Emoji Filmi

Emoji Filmi bu cuma vizyona giriyor.

Mobil cihazların içerisine yolculuk etmeye ve emojilerle tanışmaya hazır mısınız ? Filmle ilgili merak edilenleri ve yorumumu okumaya devam edin.

 

Emoji Filmi 

Emojiler duygularımızın genel bir ifadesi olmanın çok ötesine geçti. Günlük hayatımızın önemli bir parçası haline gelen emojilerin anlamı en az kullanım yaygınlığı kadar önemli.

Şimdi emojilerin filmi de yapıldı. Üstelik film hem akıllı cihazlarımız içerisinde olan biteni ve uygulamaları anlatıyor hem de emojilerin favori listemize girme kaygısına da atıfta bulunuyor. Kötü eleştiriler almasına rağmen çok keyif aldığım animasyonu izlemenizi önererek filme ait detaylara geçiyorum.

 

Emoji Filmi Konusu

Emoji filmi akıllı telefon sahibi olan liseli Alex’in günlük okul hayatı ile açılışını yapıyor. Malum günümüz gençlerinin hemen tüm hayatı mobilden geçiyor. Gençlerin mobil hayat akışları hızlandıkça, dikkat süreleri  azalıyor. Alex günümüz gençliğinin bir örneği ve telefonu elinden düşmüyor.

Diğer tarafta mesaj şehri ile tanışıyoruz. Bu renkli şehirde herkesin bir görevi var ve işlerini mükemmel yapmak zorundalar. Hayatlarında hataya yer yok.

 

Filmimizin baş karakteri bezgin emoji  😟 nin işi ise bezmek. Öte yandan her zaman bezgin bir ifade takınmak kolay değil. Henüz genç olduğu için heyecanlı ve üstelik bugün ilk iş günü. Bezgin’in babası bu işe hazır olmadığı düşüncesinde, annesi de öyle. Ama bezgin bir işinin olmasını istiyor ve ailesinin ısrarına rağmen “onları yanıltmayacağına söz vererek” işe başlayacağı binaya giriyor.

Bu binanın sistem yöneticisi ilk emoji olan Güler 😀 . Güler ilk emoji olduğu için kendisiyle gurur duyuyor ve bezgin’e buradaki işleyişi anlatıyor.

 

 

Emojiler küplerden oluşan bir tezgaha sıralanıyor. Alex mesajlaşmada bir emoji kullanmaya karar verdiğinde bu tarayıcıya iletiliyor ve tarayıcıda emojiyi tarayarak telefonun ekranına iletiyor. Mesajlaşma uygulamalarında sık tercih edilen emojiler çok şanslı ve havalı. Hayatları hep bir parti havasında, dolayısıyla tüm emojiler favori listesinde olmayı çok istiyor.

Haftalarca kullanılmayan emojiler ise listeden çıkıyor ve sıkıcı bir odada hayatlarına devam ediyor.

Mesaj şehrinde tüm bunlar olup biterken Alex’in dersliğine tekrar dönüyoruz. Öğretmeni hiyeroglifleri anlatıyor ve konu oldukça sıkıcı. Alex telefonuna gelen mesaja cevap olarak bezgin emojisini seçiyor ve ortalık karışıyor. Daha ilk iş gününde seçilen bezgin panikliyor ve suratını olması gerektiği hale bir türlü getiremiyor. Tıpkı bir gif gibi görünen bu emoji Alex’i ve arkadaşlarını şaşırtıyor. Bu durum mesaj şehrinde kabul edilebilir bir durum değil. Bezgin’in üretim hatası olduğu açıklanıyor ve yok edilme kararı veriliyor. Bu kararın uygulayıcısı ise virüs botları.

 

 

Korkuyla beşlik emojisine ✋🏻  sığınan bezgin ondan yardım diliyor. Beşlik ise bir hacker bularak kendisini düzelttirmesini öneriyor. Beşliğin yardımıyla uygulama dışına çıkan bezgin, gerçek bir bezgin olmak için ana ekrana doğru yola çıkıyor. Burada her uygulamanın kendi dünyası var. Facebook, Instagram, YouTube, Dropbox, Candy Crush, Spotify ve Just Dance gibi uygulamalara ek yasa dışı korsan indirme uygulamaları, İnternet trolleri ve spam’da burada hazırda bekliyor. Bu tehlikeli yolculukta bezgini düzeltebilecek tek kişi hacker asi kız.

Virüs botlarının peşine düştüğü ekibimiz Dropbox üzerinden buluta kaçma yolu ararken, Alex ise cihazının bozulduğu düşüncesi ile telefon şirketinden randevu alıyor, olaylar gelişiyor.

 

 

Emoji Filmi Oyuncuları

7’den 77’ye eğlenceli bir teknoloji eğitimi vaadeden animasyonun yönetmeni ve senaristi Tony Leondis. Kendisini Kung Fu Panda ve Lilo & Stitch’den de hatırlıyoruz. 86 dakika süreli bu animasyonu ben 3D ve Türkçe dublajlı izledim. Filmde birçok gerçek yaşam uygulaması Dropbox, YouTube ve Just Dance de dahil olmak üzere belirgin bir şekilde yer alıyor. Anlatımı zor olan bu uygulamaların tasviri de oldukça keyifli. Candy Crush’ın renkli dünyasından Dropbox’ın bulut özelliği, cihazın çöp kutusu ve spam – troll gibi istenmeyenlerin bulunduğu bar sahnesi özellikle çok keyifli.

Film özünde “dürüstlük ve takım çalışmasının yanı sıra, kendin olmak için çabalamalısın” vurgusunu yapıyor. Güncelleme aşkına, hangi sürümde yaşıyoruz? sorusuyla ise değişimi kabul etmeye çağırıyor. Feminist hacker asi kızın duruşuna da bayıldığımı belirtmeliyim.

Ben filmden keyif alacağınızı düşünüyor ve teknolojiyle alakalı herkese bu filmi izlemesini öneriyorum. Lazer silah taşıyan virüs botları bile oldukça sevimli ve korkutuculuktan uzak. Bu sebeple en küçük çocukların bile izlemesi için uygun bir yapım olmuş.

Emojilerin Anlamını merak ediyorsanız, aşağıdaki yazım tam sizlik.

 

Emoji Dosyası

 

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

Emoji Filmi Fragmanı

Emoji Filmi (IMDB)

  3Yorum

  1. Can YİĞİTEROL   •  

    (Ağlayan Gülen) emojiyi fragmanda göremedim en sevdiğim neredeyse tek kullandığım emoji oydu 🙁

  2. Pingback: Emojilerle Aranız Nasıl? - Fundalina

  3. Pingback: Emojiler Her Zaman ve Her Yerde Bizimle - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir