Avatar’ın ardından…

Avatar’ı önceden izlememi sağlayan http://sinema.ekolay.net/ yetkililerine sonsuz teşekkürler.

Oldukça gecikmiş bir yazı bu aslında. Yazarken etkilenmemek için arkadaşlarımın Avatar hakkında yazdıklarını okumadım. Hemen başlıyorum aktarmaya

Avatar şölenine tanık oldum geçtiğimiz Cuma günü… Bir görseli yaşadım, tadına doyamadan.
Avatar

Daha önce izlediklerim gibi değildi ve hissettirdikleri bambaşka. Daha ilk sahnede kendi dünyasına aldı beni. Süresi 166 dakika ama öyle bir temposu ve etkileyici anlatımı var ki ne zaman başlayıp, ne zaman bittiğini anlamadım. Bittiğinde o mavi dünyada olmak istedim, yaşadığım evrene isyan ettim.

Dile kolay hazırlanış süreci tam on dört yıl. Hangimiz sabredebiliriz böylesi bir değer ortaya çıkarmak için, hangimizin böyle derin hayal gücü var? On dört yıl önce izlediğimiz filmleri hatırlıyor musunuz? Avatar’a film diyebilir misiniz peki izledikten sonra. Gerçek oyuncularla sanal kahramanların bu kadar başarılı buluştuğu bir görsel izlediğinizi sanmıyorum.

James Cameron Avatar’ı bizlere izletmedi, adeta yaşattı. Ne kadar güçlü bir hayal gücüne sahip olursanız olun böylesi bir yaratıcılığa hayranlık duymamak mümkün değil. 3D teknolojisinin bu kadar başarılı kullanılması inanılmaz. İzlerken gözlükler yüzünden odaklanma sorunu yaşadım ve alt yazıları rahatsız edici buldum ama mutlaka orijinal dili ile izlenmeli. Tabiat öğelerinin canlılığı, renklerin eşsizliği, detayların yoğunluğu tarifsiz. Kendimi biraz zorlasam çiçeğin kokusunu duyacak, dallara dokunabilecekmişim gibi. Avatar’ın bütünü izlemek değil hissetmekle ilgili. Sebebi sadece teknolojinin sınırsız kullanımı da değil üstelik. Öyle bir gezegen var olsun istiyorsun, öyle bir gezegen var etmek istiyorsun. Jake’in gerçek dünyada uyanıp sabırsızlıkla Na’vi uygarlığına dönmek istemesini, heyecanını paylaşıyorsunuz.

İzledikten sonra dedim ki kendime;

Ancak bu şekilde uçarsam gerçekten uçmuş olurum. Yamaç paraşütü, uçak, paraşütle atlamak uçmaktan sayılmamalı artık.

Ancak böyle bir hamak dinlendirebilir beni, uyuduğumu ve dinlendiğimi anlarım.

Ancak böyle bir bağlantı bineğimle birleştirebilir beni. At binmeyi severim ama atın kulağına fısıldayıp – yelesine dokunmakla olmuyormuş bütünleşmek anladım.

……..

Her canlının etkileşim içerisinde olduğu bir dünyayı nasıl ve nerede bulabilirim? Bir gün bu etkileşimin 1000’de 1’ini hissedebileceğim hayalini kurabilir miyim?

Birbirinden kopuk ve yok etmeye, güçsüzü ezmeye odaklı bir toplumun kendisini sorgulayarak yenik düşmesi belki basit bir sonmuş gibi görünebilir ama bu bile beni rahatsız etmedi. Teknolojiyi bu kadar başarılı kullanıp, teknolojinin duyarsız ve boş beyinli ellerde nasıl hüsrana yol açtığını göstermesi hoşuma bile gitti.

Tekrar izlemek için sabırsızlandığım Avatar’ı herkese tavsiye ederim ama layık olduğu şekilde iyi bir salonda izleyiniz. Sinema tarihinde artık yeni bir sayfa açıldı, beklentilerimizi yüksek tutacağız ve zor beğeneceğiz Avatar’la karşılaştırdığımızda. Herhangi bir kategoriye sokamadığım, film bile diyemediğim Avatar, yedinci sanatı daha anlamlı kılan görsel bir şölen.

  6Yorum

 1. Avatar FUNdalina   •  

  değmez mi Ramazan 🙂 git izle gel öyle konuşalım

  This comment was originally posted on FriendFeed

 2. Avatar Alex   •  

  kesinlikle izlediğim en iyi filmlerden bir tanesi.. spoiler vermeden yazamadığım için yazmıyorum.. bir süre sonra yazıcam ben de..

  This comment was originally posted on FriendFeed

 3. Avatar ramazan çekiç   •  

  anlaşılan çok beğendin Fundalina ”bende adını sen koy”u önereyim:)

  This comment was originally posted on FriendFeed

 4. Avatar ÖMER ŞEHAP   •  

  Kesinlikle katılıyorum .. devasa birşeydi.. O ağaçdan düşen şeyler gözümün ucundaydı sanki . Hatta bir sahne vardı ki . Kurşun sanki beni vuracakmış gibiydi

 5. Avatar Ömer ŞEHAP   •  

  Kesinlikle katılıyorum .. devasa birşeydi.. O ağaçdan düşen şeyler gözümün ucundaydı sanki . Hatta bir sahne vardı ki . Kurşun sanki beni vuracakmış gibiydi

  This comment was originally posted on FriendFeed

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir