Edinim ve Kimlik Doğrulama’ işlemleriyle ilgili bir tebliğ yayınlamıştı. Enqura ve Matriks’in bu önemli iş birliği ise aracı kurumların söz konusu SPK düzenlemesine hızlı ve kolay uyum sağlamalarını hedefliyor.

Aracı kurumlar ilk adım olarak, Enqura tarafından geliştirilen EnSecure Soft OTP ürünüyle, Matriks’in desktop, mobil ve web tabanlı uygulamaları üzerinden müşterilerinin çok faktörlü kimlik doğrulamasını yapabilecek.

Mastercard’da Üst Düzey Atama Gerçekleşti

Mastercard’ın Doğu Avrupa Bölgesi Pazarlama ve İletişim’den Sorumlu Başkan Yardımcılığı pozisyonuna Yasemin Develioğlu atandı. 

Mastercard’ın Doğu Avrupa Bölgesi Pazarlama ve İletişim’den Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak atanan Yasemin Develioğlu, yeni görevinde Türkiye’nin de içinde olduğu Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Moldova ve Ukrayna’yı kapsayan Doğu Avrupa bölgesinin pazarlama ve iletişim faaliyetlerinden sorumlu olacak. Develioğlu, bu görevlerinin yanı sıra markanın bölgedeki sponsorluk projelerini ve Paha Biçilemez platformlarını da yönetecek.

Figopara, 50 milyon dolar değerleme üzerinden 11 milyon dolar yatırım aldı

Figopara, dünyanın ve Türkiye’nin en büyük iş, finans ve girişim kuruluşlarından 11 milyon dolar yatırım aldı.

L2G Ventures’ın liderliğinde yapılan turda; Abdul Latif Jameel General Technology Ventures, Dünya Bankası Grubu üyesi IFC, Eczacıbaşı Momentum, Finberg, İş Bankası Maxis Yenilikçi GSYF, Logo Yazılım, Sabancı Ventures, ScaleX Ventures, TechOne Venture Capital ve Türkiye Kalkınma Fonu çatısı altındaki TKYB Sermaye Fonu, Figopara’ya 50 milyon dolar değerleme üzerinden 11 milyon dolar yatırımla stratejik yatırımcı oldu. Figopara aldığı bu yatırımla iş modelini geliştirerek büyük şirketlerin tedarikçileriyle sürdürülebilir finansal ilişki kurmasına ve KOBİ’lerin işlerini ileriye taşımaları için yeni kaynaklar bulmasına aracılık etmeyi sürdürecek. 


Sodexo ve istegelsin iş birliği yaptı

Sodexo ve istegelsin iş birliği kapsamında, istegelsin üzerinden yapılan gıda alışverişleri artık Sodexo Restaurant Pass ile online olarak ödenebilecek.

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri, tamamen online ilk süpermarketi uygulaması olan istegelsin ile bir iş birliğine imza attı. istegelsin için ilk  olan iş birliği kapsamında, yalnızca gıda alışverişlerinin ödemesi Sodexo ile online olarak yapılabilecek.  Sodexo Restaurant Pass kullanıcıları, bundan böyle, istegelsin’den verdikleri gıda siparişlerinin ödemesini, tek tıkla hızlı bir şekilde Sodexo Restaurant Pass bakiyelerini kullanarak gerçekleştirebilecek.

EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı’nın 2022 sınıfı belli oldu

Uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi şirketi EY’ın (Ernst & Young) Türkiye’de bu yıl altıncısını düzenlediği Girişimci Kadın Liderler Programı’na (EY Entrepreneurial Winning Women Programı) katılmaya hak kazanan 10 girişimci belli oldu.

Küresel çapta bu yıl 15. yılını, Türkiye’de ise altıncı yılını kutlayan Girişimci Kadın Liderler Programı’na bugüne dek Türkiye’den katılan girişimci kadınların sayısı 60 oldu.

Programın 2022 sınıfına seçilen girişimciler

Bağımsız jürinin değerlendirme süreci sonunda EY Türkiye Girişimci Kadın Liderler Programı’nın 2022 sınıfına katılmaya hak kazanan kadın girişimciler aşağıdaki şekilde sıralandı:

Arcadias Tech Kurucusu Gizem İris Yücel Yılmaz

Bartka Kurucusu Sylwia Regulska Güney

Chiccy Kurucusu Aycan Dikiciler Ercengiz

Has Endüstri Genel Müdürü Betül Beste Turgut

Mako Media Kurucu Ortağı Irmak Atabek Ndungu

Özge Makine Genel Müdürü Özge Çetin

Rasim Makine Kurucu Ortağı Halide Rasim

Radeks Radyatör Kurucu Ortağı Burçak Korkut

Vestnes Norway Genel Müdürü Semra Ayçiçek

Zega Makine Kurucu Ortağı Gamze Yıldız

Micro Focus’un en kapsamlı etkinliği olan “Micro Focus Realize ‘22” gerçekleştirildi

Micro Focus’un Türkiye’deki en önemli müşteri etkinliği “Micro Focus Realize  ‘22” 4 Ekim Salı günü Wyndham Grand İstanbul Levent’te gerçekleştirildi. Bilişim teknolojileri alanındaki son trendlerin paylaşıldığı etkinlikte dijital dönüşümün yeni dinamikleri açıklandı.

Tüm Micro Focus ekosistemini bir araya getirerek katılımcıların Micro Focus’un yüksek yatırımlarla oluşturduğu, baştan sona entegre çalışan yazılım çözümlerini bir bütün olarak izlemelerini sağlayan “Micro Focus Realize ‘22” etkinliği, Micro Focus Türkiye & Yunanistan  Ülke Müdürü Zafer Akın’ın konuşmasıyla başladı. Micro Focus SaaS Bölge Lideri Filipe Pinto Ribeiro’nun Micro Focus’un Türkiye vizyonuna ilişkin sunumunun ardından McKinsey&Co Ortağı Henning Soller, geleceğin yazılım pazarı ve dijitalleşmedeki bir sonraki dalgayı anlatan özel bir sunum gerçekleştirdi.

BDDK, Q Yatırım Bankası’nın kurulmasına onay verdi

BDDK, Q Yatırım Bankası AŞ unvanlı bir yatırım bankasının kuruluşuna izin verdi. 

Resmi Gazete’de yayımlanan 10379 nolu karara göreQ Yatırım Bankası’nın kurucu ortaklarının Ali Ercan, Bien Finans Faktoring AŞ, Gezinomi Seyahat Turizm Ticaret AŞ, Allbatross Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ ve Q Yatırım Holding AŞ olduğu belirtilen kararda, söz konusu yatırım bankasının kuruluş sermayesinin ise 500 milyon lira olacağı kaydedildi.

Webrazzi Summit 22 gerçekleşti!

Bu yıl 5 farklı salonda gerçekleşen ve sektörün önemli temsilcilerini dinleme fırsatı bulduğumuz Webrazzi Summit 22 gerçekleşti. Etkinliğe gelemeyenler için izlediğim oturumları gün boyu twitter üzerinden paylaşmaya çalıştım ve sizler için aşağıda özetledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 105

3 – 9 Ekim tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir