Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Saç ekimi yaptıran hastaların, bu süreci atlattıktan sonra, operasyon başlangıcı kadar operasyon sonrasında da bilmesi gereken çok şey vardır. Zira hastanın bu süreçte neler yapması ve nelere dikkat etmesi gerektiğini de bilmesi çok önem taşır.

Operasyonu gerçekleştiren uzman doktorunuzla beraber bu süreci de sağlıklı bir şekilde geçirmeniz mümkündür. Doktorunuzun tavsiyelerini harfiyen yerine getirerek başarılı bir sonuç elde etmeniz olağan olacaktır. Burun estetiğinde olduğu gibi, saç ekimi operasyonu sonrasında da bilmeniz gereken bir takım hususlar vardır. Burada unutmamanız gereken doktorunuzun tavsiyeleri dışında, alışa gelmiş müdahalelerden sakınmanız gerekmektedir. Bu süreç, saçlarınız başarılı bir şekilde tedavi olabilmesi için, önemle üzerinde durulması gereken bir konudur. Doktorunuzun belirtmiş olduğu belirli pansuman dışında, doktorunuzdan habersiz pansuman yapmaya kalkışmamanız gerekmektedir. Hasta operasyondan sonra, gelecek zaman dilimlerinde, kan dolaşımını hızlandıracak aktivitelerden sakınılmalıdır. Hasta hareketli spor ya da operasyon yapılacak bölgeye zarar verme olasılığı olan durumlardan sakınmalıdır.

 

Hasta istirahat edeceği zaman başının altında yastık tarzında, yumuşak bir süngerle dik bir eğim verilmeli, baş hafif yukarı şekilde uyunmalıdır. Hasta toplu taşıma, araçları ya da insanların yoğun olduğu bölgelerden, uzak durarak operasyon yapılan bölgeyi koruması gerekmektedir.

Liposuction tedavisinde olduğu gibi ilk zamanlar kendisini mutlak gözetim altında tutarak operasyon yapılan bölgeye zarar gelmesini engellemelidir. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk iklim koşullarından sakınması gerekir. Burun estetiğinde olduğu gibi aynı zamanda beslenmesine dikkat ederek, operasyon bölgesine zarar vermeyecek yumuşak yiyecekler ve içecekler tercih edilmelidir. Tedavi süresi boyunca sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıdır. Bu süreç boyunca gözden kaçırılması mümkün olabilecek diğer bir durum ise hasta günlük giyinme aktivitelerini uygularken, operasyon yapılan bölgenin tahrip olmaması için dikkatle, giyinme ve soyunma işlemi yapması gerekmektedir. Hasta bu süreçleri dikkatle, takip ettiğinde, başarılı ve sağlıklı bir sonuç elde etmesi olağandır.

Kayak: FBM Saç Ekimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir