Emojiler Her Zaman ve Her Yerde Bizimle

Emojilerle aranız nasıl?

Her mesajının sonunda bu sembollere yer verenlerden misiniz? Ciddiyetsiz bulup, uzak duranlardan mı?

Emojiler her zaman ve her yerde bizimler. Yazımda emojiler konusunda merak ettiklerinize yer verdim.

Emojiler

Kişisel olarak kullanmayı tercih etmeseniz bile, emojiler her yerde… Bir duygu belirtisi olarak kullanılan bu evrensel sembollere ilgili çalışmalara her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Emojiler her zaman ve her yerde bizimler. WhatsApp’ta arkadaşlarımız ile konuşurken, Slack üzerinde çalışırken ve dahası iş dünyamızda dahi emojieri kullanıyor, Instagram ya da Facebook’ta sayfayı aşağı doğru kaydırırken kalp, kamera ve ok işareti gibi birçok ikonla karşılaşıyoruz. Yapılan bazı araştırmalara göre, çevrimiçi olarak bir gülen surata baktığımızda, beynin normal bir gülen insan suratına baktığımızda çalışan parçaları çalışmaya başlıyor ve o gülen suratı bir insan suratı gibi algılayıp işliyor.

 

 

Animoloji’ler için Hazır Olun

Son olarak Apple Event’te duyurulan Animoloji’ler ise emoji dünyasına bambaşka bir boyut katmaya hazırlanıyor. Emojiler, duyguların ortak dili olmanın ötesine geçerek gerçek zamanlı yüz ifadelerini taklit ederek hareketli bir hale gelecekler. Kişiselleştirilebilir emojilerin yaratıcısı ve vizyoner bir marka olarak bu konuda Apple’ı alkışlıyorum. Aslında zor bir teknolojiyi basitleştirerek sundular ve kullanımını bu şekilde umulmadık derecede hızlandıracaklar.

 

Pek çok kişi bunu basit bir yenilik olarak görebilir ancak ardındaki teknoloji kullanımı muazzam ve zamanla değeri daha fazla anlaşılacaktır. Teknoloji devleri Facebook ve Google, etiketleme teknolojileri için şimdiye dek milyonlarca fotoğrafı veri tabanında topladı. Öte yandan hiçbiri bunu Apple gibi sunamadı. Basit gördüğümüz pek çok yenilik, küçük devrimlerin başlangıç noktasını oluşturur. Animoloji’lerin yüz tanıma teknolojisinin yaygınlaşmasındaki en önemli kilometre taşını oluşturacağını düşünüyorum.

 

 

Emoji Filmi

Emojilerin filmi bile yapıldı. Üstelik Emoji filmi hem akıllı cihazlarımız içerisinde olan biten düzeni ve uygulamaları anlatıyor hem de emojilerin favori listemize girme kaygısına atıfta bulunuyor. “Güncelleme aşkına, hangi sürümde yaşıyoruz” diye ve 7’den 77’ye eğlenceli bir teknoloji eğitimi vaadeden bu animasyonu izlemenizi öneririm.

Emojilerle ilgili güncel bilgiler bunlarla sınırlı değil. Ancak gelin temele inelim ve yazımın bu kısmından sonra emojilerin tarihine ve ortaya çıkış öyküsüne değinelim.

 

 

 

Emojilerin Tarihi

IRC döneminde smiley 🙂 :/ 🙁 … ile başlayan duygusal yolculuğumuzun son noktası emojiler, 1999 yılında bir trend olarak Japonya’da doğdu. Duyguları sembollerle ifade etmeye yarayan Emoji’lerin mucidi ise Shigetaka Kurita.

Emojilerin hayatımıza girişi aslında cep telefonlarından biraz daha öncesine dayanıyor. Messenger gibi iletişim platformlarına, emoji benzeri ifadeleri konuşmalarımızda sıklıkla kullanıyorduk. Fakat Instagram, Facebook, Twitter gibi sosyal medya platformlarının yaygınlaşması ile emojiler de bu iletişim kanallarında en sık kullandığımız ifadeler oldu.

Artık hemen herkes bu platformlarda ya da cep telefonlarında mesajlaşırken sadece yazarak değil, emojileri de kullanarak kendini ifade ediyor. Yani emojiler, duygu ve düşünceleri hem görsel olarak hem de daha kolay bir şekilde ifade etme olanağı sağlıyor.

Smiley 🙂 😀 her dilde gülümsemenin ve mutluluğun ifadesi…

Fortune internet sitesindeki bir habere göre iş yazışmalarında emoji kullananların, kullanmaya göre daha popüler ve güçlü olduğu söyleniyor. Emoji ile desteklenen mesajların ayırt edici özelliği olduğu kesin ama ipin ucunu kaçırırsanız ciddiyetsiz göründüğünü de söylemek mümkün.

Öte yandan emoji kullanımı duygusal ifadeler açısından evrensel bir dil de oluşturuyor. Dili, ırkı ne olursa olsun emojiler üzerinden anlaşmak – iletişim kurmak mümkün. Üstelik içeriğiniz görüntülenirken bu emojiler dikkat çekmenizi de sağlıyor. Eğlenceliler ve yorumlarınızda da yer verirseniz, ifadenize değer katıyorlar.

 

 

Dünya Emoji Günü #WorldEmojiDay

2014’te ilk defa gerçekleşen Dünya Emoji Gününü, her yıl 17 Temmuz’da #WorldEmojiDay hashtagi üzerinden kutluyoruz.

Bu yıl twitter’da bu etiket üzerinden 6 bin 682 tweet gönderilmiş.

Twitter’da emoji kullananların yüzde 86’sı 24 yaşından genç ve yüzde 57’si kadın.

Emojipedia’ya göre, Facebook Messenger üzerinden günde 5 milyar emoji gönderiliyor.

Yine 17 Temmuz itibariyle Twitter’da 1,7 milyardan fazla gülmekten gözleri yaşaran emoji 😂 kullanılmış.

Dünya Emoji Günü kapsamında Twitter en çok istenilen emojileri de derledi.

Nazar inancının güçlü bir şekilde yer aldığı Türkiye’de en çok istenen emoji nazar boncuğu oldu.

İkinci sırada Atatürk yer alırken, üçüncü sırada ise deliliği simgeleyen huni en çok istenilen emojiler arasına girdi.

İç çekme, ince belli bardak ise Türk insanının Twitter’da yer almasını istediği diğer emojilerin başında geliyor.

 

 

16 Farklı dilde yapılan araştırma sonucunda;

Fransızca dilini kullanan kullanıcılar diğer ülkelere göre dört kat daha fazla kalp emojisine paylaşımlarında yer veriyor.

Rusça konuşan kullanıcılar ise romantik emojileri en fazla kullananların başında geliyor.

Türkçe konuşanlar, başta gülümseyen yüz olmak üzere bolca insanları simgeleyen emojileri kullanıyor.

Arapça konuşanlar, en çok doğa sembolleri ve çiçek emojilerine yer veriyor.

Kanadalılar para, cinsellik, şiddet ve sporla ilgili emojileri daha sık kullanıyor.

Avusturalya’da ise alkol temalı emojiler, abur cubur ve tatil temalı emojiler en çok kullanılanların başında geliyor.

 

 

Emojilerin anlamlarına geçmeden önce çeşitlerinden ve nasıl kullanıldığından biraz bahsedelim.

Emojilerin ya da diğer isimleri ile simge, ikon, sembol ve gülücüklerin kullanım şekilleri her platformda farklı gibi gözükse de aslında aynı anlamalara gelir.

Mesajınızı yazdığınız platformdaki klavyede, emoji simgesi olan gülen surata tıkladığınızda, karşınızda onlarca emojiden oluşan bir pencere açılır. Buradan istediğiniz emojiyi kullanıp yazdığınız mesaja ekleyebilirsiniz. Fakat emoji kullanımındaki önemli nokta, emojileri anlamlarına göre doğru yerde kullanmaktır.

Çünkü emojiler, anlamları dışında kullanıldıklarında aslında yazmak istediğiniz cümlenin bütünlüğü ile tezatlık oluşturabilir, karşınızdaki kişi ile iletişiminizi zedeleyebilir. Bu nedenle kullandığınız emojilerin anlamlarını bilmek, karşınızdaki kişi ile iletişiminizi de kolaylaştıracaktır. İster Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya kanallarında ister Whatsapp ya da mesajlaşma gibi telefon uygulamalarında kullanıyor olun, mutlaka emojilerin anlamları hakkında fikir sahibi olmalısınız.

 

Emojilerin Anlamları

Emojiler, yani görsel ifadeler, aslında sadece yazdıklarımızı desteklemekle kalmazlar, aynı zamanda evrensel bir dil de oluştururlar. Örneğin gülümseme emojisi olan “😀” işaret, dünyanın her yerinde aynı anlama gelir. Başka bir örnek olarak “😤” işareti ise kime gönderirseniz gönderin, kızgınlık belirten bir anlam ifade eder. Bu açıdan bakınca, herhangi bir yazı yazmadan sadece emojiler kullanarak dahi karşınızdaki bir kişi ile anlaşmanız mümkün. Ayrıca kullanımının bu kadar popüler bir hale gelmesi ile sosyal medya platformları ve cep telefonları da emoji seçeneklerini her geçen gün arttırıyor. Yani her geçen gün kendinizi ifade edebilmek için yeni bir simge ediniyorsunuz. Fakat emojilerin sayılarının bu kadar çok olması sizi korkutmasın.

Genel olarak emojileri, şu şekilde kategorilere ayırabiliriz:

 • İnsanlara dair emojiler
 • Doğa ve hayvan emojileri
 • Yiyecek – İçecek belirten emojiler
 • Kutlama anlamı içeren emojiler
 • Aktiviteleri belirten emojiler
 • Seyahat ve gezi anlamına gelen emojiler
 • Objeleri anlatan emojiler
 • Son olarak bayraklar.

Bu kategoriler altında kendinizi ifade etmekte kullanabileceğiniz onlarca emoji seçeneği bulunuyor.

Bu seçenekler arasında en çok kullanılan bazı emojilerin anlamları şöyle:

 

En Sık Kullanılan Emojiler 

😃  Gülen yüz emojisini komik olduğunu düşündüğünüz her yerde kullanabilirsiniz.

❤️  Kalp emojisi, emojiler arasında en sık kullanılanlardan biri.

💔  Kırık kalp de aynı şekilde, yazdığınız mesajda bir şeye kırıldığınızı ifade ediyor.

🖤  Siyah kalp cool ve genç aşıkların en çok kullandığı emojilerden biri.

😍  Bu emoji ise bir şeyi çok beğendiğinizde kullanabileceğiniz emojilerden biridir.

👏 Alkış emojisini onayladığınız bir durum için kullanabilirsiniz.

🙌🏻  Bu emoji dua veya dilekler için kullanılıyor.

👐  Açık eller emojisini de yine dua ve dilekleriniz için kullanabilirsiniz.

👌🏻  Bu emoji ise kısaca bazen “tamam”, bazen ise “leziz – nefis” anlamına geliyor.

👍  Başparmağın havada olduğu bu emoji ise bir durumu onaylamak için kullanılıyor.

😞  Bu emojiyi ise üzgün olduğunuzu belirtmek istediğiniz durumlarda kullanabilirsiniz.

 

Yazdığınız mesajları hangi platformda olursa olsun bu emoji kategorisinden uyanları seçerek istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Hatta emoji kullanımı o kadar çok yaygınlaşmış bir duruma geldi ki, emoji kullanmadan attığımız mesajlar karşı taraftan olmadığı kadar ciddi bir şeymiş gibi algılanabiliyor. Yapılan araştırmalara göre en çok kullanılan emojiler arasında olan “gülen surat 😀 ”, “üzgün surat 😔  ”, “kalp ❤️ ” ve “öpücük 😘 ” emojileri bulunuyor.

Emojilerin iletişimimize kattığı faydaları göz önüne alırsak, sizlere de mesajlaşmalarınızda ve sosyal medya paylaşımlarınızda sıklıkla emoji kullanmanızı öneririm. Ayrıca unutmayın artık Instagram’da hashtag olarak emojileri de tek olarak kullanabiliyoruz.

Emojilerin kullanım yaygınlığı en çok Instagram’da gözlemleniyor. Görsellerin hemen altında yer alan açıklama metinleri emojilerle süsleniyor. Bu yüzden gelin şimdi biraz daha derine inip Instagram’da emojilerin nasıl kullanıldığını, ortalama ne sıklıkla kullanıldıklarını ve en önemlisi eğer bir içerik emoji içeriyorsa daha fazla etkileşim alıyor mu konularına değinelim.

Dijital iletişimin ilk günlerinden beri, emojileri duyguları ifade etmek için bir yol olarak kullanmak oldukça yaygın bir gelenek.”😊” emojisini yıllarca kullandıktan sonra, emojiler, şu anki bildiğimiz halleri ile hayatlarımızda yer etmiş durumdalar. Yapılan bazı araştırmalara göre, çevrimiçi olarak bir gülen surata baktığımızda, beynin normal bir gülen insan suratına baktığımızda çalışan parçaları çalışmaya başlıyor ve o gülen suratı bir insan suratı gibi algılayıp işliyor. Ayrıca “emoji” kelimesinin de Japonca “fotoğraf karakteri” anlamına gelen kelimeden geldiğini de hatırlatayım.

Emojilerin Instagram’da nasıl kullanıldıklarını anlayabilmek ve sizlere anlatabilmek için, birçok farklı araştırmayı inceledim ve birazdan anlatacağım verilere ulaştım. Bu veriler üzerinden giderek bazı ilginç soruların cevaplarını bulabileceğiz.

 

 

Profillerin %56’sı Emoji Kullanıyor

Emojilerin ne sıklıkla kullanıldığına dair bir araştırmadan başlayacak olursak, öncelikle kabaca kaç tane Instagram hesabının yayınladıkları içeriklerde emoji kullandığını analiz edelim. Bulgularıma göre kullanıcıların %50 ile %56’ı içeriklerinde emoji kullanıyor. Bu analiz bize, işletmelerin amaçları değişkenlik gösterse de, Instagram’da emoji kullanmak ile ilgilendiklerini gösteriyor.

Analiz edilen profillerin ortalamasına bakmak bize, kullanılan emojiler hakkında genel bir anlayış toparlamamıza yardımcı oluyor. Buna karşılık, bu yaklaşım belirli büyüklükteki profilleri spesifik olarak incelemiyor. Bu nedenle analiz edilmiş profilleri altı gruba ayırıp inceleyeceğiz.

 

Burada açıkça belli oluyor ki, en küçük grup olup 1’den 1000’e kadar takipçisi olan kişiler, diğer sayfalara nazaran emojileri belirgin bir şekilde daha az kullanıyorlar. Ocak ayında, bu kümede bulunan profillerin sadece %19’u emoji kullanmış. Aynı yıl içerisinde, bu kümedeki profillerde emojilerin kullanım sayısı %37 artmış ve bu rakam, altı küme içerisindeki en büyük büyüme rakamı. Büyüme rakamları dikkate alındığında, Aralık ayında 1’den 1000’e kadar takipçisi olan hesapların %26’sı gönderilerinden en az 1 tane emoji kullanmış. Bu durum diğer kümedeki profiller için de geçerli ve küçük bir ipucu vereyim: analiz edilen sayfalar arasında en büyük sayfalar gönderilerinin %81’inde emoji kullanmışlar!

 

Emojiler Videolu Gönderilerde Mi, Yoksa Resimli Gönderilerde Mi Daha Çok Görülüyor?

Emojilerin ne kadar sık kullanıldığını öğrendikten sonra, biraz daha derine inelim. Şimdi, Instagram’da bulunan resimlerde ya da videolarda bir farklılık olup olmadığını bulmak için, toparlanmış verileri kullandım. 2016 Ocak ayını analiz edecek olursak, çok belirgin bir fark göze çarpmıyor: resimler ve videolar arasındaki fark sadece %2 gibi bir rakam. Aralık ayına kadar, videolu gönderilerin %28’inde, resimli gönderilerin ise %27’sinde emoji kullanımı ile bu ikisi arasındaki fark çok daha küçüldü. Kısaca, resimli ve videolu gönderiler arasında saptanabilir bir fark yok. Bu bulgulara dayanarak, işletmeler resimli gönderilerde olduğu gibi videolu gönderilerde de eşit bir şekilde emoji kullanma eğilimi gösterebilirler.

Emojiler gerçekten işletmelerin Instagram’da çok daha fazla etkileşim almasını sağlıyor mu sorusunun cevabına geçmeden önce en sık kullanılan emojilere bir göz atalım.

 

En Ünlü Instagram Emojisi

Aşağıdaki tablo, 2000’e yakın rakamdaki emoji içerisinden, Instagram’da 2016 yılında en popüler olan 10 emojiyi gösteriyor. Bunlardan hangilerini geçen yıl Instagram’da gördünüz? 2017’de bunların yerini ne alacağına dair bir fikriniz var mı? Yeni emojileri gönderilerinize eklemek, video ve resimlerden alacağınız etkileşimi çok daha fazla geliştirebilir.

 

 

Kamera ikonu, Instagram’da en çok kullanılan emoji. Kasım ayının sonundaki verilere dayanarak, yapılan bir araştırma bu tabloda gördüğünüz gibi, en çok kullanılan emojinin kamera emojisi olduğu sonucuna ulaşmış. Çalışma ayrıca, özel günlerde kullanılan bal kabağı ya da noel ağacı gibi emojilerin, bu ikonlara dair olan özel günlerde çok daha fazla kullanıldığını saptamış.

 

Emojiler %17 Daha Fazla Etkileşim Getiriyor

Evet, içerisinde emoji olan içerikler Instagram’da çok daha fazla etkileşim oranı getiriyorlar. Yapılan çalışmalarda ulaşılan ana bulgular, emojilerin daha fazla etkileşim oranı getirdiğini kanıtlıyor. Bu keşfe göre, emojilerin belirli bir sebepten dolayı “her zaman ve her yerde” olduklarını söyleyebiliriz: Emoji içeren Instagram gönderileri daha pozitif bir şekilde algılanıyor ve böylece duygulara daha fazla karışıyor.

Etkileşim oranı, farklı büyüklükteki profilleri karşılaştırılabilir kılıyor ve böylece etkileşimlerin artışı ile ilgili en doğru ortalamayı buluyor. Daha ilginç kısmı ise, bireysel kümelerde bulunan gönderilerin aldığı salt etkileşimlerin artışını görmek. Bu veri, daha önce bahsi geçen gerçekleri ve emojili gönderi ile emojisiz gönderi arasındaki farkları çok daha belirgin bir biçimde ortaya koyuyor.

 

 

2017 Yılı Emoji İstatistikleri

Tüm dünyada anlık emoji kullanımını http://www.emojistats.org/ adresinden takip edebilirsiniz.

 • Temmuz 2017 yılı itibari ile toplam 2,623 emoji var.
 • Kadınların %78’i emoji kullanıyor.
 • Erkeklerin %60’ı emoji kullanıyor.
 • Gülmekten gözleri yaşaran emoji 😂 şimdiye dek 14.5 Milyar kere kullanılmış.
 • Instagram’da yapılan yorumların %50’sinde emoji kullanılıyor.
 • Facebook üzerinden günde 60 Milyon emoji gönderiliyor.
 • Facebook Messenger üzerinden günde 5 Milyar emoji gönderiliyor.

 

İşletmeler Emojileri Nasıl Kullanmalı?

Analiz edilen Instagram profilleri arasında, emoji kullanımı güçlü bir şekilde artışa geçen bir trend. Daha önce belirttiğim gibi, aynı çalışma, 2016’da kamera ikonunun en çok kullanılan emoji olduğunu göstermişti. Sonuç olarak, emojilerin daha fazla etkileşim sağladığını kanıtlayabiliyoruz. Instagram ve emojiler üzerine olan bu çalışmayı özetleyecek olursak, şunu söyleyebilirim ki, emojiler etkileşim sayılarını arttırmak için ciddi anlamda faydalı. İşletmeler için ise, bu tür hesaplar da duyguları ifade etmek ve biraz daha kişisel bir dokunuş yakalamak için, aşırıya kaçmamaya dikkat ederek emoji kullanımını denemeliler.

 

Son olarak her işletmenin bir emojiyi sahiplenmesini ve tıpkı hashtagde olduğu gibi markası ile örtüştürmesini de öneririm.

 

Fayda görmeniz dileğiyle 🙋🏼

 

  1 Yorum

 1. Pingback: Drawing/emoji Ifadeleri Anlamlari Whatsapp 5 | Animoji Memoji iPhone,Apple, Android, Windows, Free

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir