PepsiCo Türkiye İle Patates Hasadı!

Blogger arkadaşlarım ile geçtiğimiz hafta sonu PepsiCo Patates Hasadı Etkinliği için Kapadokya’da idik. Etkinlik öncesi heyecanımı ve beni mutlu eden sürdürülebilirlik çalışmasını bir önceki yazımda belirtmiştim. Etkinlik sonrası taze bilgiler, deneyimler ve yeni dostluklar ile geri döndüm 🙂

Gezinin tamamı benim için büyük mutluluk. Daha önce dip sos yapmamış biri olarak ilk deneme çalışması, PepsiCo yetkilileri ile tanışmak ve çalışmaları onların ağzından dinlemek, patatesin tarihçesini öğrenmek ve ellerimle topraktan söküp avucuma almak benim için benzersiz bir deneyimdi.

PepsiCo_Hasatta6

PepsiCo yetkilileri ile tanışmak benim için önemliydi çünkü evime giren ürünleri severek tüketiyor ve nasıl üretildiklerini merak ediyordum. Ülkemize ve ekonomimize sağladıkları istihdam çok önemliydi, okuduğum makalelerde bahsedilen çalışma koşulları ve verim artırım çalışmaları her zaman ilgimi çekiyordu. Projelerini ve bu ülke için yaptıklarına şahit olduğumda duygulandım.

PepsiCo Türkiye yetkilileri, Lay’s ve Ruffles için kullanılan patateslerin üretim koşulları, çeşitleri, hasatı, sürdürülebilir tarım çalışmaları, misyonları ve gelecek hedefleri konusunda bilgilendirdiler.

Etkinliğimiz, 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu tabakaların, yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmış doğa harikası Kapadokya’da yapıldı.

PepsiCo_ile_Kapadokya

Güzel atların ülkesi; mimarisi, bitki ötüsü ve bambaşka bir evrendeyemiş hissi uyandıran görüntüsü ile, en az bu bölge kadar özel besinlere topraklarını açmış. Bunlardan biri de patates. Üstelik patatesinin en verimli ve sağlıklı şekilde yetişebilmesi için teknoloji ile desteklenen bir gelecek projesine de ev sahipliği yapıyor. PepsiCo’nun öncülük yaptığı ve PepsiCo Agro ekibi tarafından geliştirilen “Sürdürülebilir Tarım” projesi.

Şimdi PepsiCo Patates Hasadı notlarımdan ve fotoğraflarımdan derlediğim keşif turuna benim gözümden bakmaya ne dersiniz? Keşif dolu yolculuğumuzu anlatmaya başlıyorum.

 

PepsiCo_Hasatta_Fundalina

İlk gün eğlenceli bir yolculuktan sonra otelimize vardık ve çok sıcak bir şekilde karşılandık. PepsiCo Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Didem Şinik tarafından yazılan mektup ve bu çok özel hediye bizim için ilk sürprizdi.

Aşağıda sizler için hızlı bir ilk gün turu var.

 

Sabah muhteşem bir manzaraya karşı uyandık. Kahvaltının ardından Didem Şinik’in coşkulu sunumu, Vedat Başaran’la patatesin tarihi ve Dip sos denemesi yapacağımız atölye çalışması ile keşif turumuza başladık.

PepsiCo_Hasatta1

Patates yaşayan bir süper kahraman. Tarihte savaşları durdurmuş, kıtlığa çözüm olmuş ve nice hayatlar kurtarmış, lezzetiyle toplumları birleştirip yeni ticaret yolları kurulmasına sebep olmuş eşsiz bir bitki meyvesi. Düşünsenize yemek yaparken tuzlu olduysa içine patates atarız, hızlı ve lezzetli yemek yapmak için yine onu kullanırız, yemek lezzetsiz olursa patates garnitürümüz ile tabakları güzelleştiririz ☺

 

Vedat Başaran’ı dinlemek büyük keyif veriyor ve dip sos denemesi için atölye çalışmasına geçiyoruz.

PepsiCo_Hasatta4

 

Sırada Göreme Açık Hava Müzesi, Paşabağları Fotoğraf çekimi ve Çanak atölyesi gezimiz var.

PepsiCo_Hasatta2

Akşam üzeri otelimize dönüyoruz ve muhteşem manzara yine bizi bekliyor. Tarihi mekanlar, benzersiz oluşumlar hepimizi derinden etkiliyor. Türk gecesi için artık hazırız ama her dakikasının eğlenceli ve süprizli olacağını henüz tahmin edemiyoruz.

PepsiCo_Hasatta7

Sabah erken saatte ama yaşadıklarımızı hatırlayıp gülümseyerek uyanıyoruz. Lady rosetta’ları elimizle toplayacağımız hasat için heyecanlı ve hazırız.

 

Hasat öncesi PepsiCo Agro ekibi ile tanışıyor ve PepsiCo’nun Fayda Gözeten Performans ilkeleri adına titizlikle yürütülen sürdürülebilir tarım planlarını dinliyoruz. Sürdürülebilirlik genel anlamıyla bence, şimdiki gelecek zamanı düşünmek olarak tanımlanabilir. Yakında hepiniz bu terime aşina olacaksınız çünkü kaynaklarımız hızla tükeniyor ve sürdürülebilirlik global bir çalışmayı gerektiriyor. Büyük ve öncü kuruluşlar olmadan, fedakarlıkla geleceğe yatırım yapılmadan yürütülebilmesi mümkün değil.

PepsiCo_Hasatta5

PepsiCo üretim yaptığı bu değerli bölgede; doğal kaynaklara dikkat ederek, verimliliği arttırarak, enerji tüketimini azaltarak, kendi Organo-Mineral gübresini üreterek, karbon ayak izini azaltan çalışmalar yapıyor. Üstelik bu sürdürülebilir tarım politikasını, Türkiye’de 27 tedarikçi ve 350’den fazla çiftçiyi de dahil ettiği “Tarım Akademisi” ile yaygınlaştırıyor.

Yani bu topraklarda kalıcılar ve bu ülkeye değer veriyorlar. Doğal kaynaklarımızı bitirip, maksimum fayda sağlamak için suyu – toprağı tüketip, başka mecralara yol alma peşinde değiller. Önem veriyorlar, çevreyi koruyorlar, şimdiden geleceği düşünüyor ve kendileri gelişirken birlikte çalıştıklarını da geliştiriyorlar.

 

Hakan_Sari

Agro Teknik Müdürü Hakan Sarı’dan öğrendiğim I-Crop sisteminden de bahsetmek isterim.

I-Crop, PepsiCo’nun Cambridge Ünivsersitesi ile birlikte geliştirdiği özel bir yazılım ve kısaca özetlersek; üretim yapılan bölgede hava durumunu, toprağın su ve gübre ihtiyacını hesaplıyor. Erken uyarı sistemi ile de ilaçlamanın zamanında yapılmasını sağlıyor ve gereksiz ilaçlamanın önüne geçiyor.

Etkileyici öyle değil mi?

 

Sıfır atık politikası ise PepsiCo fabrikalarının küresel hedeflerinden biri. Bu doğrultuda Suadiye/İzmit’te faaliyetlerine devam eden PepsiCo fabrikasındaki anaerobik çürütme tesisinde organik atıklar, 2008 yılından beri biyogaza dönüştürülüyor. Gaz jeneratöründe elektrik ve ısı enerjisine çevrilen biyogaz ile fabrikanın ve patates depolama tesisinin yaklaşık %44’lük enerji ihtiyacı karşılanıyor.

 

Cem_Ozyurt

PepsiCo Türkiye gelecek 5 yıl içerisinde patatese harcadığı suyu ve patates üretiminde ve depolanmasındaki karbon ayak izini yüzde 50 azaltmayı hedefliyor.

 

Çoğunuz bilirsiniz mesleğim öğretmenlik. O kadar uzun zamandır öğretmenlik yapıyorum ki, öğrencilerimin saçları seyrelmeye, yolda selam verdiklerinde tanımamaya başladım. Yaklaşık 10 yıldır ise mesleğime ek olarak Avrupa Birliği projelerinde koordinator olarak proje geliştirip, eğitim sistemlerini ve çevre koşullarını inceleyerek Ulusal Ajans’a raporluyorum. Ülke sınırlarını aştığınızda, globalleşme ihtiyacı, çevre sorunları, sürdürülebilirlik konusunda yapılan çalışmalar hemen göze çarpıyor. Herkes istiyor ki, konu ile ilgili ülkesinde yapılan yenilik ve gelişmeler tüm ülkeler arasında bir köprü oluştursun.

Ve ben istiyorum ki, PepsiCo Türkiye ‘nin önderlik yaptığı sürdürülebilirlik çalışmalarına yeni markalar eklensin. Şimdiden geleceği düşünmek çok önemli bir misyon. Başka bir geleceğimiz, gidecek yerimiz yok. Bu bilinçle, maddi kaygı gözetmeksizin çevremizi, doğal kaynaklarımızı ve sağlığımızı düşünerek hareket eden ve çevreci bir misyon edinen PepsiCo Türkiye’ye; ülkem, gelecek nesiller ve kendi adıma teşekkür ediyorum.

Sizlerle birlikte olmak, patatesin öyküsüne dahil olmak ve geleceğe umutla bakmak çok güzeldi… Aşağıda fotoğraflardan oluşan bir gezi güncesi var, izlemenizi tavsiye ederim 🙂 Tekrar görüşmek ümidiyle …

Patates’in Gizemli Dünyasını gözler önüne seren Hasan Yalçın’a İnfografik çalışmasına buradan Hasan Yalçın | Tasarımcının El Çantası | ulaşabilirsiniz 🙂

PepsiCo Yetkilileri, Sayın Didem Şinik, İpek Büyükdağ, Zeynep Yüksel, Hakan Sarı ve Cem Özyurt’a,

Etkinlik daveti için Zarakol İletişim Hizmetleri’ne,

Bir dediğimizi iki etmeyen ve çevremizde anaç bir duvar oluşturan Aslı Pınar Tüfekçi ve Murat Karakaş‘a,

Her daim güler bir yüzle bizleri karşılayan EmpireEvent ailesinden Bengü Osmanoğlu ve Mesut Kurtuluş’a ve bizlere muhteşem bir konfor sunan Kapadokya Cave Resort & Spa’ya teşekkürler ☺

 

Blogger arkadaşlarım hepinizi çok seviyor ve özlüyorum, birlikte olmak, sizlerden öğrendiklerim, paylaştıklarımız çok güzel ve önemliydi…

 

 

Yazımın bundan sonrası PepsiCo Türkiye hakkında daha fazla bilgi içeriyor.

Lütfen okuyun ve ülkemiz için yaptıklarına, çevre – üretim ve ekolojik dengenin korunması için yürütülen sürüdürülebilir tarım ağlanlarına kendi gözlerinizle şahit olun.

 

 

 

 

 

PepsiCo Hakkında

PepsiCo, 1965 yılında Pepsi Cola ve Frito Lay’ın birleşmesi ile kuruldu. 1998 yılında dünyanın en büyük taze meyve suyu üretim ve pazarlama şirketi olan Tropicana’yı satın aldı, 2001 yılındaysa sporcu içeceği olarak bilinen Gatorade ve çeşitli pirinçli çerezler, meyveli ve yulaf ezmeli barlar üreten Quaker firmasıyla birleşti.

Dünyanın en büyük ikinci yiyecek-içecek şirketi olan PepsiCo, bünyesinde yer alan Frito Lay, Quaker, Pepsi, Tropicana ve Gatorade şirketleri ile 215’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Yıllık cirosu 65 milyar doları aşan PepsiCo, sürdürülebilir büyümeye odaklandığı “Fayda Gözeten Performans” vizyonu etrafında birleşen 285 bin çalışanıyla birlikte tüketicilerin hayatlarına keyif katan besleyici, lezzetli gıda ve içecekler üretiyor. PepsiCo, her biri yıllık 1 milyar doları aşan perakende satışına sahip 22 ayrı markasının yanı sıra diğer onlarca markasıyla gıda ve meşrubat alanında dünyanın en geniş portföyünü sunuyor.

Türkiye’de atıştırmalık pazarında PepsiCo’nun Türkiye’deki yiyecek şirketi Frito Lay ile 1993 yılından bu yana, içecek pazarında ise PepsiCo’nun Türkiye’deki içecek şirketi PepsiCo Beverages ile 2002 yılından bu yana Türk tüketicisine kaliteli ve yenilikçi ürünleri ile hizmet vermeye devam etmektedir.

pepsico_turkiye

PepsiCo, her biri yıllık 1 milyar doları aşan perakende satışına sahip 22 ayrı markasının yanı sıra yıllık net satış geliri 65 milyar doları aşan, global yiyecek ve içecek sektörünün lider kuruluşudur.

 

PATATES TARIMI VE SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM

Patates nasıl sebzedir?

pepsico14

Patatesin zengin bir besin kaynağı olduğu uzun zamandan beri bilinmesine rağmen detaylı bir incelemeye tabi tutulması son dönemlerde gerçekleşmiştir. Yapılan incelemeler ışığında yumrunun gıda değeri, farklı çeşitlerde olduğu kadar bir çeşidin değişik şartlar altında yetiştirilmesi halinde de farklılık göstermektedir. Toprak karakteri, mevsim şartları, gübrenin çeşidi ve uygulama şekli, ekim zamanı, Hastalık ve Zararlılarla Mücadele Programı, olgunlaşma şartları, muhafaza yerinin sıcaklığı ve rutubeti, depolama periyodunun uzunluğu gibi şartlar bu çeşitliliği oluşturmaktadır.

 

Sürdürülebilir Tarım:

PepsiCo, kaliteli patates yetiştirmeyi, verimi artırmayı ve tarımsal üretimde sürdürülebilirliği sağlamayı en büyük önceliklerinden saymaktadır. PepsiCo Türkiye de hem tüketicilerine en iyisini sunabilmek adına en kaliteli hammaddeye ulaşmak hem çevreye karşı olan sorumluluğunu en üst düzeyde uygulamaya koymak hem de birlikte çalıştığı çiftçilere ve tedarikçilere yatırım yapmak amacıyla ve yetkin çalışanlarla beraber, SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM konusundaki çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir. Tüm bunları yaparken de en yenilikçi ve üstün teknolojileri kullanıma sokmaktadır.

 

Türkiye’nin gururlu ekibi olarak PepsiCo Agro ekibi ve Yetkin tedarikçilerini sizlere tanıtmaya çalışacağız, gerek yetenekleri açığa çıkarmak, farklı görüşlerden sinerji yakalamak, Her işin daha iyi yapılabileceğini gösteren tedarikçilerimizle Örnek çalışmalar çıkarıyoruz.

 

pepsico12

PepsiCo, aşağıdaki ilkeler ışığında faaliyet göstermektedir:

• En yüksek kalite değerlerinde ham madde kullanmak

• Kesintisiz, sosyal sorumluluk bilinciyle tedarik sağlamak

• Sürdürülebilir tarım faaliyetlerini uygulamak/yaymak

• Türkiye’deki tedarikçilerinin verimli performansını korumak

• Tedarikçi ve Çalışanlarımızın gelişimine yatırım yapmaya devam etmek

 

pepsico1

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM ne demek?

• SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM, Tarımsal üretimden elde edilen hammadeyi, istenilen ktriterde alırken;

• Üretim yapılan Toprağı korumak ve verimliğini azalmamak için; İşleme, Rotasyon, çevreye duyarlı Gübre seçimine dikkat edilmesidir, klasik kimyasal gübreler dolgu malzemesi olarak Kireç/Denüz kumu ihtiva ettiğinden uzun yıllar kullanımları sonucu, Toprakta Kireçlilik/Tuzluluk sorunları oluşmaya başlar, bu yüzden PepsiCo örnek bir proje ile dolgu malzemesi Organik olan “Naturalis” Organo Mineral gübre çalışmasını yürütmektedir.

• Kullanılan Doğal Kaynaklara dikkat edilerek, sadece içinde bulunduğumuz dönem içinde değil, gelecek kuşaklara da Su kaynaklarımızı temiz ve yeterli miktarda aktarmamız gerekmektedir, bu yüzden daha az su gerektiren sulama sistemlerinin kullanılması gereklidir.

• Üretim Operasyonu sırasında daha düşük enerji tüketimine ihtiyaç duyan operasyonlara yönlendirmek, yeni teknolojiyi takip etmek ve sonuçta Tarla verimini yüksekltmek gereklidir.

 

PepsiCo Sürdürülebilir tarım konusunda Türkiye’de öncü bir politika izlemektedir.

Patates PepsiCo’nun yiyecek işinin en önemli hammaddesidir

 

pepsico16

• Dünyanın en önemli patates cipsi markaları olan Lay’s, Ruffles gibi lider ürünlerin üretiminde sadece Avrupa bölgesinde her yıl toplam 1.2 milyon ton patates kullanılmaktadır.

 

• Türkiye’nin en büyük cips üreticisi PepsiCo, temel hammaddesi olan patatesleri Türkiye’nin 18 şehrinde, 7.555 futbol sahası büyüklüğe denk gelen 3.400 hektar alan üzerinde yetiştirmektedir.

 

• Türkiye’de 27 tedarikçi ve 350’den fazla çiftçi ile çalışılmaktadır

 

• PepsiCo sadece 2012 yılında 60 bin ton cipslik patates ve 12 bin 400 ton sertifikalı patates tohumu depolama kapasitesine ulaşmıştır

 

• PepsiCo, patates tarımında çiftçiye en faydalı ve çevreye en az zararlı teknikleri göstermekle yükümlüdür. 8’i Ziraat mühendisi Toplam 24 kişilik deneyimli bir ekip ile, yıl boyunca iş ortaklarıyla sıkı bir işbirliği içerisinde çalışarak, üretim sürecinin her aşamasında en iyi uygulamaların hayata geçirilmesini sağlamaktadır.

 

Türkiye, Avrupa bölgesindeki patates kalitesinde en iyi ilk 6 içinde yer almakta ve ilk 3’ü hedeflemektedir.

pepsico15

• PepsiCo Türkiye tarafından uygulamaya konulan sistem ile patatesin kalitesi, zorlu hava koşulları ve hasat sorunlarına rağmen 177 indeks olarak artışa geçmiştir. Patatesler ne kadar kaliteli olursa, PepsiCo’nun verimliliği de o ölçüde artmaktadır. PepsiCo Türkiye, bağlı bulunduğu Güney Doğu Avrupa Bölgesi’nde ise en kaliteli patatesi kullanan ülke olarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

 

PepsiCo kendi Organo-Mineral gübresini üretmektedir. 

Net “0” (sıfır) atık, PepsiCo fabrikalarının küresel hedeflerinden biridir. Bu doğrultuda Suadiye/İzmit’te faaliyetlerine devam eden PepsiCo fabrikasındaki anaerobik çürütme tesisinde organik atıklar, 2008 yılından beri biyogaza dönüştürülmektedir. Gaz jeneratöründe elektrik ve ısı enerjisine çevrilen biyogaz ile fabrikanın ve patates depolama tesisinin yaklaşık %44’lük enerji ihtiyacı karşılanmaktadır.

 

• PepsiCo Türkiye, kendi ürettiği Naturalis gübresiyle bizden gübre alan bütün tedarikçilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

• PepsiCo sistemi içerisinde bir ilk olarak Türkiye tarafından gerçekleştirilen “Anaerobik Çürütme Projesi” ile dünyadaki tüm PepsiCo sistemi içerisinde tarlalarda kullanılmak üzere kendi gübresini üreten tek ülke Türkiye olmuştur.

• Bu proje ile SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM ekibi, “Net Sıfır Atıkla” çalışan yiyecek tesisinde kullanılan üretim döngüsünü, operasyon ekiple mükemmel bir işbirliği gerçekleştirerek, organik atıkların başarılı bir şekilde “Naturalis” adlı patates gübresine dönüştürülmesine ve tekrar kullanıma sokulmasına katkıda bulunmuştur.

• Proje, PepsiCo Yiyecek Türkiye Suadiye Fabrikası’nda yürütülmektedir. 2013 yılında Naturalis üretimi için Tarsus fabrikasının da atıkları projeye dahil edilmiştir, Tarsus Fabrikasının atıklarından elde edilen “Naturalis” 2013 sezonunda başarılı bir şekilde kullanılmıştır. Bu olumlu sonuç sonrasında Tarsus fabrikasınında Naturalis projesinde kalması için çalışmalar devam etmektedir.

 

pepsico11

• Bu projenin amacı, PepsiCo Yiyecek Türkiye’nin patates üretiminde kullandığı gübrelerin içeriğindeki kimyasalların miktarını yüzde 40 oranında azaltmaktır. Kimyasal gübre kullanımı ile elde edilen verime eş değer olan Naturalis gübresi, organik madde içerdiğinden bitkinin besin alımını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca bu gübrede, diğer sıradan gübrelerde kullanılan zararlı malzemeler bulunmamakta, toprak için son derece sağlıklı olan gübre ile atmosfere daha az CO2 salınmakta, bu da çevreye daha az zarar anlamına gelmektedir.

• 2013 itibarıyla gübresini verdiğimiz tedarikçilerimiz için mevcut gübre ihtiyaçlarının yüzde 100’ünü Naturalis’ten sağlamaya başladık.

 

PepsiCo karbon ayak izini azaltan çalışmalar yapmaktadır.

 

• PepsiCo Türkiye, karbon ayak izinin düşürülmesine önemli katkı yapan çevre dostu patates depolama tesislerini hayata geçirmiştir.

• Bu süreçte 2012 yılı vs 2010 a göre salınan karbon %24 oranında azalmıştır. Bu başarının ardında, Suadiye’deki yeni depo yatırımı sayesinde nakliye mesafelerinin azaltılması, tarla verimlerindeki artış ve depolama kayıplarının azaltılması etkenleri yatmaktadır.

• PepsiCo Türkiye, Türk çiftçisiyle beraber çalışmaya devam ederek su ve karbon ayak izini 2012 yılında da 2010 yılına göre, sırasıyla yüzde 34 ve 24 oranlarında azaltmayı başarmıştır.

 

pepsico154

PepsiCo su tasarrufu konusunda büyük başarılara imza atmaktadır

 

1 kamyon damla sulama ekipmanı, 35 kamyon makro yağmurlama ekipmanının yapacağı işi yapmaktadır.

 

• PepsiCo Türkiye, tarım arazilerinde kullanmaya başladığı damla sulama ve mini yağmurlama sistemlerinin kullanımını iki katına çıkararak, patates üretimi için seçilen bölgelerde, tedarikçilerinin kullandıkları sulama yöntemlerini değiştirerek yanlış veya bilinçsiz sulamadan kaynaklanan sorunları ortadan kaldırıyor veya azaltılıyor.

• PepsiCo’nun patates üretim alanlarında kullanılan düşük basınçlı sulama sistemlerinin artışı sayesinde, 2012 yılında 10.1 milyon ton su tasarrufu sağlanmıştır. PepsiCo, Türk çiftçisiyle iş birliğine devam ederek, 5 yıl içerisinde su tüketimini ve karbon salınımını %50 azaltmayı hedefleyen projeler yürütmektedir.

 

PepsiCo Türkiye, PepsiCo tarafından geliştirilen I-Crop sistemi ile iklimi önceden okuyarak, proaktif olmamız için bizi yönlendirmektedir.

 

pepsico176

• PepsiCo Türkiye, I-Crop sistemi ile Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirmektedir.

• Kendi geliştirdiği özel bir yazılım ve toprağa yerleştirilmiş hassas sensörleri kapsayan İ-Crop sistemi ile hava durumu, toprağın su ihtiyacı ve gübre ihtiyacını bilgisayar ortamında takip edebilmektedir.

• İlave olarak İlaçlama zamanlarını erken uyarı sistemi ile bildirip, tam zamanında ilaçlama yapılmasını sağlar, bu satede koruma amaçlı gereksiz uygulamalar yapılmaz.

• Sistemin Türkiye’de kurulan 2 İstasyon üzerinden tanıtımı devam etmektedir, önümüzdeki yıllarda yaygınlaştırılması planlanmaktadır.

 

PepsiCo Türkiye “Tarım Akademisi” ile tüm tedarikçilerini eğitmektedir.

pepsico12 pepsico177

 

• İki yıldır uygulanan PepsiCo Türkiye Tarım Akademisi 180 tedarikçi teknik personeline , 208 saat boyunca eğitim vermiştir.

• Her yıl patates tedarikçileri ve teknik personelinin gelişimine yönelik “Tarım Akademisi” adı altında verilen bilgilendirme ve eğitim toplantıları düzenlemektedir.

• Tarım Akademisi etkinliklerini; cipslik ve tohumluk patates üretiminde en iyi uygulamaların paylaşılması, iletişimin arttırılması, sonuçların paylaşılması ve Türkiye SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM stratejilerinin paylaşılması amacıyla düzenlemektedir.

 

PepsiCo Türkiye eğitimlerin yanı sıra çiftçilerine finansal destek de sağlamaktadır. 

• PepsiCo Türkiye tedarikçilerini destekleme kapsamında, ayni avans yöntemiyle, tedarikçilerinin toplam gelirlerinin yüzde 40’ına tekabül eden tohum, gübre ve bitki koruma ilaçları gibi maliyetleri önceden karşılayabiliyor, hasada kadar 5 ay faizsiz olarak kullandırma fırsatı ve finansal destek vermektedir.

• Patates deposu yapmak isteyen girişimcilere de know how desteği vermeye devam etmektedir.

 

Cem_Ozyurt

HEDEFLER:

 

PepsiCo Türkiye 5 Yıl içinde patatese harcadığı suyu yüzde 50 azaltmayı hedeflemektedir

 

• Türkiye SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM operasyonu; 5 Yıl içinde tedarikçilerini damla sulama ve mini sprinkler sulama sistemlerine yönlendirip, depo kayıplarını azaltıp, tarla verimlerini ve tarlada teknoloji kullanımını arttırarak, patatese harcadığı suyu 5 yılda yüzde 50 azaltma planı ile uygulamaya devam etmektedir.

 

PepsiCo Türkiye 5 Yıl içinde Patates üretiminde ve depolanmasındaki karbon ayak izini yüzde 50 azaltmayı hedeflemektedir

 

• PepsiCo Türkiye, nakliye mesafelerini kısaltıp, yeni depo projeleriyle, dünyada ilk olan kendi atığından ürettiği organo-mineral gübre “Naturalis” ile ve tarlada teknoloji kullanımını arttırarak 5 yılda karbon ayak izini yüzde 50 azaltmayı hedeflemektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir