Barry Seal: Kaçakçı Filmi

Barry Seal: Kaçakçı Filmi bu cuma vizyonda.

Gerçek bir hikayeye dayanan Barry Seal: Kaçakçı filmi, Seal ailesinin 1970’lerden 1986 yılına kadar olan hayatını konu alıyor. Tom Cruise’u Barry Seal rolüyle izlediğimiz filmle ilgili merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.

Barry Seal: Kaçakçı Filmi

Barry Seal: Kaçakçı Filmi’nde, Barry’nin hayatında 70’lerin sonu ve 80’lerin başlarından ortasına kadar yıllarca bugün imkansız olan yasadışı işlerden paçayı sıyırmayı başarma öyküsü anlatılıyor. Film dönemin politik figürlerinden İran-kontra çabalarına, Medellin kartelinden CIA’e Amerikan tarihindeki karmaşık dönem gerçekçi bir bakış açısıyla gözler önüne seriliyor.

Şimdi gelelim filmimizin detaylarına.

 

Barry Seal: Kaçakçı Filmi Konusu

Film “gerçek bir hikayeye dayanmaktadır” sözüyle açılışını yapıyor. 78 yılı Ekim ayındayız. Seal (Tom Curise), TWA’de yardımcı en genç pilotu olarak ülkenin bir yerinden diğerine uçuyor. Yaptığı iş oldukça rutin ve ona göre sıkıcı. Ek iş olarak puro kaçakçılığı da yapıyor.

Bir uçuş sonrası dinlendiği barda “devrim geliyor” diyen Monty Schafer (Domhnall Gleeson)’ın içki içme teklifini kabul ediyor. Schafer bir CIA ajanı ve ABD tarihinin en büyük gizli operasyonlarından birini yürütmesi için Schafer’e iş teklifinde bulunuyor.

 

 

Schafer Barry’den “Bağımsız Havacılar Danışmanları” ismiyle paravan bir şirket kurmasını ve ona tahsis edecekleri uçakla gerilla ve çetelerin havadan fotoğrafını çekmesini istiyor. Görevi bu kadar basit ancak Barry’nin TWA’deki işinden istifa etmesi gerekiyor.

Eşinden gizli bu görevi kabul eden Barry için hareketli bir dönem başlıyor. Soğuk savaşın en heyecanlı günleri. Guetamala’da çektiği fotoğraflar CIA tarafından memnuniyetle karşılanıyor. Barry’nin ücret artırma teklifi ise havada kalıyor, eşi üçüncü çocuğuna hamille ve sağlık sigortası yetersiz.

 

 

Aradan iki yıl geçiyor. Yıl 1980 ve Barry Kolombiya’ya uçuyor. Burada yeni bir teklifle karşılaşıyor. Medellin karteli Jorge Ocho (Alejandro Edda), James Rangel (Benito Martinez) ve Pablo Escobar (Mauricio Mejia) Barry’nin yaptığı işin farkında. Kendisine taşıyacağı uyuşturucuların kilosu başına 2.000 dolar teklif ediyorlar. Barry’nin tek yapması gereken haftada bir gün uçuşunu bu bölgeye gerçekleştirmek ve aldığı uyuşturucuları Miami’ye teslim etmek.

Hem CIA hem de Medellin karteline çalışmaya başlayan Barry için işler ummadığı kadar iyi başlıyor ama daha ilk baskında hapsi boyluyor. Tam her şey bitti derken Schafer onu kurtarıyor ve şimdi daha da büyük bir teklifi var. Yeni görevi daha kontrolsüz bir alanda – daha büyük bir araziden uçarak kaçak silahları Nikaragua’daki örgütlere ulaştırmak.

 

Kaçakçı, muhbir ve vatansever Barry’nin aldığı teklifler birbiri ardına geliyor ve 1980’ler Amerikasının en zenginlerinden biri olmasının yolu böylelikle açılıyor.

 

Barry Seal: Kaçakçı Filmi Oyuncuları

ABD tarihinin en büyük gizli operasyonlarından birini yürütmesi için işe alınan bir üçkağıtçı ve pilotun çılgın maceralarını konu alan filmin yönetmeni Edge of Tomorrow, The Bourne Identity, Mr. and Mrs. Smith ile belleklerimize kazınan Doug Liman. Senaryoda ise Gary Spinelli’nin imzası var.

Gerçek bir hikayeye dayanan Barry Seal: Kaçakçı filminin oyuncuları arasında Barry’nın CIA’deki bağlantısı CIA ajanı Monty Schafer rolüyle Domhnall Gleeson, Barry’nin eşi Lucy rolüyle Sarah Wright Olsen, Lucy’nin manipülatif erkek kardeşi JB rolüyle Caleb Landry’i izliyoruz.

Medellin karteli Jorge Ocho rolünde ise Alejandro Edda, James Rangel rolünde Benito Martinez, Pablo Escobar rolünde Mauricio Mejia ve savcı Dana Sibota rolünde Jayma Mays bulunuyor.

 

 

Barry Seal’ı ise Tom Cruise canlandırıyor. Bu film ona özel tasarlanmış ve bu karakter üzerine sağlam oturmuş. Güney kasabası Mena’nın kahramanı rolüyle Cruise’un iyi bir performans sergilediğini söylemek mümkün. Cruise’a eşlik eden oyuncular da oldukça başarılı.

Filmi “gerçek bir hikayeye dayanan eğlenceli bir yalan” diye adlandıran Doug Liman, sisteme karşı gelen umulmadık kahramanların hikayelerine uzun zamandır ilgi duyduğunu açıklamıştı. Barry Seal Amerikan hükümetinin inanılmaz yolculuğunu hicivler eşliğinde gözler önünde seriyor. Seal; Ronald Reagan’dan Manuel Noriega’ya, Bill Clinton’dan Oliver North’a kadar 80’lerden çok sayıda isimle yolları kesişen fanatik bir karakter.

Bu sebeple filmde bolca politik hiciv, gönderme ve eleştiri mevcut. Yapım tasarımcı Dan Weil ve sanat departmanındaki ekibi, bir ay süren hazırlık sonucunda Georgia’daki küçük Ball Ground kasabasını 81’yılı civarındaki Mena’ya dönüştürmüş. Filmin sanat yönetimi oldukça başarılı.

 

Öte yandan benim için izlediklerim ortalamanın üzerine çıkamıyor. Her ne kadar bu dönemi gerçekçi bir dille, iyi bir kurgu ve senaryo üzerinde anlatılsa bile heyecan dozunun ve sürpriz kısmın çok havada kaldığını söylemek mümkün. Bir anti kahraman olarak Barry Seal karakterinin anlatımı hızlı ve yüzeysel geçilmiş. Olay döngüsü ise yine derinlikli değil ve bu hali ile yapımın beklentilerimin altında kaldığını belirtmek isterim.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim 🙋🏼

 

Barry Seal: Kaçakçı Filmi Fragmanı

Barry Seal: Kaçakçı Filmi (IMDB)

  1 Yorum

  1. Pingback: 2017’nin En İyi Filmleri - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir