Sedat Öztürk Yerli Elektrikli Otomobil Üretimi için Hazır

Gelin sizi, Türkiye’de yerli model elektrikli otomobil üretimi için çalışmalarına başlayan Sedat Öztürk ile tanıştırayım.

Uzun yıllar yurtdışında dünya otomotiv devlerine tasarımlar yapan Sedat Öztürk, Türkiye’de yerli model elektrikli otomobil üretimine soyundu.  

Dünyaca ünlü otomobil markalarının tasarım ekiplerinde görev alan ve uzun yıllar ABD, Almanya, Meksika’da çalışan Sedat Öztürk, Türkiye’de kendi dizayn stüdyosunda yerli otomobil üretimi için alt yapısı hazır dört farklı model hazırladı.

ABD’den Türkiye’ye ve hatta Çin’e kadar birçok uluslararası firmaya halen danışmanlık hizmeti veren Sedat Öztürk; sırasıyla Ford, Nissan, Volkswagen Amerika, Opel, Volkswagen Avrupa gibi dünya devi markalarda görev aldıktan sonra Türkiye’de yerli model otomotiv üretimi için gerekli alt yapı çalışmalarını tamamladı.

 

 

Yerli Elektrikli Otomobil

Türkiye’de özel sektöre ticari araçlar, kişiye özel otomobil ve tekne tasarlayan ve üretimini de gerçekleştiren Öztürk, lüks tutkunlarının hayallerini gerçeğe dönüştürmeye kararlı. Dünyada yükselen bir trend olan kişiye özel araç merakının Türkiye’de de ilgi görmeye başladığını paylaşan Öztürk, ‘Türkiye’de otomobile meraklı büyük bir kitle var ve bu kişiler kendi karakterlerini yansıtan özel araçlara ilgi duyuyorlar. Otomobiller birçok insan için özel bir anlam ifade eder ve karakterleri ile özdeşleşir. Tutkulu kişiler kendilerinden izler taşıyan otomobillere binmek istiyorlar. Yurt dışında bunun örneklerini çok sık görebiliriz, ülkemizde de güzel bir potansiyel var. Tasarım ekibiyle birlikte özel tasarım araçlarda çok güçlü markaların teknik alt yapısını koruyarak dış ve iç görünümünü dizayn ediyoruz. Tercih edilen tasarıma göre üretimi gerçekleştiriyoruz. Tasarladığımız otomobil her noktasında sahibinin izlerini taşıyor’ diyor.

 

 

 

Momenta 36 HT Motor Yat

İlk özgün seri üretim projesi Momenta 36 HT Motor Yat

Dış ve iç tasarımı kendisine ait olan 36 feet yani 11 metrelik motor yat Sedat Öztürk imzasını taşıyor. Kompozit malzemeden üretilen yat, 600 litre yakıt, 250 litre su kapasitesine sahip Motoryatın en fazla 30 knot seyir yapmakta. Motoryatın iki adet 260 beygirlik Yanmar motoru mevcut. Tuzla’da seri üretimim gerçekleşen motoryattan 11 adet üretildi.

 

Sedat Öztürk, yerli otomobil konusunda son gelişmeleri değerlendirdi, yerli üretim konusunda riskler ve zorluklara dair aşağıdaki açıklamayı yaptı.

Ülkemizin gündemindeki yerli otomobili gerçekleştirmek için önce tasarım, mühendislik, ar-ge, test ve üretim şartlarını sağlamak gerekir. Bu Otomobil tasarımı ve üretimi güçlü bir yapı gerektirir, milyon çoklu üretim kabiliyetine sahip olmak, teknik teknolojik donanım süreç ve süreçlere hakim bir ekip işi. Bu ekip 80-90 kişilik tasarım profesyoneli 2500-3000 kişilik mühendislik ve ar-ge profesyonelleri yine yüzlerce marka, pazar gibi diğer gereklilikleri sağlayacak bir ekip.

Otomobil üretimi ancak gerçekçi bir zemin üzerinde sağlam bir marka özgün bir tasarım yenilikçi mühendislik ile gerçekleşebilir. Bu şartlara haiz otomobil üretimi başarılı olur.

Umarım bu şartlar ivedilikle yerine getirilir.

Yeni oluşturulmuş bir markanın altında var olmak yerli otomobil için çok güçlü tanıtım, organizasyon, reklam gibi başlıklara gereksinim duyar.

Yurtiçi pazarı da dahil olmak üzere güçlü bir güven duygusu uyandıracak sağlam bir marka, model, mühendislik ve ürüne/ üretime ihtiyacımız var. Satış yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere geniş müşteri kitlesine ulaşmadığı taktirde üretimi destekleyemez ve proje başarısız olur.

 

 

Dünya otomobil pazarı tasarım, mühendislik, inovasyon ve gelişmiş üretim teknikleri ile hızla ilerlediğine dikkat çeken Öztürk, özellikle elektrikli araç konusunda Çin’in hedefinin pazarın tamamına hükmetmek olduğunu belirtti. Avrupalı ve Amerikalı üreticilerin ise, elektrikli araç tasarım ve ar-ge’lerini büyük bir gizlilikle devam ettirdiğini söyledi. Türkiye pazarının satın alıcı konumda olduğunu ve sadece sunulanları takip ettiğini de belirtti ve ekledi.

Aslında bakarsanız dünya elektrikli otomobil kullanımına tam hazır değil. Fakat tüm otomobil firmaları bu konuda hedefler belirliyor, yeni yeni sistemler ve modeller tasarlıyor, geliştiriyor ve üretiyor.

Markalar ülkelerin bu konudaki hamlelerine yardımcı oluyor. Bildiğim kadarıyla ne Amerika ne Avrupa sistemsel entegrasyona henüz girmiş değil, fakat çalışmalar sürdürülüyor. Yakın tarihte marka ve ülkelerde paralel olarak ilerleyecek.

Türkiye de elektrikli otomobil kullanımı şu an dünya ile paralel olmasa da yakın bir tarihte bu bilince ulaşılacağına inanıyoruz.

 

 

Sedat Öztürk Kimdir?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun olan Sedat Öztürk, kariyerine Ford Otomotiv’de tasarımcı olarak başladı. Amerika’da Nissan Sentra Spec-V, Quest, Titan, Pathfinder Armada, Altima ve Infiniti QX-56 tasarım projelerinde çalıştı. Daha sonra Volkswagen Design Meksika’ya transfer oldu. VW New Beetle, Bora China (Sagitar) projelerini ve Amarok’un Konsept Tasarımı Projesini yürüttü. General Motors Avrupa Tasarım Merkezinde görev aldı; Opel Insignia, Astra, Zafira ve Adam projeleri için konsept tasarımdan üretim aşamasına kadar olan tüm evrelerde görev aldı. Volkswagen Konsept Tasarım Stüdyosu Almanya’da Geleceğin VW otomobilleri için Profesyonel Tasarım hizmeti verdi. Yurtdışında 12 yıl Büyük Otomotiv Tasarım Stüdyolarına çalıştıktan sonra Motoryat Tasarım Projesi teklifi alarak Türkiye’ye geldi ve Momenta 36 HT Motor yat projesinin tüm süreçlerini başarıyla gerçekleştirdi, denizlerde yerini almasını sağladı.

Tasarım ve Tasarım Yönetimi alanında Sedat Öztürk Endüstriyel Tasarım Tic. Şti. isimli firmasında 2012 yılından bu yana devam eden Öztürk, Otomotiv – Yat – Endüstriyel Tasarım ve Mühendislik, Tasarım Yönetimi, Tasarım Danışmanlığı, Prototip Üretim ve Üretim Organizasyon Yönetimi hizmetlerini sunmakta. Şu anda şirketi; FORD/OTOSAN Ar-Ge projelerine Danışmanlık hizmeti vermekte ayrıca OTOKAR için bir araç tasarımı projesi de gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Sedat Öztürk Türkiye’nin gerçek ilk Süper Spor Otomobili için yoğun bir şekilde çalışıyor.

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir