“Bi bakar mısınız?” http://www.bibakarmisiniz.com

“Bi bakar mısınız?” 2. Eylemine destek vermek için saat 14.00 de Mecidiyeköy Metrobüs durağına buluştuk. http://www.bibakarmisiniz.com

Tepkimizi göstermek isterken tepkiyle karşılaşan biz olduk.

Foto2401

Malum grip salgını ilk eyleme katılmama engel olmuştu, takip ettiklerim ve arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla biliyordum yaşananları. Buz gibi bir havada buluştuk. Önce minik bir gruptuk, çevre ilgiliyiydi ve sorular soruyordu… Niçin bir aradaydık? Neler yapıyorduk, öğrenmek istiyorlardı. Bilgi alan memnuniyetle ve hareketi desteklediklerini söyleyerek yanımızdan uzaklaştı. Gittikçe kalabalıklaştık, basın ilgiliydi.

Hep birlikte metrobüse geçiş bölümüne geldiğimizde ortalık hareketlendi. Başta homurdanmalar başladı, sonra sesler yükseldi, görevlilerin tepkisi ise en kötüsüydü. Her gün gördükleri bu duruma en çok onlar anlayışlı davranmalıyken “Kendi sıkıntınızı göstermek için başkalarına eziyet ediyorsunuz” dediler ki, bu yumuşattığım bir cümle. Engelli arkadaşlarımızın evine, işine, yaşama ulaşmasını hep birlikte engelliyoruz. Anlayışsız, duyarsız öyle kötü bir toplumuz ki çevremizde olan bitene tahammülümüz yok.

Foto2400

Umarım yetkililer acil bir çözüm getirir duruma… Sonuçta çok hızlı bir şekilde hayata geçirilen, çoğumuzun hayatını kolaylaştıran bir toplu taşıma aracı metrobüs. Belli ki bu çok önemli detaylar gözden kaçırılmış ama her hata düzeltilebilir, yeter ki çabuk çözümlensin. Edirnekapı’da sadece bir asansör var. (her ne kadar saygısız ve hakkı olmayanlar tarafından da kullanılsa da) Onu düşünebildiklerine ve yapabildiklerine göre yaygınlaştırabilirler. Bilinçsiz ve umarsız toplumun ne yazık ki bu harekete destek vereceğini düşünemiyorum. İzlemeyi ve dinlemeyi seviyorlar ama iş harekete geçince en büyük yetkili ve suçlayıcı olarak baş roldeler. Hızlı ilerlemelerini engelleyecek hiçbir şeye tahammülleri yok, duraklardan metrobüse binerken bile birbirini iten insan grubuyla birlikte yaşamaktan utanıyor, engelli arkadaşlarımdan böyle bir toplumda yaşadığımız ve elimizden fazlası gelmediği için özür diliyorum.

Yetkililerden acil çözüm bekliyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir