People Make the Brand’in Ardından

Bu yıl dördüncü defa gerçekleşen People Make The Brand’in ardından neler oldu neler. Alanında birbirinden değerli konuşmacıları dinlediğimiz İşveren Markası Konferansı, People Make The Brand‘de aldığım notları sizin için derledim.

Lütfen okumaya devam edin…

People Make the Brand

Konferans, işlenecek vaka sayısı ve konuşmacı çeşitliği ile Orta Doğu’nun en büyük işveren markası konferansı olma özelliğini taşıyor. İşte aldığım notlar…

16

People Make the Brand konferansı sunucu, Hikaye Anlatıcısı ve Yazar Sinan Sülün açılış konuşması ve anlattığı hoş bir kısa hikaye ile start aldı.

People Make the Brand konferansının yaratıcısı ve küratörü Evrim Kuran’ın sunumu ile başlayan etkinlik, işveren ve markaların nasıl daha yüksek iletişim ve etkileşim içinde olabileceğine dikkat çekti.

15

Kuran sunumunda Türkiye’nin genç bir ülke olduğuna vurgu yaparak, ama bu ülke gençlerini seviyor mu sorusuna yanıt aradı.

“Şirketler gençleri seviyor mu? Geleceğimizi gençler üzerine kurgulamamız gerekiyor.” şeklinde sözlerini sürdüren Kuran; Türkiyenin şirketleri 2 jenerasyondan oluştuğunu, farklı kuşaklar ve kültürler bir arada harmanlanması gerektiğini belirtti.

13

2025 yılında çalışan nüfusun %65’i Y jenerasyonundan oluşacağına dikkat çeken Kuran, topluma ve ekonomiye bu jenerasyonun kararlarının şekil vereceğini sözlerine ekledi.

 

Türkiye’de tanımlanamayan genç işsizliği var. Türkiye yetenek kıtlığı oranı çok yüksek. Bu da şirketlerin pozisyon doldurmakta güçlük çekiyor.

 

14

Kuran etkili sunumunu değişen iş ikliminde şirketler kendini sorgulamalı, gelecek engelli mi gelecek uyumlu mu? sorusu ile tamamladı.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen etkinlikte sahneyi Garanti Bankası İşveren Marka Yöneticisi Nurdan Taş “Çalışan Deneyimine Dijital Yaklaşım” sunumu ile  aldı.

Taş, Garanti Bankasının 70. yıl kutlamalarında çalışanlarla beraber ortaya çıkardıkları sinerji ve etkileşimden söz etti.

12

Çok yüksek olmayan maliyetlerle, dijital etkileşimi de işin içine katarak Garanti çalışanlarına dokunarak, uzun süreli bir etki yaratmayı başardıklarını belirten başarılı yönetici, bu kutlamanın bir gün yerine aylarca süren, çalışanları da içine katarak ciddi bir marka bilinci oluşmasına yardımcı bir uygulama olduğunu belirtti.

Universum Global Strateji Bşk.Yrd. Richard Mosley “İşveren Markası Metrikleri Performansa Giden Yol” sunumu ile  işveren markası konferansında bu yıl da boy gösterdi.

11

Mosley bir çok ileri düzey çalışanın performanslarının 12 ila 24 aylık süreçlerde ölçümlendiğinden söz ederek, işletmelerin aslında gerçekten kimlere ihtiyaç duyduğunun önemini vurguladı.

Doğru yetenekleri doğru pozisyonlarda görevlendirmenin önemine değinen Mosley, LinkedIn üzerinde yapılan bir ankette çalışanların %37’sinin statü ve paradan çok o işi yapma amaçlarının ne olduğuna odaklandığını, bu kişilerin de çalıştıkları alanlarda fark yarattığını anlattı.

 

Sizin onları nasıl gördüğünüz kadar, yeni yetenek ve potansiyel çalışanların da şirketinizi nasıl gördüğü önemli.

 

Mosley, iş yeriniz için aradığınız yetenekleri hangi kanallar üzerinden bulabileceğinize dikkat çekerek, dijital kanalların artık çok daha önemli bir kavram olduğunu, insan kaynakları sitelerinin yanı sıra farklı sosyal mecralardaki farklı hedef gruplar üzerinden de yeni yeteneklere erişilebileceğini belirtti.

Heineken Küresel İşveren Markası Lideri Alfonso Aunon Garcia “Yaratıcılık Fark Yaratan Bir Kimyadır” sunumuyla sahne aldı.

9

Garcia bir çalışanın marka yolculuğunda en önemli farkı yaratan kavramın yaratıcılık olduğunu belirterek sözlerine başladı.

Genç isim Heineken markasının dünyada yarattığı etkiden bahsederek, duygulara dokunan ve duyarlı bir marka olmak için çalıştıklarını sözlerine ekledi.

8

Heineken’in amacı olan tüketicilere ulaşmak için, amacı olan çalışanlara ihtiyaç duyduğunu açıklayan Garcia, şirketin DNA’sını oluşturmak için çok uzun bir yol katettiklerini belirtti.

 

Yaratıcılık Heineken için eşsiz yetenekler yaratmak, tüketicilere ilham vermektir.

 

Garcia Heineken’in yeni Go Places uygulaması ile internet üzerinden bir kaç adımda şirket çalışanı olabilmeyi sağlayan yeni bir sistemden söz ederek bir de demo yaptı.

Procter&Gamble Yetenek Kazanım Lideri Cem Canikoğlu “Küresel işveren markası inşa etme yolculuğunu” anlatmak üzere sahne aldı.

Canikoğlu, dijital dünyanın işveren ve çalışanların hayatına hızlı bir şekilde girmesi ile P&G’nin bu yeni sosyal çalışan etkileşimi konusunda nasıl aksiyon alarak bir fark yarattıklarını anlattı.

7

Başarılı lider, Avrupa’da 35 şehirde gençler ile yaptığı söyleşi ve araştırmalar sonucunda 5 Avrupa ülkesinde fokus gruplar oluşturup, genç/öğrenci kitlesinin işveren beklentilerini ortaya çıkararak kurum için daha uygun bir hedef yetenek kitlesi üzerinden işe alım gerçekleştirmeye çalıştıklarından söz etti.

 

Hedef kitle her ne kadar farklı olsa da aslında aynı. Asıl mesele sizin onlara nasıl baktığınız.

 

6

Caniklioğlu P&G’nin tüm ülkelerde işe alım sürecinde İngilizce’nin ana dil olarak kullanıldığını ancak lokalizasyon konusunda yeni fikirlere açık olduklarını dile getirerek sunumunu tamamladı.

Caniklioğlu’nun ardından “Genç yetenek etkileşiminde data ve içerik nasıl buluşuyor?” sunumu ile anlatsin.com Girişimcisi Eril Gün Ezerel People Make the Brand etkinliği katılımcılarına seslendi.

Ezerel sunumuna karşınızdaki insalara 3 şey, Bilgi, Deneyim ve Fiziksel şeyler verebileceğimizi bunların en önemlisinin bilgi olduğundan söz ederek başladı.

5

Kariyer alanındaki ciddi bilgi eksikliğinin kendi projeleri için ilham kaynağı olduğunun altını çizen genç girişimci, kime hangi bilginin verilmesi gerektiği, tüketici motivasyonu  konusunda yaptıkları araştırmaların sonuçlarını, sitelerini daha fazla geliştirmek için kullandıklarını, kullanıcıların ise %80’inin mobil üzerinden ziyarette bulunduğunu anlattı.

Sitenin kullanıcılarının genelde kendi akranlarının deneyimlerini merak ettiğinin altını çizen Ezerel, her bilginin bir alıcısı olduğunu, bir şeyler satmak için insanlara karşılıksız olarak bir şeyler vermenin gerekliliğinden söz etti.

 

İnsan kaynakları sektöründe herkes karşısında gerçek bir yüz görmek ister.

 

anlatsin.com’un insanların kariyer seçimlerinde doğru bir yol izlemelerine yardımcı olduğunu ifade eden Ezerel, kişilerin henüz lise çağındayken kariyer planlarının oluşturulmasının önemine değindi.

Finalde “İşveren markası çalışmalarını gerçek içgörü ile nasıl destekleriz?” sunumuyla Universum Global’den Claudia Tattanelli sahne aldı.

4

Küresel iş gücünün karşısına çıkan sorunlardan söz eden Tattanelli bunlardan bazılarının teknolojik devrim, çoklu jenerasyon işgücü, ve yetenek havuzunun darlığı olduğunu anlattı.

3

Tattanelli, 5 yıl içerisinde S&P 500 listesinde bugüne kadar adını hiç duymadığımız şirketlerin olacağı ön görüsünü de dile getirdi.

 

Yetenekli kişilerle çalışmak fark yaratır. Kodak 1889’da kuruldu 2012’de iflas etti. 2015’de UBER, Facebook, airbnb gibi şirketler dünya lideri.

 

Z jenerasyonunun tam bir start up jenerasyonu olduğuna değinen başarılı yönetici,  Türkiye’de bu jenerasyona ait bireylerin %55’i kendi girişimlerini kurmak ve işletmek istediğinin altını çizdi.

Tattanelli, ilham verici amaçlara sahip şirketlerin yetenekler tarafından daha fazla tercih edildiğini, bu fikre sahip şirket çalışanlarının daha motive, odaklı ve verimli olduğuna, şirketlerin artık bu tip bakış açısını yakalaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Profesyonellerin bir çoğunun çalışanlarından memnun olmadığının altını çizen Claudia Tattanelli, şirket kültürünün, şirket imaj ve bilinirliğinden daha önemli bir kavram haline geldiğini, tüketici ve çalışanların bu kriterler üzerinde tercihlerde bulunmaya başladığını belirtti.

10

Fuaye alanında konunun profesyonelleri bir araya gelirken, Garanti Bankasının organize ettiği etkileşimli harita, katılımcıların tercihlerini canlı olarak yansıttı ve son derece ilgi çekti.

People Make the Brand konferansı bundan önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda insan kaynakları dünyasını bir araya getiren bir etkinlik olmasının yanı sıra, alanlarında uzman konuşmacıların; İşveren markası metrikleri, Global işveren markalarının lokal uygulamaları, Çalışan değer önermesi geliştirme süreci, Sürdürülebilir işveren markası stratejileri gibi konulardaki paylaşımları sayesinde yine sektörün fark yaratan toplantılarından birine ev sahipliği yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir