YouTube Hesabınızı Geliştirecek İpuçları

Last updated on Ağustos 1st, 2016 at 11:09 am

YouTube hesabınızı geliştirmek için yeni fikre mi ihtiyacınız var? YouTube yaklaşımınızı yeniden yapılandırmaya ne dersiniz…

İşte YouTube paylaşımlarınızı daha etkili sunmanızı ve kullanmanızı sağlayacak ipuçları.

 

Malum videoların izlenme oranları ve kanalı olan kullanıcıların sayısı hızla artıyor.

Video pazarlama ise günümüzde hızlanan ve tamamen yaygınlaşan internetin en önemli unsurlarından biri.

İstatistik raporları diğer içeriklere göre video içeriklerin %70 daha fazla etki yarattığını söylüyor. Aşağıda YouTube hesabınızı geliştirmenize katkı sağlayacak 4 ipucu var. Öncesinde Video Pazarlama İpuçları yazıma da bir göz atmanızı öneririm.

 

 

Şaşırtıcı ve Alışılmadık Videoların Gücü

İnsanların sıkıcı bilgi videolarını izleme oranları düşüyor. Eğer videonuz hiçbir yerde bulamayacakları eşsiz bir bilgi içeriyorsa insanlar videonuzu seyretmeye başlıyor. En başarılı ve uzun süre izlenen YouTube videoları, orijinal ve ilginç bir hikayeye sahip olanlar.

Barış Özcan’ın hazırladığı videoları imrenerek izliyorum.

 

Öte yandan bir bardak çay bulamayınca katil olma yolunda hızla ilerleyen bir toplumuz.

 

Mert Kuşkapan ise “Help Mert” youtube kanalında ürün inceleme videolarına ve çözüm önerilerine yer veriyor. Yeni bir kanal olmasına rağmen daha şimdiden 1.500’e yakın takipçisi var.

 

Tüm enerjisi ile Baran Somaklı’yı takip etmeyi unutmayın. Çok samimi ve dinamik, genç bir arkadaşım.

 

Öte yandan bu aralara tek bir ürün ve alanı ele alan işletmelere ait hesaplarda, duygu faktörü öne çıkmaya başladı. Fakat bu tarz içerikler abartılabiliyor. Muhtemelen, sonuna kadar verilmek istenen mesajın ne olduğunu anlamadığınız video içerikler veya tanıtılan ürün arasında direkt bir bağlantı olmayan çalışmalar görmüşsünüzdür. Emek verdiğiniz vidolarınız ürününüzün veya sizin hakkınızda hissedilmesini istediğiniz duyguları canlandırmalıdır.

 

Anahtar Kelimelerin Gücü.

YouTube’da videonuzu bulan kişiler genellikle keşfet aşamasında olmakla birlikte, aradıkları veya izlemeyi umdukları bir çalışma ile mi karşılaşacaklarını bilemezler.

Bu sebepten dolayı yeni bilgi arayan insanların aradıkları ile ilgili anahtar kelimeler seçmek ve onlara bu anahtar kelimeler doğrultusunda video içerik sunmanız önemli.  Video tanımlama ve hedefleme için AdWords Display Planner aracını kullanabilirsiniz.

 

Ne çeşit anahtar kelime kullanacağınız konusunda hem alanınız, hem de çalışmanızla ilgili kelimeleri ve ifadeleri göz önünde bulundurmalısınız. Çözüme yönelik soru başlıkları daima işe yarar. Eşimin keşfi “Resim Dersleri” nin bir videosunu aşağıda sizinle paylaşıyorum.

 

 

Anahtar Kelime Performansı Nasıl Test Edilir?

Düzgün bir test yapabilmeniz için anahtar kelimelerinizin yeterli sayıda görüntüleme alması gerekir. Aylık en az 1000 görünümü olan anahtar kelimeleri seçerek işe başlayın. Böylece bu etkiyi ölçebilecek ortalama bir bilgiye sahip olursunuz.

Bazı anahtar kelimeler beklediğinizden daha fazla hacim sağlayabilir. YouTube çok büyük bir site, bu yüzden reklam bütçenizi eğer yüksek hacimli hedefleme seçeneği üzerinden şekillendirirseniz çok çabuk biter. Yüksek bütçeyle çalışmaya başlamayacaksanız, bütçenizi tek bir anahtar kelime üzerine “çok fazla harcama yapmanıza gerek kalmayacak” bir boyutta tutun. Zaman içerisinde hangi anahtar kelimelerin daha fazla etkisi olduğunu görerek, bütçenizi artırabilirsiniz.

 

YouTube Videolarından Web Sitesine Nasıl Trafik Çekilir?

Hazırladığınız video, metin içeriğinize ilgi çekmek veya yönlendirmek konusunda itici bir güç haline dönüşebilir. Bir ürünün satışına veya bir hizmetiniz yönelik çalışmanın tanıtımını üstlenebilir.

Böyle bir çalışmada amacınız daima izleyicilerinizin “ana ilgi alanı üzerinden” yani tam anlamıyla “yaptığınız işle – konuyla ilgili” olan kişileri, ürün veya hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi almak için web sitenize yönlendirmek şeklinde olmalıdır. Satınalma veya web sitenize tıklama potansiyeli oluşturmak için, videolarınızın sonuç kısmını biraz havada bırakarak izleyenleriniz için keşif alanları yaratmayı deneyebilirsiniz. Bu algıyı yarattıktan sonra ise, videonuzun sonunda “daha detaylı bilgi almak veya bir sonraki aşamaya yakınlaşmak için web sitemizi ziyaret edin” diyebilirsiniz.

 

 

Daha fazla trafik için Optimizasyon.

Video içeriğe yönlendiyseniz, kanalınızdaki trafiği bir gelir modeline dönüştürebilirsiniz. İzleyicileriniz video içeriğinizi izledikten sonra YouTube kanalınıza da bakacaklardır. Kanal sayfa görüntülenmenizi “Analytics” üzerinden değerlendirerek tam bir yol haritası çıkarabilirsiniz.

Kanal sayfanızı optimize etmek için “Kanal Açıklaması” kısmını doldurmayı ihmal etmeyin. Burada kendiniz veya işletmenizle ilgili kısa bir bilgi verebilirsiniz. Profil sayfanızda web sitenizi ve 4 adet sosyal hesabınızı ekleyebileceğiniz bölümleri es geçmeyin.

 

Youtube_kanali

Video içeriklerinizde yenilik sunmayı, farklı anahtar kelimeler kullanmayı, çeşitli video uzunluklarını denemeyi unutmayın. Analiz etmek bir yol haritası sunsa bile YouTube sürprizlerle dolu. Hangi videonun daha çok izleneceğini tahmin etmek zor. Biraz deneme yanılma yöntemi, biraz ilham derken tahmin etmediğiniz bir başarı sağlayabilirsiniz. Ben hala metin içeriği odaklıyım ama canlı yayın konusuna boş değilim. Ne diyelim, bu yolda şansımız da bol olsun…

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

 

 

 

 

 

  3Yorum

 1. Avatar Ali Yaman   •  

  Güzel yazı olmuş , elinize sağlık 🙂

 2. Avatar Mert Kuşkapan   •  

  Çok teşekkür edeirm 🙂 Gerçekten güzel yazı olmuş

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Fayda görmeni dilerim canım, umarım uğur getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir