Kişisel Gelişimde Yeni Bir Dönem!

Kişisel gelişiminize önem veriyor ve yeni uygulamaları takip ediyorsanız bu yazım tam size göre. Dün “Atlarla Kişisel Gelişim“ programına davetliydim. İç dünyamıza doğa temelli bir yolculuk imkanı sunan bu eşsiz deneyimi sizlere anlatmak istiyorum.

 

Önce atlarla başlayalım.

Binlerce yıldır birlikte yaşadığımız atlar, cesur ve atılgan olduğu kadar sahibine son derece itaatkar canlılar. Fırsat buldukça at binmeyi seven biriyim ve at üzerinde yaptığım yolculuklar; doğayla bütünleşme, kendini dinleme ve çevreye farklı bakabilme olanağı sunarken beni sakinleştirir.

 

Atla_geliselim1

 

Davete ilgim de bu yönde oldu, kişisel gelişimine önem veren biri olarak ve atların bu konuda bana öğretebileceklerini merak ederek İstanbul Atlı Spor Kulübü’nde gittim.

 

Atla Gelişelim’in kurucusu İlginay Göbüt Göksel, öğrencilik yıllarını yurtdışında geçirmiş ve mezun olduktan sonra aktif iş yaşamının içinde yer almış ışıltılı ve güzel bir kadın. Plazalarda çalışırken bunalmış ve farklı bir çalışma hayatının hayalini kurmaya başlamış. Bu sebeple yine yurtdışına yönelmiş ve Atla Gelişim programına katılarak At Rehberli Eğitmen (Equine Guided Educator) sertifikasına sahip olmuş. Böylelikle hayatın her alanından kişilere (ev hanımları, tercih belirlemekte zorlanan öğrenciler, sezgi gücünü ortaya çıkarmakta zorlanan yöneticiler, ilişkilerinde sorun yaşayan aileler… ) kişisel gelişimleri için atların rehberliğinde eğitimler ve koçluk seansları vermeye başlamış.

 

Atla_Geliselim4

Atlar enteresan hayvanlar. Hisleri bizim gibi değil, algıları çok açık. Hisleri algılama kapasiteleri 15 milyon metre küplük devasa bir alan. Bu sebeple iç sesinizi onlara yansıtırken, tepki alabilmeniz kolaylaşıyor.

Çok hassaslar ve gözlem yapma yetenekleri çok güçlü. Dolayısıyla sizin aklınızdan geçenlere ve beden dilinize hemen tepki veriyorlar. Sizinle iletişime geçerken hislerini kullanarak harekete geçiyorlar.

 

Atla_Geliselim3

 

“Atla Gelişelim” de at binmeden, atla iletişime geçilerek, kişinin ruhsal sıkıntılarıyla, yaptığı hatalarla, kişiliğindeki sorunlarla yüzleşmesi sağlanıyor. Yani insanlar atlar aracılığıyla eğitiliyor.

Avrupa’da uzun yıllardır bilinen bu eğitim, önce teori ile başlıyor sonrasında ise manejde atla yirmi dakika eğitimin pratiği yapılıyor. Böylelikle atın yanında sessizce durup, kendinizi dinleyip yine kendinizle yüzleşebiliyorsunuz.

 

Atla_Geliselim2

 

Atın çevresinde ilk olarak çevresel sınırı, sonra bağlantı sınırı ve en son kendi sınırı var. Her çizgiye bastığınızda attan bir sinyal alıyorsunuz. At izin verirse ilerlemeye devam ediyorsunuz. At olumsuz bir enerjiniz, çekinceniz varsa hissediyor ve yanına hemen yanaştırmıyor. Tıpkı sizin yansımanız gibi… Başkalarına güvenmeyi, özgüveni geliştirmeyi, sözsüz iletişimi, sezgisel gücü kolayca atlardan öğreniyorsunuz.

Seans sonrasına ise İlginay Hanım, atı nitelendirmenizi ve yaşadıklarınızı anlatmanızı istiyor. Böylelikle aslında kendinizin, iç dünyanızın ve ruh durumunuzun gizemleri ortaya çıkıyor. At sizinle bütüneşiyor ve çözümsüz gibi görünen sorunlarınızı ortaya çıkaran bir araç vazifesi görüyor.

 

Çok ilginç öyle değil mi?

 

Atlarla_Geliselim7

Sizler de, İlginay Hanım’ın rehberliğinde yaşanan bu eşsiz deneyimden iki kategoride faydalanabilirsiniz. Kişisel ve Kurumsal Koçluk.

 

Kişisel Koçluk:

 • Hayatın değişim dönemleri,
 • İlişkiler,
 • Kalıcı değişimler yaratmak,
 • Hedef ve tutkuları netleştirmek,
 • Aile ve iş hayatını dengeleme konularına ışık tutuyor.

 

Kurumsal Koçluk ise;

 • Liderlik gelişimi
 • Yetenekler farkındalığı koçluğu
 • Hedef ve tutkuları netleştirmek
 • İş tasarımı ve uygulaması
 • Müşterilerle uyumlu ilişki geliştirmek
 • Sürdürülebilirlik konularında yol gösteriyor.

 

Atla_Geliselim8

Ben, dün katıldığım seansta hem mutlu oldum hem de liderlik vasıflarımı sorguladım. Grupta 5 kişiydik ve ben lider pozisyondaydım. Arkadaşlarımı gözlemledim ve tedirgin olanları güçlendirmek adına el ele tutuşmamızı önerdim. Bize rehberlik edecek “Onur” isimli ata bu şekilde yaklaştık. Onur, kendisi için güvenli bir mesafede yaklaşmamızı bekledi ve ona dokunmamıza izin verdi. Bu kısa süreli deneyim bana; hızlı düşünme ve karar alma, empati kurma konularında yol gösterdi.

Doğadan gittikçe uzaklaştığımız, iletişimi tek yönlü kabullendiğimiz, iş ve özel hayatımızdan bunaldığımız şu günlerde atlardan öğrenecebileceğimiz çok şey var.

 

Atla_geliselim_6

 

Atlar iç dünyanızın aynaları, gerçekleri bize çarpıcı bir şekilde yansıtıyorlar.

Atlardan sezgisel iletişimi öğrenebiliriz.

Beden diline dair doğal detayların farkına varabiliriz.

Atların geri bildirimleri gerçek, doğal ve tarafsız bir kaynaktan tepki alabilmek eşsiz bir deneyim sunuyor.

Kendimizi keşfetmemizi kolaylaştırıyorlar.

Gerçekten ne istediğinizi anlamamamızı sağlayarak, karar sürecimizde bize rehberlik ediyorlar.

Ve kendimizi değiştirmek için bizi harekete geçiriyorlar.

 

Yetmez mi 🙂

 

Sorunlarınızın çözümünü yine kendinizde bulmanızı sağlayacak, kendinizle yüzleşebilmenize olanak sağlayacak bu harika deneyim için

İlginay Göbüt Göksel ile iletişime geçebilir, aşağıdaki hesapları takip ederek daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Atla_geliselim_Logo

 

Web sitesi

Facebook

Twitter

Instagram

 

ATLA GELİŞELİM VTR SEMİNER from Atla Geliselim on Vimeo.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir