Global Girişimcilik Kongresi GEC18IST Başlıyor

Global Girişimcilik Kongresi GEC18IST, 16-19 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da başlıyor. 170’i aşkın ülkeden 3.000 den fazla katılımcının yer alacağı kongre hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Global Girişimcilik Kongresi GEC18IST Başlıyor!

Dünyanın en kapsamlı girişimcilik ekosistemi paydaş toplantısı olarak kabul edilen Global Girişimcilik Kongresi, 16-19 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.

170’i aşkın ülkeden 3.000 den fazla katılımcının yer aldığı kongrede 300’den fazla uluslararası uzman konuşmacı, 150’den fazla oturumda izleyicilerle buluşacak.

 

 

GEC18IST’in sloganı “GLOBAL BİR EKOSİSTEM İNŞA ETMEK”!

Türkiye’nin girişimci gücünü uluslararası platformda sunmak adına önemli araçlardan biri olan Global Girişimcilik Kongresi’nin nihai amacı, bölgesel ve uluslararası girişimcilik merkezi olan, dünyaca önemli konferans ve seminerlere ev sahipliği yapan, coğrafi konum avantajı ile Asya’yı Avrupa’ya bağlayan İstanbul’u küresel bir girişimcilik merkezi haline getirmek. Bu amaçtan hareketle GEC18IST’in sloganı “Global bir Ekosistem inşa etmek” olarak belirlenmiş.

Her sene farklı bir ülkede gerçekleşen GEC’nin onuncu yılında Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenmesi ülkemizin girişimcilik gücünün uluslararası sahnede sergilenmesi için büyük bir fırsat olacak.

Bugün Hilton Bomonti’de düzenlenen GEC18IST basın toplantısında detayları paylaşılan kongre, uluslararası girişimcilik dünyasının en büyük organizasyonu olma özelliği taşıyor.

Tüm girişimcilik ekosistemi üyelerinin katılımına açık olan kongre; TOBB, TİM, Habitat Derneği ve Endeavor Derneği’nden oluşan konsorsiyumun ev sahipliğinde 16-19 Nisan 2018 tarihlerinde Hilton İstanbul Bomonti Otel’de gerçekleştirilecek.

 

GEC18IST

GEC18IST

 

İstanbul Organizasyon Komitesi Platform Başkanı Ali Sabancı, Platform Genel Müdürü Didem Altop ve üye kurumları temsilen Endeavor Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli, Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar’ın katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında öne çıkan başlıklara gelince…

 

GEC18IST Platform Başkanı Ali Sabancı:

“GEC18IST’in 2 seneyi aşan hazırlık süreci Türkiye’nin girişimcilik ekosistemi adına önemli bir işbirliği platformuna dönüştü. Kongre’nin stratejik partnerleri Koç Holding ve Sabancı Holding olurken, Resmi Havayolu Sponsoru da Pegasus Hava Yolları oldu. Toplam 65 kurum destekçiler arasında yer alıyor. Tüm bu kurumların desteği sayesinde, kongre 8 Milyon TL’yi bulan bir bütçeyle gerçekleştiriliyor. 16-19 Nisan’da tüm dünyada girişimcilik gündemini İstanbul’da birlikte belirleyeceğiz. Kongrenin İstanbul’da düzenlenmesi, ülkemizden “born-global” şirketler çıkmasına katkıda bulunacak ve İstanbul’un bölgesel bir girişimcilik merkezi olarak dünyadaki yerini güçlendirerek, ülkemizi bir yatırım merkezi olarak konumlandıracaktır. Ayrıca GEC18IST’in İstanbul’da düzenlenecek tek seferlik bir kongre olmasının ötesinde uzun soluklu bir dayanışma platformuna vesile olması beklenmektedir. Türkiye olarak global girişimcilik ekosisteminde aktif ve verimli bir şekilde rol alabilmemiz için, GEC18IST ile başlayan bu ortak dayanışma hareketinin gerçek bir platforma dönüşmesi gereklidir.” dedi.

 

Endeavor Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli:

“Türkiye’nin küresel pazara odaklanan, yenilikçi teknoloji üreten ve yeni nesil iş modelleri geliştiren etkin girişimcilik potansiyeli çok yüksek. Ancak, Türkiye’den daha çok global girişimci çıkarabilmemiz için sektörel öncelikler belirlemeye ve odaklanmaya ihtiyacımız var. Türkiye’ den, ileride milyarlarca dolarlık değere ulaşan yeni firmaların çıkmasının yolu buradan geçiyor. Endeavor Türkiye olarak yer aldığımız 30 ülkedeki uluslararası mentör ve yatırımcı ağımızı en yenilikçi ve yüksek büyüme potansiyeli olan Türk girişimciler için sektör önceliklerimiz doğrultusunda harekete geçirmeye devam edeceğiz.” dedi.

 

Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır:

“Yirmi yıldan uzun süredir Habitat olarak Türkiye’nin 81 ilinde gençlerle birlikte sürdürülebilir kalkınma misyonu ile çalışmalarımızı hayata geçiriyoruz. Kalkınma amaçlı e-dönüşümün hızlandırılması odaklı bütün çalışmalarımızda uluslararası kuruluşlar, hükümetler, yerel yönetimler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile çok paydaşlı ortaklıklar kurmayı her zaman için önemsedik. Eminim GEC18IST Türkiye’deki deneyimi küresel paydaşlara aktarma fırsatı yakalayacağımız çok güçlü, yeni iş birliklerine zemin hazırlayacak.” dedi.

 

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:

“71 bini aşkın ihracatçının temsilcisi Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, 2023 hedeflerimiz doğrultusunda yüksek katma değerli ihracat artışı ile küresel ticaret payımızı yükseltmek için inovasyon ve girişimciliğe büyük önem veriyoruz. Sürdürülebilir ihracat hedeflerimize ulaşabilmek için girişimciliğin ne denli önemli olduğunun farkındayız. İstanbul’u önce bölgesel ardından da küresel bir girişimcilik merkezi, bir hub haline getirmek ve Türkiye’den 2023 yılına kadar çok sayıda unicorn çıkarabilmek için önemli çalışmalara imza atıyoruz. GEC18IST esnasında dört gün boyunca iş ve girişimcilik dünyasının önde gelen isimleri ile dopdolu bir program oluşturduk. Girişimcilik ve inovasyon faaliyetlerimizde yer alan yerel networkümüzü de bu etkinlikte uluslararası katılımcılar ile bir araya getireceğiz.” dedi.

 

TOBB Başkan Yardımcısı  Ender Yorgancılar:

“GEC18IST’e ev sahipliği yapmayı İstanbul’un küresel bir girişimcilik merkezi olmasının önemli bir adımı olarak değerlendiriyoruz. Global Girişimcilik Kongresi’ne Türkiye’nin dört bir yanından katılım olmasını istiyoruz. Dünyanın en önemli girişimcilik etkinliğinin etkisinin İstanbul ile sınırlı kalmasını istemiyoruz. Bu nedenle tüm Türkiye’den TOBB Kadın ve Genç Girişimci Kurul Başkanlarını ve üyelerini de bu etkinliğe davet edeceğiz. Bu kongrenin kurul üyelerimize, girişimcilik ekosistemini güçlendirirken ilham vermesini ve dijital dönüşüm projelerine hız kazandırmasını umuyoruz.” dedi.

 

Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Oya Ünlü:

“Geleceğimiz için, eşiğinde olduğumuz Endüstri 4.0’ın hızına ayak uydurabilmek ve kaliteli eğitim, sağlık, gıda, su, tarım ve şehirleşme gibi öncelikli toplumsal konulara akıllı çözümler bulabilmek büyük bir fırsat olacak. Bu eşsiz fırsattan en etkin şekilde yararlanabilmemiz için de özel sektör, kamu, sivil toplum ve olmazsa olmaz yenilikçi girişimciler ile birlikte bir karşılıklı diyalog ve dayanışma ortamı yaratmak çok önemli. Koç Holding, Arçelik, Ford Otosan ve Yapı Kredi adına GEC de aktif rol almamız bu inancımızın göstergesidir. Paydaşlar arası bu diyaloğun devamını dileriz.”

 

GEC Platform Genel Müdürü Didem Altop:

“İstanbul’da 10. yılını kutlayacak Kongre boyunca Muhtar Kent (Coca Cola YK Başkanı), Guy Peri (P&G Chief Data Officer), Fadi Ghandour (Wamda Capital Chairman), Jeff Hoffman (Colorjar YK Başkanı), Yossi Vardi (4 Years From Now YK Başkanı), Daniel Isenberg (Babson Üniversitesi Girisimcilik Ekosistemi Projesi YK Başkanı), Christopher Schroeder (Yatırımcı ve “Startups Rising” Kitabı Yazarı), Kristen Schrieber (AB KOBİ Komisyon ve Politikalar Başkanı), Alex Salkever (Futurist ve “The Driver in the Driverless Car” Kitabı Yazarı) ve Zainab Salbi (#MeToo Kadın Hareketi Öncüsü) gibi uluslararası iş ve girişimcilik dünyası liderleri sahne alacak. GEC’de, ana seansların yanı sıra endüstri ve ekosistem trendlerinin tartışılacağı Paneller, konu bazlı araştırmalar ve vaka çalışmalarının paylaşılacağı Learning Hub’lar, atölyelerin gerçekleşeceği Workshop Hub’lar ve networking fırsatı yaratacak saha ziyaretleri gibi 150’den fazla seans ve birçok farklı aktivite gerçekleşecek.” dedi.

 

GEC18IST

GEC18IST

 

Global Girişimcilik Kongresi GEC18IST Programı

15 Nisan PAZAR, 2018:

Startup Nations Ministerial (Kapalı Etkinlik)

 

16 Nisan PAZARTESİ, 2018:

Global Entrepreneurship Network (GEN) Yıllık Toplantısı (Kapalı Etkinlik)

 

17 Nisan SALI, 2018:

Global Business Angels Network (GBAN) Yıllık Toplantısı (Kapalı Etkinlik)

Global Entrepreneurship Research Network (GERN) Yıllık Toplantısı (Kapalı Etkinlik)

Ana Salon

09:00-11:00   Açılış Konuşmaları

16:00-18:00   Özel Konuşmacılar

Gün Paralel Seanslar ile sürecek.

 

18 Nisan ÇARŞAMBA, 2018:

Global Business Angels Network (GBAN) Yıllık Toplantısı (Kapalı Etkinlik)

Ana Salon

15:00-16:30   Özel Konuşmacılar

16:30-17:00   Devir Teslim Töreni ve Kapanış Konuşmaları

Gün Paralel Seanslar ile sürecek.

 

GEC18IST

GEC18IST

 

Global Girişimcilik Kongresi GEC18IST Konuşmacıları

GEC, geçtiğimiz yıllarda Kansas City, Dubai, Şanghay, Liverpool, Rio, Moskova, Milan, Medellin ve Johannesburg’da gerçekleşmişti.

Kongre boyunca Muhtar Kent (Coca Cola YK Başkanı), Guy Peri (P&G Chief Data Officer), Fadi Ghandour (Wamda Capital Chairman), Jeff Hoffman (Colorjar YK Başkanı), Yossi Vardi (4 Years From Now YK Başkanı), Daniel Isenberg (Babson Üniversitesi Girisimcilik Ekosistemi Projesi YK Başkanı), Christopher Schroeder (Yatırımcı ve “Startups Rising” Kitabı Yazarı), Kristen Schrieber (AB KOBİ Komisyon ve Politikalar Başkanı), Alex Salkever (Futurist ve “The Driver in the Driverless Car” Kitabı Yazarı) ve Zainab Salbi (#MeToo Kadın Hareketi Öncüsü) gibi uluslararası iş ve girişimcilik dünyası liderleri sahne alacak.

 

Global Girişimcilik Kongresi GEC18IST Kayıt

Kongrenin detaylı programı ve kayıt için: gec.co
Türkçe bilgilendirme sitesi için: gec18istanbul.com

 

Gelecek olanlarla görüşmek üzere.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir