FinTech alanında haftanın gündemi 36

FinTech alanında haftanın gündemi 36 belli oldu. Finansal teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 36 

Finansal teknolojiler alanında haftanın gündemi belli oldu. 18 – 24 Ocak 2021 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

FinTech alanında haftanın gündemi 36 

Netahsilat, 2020 yılı toplam verilerini açıkladı!

Eçözüm Bilgi Teknoloji’lerinin online tahsilat ürünü “Netahsilat” üzerinden 2020 yılı boyunca “7 milyon 262 bin” adet işlem ile 37 Milyar TL’lik tahsilat gerçekleştirildi. 2019 yılını 21,1 Milyar TL ile kapatan “Netahsilat” ekosisteminde 2020 yılında yüzde 75 büyüme ile bir kez daha “yıl kapanış rekoru” kaydedildi.

Bitexen Teknoloji sermayesini 5 milyon TL’ye yükseltti!

Bitexen Teknoloji’nin 25 Aralık 2020 tarihli Genel Kurul kararı üzerine, şirket sermayesini 2 milyon 210 bin TL’den 5 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin İstanbul Ticaret Odası’na yaptığı başvuru 12 Ocak 2021 tarihinde tescil edildi. 

Maxi, 55 milyondan fazla diyalog gerçekleştirdi!

İş Bankası’nın, yapay zekâ teknolojisine dayalı ve aynı zamanda doğal dil işleme yeteneğine sahip kişisel asistanı Maxi, Kasım 2018’den bu yana 7,2 milyonu aşkın müşteri ile hem konuşarak hem de yazışarak etkileşime geçti ve 55 milyondan fazla diyalog gerçekleştirdi.

Bitcoin ve Kripto para sektörü güvene odaklandı!

Kripto/ Dijital Para sektörünün iddialı borsalarından biri olarak kabul edilen “Narkasa” globalden Türkiye’ye “yüzde yüz yerli yatırım” olarak giriş yaptı.

WhatsApp Gibi Veri Paylaşımındaki Sorunun Çözümü Blockchain’i Kullanmaktan Geçiyor!

Teknoser Genel Müdürü Ozan İnan, WhatsApp’ın Türkiye’deki kullanıcıları için sözleşme dayatmasını ve geri adım atmasını ele alarak, tartışmanın yeni olmadığını fakat sosyal medyanın sonuç alma gücünün ortaya çıktığını söyledi.

Ödeal, fintek dünyasında 6. yılı geride bıraktı!

Türkiye’yi Cepte POS ile tanıştırarak 6 yıl içinde alanının lideri haline gelen ödeme kuruluşu Ödeal; 2020 finansal sonuçlarına göre, 81 ilde 64 sektörde hizmet vererek, 40 bin üye işyerini aşma başarısı gösterdi.

2021 ininal için büyüme ve dönüşüm yılı olacak!

Finansal İnovasyon ve Teknoloji Derneği’nin “2021’de ödemeler sektörünü neler bekliyor” çevrimiçi etkinliğinde konuşan ininal Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gülben Yağcı, ininal’ın 2021 yılı planlarını, fintech sektörünün 2021 ajandasını ve açık bankacılığın Türkiye’deki geleceğini anlattı.

Pandemiden Etkilenen Yeme-İçme Sektörüne Visa’dan Kapsamlı Destek!

TURYİD (Turizm, Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği) ile sektörü desteklemek üzere ortak çalışma başlatan Visa, bir yandan da mevcut iş birliklerine ek olarak Fuudy ve GastroClub ile de ortak kampanyalar yürüterek yemek siparişlerinin dijitalleşmesine öncü olan projeleri hayata geçiriyor.

Sipay, Avrupa, ABD ve BAE Hedefiyle Büyümeye Devam Ediyor!

Yeni nesil ödeme çözümleri sunan finansal teknoloji şirketi Sipay, faaliyet alanını genişleterek Avrupa, ABD ve BAE açılımı yapacağını duyurdu.

Identify Türkiye’de faaliyetlerine başladı!

Türk girişimciler Neslihan Özbuğutu Ortakasapbaşı ve Taner Ortakasapbaşı’nın kurduğu ve bugün Almanya’nın en büyük kimlik yönetim platformu (IMPaaS) sağlayıcılarından biri olan Identify, Türkiye’de şirket kurarak faaliyetlerine başladı.

Workup Girişimcilik Programı 7. dönem mezunlarını verdi

Türkiye İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu Workup Girişimcilik Programı’nın 7. dönem girişimleri mezun oldu.

Pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirilen ve canlı yayınlanan Demo Day etkinliğine; iş dünyası ve girişimcilik ekosistemin önemli temsilcileri, melek yatırımcılar, girişim sermayesi şirketleri, hızlandırma ve kuluçka programlarının yöneticileri ile İş Bankası ve iştiraklerinin üst düzey yöneticileri katıldı.

7. dönem Workup Demo Day etkinliği, önceki dönemlerden farklı olarak panel formatında gerçekleşti. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin katıldığı açılış paneliyle başlayan etkinlik; Workup Programı Lider Mentoru Ömer Erkmen, Kolektif House Kurucu Ortağı Ahmet Onur ve İş Bankası Girişimcilik Birim Müdürü Emre Ölçer’in mezunlarla gerçekleştirdiği panellerle devam etti. Panellerde Workup 7. dönem mezunu 14 girişim, (Arvia, Bakiyem, Bobu, Emoty.ai, Evimdekipsikolog, Huma Breath, Ingosa, Innerjoy, Inspakt, Oreka, Pirahas, Popupsmart, Triwi, Tuvis) iş modellerini ve yol haritalarını aktarma imkanı buldular.

2017’de başlayan Workup Girişimcilik Programı’na, geçtiğimiz yıl yapılan 1.550 başvuru ile birlikte toplam 12 bin başvuru yapıldı, yüzlerce girişimle bir araya gelindi. 98 girişimin kabul edildiği programdan 7. dönem ile birlikte toplamda 74 girişim mezun oldu. Mezun olan her 4 girişimden 3’ünün girişimcilik yolculuğuna devam ettiği programa dahil olan 23 farklı girişim, şimdiye kadar toplam 4 milyon ABD Doları yatırım aldı.

Identify Türkiye Röportajı

Identify’ın kurucuları Neslihan Özbugutu Ortakasapbaşı ve Taner Ortakasapbaşı ile Fintechtime Dergisi Ocak & Şubat sayısı için özel bir röportaj yaptım. 

FinTech alanında haftanın gündemi 35 

12 – 17 Ocak 2021 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi de okuyabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir