SEO Uzmanı İhtiyacı, Tahminlerden Çok Daha Fazla

Günümüzde dijital dünyanın belirli temeller oluşturması ile beraber çok farklı iş alanları da meydana gelmeye başladı. İnternetin ilk dönemlerinde oluşan web yazılımı ve diğer web tasarımı kolları, giderek çeşitlenmeye başladı ve bu süreç devam ediyor. Bu çeşitlenmelerin en popüler hale geleni de bir nevi dijital reklamcılık olarak anılan SEO uzmanlığı oldu.

Bilindiği gibi internet dünyası, bir eğlence ve bilgi platformundan çok daha fazlası haline gelerek, iş dünyası için de baz bir hale geldi. Nitekim bu alanlarda yapılan çalışmaların artış göstermesi, etkileşim ve başarı konusunda da gereksinimleri ortaya çıktı. Bu süreç içerisinde kendine en iyi yeri edinen bölüm de arama motoru optimizasyonu tarafında belirmeye başladı. Bu süreç içerisindeki en önemli oyuncular da SEO uzmanı sıfatına ve yetisine sahip olan kimselerden oluşmaya başladı. Son dönemlerdeki SEO specialist yani SEO uzmanı iş ilanlarına bakılacak olur da bu tarafta ciddi bir artış yaşandığını görmek zor olmayacaktır.

SEO uzmanı nedir ve kime denir?

İlk etapta üzerinde durmak gerekirse SEO uzmanı, arama motorlarının nasıl çalıştığını iyi bilen, sıralama kriterlerini takip eden ve bu konuda deneyim elde etmiş, web platformlarının tasarım sürecinde olması gereken detayları ve pek çok daha farklı konuda bilgi sahibi olan kimseler için kullanılan bir ifade olarak bilinmektedir.

Başta Google olmak üzere tüm arama motorlarının sıralama kriterleri ve web sitelerinden beklentileri konusunda önemli bilgilere sahip olan kimseler, söz konusu bu SEO uzmanı ifadesine sahip olan kişiler olarak özetlenebilir.

 


Arama motoru optimizasyonu konusunda uzmanlaşmış kimseler, bir web sitesinin ilk tasarım sürecinden gelişim sürecinin devamlılığına kadar her adımda yer alabiliyor. Bir web sitesinin hem yapım aşamasında hem de devamlılık noktasında her daim aktif olduğu düşünüldüğünde, optimizasyon uzmanlarının da ihtiyacı artış göstermiş oldu.

Google ve diğer arama motorları, web sitelerini nasıl sıralar?

Başta Google olmak üzere tüm arama motorları, birçok noktada kesişmekle beraber kendilerine göre de özelleştirilmiş birçok farklı kritere sahip durumdadır. Bu kriterler, web sitesinin amacına göre değişkenlik gösterebilir. E-ticaret, haber veya kurumsal siteler için farklı gereksinimler bulunmaktadır. İçerik kalitesi, yazılım standartları ve web sitesinin internet dünyasındaki durumu gibi etmenler başta olmak üzere 250’den fazla kriter olduğu bilinmektedir. Bu kriterler, anahtar kelimelerde yapılan aramalara göre yapılan sıralamalarda, web sitelerinin konumunu belirler.

İşte bahsi geçen tüm bu detaylar ile ilgili detaylı bilgilere sahip olan kişiler için, arama motoru optimizasyonu uzmanı sıfatı kullanılmaktadır. Hemen hemen her sektörde kendini belli eden bu iş alanı, gelen bilgilere göre çok ciddi bir talep ile karşılaştı.

Web siteleri SEO uzmanlarına neden talep gösteriyor?


Dijital ortamdaki rekabet, artan girişimlerle beraber daha önce hiç olmadığı kadar yüksek bir noktada yer almaya başladı. Hemen her sektörde çok ciddi rakiplerin türemesi, nitekim rekabet etme konusunda farklı arayışları da ortaya çıkardı.

Bu konuda detaylara geçmeden önce belirtmek gerekiyor ki dijital dünyadaki en büyük rekabet, arama motorları üzerinde yaşanıyor. Sektör ile ilgili anahtar kelimeler yani keywords’ler üzerinde iyi sıralar elde etmek isteyen web siteleri, rakipleri ile beraber sıkı bir yarış içerisine giriyor. Arama motorlarının kriterlerini en iyi şekilde yerine getirmek ve rakiplerinin önüne geçmek için de SEO çalışmalarına verilen önem, çok daha önemli olmaya başladı.

Bu noktada genel itibariyle kurumsal firmalar, optimizasyon çalışmaları yapan SEO ajansları ile birlikte iş birliğine girmeyi tercih ediyor. Daha büyük girişimlerde ise çeşitli firmalar, doğrudan kendi bünyesine hem tasarım hem de içerik üretimi konusunda kullanmak üzere SEO uzmanı pozisyonlarını doldurmanın yerine gidiyor. Her iki durumda da optimizasyon konusunda uzmanlaşmış kimselere rağbet oluyor. En nihayetinde uzmanlara olan ilgili ciddi bir artış göstermesi de tam olarak bu noktada ortaya çıkıyor.


Özetlemek gerekirse, internet ekosisteminin başlı başına bir sektör haline gelmesi, ciddi bir rekabetin de süregelmesine vesile oldu. Bu süreçte arama motorlarında kendini göstermek ve hem mevcut girişimlerin başarısını sürdürmek hem de yeni girişimleri başarıya ulaştırmak adına, optimizasyon uzmanlarına olan talebi artırmış oldu. Her ne kadar tüm arama motorları için gerekli çalışmaları yapmak gerekse de hem ülkemizde hem de dünyanın birçok farklı noktasında en büyük arama motoru konumunda olan Google üzerinden yapılan bu çalışmalar, arama motoru optimizasyonu uzmanlarını da Google uzmanlığına sevk etmiş oluyor.

Gelen bilgilere göre söz konusu bu uzmanlara olan ilginin ve sektördeki ihtiyacın, önümüzdeki yıllarda da artarak ilerlemesi bekleniyor. Keza ajansların önemi de paralel olarak artış göstermeye devam edecek gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir