Yakınlar : Yalıköy

Last updated on Mayıs 13th, 2014 at 07:54 am

Hafta sonu nerede denize girelim derken, yıllardır duyduğumuz ama gitme fırsatı bulamadığımız Yalıköy’de karar kıldık. Burası Çatalca ilçesine bağlı bir Karadeniz kasabası. İnternet üzerinden araştırdığınızda ise tarihi geçmişi olan bir doğa harikası, adeta bir cennet olarak tanımlanıyor.

Yalıköy’e ulaşmak için öncelikle Çatalca ilçesine ulaşmak zorundasınız. Buradan sonra sırasıyla, İhsaniye Köyü, Kabakça Köyü, İnceğiz Köyü ve derken son olarak Karamaendere’yi geçmek zorundasınız. Yani yol çok uzun, tüm bunlara ek olarak doğru dürüst tabela olmayan, çakıl ve zaman zaman berbat bir asfalt yol üzerinde ilerliyorsunuz. Köyleri geçerken piknik için durmuş araçlara rastlamanız mümkün. Etrafta avlanmak yasaktır tabelaları bol iken, ulaşmaya çalıştığınız yer ile ilgili tabelaların bulunmaması ise manidar. Yalıköy için tabela takibi yerine en kolayı Silivri’nin ters istikametine doğru ilerlemek veya Yenibosna durağından 404 numaralı minibüslere binmek. Biz araçla Çatalca’dan kaybola kaybola neredeyse iki saatte ulaşabildiğimize göre en iyi ihtimalle bu minibüsler sizi 3 – 3,5 saatte buraya ulaştıracaktır.

Peki Yalıköy’e ulaşınca ne oluyor? Uçsuz bucaksız (12 km. olduğu söylenen) aracınızı park edebileceğiniz doğru dürüst bir yeri bulunmayan bir sahille karşılaşıyorsunuz. Tek tük büfe türü mekan ve bakkal var. Sahil boyunca ara ara şemsiyelerin bulunduğu kalabalık grupların yerleştiği sınırsızca pisletilmiş bir kumsal. Kumu ise bildiğiniz inşaat kumu. Aracımızı bir kenara iliştirerek denize yaklaştığımızda dalgaların arasında açığa doğru 5-6 metre kadar açılmış, süngerli – simitli ve kıyafetli eğlenen insanlarla karşılaşıyorsunuz. Cankurtaran yok, yüzme bilen insan da yok. Tek bikinili olarak denize girmeye yeltendiğimde ve açıklara yüzdüğümde ne kadar garipsenip yadırgandığımı tahmin edersiniz sanıyorum.

Saat 13:00’e doğru köpüklenen ve yağ gibi cilde yapışan deniz kadar rüzgar da yoruyor, ağaç gölgesi arıyorsunuz ama ne gezer. Deniz ve kum keyif vermemesine rağmen biraz sabrınız varsa çevredekileri izlemek ise çok eğlenceli. Süngerlerin kılıç gibi kullanılarak savaşıldığı, dalgalar sebebiyle t-shirtten sıyrılan onlarca çıplak memeyi ve dize kadar düşmüş eteklerden kurtulan popoları ancak çıplaklar kampında görebilirsiniz.

Keyfiniz kaçarsa, dönüşte bir ağaç gölgesinde dinlenip gaza basmaktan başka çare yok. Damacanalar ile duşun alındığı Yalıköy’e gelmek için nasıl bir sebebiniz olursa olsun en az on kere düşünün değer mi diye. Tabelaların olmaması bir işaret değilse nedir :)Yalıköy unutulmak ve asla hatırlanmak istemiyor, katkıda bulunun ve böyle bir yer olduğunu unutun.

 

 

  12Yorum

 1. Avatar tv izle   •  

  hehe güzel yazı olmuş tebrikler..

 2. Avatar hatice   •  

  sen salaksan yapacak bişey çok çatalcadan sonra burasısadece 40 dakika ama senin gibi biri ta kabakçadan dolanırsa normaldir bu bir ikincisi,yıllardır burdayız ve bikini ile denize giriyoruz 3-5 eski köy insanı alışmış etekle giriyor antalya kumsalında donla giren adamlardan iyidir,kumuna gelince yalıköyün kumu özeldir türkiyede hiçbir yerde bulunmaz,yapışmaz kaşındırmaz ,senin gibilerde zaten bizim köye yakışmaz aman gelme bir daha,

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Hatice Hanım kırıldım size ama yazımda belirttiğim deneyimi yaşadım. Siz istemiyorsanız bir daha gelmem.

   • Avatar yunus   •  

    birzahmet gelme

 3. Avatar Selin   •  

  Biz de bu kadar kolay bulunabilen yolu bulamayana, kumları bir çok şirket tarafından satın alanabilecek kadar değerli olduğunu farkedemeyenlere, insanlara tonlarca ön yargıyla yaklaşanlara, insanların eğlenmesine saygısızca yorum yapanlara ne dendiğini biliyor musunuz? Eğer bilseydiniz böyle yazmaya yeltenmezdiniz zaten. Bir daha gelmemeniz dileğiyle iyi geceler

 4. Avatar NERİMAN   •  

  Fundalina,
  Yalıköy’e ulaşmak için,sırasıyla Subaşı,Kestanelik,Çanakça,Dağyenice,Karacaköy ve Yalıköy güzergahı üzerinden gelseydeniz yönlerdirme tabelalarını görürdünüz.Arabanızı park etmek için saat ücreti 10 tl turnikesi olan katlı otoparkımız yok ama günlerce bırakabileceğiniz güvenli boş alanlarımız var.Tek tük demişsiniz ama 7 bakkal, 2 market,manav,kasap,nalbur,5 kahvehane,büyüklü küçüklü 10 restaurant,2 otel, kırtasiye,berber,hatta İstanbul’un tek karavan kampına sahibiz.Sınırca kirletildiği,damaca ile duş alınıdığı,içme suyu çesmelerinde ayaklarını,bulaşıklarını,çamaşırlarını daha da kötüsü çeşmenin giderine tuvaletini yapanı bile görmüşlüğümüz,duymuşluğumuz vardır,öğreteceğiz inşallah gelen misafirlerimize medeniyeti.Duş kabinlerinde duş almayı.Cankurtaran yok demişsiniz.7’den 70’e herkes yüzne bildiği için olsa gerek.Görmediğiniz cankurtaranlar şehirden gelen fakat şehirli olmayı içine sindirememiş sizin de fotğrafladığınız gibi

  • Avatar NERİMAN   •  

   Fundalina,
   Yalıköy’e ulaşmak için,sırasıyla Subaşı,Kestanelik,Çanakça,Dağyenice,Karacaköy ve Yalıköy güzergahı üzerinden gelseydeniz yönlerdirme tabelalarını görürdünüz.Arabanızı park etmek için saat ücreti 10 tl turnikesi olan katlı otoparkımız yok ama günlerce bırakabileceğiniz güvenli boş alanlarımız var.Tek tük demişsiniz ama 7 bakkal, 2 market,manav,kasap,nalbur,5 kahvehane,büyüklü küçüklü 10 restaurant,2 otel, kırtasiye,berber,hatta İstanbul’un tek karavan kampına sahibiz.Sınırca kirletildiği,damaca ile duş alınıdığı,içme suyu çesmelerinde ayaklarını,bulaşıklarını,çamaşırlarını daha da kötüsü çeşmenin giderine tuvaletini yapanı bile görmüşlüğümüz,duymuşluğumuz vardır,öğreteceğiz inşallah gelen misafirlerimize medeniyeti.Duş kabinlerinde duş almayı.Cankurtaran yok demişsiniz.7’den 70’e herkes yüzne bildiği için olsa gerek.Görmediğiniz cankurtaranlar şehirden gelen fakat şehirli olmayı içine sindirememiş sizin de fotğrafladığınız gibi modernlikten ve usülden nebze nasibi olmamış günü birlikçi misafirlerimize hizmet veriyorlar işlerinide gayet iyi yapıyorlar.5-6 metre değil ilk 2 metresinde boyu geçer derinlik.Süngersiz,simitsiz cesaret ve iyi yüzücü tekniği ister Yalıköylü değilseniz eğer.Ağaç gövdesi bulsmamışsınız,yüzünüzü denize döndüğünüzde sırtınız Bulgaristan’a kadar uzanan Istıranca’lar ve Longoz’lara dayanır.Meşe ormanlarında palmiye aradıysanız; palmiye evlerinizin kış bahçelerinde süs bitkisi olarak yetiştirlir. T-shirtten sıyrılan onlarca meme ve dize kadar düşmüş eteklerden kurtulan popolar son derece görüntü kirliliği yaratıyor.Çatalca Yalıköy güzergahındaki yönlendirme tabelalarını kaldırsak acaba daha mı az görürüz ??? Son olarak kumdan bahsetmişsiniz , deniz kumu inşaata kullanılmaz bu 1. 2’ncisi Podima kumu diye arama motoruna yazarsanız Türkiye ‘de değil dünyada eşi bulunmayan çakıl ve kuma sahip olduğunu görürsünüz.Giderken bir avuç çakıltsşı götürseydiniz,bir kaç renk boya ve fırça ile yaratıcılığınızı öne çıkarırdınız.Bu talihsiz yazıyı yazıp yayınlamazdınız.Bu arada hiç kimse Yalköy’e gelmek için sebep aramıyor,kalmak için zaman ve mekan arıyor.
   Neriman Eriş

 5. Avatar ercument   •  

  Bencede gelme yani

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Teşekkürler 🙂 Resmi olarak girişimin yasak olduğunu anlamış bulunuyorum.

 6. Avatar Esat Kara   •  

  Fundalina 2012 yılında yazdıklarınız geçerli olabilir. Ama 2016 yılında yine bir gidip gözlem ve izlenimlerinizi tekrar paylaşabilirseniz sevinirim. Kaymakamlıkça çok önemli destekler yapılan bu beldemiz sanırım ideal düzeye geldi. Gerek İBB tarafından asfaltlanan yollar, gerekse otobanıyla giderek turistik bir beldeye dönüşüyor. Ancak insanları biraz değişik. Takdir etme yada kıymet bilme yetisinden yoksunlar. Yada bana öyle geliyor.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Merhaba Esat bey, bilgi için çok teşekkür ederim, ilk fırsatta tekrar ziyaret edeceğim.

 7. Avatar gamze jackles   •  

  çok güzel anlatmışsın ellerine sağlık <3 küçüklükten beri giderim oraya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir