Video Pazarlama Stratejinizi Nasıl Yaratırsınız?

Video Pazarlama Stratejisi nedir? Video Pazarlama Stratejinizi Nasıl Yaratırsınız? sizlerden gelen sorular üzerinden kaleme aldığım yazım cevaplar bulmanıza yardımcı olabilir.

Video tüketimi arttı, buna bağlı olarak video içerik sayısında da yoğun bir artış var. Eğer videolarla aranız iyi ise pazarlama stratejinizi yaratarak daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Yazımda video pazarlama stratejinizi yaratırken kullanabileceğiniz fikir ve yöntemlere yer verdim.

Video Pazarlama Stratejinizi Nasıl Yaratırsınız?

Video Pazarlama Stratejisine Neden İhtiyacınız Var?

Sosyal medya üzerinde video ile pazarlama stratejisi, zaman ve kaynak tüketen bir çalışmadır. Öte yandan günün sonunda bütün emeklerinizi sosyal medya paydaşlarınıza – müşterilerinize doğru olarak aktarmanızı sağlar.

 

 

Video İçeriklerin Faydası Nedir?

Videolar hızlı bilgi aktarımı sağlar.

Sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız videolar, kullanıcı ya da müşterilerinize çok hızlı ve net bir şekilde bilgi aktarmanızı sağlar. Basit bir video paylaşarak çok detaylı bir konuyu kolayca ve herhangi bir karakter sınırına takılmadan özgürce anlatabilirsiniz. Sadece twitter’ı bile ele alacak olursak, karakter sınırı olmasına rağmen 2 dakika 20 saniyelik videolarınızı bu mecra üzerinden kolayca paylaşabilirsiniz. Bu süre içerisinde anlatabilecekleriniz ise hayal gücünüz ile sınırlıdır.

 

Videolar etkili biri iletişim ve etkileşim sağlar.

Sosyal medya, müşterilerin onları önemseyen markalara ulaşabilmesi için soğuk bir alandır. Çünkü sosyal medya üzerinde yüz yüze görüşmek mümkün değildir. Üreteceğiniz videolar sayesinde, klavyenin arkasındaki yüzleri müşterilerinize gösterebilir ve bu sayede daha sıcak bir iletişim – etkileşim sağlayabilirsiniz.

 

Video paylaşımı erişiminizi hızlı şekilde yükseltir.

Sosyal medya üzerinde video paylaşımı yapmak erişiminizi hızlı şekilde yükseltir.

Raporlara göre sosyal medya üzerinde pazarlama faaliyeti gösteren şirketlerin % 60’ı video içeriklere yer veriyor ve bu şirketlerin % 73’ü içerik sayılarını önümüzdeki dönemde arttırmayı planlıyor.

 

 

Düşük Bütçeli Sosyal Medya Videoları Nasıl Üretilir?

Video yapımları genellikle maliyetli çalışmalardır. Ancak uygun bütçelerle herkes video içerik üretebilir. Bütçenizi çok yormayacak, orta kalite bir DSLR kamera ile ve ona uygun bir lensle video çekmeye hemen başlayabilirsiniz. Kamera maliyetli mi geliyor? Cebinizdeki akıllı telefonunu kullanmaktan çekinmeyin.

Verimli videolar oluşturmanın önemli unsurlarından biri ışıktır. İşe basit ışıklandırma kitleri alarak başlayabilirsiniz. Uygun fiyatlı LED ışık panelleri işinize yarayacaktır. Zorda kaldığınızda bütçenize uygun alternatifleri, yapı marketlerin bahçe ışıklandırma bölümlerinde de bulabilirsiniz.

Çekim, ışık ve sahneyi oluşturduktan sonra geriye tek kalan şey sesin kullanıcıya en düzgün şekilde iletilmesidir.

Genelde kameraların üzerinde yer alan mikrofonlar verimsiz çalışır. Bütçenize uygun yaka mikrofonları ya da genel mikrofonlar, hiçbiri olmazsa cep telefonunuzun ses kayıt özelliği bu probleminizi çözecektir. Bütün bunlara ek olarak bu videoları oluşturabileceğiniz ve kendinizi stüdyo olarak tanımlayabileceğiniz sabit bir alan kullanmanız faydalı olacaktır.

 

Video pazarlama hedefleri

Artık video içerik üretmek için tüm malzemeleriniz hazır. Peki kullanıcılarınızla ne tür videolar paylaşmak istiyorsunuz? Buna önceden karar verip, planlı şekilde bu çekimleri yapmanız işlerinizi kolaylaştırır.

Ürettiğiniz videoları marka bilinirliğinizi arttırmak için kullanabilirsiniz. İstatistiklere göre kullanıcıların % 75’i sosyal medyada izlediği videolara bakarak ürün satın alıyor. Video stratejinizi potansiyel müşteri yaratmak için de oluşturabilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden müşteri kazanımı, pazarlamacılar için önemli hedeflerden biridir. Ancak bu yolla kazanılan müşterilerin sürdürülebilir ve ölçülebilir olması da ayrı bir değer taşır. Çok fazla satış odaklı olmayan videolarla potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekebilir ve onları sadık birer müşteri haline getirebilirsiniz.  Ayrıca bu video paylaşımları ile mevcut müşterilerinizin de ilgisini çekebilir ve bu sayede onların sadakatini – mutluluğunu sağlayabilirsiniz. Sahip olduğunuz müşterilerinizi sakın ikinci plana atmayın ve unutmayın.

 

 

Farklı türde videolar çekin.

Sosyal medyadaki pazarlama hedeflerine ulaşabilmek için kullanıcıların ilgisini farklı yollarla çekebilirsiniz.

Örneğin eğitsel videolar insanların ilgisini daima çeker.

Kısa yemek tarifi videoları ya da kendin yap videoları gibi içerikleri paylaşmanız sıradan sosyal medya kullanıcılarının bile kolaylıkla ilgisini çekecektir.

Sosyal medya üzerinde müşteriler markaya sıkça sorular yöneltirler. Bu sorulara cevap olacak nitelikte videolar çekerek hem kalıcı bir bilgi kaynağı oluşturursunuz hem de kullanıcılarınız ile etkili bir bağ kurarsınız.

Eğer bir alışveriş sitesi sahibi iseniz bol miktarda ürün videosu paylaşarak kullanıcılarınızın satın almayı planladıkları ürünler hakkında görsel detaylar verebilirsiniz.

Video türleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için buradaki yazımı https://www.fundalina.com/video-pazarlama-ipuclari/ okumanızı öneririm.

 

 

Video İçeriklerinizin Yayımı ve Tanıtımı

Videoları üretmenin yanı sıra bu içerikleri nasıl bir takvimle yayınlayacağınızı da önceden planlamanız gerekir. Lütfen unutmayın belli sayıda video yayınladıktan sonra kullanıcılarınızın ilgisini çekmeye başlarsınız. Başarı hemen gelmez.

Bu aşamadan sonra çeşitli analiz araçları ile videolarınız hakkında demografik bilgilere ulaşabilir, bu verileri daha sonra üreteceğiniz video içerikler için faydalı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bu noktada cevabını bulmanız gereken asıl sorular “özetle” şu şekilde gelişir;

  • Kullanıcılar hangi video uzunluğunu tercih ediyor.
  • Ne çeşit videoları izliyorlar.
  • İçeriklerinize hangi duygusal tepkileri veriyorlar.
  • Videolarınızı izlemek için hangi gün ve saatler daha uygunlar.

Bu veriler üzerinden oluşturacağınız video stratejiniz, gelecek açısından yürüteceğiniz çalışmalarınız konusunda bir yol haritası sunacaktır.

 

Kısa videolar yaparken kullanabileceğiniz uygulamalar için buradaki https://www.fundalina.com/video-duzenleme-araclari/ ve buradaki yazımı https://www.fundalina.com/kisa-videolar-yapmanin-ipuclari/ okumanızı öneririm.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir