Webrazzi E-Ticaret 2017’nin Ardından

Webrazzi E-Ticaret 2017’nin Ardından neler oldu neler.

Webrazzi’nin 2017 yılı konferans dizisi, E-Ticaret başlığı ile start aldı. Webrazzi E-Ticaret 2017 Konferansı‘nda aldığım notları sizin için derledim.

Konferansta, e-ticaret sektörünün önde gelen isimlerinin katılımıyla; tedarik süreçleri, mobil ticaret, dikey e-ticaret, 2. el pazarı, yatırımlar ve optimizasyon konularının öne çıktı.

Webrazzi Kurucu ve CEO’su Arda Kutsal’ın açılış konuşması ile başlayan konferans, İnternet üzerinden de canlı yayınlandı.

Webrazzi E-Ticaret 2017

 

Arda Kutsal, yıl içerisinde bir seri halinde organize edecekleri konferansların tümünü canlı olarak yayınlama kararı aldıklarını müjdeledi. Alanında önemli isimlerin konuşmalarını ve deneyimlerini yayınlar üzerinden izleyen herkese ulaştırmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.
Webrazzi E-Ticaret 2017’nin ilk konuşmacısı Turkcell Bireysel Satış Direktörü Kadri Özdal oldu. Özdal konuşmasında;

“Dünya değişiyor, biz de değişiyoruz. Geçtiğimiz yıl Dijital dönüşümden bahsediyorduk, bu yıl bunun meyvelerini topluyoruz. Geçtiğimiz yıllarda çok yönlü platformlara yatırım yaptık ve bunlar büyüdüler. Zaman zarfında Corporate’den, Conversion’a döndük.
Şirketlerin ne kadar büyük olduğunu gösteren yatırımlar vardır, Kurumsallık önemli, öte yandan tüketicinin konfor alanı artık çok geniş. Şirketlerin bu duruma ayak uydurması lazım. Biz de öyle yaptık.
Geçtiğimiz yıl dijital dönüşüme odaklandık demiştim. Turkcell olarak mobile yatırım yapmaya başladık. Alışverişin yönü mobil. Bundan sonra yöneleceğimiz alan Omnichannel ve yatırımımızı bu eksende yapıyoruz.
Bütünleşik hizmet bir zorunluluk. Zaman çok kıymetli. Biz bu çalışmalara bir kaç mağazamızda başladık ve teknik altyapı çalışmalarımızı bundan sonra arttıracağız.” dedi.

Özel, yeni nesil “anlık mesajlaşma, sesli ve görüntülü görüşme” deneyimi sunan Bip uygulaması hakkında güncel verileri paylaştı.

 • Mobil mesajlaşma uygulaması BiP, 11,9 milyon kez indirildi.
 • Uygulamanın günlük aktif kullanıcı sayısı 600-750 bin arasında değişiyor.

 

Türkiye’nin yarısı Turkcell müşterisi. 

Bütünleşik servisleri kullanıcıya ne kadar ulaştırdığımız çok önemli. Entegre deneyim sunmanız kritik. Kişisel olarak trafiğin bölünmesi taraftarı değiliz. Tüketiciye verdiğiniz hizmeti çok kompakt şekilde sunmak zorundasınız. Tüm bunları tek çatı altında toplamak zorunluluk. Tüketici konfora çok alıştı. Rekabet artık sadece fiyatta değil, bu alanda da genişledi. Toplam siparişte %400 artış var. Bu çalışmanın arkaplanını düşünmezseniz ne kadar talep alırsanız alın karşılayamazsınız. Asıl tüketicinin hissettiği taraf hizmet ve bu konuda kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz.

Arda Kutsal’ın “Bu sene neyi hedefleyelim, sizin hedefleriniz neler” sorusuna ise Özer;

“Turkcell’i büyümemek gibi bir planı olamaz. Satışı yöneten biri olarak geçen yıldan daha fazla büyümemiz gerekiyor. Online’da hedefimiz en az iki katı büyümek. Ciro odaklı büyümenin bir anlamı yok. Duruşumuzu bozmayacağız. Öte yandan Türkiye’de tüm e-ticaret siteleri arasında ilk 4’e girecek kadar ciro yaptık. Biz IoT ürünleri de satan bir firmayız. 2016’da ektiğimiz tohumları 2017 de toplayacağız. Servislerimizi büyütecek ve stratejik adımlar atacağız. Tüm servis ve hizmetlerde büyüme hedefimiz var. Bundan sonra bütünleşik hizmete odaklanacağız.” yanıtını verdi.

 


Webrazzi E-Ticaret 2017’nin bir sonraki konuşmacısı N11.com Strateji ve Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yushik Kim idi.
Kim, güncel verilere yer verdiği sunumunda, 2013 yılından itibaren  n11.com’u başarıya götüren ilklere odaklandı.

 • n11.com’un 2014 yılında trafiği 157 Milyon iken, 2016’da 655 Milyon’a çıkmış.
 • n11.com üzerinden alışveriş yapan kullanıcı sayısı ise, 1.8 milyondan 2.7 milyon kişiye ulaşmış. Büyüme konusunda mobilin payı artmaya devam ediyormuş.
 • n11.com uygulamasının indirilme sayısını 3 milyondan 5 milyona ulaşmış.

Buna rağmen mobilde gidilecek çok yollarının olduğunu belirten Kim, önceliklerinin en başında yine mobilin bulunduğunu da söyledi.

 


Yushik Kim, 2016 yılında Türkiye’deki e-ticaret siteleri açısından rekor sayılara ulaşan ve 11 Kasım’da gerçekleşen “Yılın En Uğurlu Günü” kampanyasına dair verileri de paylaştı.

 • İndirim gününde 65 milyon TL’lik satış yapan n11.com, 24 saatte 450 bin adet satış yaparak rekor sonuca ulaşmış.
 • n11.com’da, yapılan alışveriş tutarı ilk 1 saat içerisinde 7 milyon lirayı görürken, 4 saat içinde 11 otomobil satılmış.
 • Satışın büyük bölümü mobil üzerinden gerçekleşmiş ve böylecek geçen yılki satış adedini bu yıl 4,5 katına çıkarmışlar.
 • n11.com’un bir günde elde ettiği 65 milyon TL cironun devlete sağladığı gelir ise 11 milyon lirayı aşmış.
 • 11.11 günü aldıkları trafik 24 saatte 5 milyona ulaşmış.

Yushi Kim, bir yıl boyunca hazırlandıkları bu günün başarısında, doğru iletişim ve kupon satışları gibi faktörlerin etkili olduğunu belirtti ve anlık indirim yerine kupon uygulamasının kullanıcıya daha cazip geldiğini de ekledi.

 

 

Webrazzi E-Ticaret 2017‘de Arda Kutsal’ın bir sonraki konuğu PayU Türkiye CEO’su Yunus Emre Güzer oldu.
Yatırım yapmanın tam zamanı diyen Güzer, “Letgo’nun büyümesine dikkat çekti ve Türkiye’de hızla büyüdüğünü belirtti. Milyar dolarlık bu unicorn, sınırlarını genişletiyor” dedi ve ekledi.

Türkiye tarafında şu aralar satınalma konusunda bir hareket yok. Öte yandan Türkiye en hızlı büyüyen pazarlarımızdan biri. Şu anda büyümede ikinci sırada ve ilk sırada Hindistan yer alıyor. Bu yıl hedefimiz yine büyüme yönünde.
Ekonominin büyümediği zamanlarda e-ticaretin durmaması lazım. E-Ticaretin toplam ticaret içerisinde sadece yüzde 10. Bu hacmi %11-12’lere çıkartmalı.

Türkiye’de yaklaşık 57 milyon kredi kartı var ve sadece 15 milyon kredi kartı kullanıcısı internet bankacılığı kullanıyor. Bu 15 milyon kişinin, sadece 5 milyonunu yüksek frekanslı E-Ticaret müşterisi.
Ödeme sistemlerini kullanıcılara tanıtmamız lazım. E-ticaret siteleri ile bu kullanıcılara yakınlaştırmamız lazım. Türkiyede kredi kartı ile ödeme %80 seviyelerinde, öte yandan dünya bu durumda değil. Alternatif ödeme sistemlerine bu sebeple geçiş yapmamız lazım. 

Bir zamanlar İnternet’ten her şey satılır ama bazı şeyler daha çok satılır demiştim. Günümüzde hemen her şey İnternet üzerinden satılıyor.
Global açıdan irdelediğimizde tüm büyük işletmelerin derdi ödeme sistemleri konusunda tek bir platform üzerinden hizmet şansı bulmaktan geçiyor. Dünya üzerindeki tüm ödeme sistemlerine tek bir platformla entegre olmak isteyen Uber, Netflix ve Facebook ile çalışıyoruz.
Türkiye’de kullanıcıların %90’ı kredi kartı kullanıyor. Dünyanın başka bir ülkesinde böyle bir oran yok. Bu konuda bir geride kalmışlık var. 2017 yılı hedefimiz 2 Milyar TL.lik işlem hacmimizi 3.Milyar TL. ye çıkarmak. Globalde işlem hacmimiz 20 Milyar doları geçti.”

 


Ardından E-Ticaret Sektörünün Yeni Oyuncusu Paratika’nın lansmanı gerçekleştirildi.
Paratika sunumunu Burak Kutlu gerçekleştirdi. Paratika, BDDK lisansını alan Asseco SEE‘nin Türkiye pazarına sunduğu bir ödeme sistemi çözümü. Şu anda 8 bankanın sanal POS altyapısını ve 6 kredi kartına da aksit imkanı sunuyor. Paratika altyapısı tek tıkla ödeme, döviz ile tahsilat, tek panelden mutabakat ve banka kartlarıyla ödeme alma gibi seçeneklerle iş yerlerine kapsamlı bir hizmet veriyor.

 


Paratika’nın arkasında Asseco gibi güçlü bir şirket var.  Asseco SEE, yazılım ve hizmet gelirleri alanında Güney Doğu Avrupa’nın ve Türkiye’nin en büyük bilişim şirketlerinden biri. 17 yıllık e-ticaret sektörü deneyimine sahip olan Asseco SEE, yüzde 90 3D Secure pazar payı ile sektörün önde gelen çözüm sağlayıcılarından biri.

 

 

Webrazzi E-Ticaret 2017’de sahneye Invesp Kurucusu Khalid Saleh geldi.

E-ticaret dönüşüm oranı optimizasyonu konusuna odaklanan Saleh, web sitenizin dönüşüm oranını %65 oranında arttırmanın yollarını verdiği örnekler üzerinden aktardı.
Saleh sunumuna invesp’i ve şirket hacimlerini anlatarak başladı.
invesp olarak 2011’da başladıkları CRO çalışmasında yıllık satış ciroları 1,5 Milyon dolar ve dönüşüm oranı %1,5 iken, 2016 yılında bu çalışmanın etkisi ile; yıllık satış cirosunu 18 Milyon Dolara yükseltmiş ve dönüşüm oranını da %8,5’a çıkarmışlar.

Haftada yaklaşık 15-20 arası AB testi uygulamışlar, bunların içinden en gerekli olan 2-3’ünü seçerek, minör geliştirmeyle sonuçlarını iyileştirmeye devam ediyorlarmış.
Bunların verim akma konusunda süre alan çalışmalar olduğunu belirten Saleh, bu testlerden işe yarar olanları seçerek ilerlemenin daima ie yaradığını da belirtti.

 

.

Khalid Saleh, tüm bu çalışmaları yaptıktan sonra kendinize sormanız gereken soruları aşağıdaki şekilde özetledi.

 • Ziyaretçileriniz onlardan hangi aksiyonu almalarını istediğinizi biliyor mu?
 • Ziyaretçileriniz nerede olduklarını biliyor mu?
 • Ziyaretçileriniz bir sonraki adımda neler olacağını biliyor mu?

Bu sorulara çözüm oluşturduktan sonra odaklanın.

Güven problemini tanımlayın

Web sitenizdeki hangi elementlerin ziyaretçileriniz üzerinde güven duygusunu arttıracağını tespit edin.

Sayfalarda yer alan olası dönüşüm problemleri (önem sırasına göre) belirleyin.
Saleh, çok değerli bir isim ve kendisini daha uzun dinlemek isterdim.  İnvesp’in “Varyasyonlu A/B testi için gereklilikler kitabı“nı buradan ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

 

 

Ardından Productsup’tan Volker Schmidt’i dinledik.

Ürün odaklı anlatım gerçekleştiren Schmidt “Optimize edilmiş ürün dataları daha fazla gelir demektir.” başlıklı sunumunda hem şirket politikalarını ve odaklandıkları alanı anlattı hem de Google Shopping konusunda önemli bilgiler verdi. Çalışmalarınıza rehberlik edebilecek Productsup’a ve çalışmalarına buradan ulaşabilirsiniz.
Google Shopping konusunda aldığım notlara gelince;
(Alışveriş sitelerinde ürün detay sayfaları için) Google Shopping’e göre temel optimizasyon kuralları; 

 • Ürünün adı – başlığı için minimum 70, maksimum 150 karakter kullanın.
 • İlişkili tüm anahtar kelimeleri kullanın. Bu müşterinizi tanımanız açısından önemli.
 • Sayfadaki dizilimi soldan sağa doğru – önem sırasında göre yapın.
 • Büyük harf kullanmayın
 • Promosyon içeren metinleri kullanmayın
 • Yerel detaylardan faydalanın.
 • Eşsizlik her zaman kazandırır.
 • Bu optimizasyonu yaparken örneğin 1000 ürün ile başlayın. Geri dönüş ve geri bildirimlerle, kalan ürünleri şekillendirebilirsiniz.
 • Ürün tanımlarında farklı diller kullanmayın.
 • Dürüst olun.
 • Standart gramer ve imla kurallarını kullanın, abartmayın.
 • Kullanıcılar tarafından temel olarak bilinen kavramları değiştirmeyin.
 • Örneğin S Small’dur ve herkesçe bilinir. Kafa karıştırıcı açıklamalarla kullanıcıların kafasını karıştırmayın.
 • Saldırgan bir metin dili kullanmayın.
 • Zorlama anahtar kelimelerden kaçının.

 


Insider Kurucu Ortağı Muharrem Derinkök ise “Adtech ve Martech’in Kesişiminde Reklam Harcamalarının Optimizasyonu” sunumunu gerçekleştirdi.
Derinkök, “Adtech ve #Martech aslında ayrı dünyalar ve kendilerine has problemleri var” dedi

 

Öğle arasından sonra oBilet, Paket Taxi, Barbadas, Startsub, Prisync girişimlerinin sunumları gerçekleştirildi.
Son oturumlar ise panel şeklinde yapıldı.

 

Perakendenin En Büyük Mağazası: E-ticaret Paneli 

Perakendenin En Büyük Mağazası: E-ticaret Paneli, Merve Kara’nın Moderatörlüğünde gerçekleşti.

Fizikselden dijitale yolculuk konusunda aldığım notlara gelince;

P&G Türkiye Ekip Lideri Cansu Büyükışık;

E-ticaret stratejik konumda. P&G olarak hacmimiz bu alanda mevcutta küçük bir yerde. E-ticaret radarımızda ve globalde odaklandığımız bir alan. E-ticaret takımını 5 yıl önce kurduk ve bu işe erken başladık. Şirketin büyük bir kısmını kapsamamasına rağmen ciddi anlamda bir büyüme ölçümlüyoruz.

Biz, P&G üzerinden e-ticaret satışı yapmıyoruz. Takım olarak müşterilerimize satış yapıyoruz. Kullanıcılar ürünlerimizi İnternet üzerinden almayı tercih etmiyorlar. Fiyatı yüksek olanları ve taşıması zor olan ürünleri alıyorlar. Bebek bezi ve deterjan bu alanda öne çıkan ürünler ve hızlı büyüyor.

Abonelik modelleri tüm dünyada revaçta. Bu konuda Tide’ın örneğini verebiliriz. Deterjanı her zaman tüketiyorsunuz. Bunu Türkiye’de de gerçekleştirmek istiyoruz ancak mevcutta altyapı sorunları var.

Ürünlerimizin nasıl göründüğüne önem veriyoruz. Ürünlerimizde içerik bilgisini yeteri oranda verebilmek ve mobile uygun olması için kriterleri gerçekleştirmeye çalışıyor, burada başarı sağlamaya gayret ediyoruz.

Trafik yönlendirmeleri konusunda satınalma oranlarını takip edip, pazarlama asetlerini buna göre belirlemek istiyoruz. Gerçek zamanlı geri bildirimleri, çalışmalarımıza yansıtarak hızlı hareket etmek istiyoruz.

LCWaikiki E-ticaret Direktörü Salih Yılmaz;

Son dönemdeki ekonomik durumdan pozitif yönde etkilendik ve büyümeye devam ettik. Mağaza sayısını arttırdık. E-ticaret bütçelerini arttırdık ve üç basamaklı büyüme hedefi belirledik. 44 ülkede satış yapıyoruz. Yıllık ciromuzu ortalama % 70 yükselttik.

Desktop ve mobil arasındaki trafikte ciddi bir fark var. Mobilin %52, tabletin ise %4 etkisi var.

Mağazalarımıza günde 12 Milyon insan giriyor – online’da ise çok ciddi bir trafiğimiz var. Bu durumda taş olsa satmamız lazım.  Kozmetik, ev tekstili ve giyimdeki payımızı neden arttırmayalım diye düşünüyoruz.

Dönüşüm oranları; kanal bazlı olarak tablet 1,5 bandında, mobilde 1’e yakın, uygulamada 2 civarı, web de 2,67 civarı iel 1,70 ortalamamız var. Bu konuda önemli yol aldık. Türkiye’nin de bu konuda alması gereken daha çok yol var.

Agresif büyümeyi devam ettirmek istiyoruz. Haziran – Temmuz ayında Avrupa merkezli yurtdışı satışımız başlayacak. Mağazalarımızın olduğu yerlerinde dışına çıkabiliriz.

 

Bir aşk/nefret ilişkisi: E-ticaret ve fiziksel Mağazalar Paneli

Bir aşk/nefret ilişkisi: E-ticaret ve fiziksel Mağazalar Paneli, yine Merve Kara’nın Moderatörlüğünde gerçekleşti.

Dijitalden Fiziksele yolculuk konusunda aldığım notlara gelince;
Vivense Kurucusu ve CEO’su Kemal Erol;

2008 yılından beri online ticaret yapıyoruz. Dünyaya baktığınızda e-ticaret şirketleri bazen offline’a kayıyor. Pure online olursanız pazarın bir kısmını kaçırıyorsunuz. İnsanlar alışverişe sosyaleşme olarak da bakıyor. Kullanıcıya farklı bir seçenek sunmak fayda sağlıyor.

Sektörde dikeyde lider olduk. Sistemde bir takım açıklar gördük, değerlendirdik ve offline’a geçme kararı aldık. Showroom’larımızda deneyim şansı var, müşterilere bazen ekranlardan görmek yeterli gelmiyor – fikir vermiyor. Seçenek sunmak, satışa dönme konusunda hız veriyor.

Önümüzdeki yıllarda; VR ın gelişmesi ile, gözlüklerimizi takıp mobilyaları “fiziksel olarak o an orada olmasa bile” deneyimleme şansı bulacağız. Öte yandan, 0 teknolojiyi kullanarak, iç mimarla sohbet ederek satış yapmak, bazı kullanıcıların tercihi olmaya devam edecek.

Hep bir marka olma idealimiz vardı. Ürünü nereden satarsak satalım, kanal ayrı bir olay. Marka müşterinin hissettirdikleri ile ilgili. Web sitemizde iyi bulmadığımız ürünleri çıkardık, çünkü karşılığını bulamadık ve müşterimizi mutlu edemedik. Ürünlerimizi daha rafine haline getirdik.

Evidea Kurucu Ortağı Tuğberk Keselioğlu;

2-3 yıl sonunda mobilya dendiğinde akla gelen bir marka olmak hedefimiz. Sektörde olmayan “kargo ile müşteriye ulaştırılamayacak büyüklükte ürünlerin” satışına odaklandık. Müşterilerimiz ofisimizi sık ziyaret etmeye başlayınca, bize yakın bir yerde showroom oluşturma kararı aldık. Bu strateji tutunca bu konudaki çalışmalarımızı hızlandırdık. Hedefimiz, yıl sonuna kadar 14 yeni mağaza açmak. Bu mağazaları deneyimleme alanı olarak kurguladık. Gelip görmek – ikna olmak isteyen müşterilerimizin ihtiyaçlarını gidermeye yönelik bir çalışma ortaya koyduk.

Yurt dışında da pek çok marka bu yola girmiş durumda ve bu talep daha da artacak gibi duruyor.

Biz, kişiselleştirilebilen özellikleri görmek isteyen kullanıcılara farklılık sunuyoruz. Tüm bu çalışmaları yaparken mağazacılığı öğreniyor, kendimizi daha çok nasıl geliştirebileceğimizi de görüyoruz.

Mağaza açmak, marka algısını nasıl değiştiriyor. Sürekli reklam yapmak eğer iyi yapmıyorsanız bir süre sonra sizi güçsüzleştirir. Mağazada sunmak güven konusunu sağlamak konusunda büyük avantaj sağlıyor ve büyüme – hedef koyma konusunda da yol gösterici.

Webrazzi E-Ticaret 2017 Etkinliğine dair anlık paylaşımları #Eticaret17 etiketi ile twitter üzerinden gerçekleştirdik.
Günde dair aldığım notları sizlerle paylaşmaya çalıştım.

Hata ve eksiğim olduysa şimdiden affola…

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir