Meerkat mı Periscope’mu? 

Geçen yıldan beri 2015’in videoların yılı olacağını konuştuk.

Bundan hareketle yeni uygulamalar teknolojik hayatımıza girdi. Facebook hesabımızla bağlanıp video akımları yaratabileceğimiz Riff, Twitter hesabımızla bağlanıp canlı yayın yapabileceğiniz Periscope ve onun en yakın rakibi “kullanıcıya video çekimlerini bulunduğu yerden başkalarıyla kolayca paylaşma imkanını getiren” Meerkat, bu uygulamaların en başında geliyor.

Sosyal medyada canlı yayın dönemi başladı. Bu açıdan Periscope ve Meerkat arasında kıyasıya bir rekabetin yaşanacağı muhakkak.

Bu uygulamaların yaygınlaşması için kullanımlarının çok yönlülüğünü ortaya koymak açısından reklam ajanslarına ve celebrity’lere büyük iş düşüyor. Potansiyelin herkes farkında ancak henüz peşinden bir kitleyi sürükleyecek ve bu uygulamaların kullanımını yaygınlaştıracak bir çalışma (henüz) bulunmuyor.

Sonuçta canlı yayın riskli bir durum. Tüm gerçekliğinizle ve yapacağınız olası hatalarla izleyenlerin karşısındasınız. Belki de bu yönü bu iki uygulama konusunda duyulan merak ve heyecanı arttırıyor ama doğallığı ve samimiyeti de beraberinde getiriyor.

Riff’le ilgili yazdığım yazıyı belki hatırlarsınız. İlerleyen günlerde oldukça yaratıcı çalışmalar için kullanılabileceğini düşünüyorum. Meerkat ve Periscope’un özelliklerine ve farklılıklarına gelince…

 

meerkat

 

Meerkat ne ilk canlı yayın uygulaması ne de bu alanda ilk sosyal medya paylaşım ağı. Ancak geniş katılımlı konser, film, festival gibi etkinliklerde rağbet görüyor.

Meerkat’ın Özelliklerine gelince,

Meerkat’ın sembolü Afrika kökenli bir etobur olan Mirket. Mirketler koloni halinde yaşayan, sosyal canlılar. Bu sosyal yapıları sebebiyle uygulama için sembol olarak kullanılıyorlar.

Canlı yayın, takipçilere bildirim ile duyuruluyor.

Yayınların tekrarı yok, izleyiciler yayını kendi takipçilerine izletebiliyor.

Planlanmış olarak bildirilen yayınlar takipçilere bildiriliyor.

Canlı yayınlar telefona kayıt edilebiliyor ancak bulut ortamında saklanamıyor.

Yayın yaptıkça puan topluyor ve sıralamalarda üst sıralara doğru ilerliyorsunuz.

Meerkat şimdilik sadece iOS cihazlarda kullanılabiliyor.

 

periscope

 

Periscope’a gelince,

Periscope, canlı yayın yapabileceğiniz ve yapılan canlı yayınları izleyebileceğiniz bir Twitter uygulaması.

Uygulama üzerinden dilerseniz sadece istediğiniz kişilere canlı yayın yapma şansınız bulunuyor.

Canlı olarak izlenemeyen yayınların daha sonra izlenmesi mümkün kılınıyor.

Periscope’u kullanmak için twitter hesabınız olması gerekiyor. Ücretsiz uygulamayı indirdikten sonra, twitter hesabınızla giriş yapıyorsunuz.

Açılan ekran üzerinde yayın sembolüne tıkladığınızda mevzut yayınları görüp, izleme şansınız bulunuyor.

Share Broadcast seçeneğine dokunarak Priscope’da herhangi bir canlı yayını paylaşabiliyorsunuz.

Periscope’da canlı yayın yapan herhangi bir kullanıcı ile sohbet etmek için “Say something” metnine dokunmanız yeterli.

Bu uygulama ile yapılan canlı yayınlar tüm Periscope kullanıcıları tarafından görülebilir

Periscope ile paylaşacağınız canlı yayınları belli kişilerin izlemesini istiyorsanız “Search People” bölümünden kişi seçimi yapmalısınız.

Twitter adınız ne ise Periscope uygulamasında o kullanıcı adı görünüyor, dolayısıyla kullanıcı adı değişikliği yapmak için twitter kullanıcı hesabınızı da değiştirmeniz gerekiyor.

 

Meerkat_Periscope

 

Her iki uygulamanın da öne geçebilmek için farklılık sunması gerekiyor. Bu konuda Meerkat’ın yenilikler için hazırlandığı konuşulmaya başladı bile.

Ben şimdilik uygulamalardaki canlı yayınları uzaktan izlemeyi tercih ediyorum ancak yayın konusunda Meerkat’ı global açıdan da bir tık daha önde buluyorum.

Riff konusunda ise bir deneme yaptım ancak ne ilgi gördü ne de klibime eklenen arkadaşım oldu. Belki bunun sebebi ilgi çekmeyecek bir çalışmaya yer vermiş olmamdır kim bilir?

 

Geçmişte canlı yayın konusunda ustream’in başarılarılarını ve bu alana katkılarını biliyoruz. Yurttaş gazeteciliği konusunda hepimizi heyecanlı ve yayın dolu günler bekliyor.

Önümüzdeki günlerde bu üç uygulamanın çok konuşulacağını ve yaratıcı çalışmaları besleyeceğini düşünüyorum. Şimdilik bekleyip göreceğiz 🙂

 

 

  1 Yorum

  1. Avatar Onur   •  

    Açıklayıcı bir yazı olmuş. Meerkat üzerinde yayın açınca nedense izleyici gelmiyor. Ancak Periscope ‘un tadı başka 🙂 Periscope üzerinden beni takip edebilirsiniz 🙂 -> @onurgedik01

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir